• Ξεκλείδωμα γονάτων με μυοχαλαρωτικά

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #116603  από fewtile
 Τρί Απρ 19, 2016 8:25 am
Υπάρχουν μέρες μεσα στο μήνα -οι περισσότερες- όπου υπάρχει ένα κούμπωμα στα γόνατά μου και δυσκολεύομαι στην "πλαστική" κίνηση του βαδίσματος. Νιώθω δηλαδή μια δυσκολία στην κάμψη των γονάτων, ότι τεράστια αλλά αρκετή για να προσέξω το ζήτημα. έτυχε να κάνω κάποια εξέταση όπου μου χορηγήθηκε μέθη και προφανώς κάποιο μυοχαλαρωτικό με αποτέλεσμα καθώς πριν την εξέταση υπήρχε το θέμα με τα γόνατα, μετά πετούσα σαν το πουλάκι.
Επίσης και όταν βάζω "voltaren" στα γόνατα πάλι φεύγει η δυσκολία... μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος; Πως ένα μυοχαλαρωτικό εξαφανίζει το νευρολογικό πρόβλημα, εκτός και εάν (τώρα μούρθε) το νευρολογικό τσιτώνει τους μυς μου... δεν ξέρω!
 #116607  από DIMITRA1982
 Τρί Απρ 19, 2016 8:58 am
Καλημέρα , και εγω ακριβώς το ιδιο πρόβλημα έχω!!!
Κάθε πρωι ξυπνάω και κανω μπανιο ζεστο, πίνω κάτι που είναι σε τύπο μυοχαλαρωτικού (ομοιοπαθητικό φαρμακο) και μετα αλλοιφή για μυικά αλγη...
Ετσι μόνο ηρεμούν τα ποδια μου και περπαταω καπως καλυτερα!!!
 #116615  από litsa
 Τρί Απρ 19, 2016 12:04 pm
τι να πω ρε παιδιά και εγώ!!
εχω μηνίσκο στο ένα πόδι... τσεκαρισμένο με μαγνητική...
λοιπόν... δεν μπορώ να καταλάβω την αδυναμία στο πόδι, το '' κλείδωμα'' στο γόνατο, όχι πάντα, κάποιες φορές...

ο ένας χειροπρακτικός, μου ειπε ότι είναι και απο την κακή στάση της μέσης,
ο άλλος ορθοπαιδικός, μου λεει απλά χειρουργησε τον...
και ο άλλος λεει δυνάμωσε το πόδι...

τεσπα, εγώ καταλαβαίνω ότι έχει να κάνει με την κακή σταση, του σώματος, και με την σκπ, το πόδι έχει μία μυική αδυναμία... που ανάλογα το πως είμαι οργανικά, βγαίνει στο κάποιες φορές να μπορώ να ανέβω κάποια σκαλιά, και άλλες όχι!!! ή να τα ανεβαίνω σαν την γιαγια μου στα 85 της...

τώρα μου είπανε, ότι έχει να κάνει και η ενέργεια δηλ το Q10 μας, ανάλογα δηλ, το που βρίσκονται τα επίπεδα του, να μου προκαλεί δυσκινησία..

ένα ξέρω... αν ξέρανε και αυτοί όλοι τους, θα είχανε λύσει και το θέμα της ΣΚΠ!!!!!! :teasing-tease:

επίσης κάποια φορά που ξύπνησα με πόνο στο γόνατο, το έτριψα με λάδι άρνικας, και ηρέμησε, ο νευροφυσιολόγος μου ειπε ότι βοήθησε γιατί επηρεάζει τις απολήξεις των νεύρων.. εγώ έβαλα και πάγο... όλα μαζί δηλαδή!! και πέρασε η κρίση!! :smile-giggle: :smile-giggle: :smile-giggle:
 #116621  από fewtile
 Τρί Απρ 19, 2016 10:49 pm
Δήμητρα, τι ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζεις εσύ με τα πόδια σου και όταν περπατάς κάπως καλύτερα τι εννοείς, μπορείς να περιγράψεις;
 #116624  από DIMITRA1982
 Τετ Απρ 20, 2016 10:09 am
fewtile έγραψε:Δήμητρα, τι ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζεις εσύ με τα πόδια σου και όταν περπατάς κάπως καλύτερα τι εννοείς, μπορείς να περιγράψεις;
Κάθε πρωί ξυπνάω πιασμένα πόδια ,λες και έχω παθει ολόσωμα λουμπάγκο, ιδιαιτέρα στα πόδια. Περπάταω με δυσκολία , εννοω επειδη νιώθω πιασμένα τα πόδια δεν είναι σταθερά, πονάω κι όλας. Κάνω ζεστό μπανιο, πίνω ένα σαν μυοχαλαρωττικό αλλα μου το έχει δώσει ομοιοπαθητικος, και καπως χαλαρώνουν τα πόδια και ειναι πιο εύκολη η κινηση. Πιο ευλύγιστα τα ποδια. Αν κανει κρυο ή εχει πολλη υγρασια βάζω και αλοιφη για μυικους πόνους και ζεσταίνει τους μηνες. Ο σύντροφός μου που έχει και αυτός σκληρυνση μόλις τα ζεσταίνει με σεσουάρ νιωθει πολυ καλυτερα. Εγω δουλευω σε μια δουλεια που κάθε πρωι πρεπει να ανεβαίνω 25 σκαλιά, οπότε φαντάσου οτι με πιασμένα ποδια υπαρχουν μέρες που δυσκολεύομαι. Βεβαια καθε βραδυ τα πόδια μου είναι μια χαρα... Πραγματικα δεν μπορώ να βγαλω άκρη...
 #116633  από titi
 Τετ Απρ 20, 2016 8:34 pm
Έχετε δοκιμάσει μαγνήσιο? Είναι αποτελεσματικό για τα μυικά μας θέματα.
 #116634  από fewtile
 Τετ Απρ 20, 2016 9:47 pm
Δήμητρα ακριβως τα ίδια κι εγώ σχεδόν για κανά χρόνο, πιασμένα πόδια (γόνατα, αστραγάλοι. κουντεπιέ) όταν ξύπναγα κάθε πρωί, όμως όταν περπατούσα από το κρεββάτι μέχρι τη κουζίνα περνούσε το πιάσιμο. Τώρα κανά μήνα δεν ξυπνάω με πιασμένα τα πόδια, περίεργο πράμα, γενικώς όμως εμένα κάνουν το κύκλο τους διάφορα συμπτώματα. H επιτακτική ούρηση και η αστάθεια τις περισσότερες μέρες του μήνα έχουν μάλλον "σπιτωθεί" όμως ;-).
Να δούμε σε λίγο καιρό τι άλλο νέο θα προκύψει, όλο εκπλήξεις είναι η περίπτωσή μου.

[titi] Τι ακριβώς μπορεί να κάνει το μαγνήσιο, και σε τι μορφή το παίρνει κανείς; Πες μας περισσότερα.
 #116646  από DIMITRA1982
 Πέμ Απρ 21, 2016 11:05 am
titi έγραψε:Έχετε δοκιμάσει μαγνήσιο? Είναι αποτελεσματικό για τα μυικά μας θέματα.

Πράγματι με βοηθάει, όποτε εχω παρει νιωθω καλύτερα!!
Αλλα αποφευγω να παιρνω σε καθημερινή βάση, για να μην το συνηθίζει ο οργανισμός. Το παιρνω στα ζορια..
 #116651  από titi
 Πέμ Απρ 21, 2016 1:49 pm
το μαγνήσιο σε συνδυασμό με τη βιταμίνη Β είναι πάρα πολύ βασικό για μυικά και νευρολογικά θέματα.Μεταξύ άλλων ρυθμίζει τη μυική λειτουργία, σύσπαση -χαλάρωση των μυών, που η σπαστικότητα που έχουμε εμείς την αποσυντονίζει.
Ο γιατρός μού μου είπε ότι καλύτερη απορρόφηση έχει η εκδοχή του ως μαγνήσιο citrate με άδειο στομάχι. Το βρίσκεις επίσης σε όσπρια, μπανάνες, αβοκάντο, ξηρούς καρπους κα. Δες και εδώ
http://medlabgr.blogspot.com/2013/03/blog-post_5.html
https://medlook.net/%CE%91%CE%B8%CE%BB% ... /1443.html

Επίσης, μην ξεχνάτε τις διατάσεις το πρωι!!!
 #116661  από litsa
 Πέμ Απρ 21, 2016 11:26 pm
Τι θα πει δεν παίρνεις μαγνήσιο, για να μην το συνηθίζει ???

Πάρτε και μην φοβάστε!!! Τίποτα δεν παθαίνουμε.. Ίσα ίσα βοηθάνε στην καλύτερη διατήρηση και λειτουργία του οργανισμού!!!