• ΣΠΙΡΟΥΛΙΝΑ

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #113647  από moonrat
 Κυρ Νοέμ 01, 2015 2:09 pm
Καλησπέρα και καλό μήνα. Νέο μέλος αν και αρκετά χρόνια με ΣΚΠ θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

Έπαιρνα πριν χρόνια σπιρουλίνα και σκέφτομαι να ξαναρχίσω αλλά κάπου πήρε το μάτι μου ότι πρέπει να αποφεύγεται από άτομα που πάσχουν από αυτοάνοσα.

Κάποιος που το έχει ψάξει;

Ευχαριστώ.
 #113648  από Στάθης
 Κυρ Νοέμ 01, 2015 4:42 pm
moonrat έγραψε:Καλησπέρα και καλό μήνα. Νέο μέλος αν και αρκετά χρόνια με ΣΚΠ θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

Έπαιρνα πριν χρόνια σπιρουλίνα και σκέφτομαι να ξαναρχίσω αλλά κάπου πήρε το μάτι μου ότι πρέπει να αποφεύγεται από άτομα που πάσχουν από αυτοάνοσα.

Κάποιος που το έχει ψάξει;

Ευχαριστώ.
Γεια σου Moonrat, επειδή η σπιρουλίνα τονώνει το ανοσοποιητικό, λέγεται και "An Immune-System Power-Boost".
Στην ιδέα ότι στην σκλήρυνση φταίει ένα πολύ δραστήριο ανοσοποιητικό, δεν συνιστάται όπως και άλλα βότανα (π.χ. εχινάτσια) που τονώνουν το ανοσοποιητικό.

Εγώ προσωπικά, σου συνιστώ να το παίρνεις όποτε έρχεται ο καιρός των ιώσεων π.χ. φθινόπωρο ή χειμώνα για μικρό διάστημα, το ίδιο κάνω και εγώ με ανοσο-τονωτικά βότανα και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα, αλλά νιώθω έντονα τις ευεργετικές του ιδιότητες σε περιόδους που χρειάζεται.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν χρειάζεται να τονώνουμε παραπάνω το ανοσοποιοτικό αλλά να το κρατάμε σε μια ισορροπία, δηλαδή να μην το κρατάμε και νεκρό όπως δυστυχώς κάνουν όλα τα φάρμακα που δίνουν για την πάθηση (προσωπικά τα αποφεύγω πρωτίστως για αυτό το λόγο).
 #113650  από Poil
 Κυρ Νοέμ 01, 2015 11:32 pm
Ή τόνωση του ανοσοποιητικού μήπως έρχεται από τη σωστή τόνωση του οργανισμού; Λόγω της πλούσιας περιεκτικότητας σε συστατικά.
Για την εχινατσια εχω διαβασει οτι κανει κατι στα λευκα αιμοσφαιρια που σχετίζεται με αυτό. Ειδα οτι δεν έχει αποδειχθεί πως όντως επηρεάζει το ανασοποιητικο αλλά δε συνίσταται.
Είναι το ίδιο με τη σπιρουλίνα; Αν δε κάνω λάθος το ανοσοποιητικό το βοηθούν τα αντιοξειδωτικά όπως οι βιταμίνες C, E που έχουν μέσα και οι δύο. Μπορεί η πρόσληψη καλων συστατικων να δημιουργήσει υπερλειτουργια δηλαδή; Ή δρα με κάποιο τρόπο διαφορετικό;
 #113656  από Στάθης
 Δευ Νοέμ 02, 2015 10:51 pm
Poil έγραψε:Ή τόνωση του ανοσοποιητικού μήπως έρχεται από τη σωστή τόνωση του οργανισμού; Λόγω της πλούσιας περιεκτικότητας σε συστατικά.
Υπάρχει διαφορά μεταξύ πλούσιας και υπερβολικής τόνωσης. Έαν σε χαρακτηρίζει πλούσια γκάμα τροφίμων και βιταμινών (το συνιστώ τρελά), είναι πολύ διαφορετικό από το να παίρνεις ένα π.χ. ανοσο-τονωτικό βότανο για πολύ καιρό.

Έτσι χάνει την ισορροπία του το βιολογικό μας σώμα.

Όπως μας κάνει κακό η ανοσοκαταστολή, το ίδιο κακό μας κάνει και η υπερ-ανοσοτόνωση.

Η εχινάτσια ας πούμε σου κάνει το ανοσο-ποιητικό πύραυλο......, οπότε θέλει ποσότητα μόνο όταν έρχεται ή είσαι κρυωμένος, άρρωστος...