• Ουμπικινόνη ή Ουμπικινόλη; (Q-10)

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #110894  από adrCy
 Κυρ Μάιος 10, 2015 2:55 pm
billios έγραψε:Θα πεταξω κατι ασχετο τωρα εγω..
Περνω δυο μερες τωρα ubiquinol 50mg ημερησιος (μια καψουλα δηλαδη) και νομιζω οτι μου τιναζει τα πεταλλα στα ισια,με κανει χωμα για τις επομενες 2 ωρες,δεν εχω βρει πουθενα για παρενεργειες ή αντενδηξεις,τι διαλο μπορει να γινεται οεο !!
Περίεργο.. εγω παίρνω 8πλάσια δοσολογία ημερησίως εδώ και μισό μήνα και δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο. Αντιθέτως παρατήρησα περισσότερη όρεξη και καλύτερη διάθεση γενικά.
Πάντως εμένα μου είπαν να τα παίρνω μετά το φαγητό, 200mg το πρωί και 200mg το μεσημέρι.
 #110896  από litsa
 Κυρ Μάιος 10, 2015 4:28 pm
bilio, μπορεί να μην είναι σε ισορροπία με τα υπόλοιπα...

ένα χημικό πράγμα είμαστε, που πρέπει να είνα σε αρμονία όλα, όταν κάτι δεν είναι στα σωστά μέτρα, τότε δημιουργούνται αυτές οι αισθήσεις...

γνώμη μου πάντα, από αυτά που έχω περάσει...
 #110899  από tom80
 Κυρ Μάιος 10, 2015 6:31 pm
billios έγραψε:Θα πεταξω κατι ασχετο τωρα εγω..
Περνω δυο μερες τωρα ubiquinol 50mg ημερησιος (μια καψουλα δηλαδη) και νομιζω οτι μου τιναζει τα πεταλλα στα ισια,με κανει χωμα για τις επομενες 2 ωρες,δεν εχω βρει πουθενα για παρενεργειες ή αντενδηξεις,τι διαλο μπορει να γινεται οεο !!
Φίλε Billio,
Δεν είσαι μοναδική περίπτωση
Και σε μένα το ubiquinol που συνταγογράφησε !!! Ο γενετιστής??? ΣΑΣ (στο ελλαδιστάν ότι δηλώσεις είσαι) ο π@π@ρο-λευτέρακης με έσκισε κανονικά πρώτα στα 200 mg και μετά στα 100 mg ανά ημέρα.
Αφού σταμάτησα όλα τα υπόλοιπα χαπάκια του κυρ. λευτεράκη δοκίμασα μόνο ubiquinol στα 100 mg ανά ημέρα και είχα μόνο αρνητικές επιπτώσεις (όπως ζαλάδα) ειδικά τις 2 πρώτες ώρες
Το έκοψα αμέσως…
Το θέμα είναι ότι από εταιρία σε εταιρία υπάρχει μεγάλη διαφορά.
 #110918  από billios
 Δευ Μάιος 11, 2015 3:12 pm
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας,νομιζα οτι ηταν απλως η ιδεα μου για καποια στιγμη αλλα τελικα δεν ειναι..,μου αλλαζει την προκα μετα απο το πρωτο μισαωρο ληψης (εννοητε οτι το περνω μετα το φαγητο ) μεχρι και τις επομενες 6-7 ωρες.
Πιθανον να φταει το συγκεκριμενο σκευασμα της εταιριας που πηρα (πανακριβα),πιθανον να ξανακανω αποπειρα με σκευασμα αλλης εταιριας,θα ενημερωσω τα δεοντα.
 #110924  από κωστας
 Δευ Μάιος 11, 2015 5:42 pm
billios έγραψε:Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας,νομιζα οτι ηταν απλως η ιδεα μου για καποια στιγμη αλλα τελικα δεν ειναι..,μου αλλαζει την προκα μετα απο το πρωτο μισαωρο ληψης (εννοητε οτι το περνω μετα το φαγητο ) μεχρι και τις επομενες 6-7 ωρες.
Πιθανον να φταει το συγκεκριμενο σκευασμα της εταιριας που πηρα (πανακριβα),πιθανον να ξανακανω αποπειρα με σκευασμα αλλης εταιριας,θα ενημερωσω τα δεοντα.
Μου κανει εντυπωση αυτη η αντιδραση που προκαλει φιλε μου...κανεις καποια φαρμακευτικη αγωγη?Νομιζω δεν πρεπει να λαμβανεται το Q10 με αντιπηπτικα ακομα και με ασπιρινουλα,δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο!
 #110948  από billios
 Τρί Μάιος 12, 2015 5:24 pm
Φαρμακευτικη αγωγη πλην της μπεταφερον,περνω αντικαταθλιπτικο για την αυπνια (remeron) το οποιο δουλευει αψογα στο θεμα υπνου αλλα καθολου στο θεμα διαθεσης,επισης περνω και lexotanil για τις εντονες κρισεις πανικου που εχω τον τελευταιο καιρο και οσο κι αν παλεψα μονος μου δεν καταφερα και πολλα.
Παντως εχθες και σημερα που δεν πηρα ουμπικινολη ειμαι μια χαρα,λες ''οι καραμελες'' που περνω να παιζουν το ρολλο τους !
 #111070  από Hristos!
 Δευ Μάιος 18, 2015 5:19 pm
Για το θέμα της διάθεσης και του άγχους υπάρχει το Mind Master που ΔΕΝ είναι φάρμακο. Μέσω αντιοξειδωτικών (Ρεσβερατρόλη, πράσινο τσάι, βιταμίνη Ε και σελήνιο), μειώνει δραστικά τα επίπεδα της 8-υδροξυ-γουανοσίνης που δηλώνουν τις βλάβες του DNA που προκαλούνται από την επικράτηση του οξειδωτικού στρες στον οργανισμό. ΚΑΙ ταυτόχρονα υποστηρίζεται το πνευματικό και σωματικό ενεργειακό επίπεδο μέσω ειδικών συντονισμένων μικροθρεπτικών ουσιών (όπως Βιταμίνη Β1, Β9, Β12, Χολίνη, Σίδηρος, Συνένζυμο Q10 και L-καρνιτίνη).

Προσωπικά είναι μακράν προτιμότερα τα φυσικά (και φυτικά) συμπληρώματα και βιταμίνες από τα φάρμακα και τις πάμπολλες παρενέργειες που επιβαρύνουν σωρευτικά τον οργανισμό με τα χρόνια.