• Σπιρουλίνα, Ιπποφαές

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #8475  από mary_d_ath
 Παρ Σεπ 11, 2009 1:22 pm
Χθες το ξεκίνησα και πήρα 2, ποιος ξέρεις μπορεί και να δρα ως placebo. Πάντως μου ανέβηκε και η ψυχολογία μου, που τώρα τελευταία είχε ψιλοπέσει... Μακάρι να είναι όντως θαυματουργό...
Αυτό που λες πάντως με το μέλι και τους ξηρούς καρπούς, απ' ό,τι έχω ακούσει, βοηθά αρκετά. Έχω έναν αδερφό που ασχολείται με διατροφή και αύξηση όγκου και όλο κάτι τέτοια καταναλώνει...
 #8476  από Fotis
 Παρ Σεπ 11, 2009 1:28 pm
Μακάρι να σου κάνει όντως καλό. Έχει προφανώς να κάνει και με τον κάθε οργανισμό κλπ. Τώρα για τα μέλια κλπ, θα δείξει ο χρόνος. Πάντως ψάχνω να δω τι θα κάνω με το θέμα των συμπληρωμάτων, τα οποία με την ευκαιρία από όσο είδα τα βρίσκει κανείς σημαντικά φθηνότερα στο εξωτερικό.
 #8477  από katerina76s
 Παρ Σεπ 11, 2009 10:28 pm
παιδια εγω παιρνω βασιλικο πολτο...λενε οτι κανει καλο..τωρα σκεφτομαι και το ιποφαες.....
 #9534  από Konstantina
 Σάβ Οκτ 03, 2009 1:30 pm
Eγώ πριν τη διάγνωση ξεκίνησα να πίνω σπιρουλίνα για ενέργεια επειδή ήμουν πολύ κουρασμένη.
Μια βδομάδα μετα μπήκα στο νοσοκομείο με μουδιάσματα. Από τότε δεν ξαναήπια τίποτα μονο eviol & neurobion.Ο γιατρός όταν τον είχα ρωτήσει για συμπληρώματα μου είχε πει να μην πέρνω τίποτα "φαγάκι του Θεού" μου είπε συγκεκριμένα αν και δεν ήταν αντίθετος με τη μαγια μπύρας για την οποία τον είχα ρωτήσει επειδή έχει όλες τις τις βιταμίνες Β.
 #9539  από maestro
 Σάβ Οκτ 03, 2009 6:13 pm
ddd έγραψε:Παιδιά μια ερώτηση Από που τα προμηθεύεστε αυτά?Εγώ πρώτη φορά ακούω αυτό το όνομα.
απο καταστηματα με ειδη υγιεινης διατροφης και συμπληρωματων διατροφης, χωρις να εξαιρουνται και τα ηλεκτρονικα καταστηματα, όπως:
το
http://www.e-farmacy.gr/
και οσων αφορα τη σπιρουλινα:
http://www.e-farmacy.gr/product_info.ph ... ts_id=2238
στο συγκεκριμενο καταστημα, πανω δεξια, υπαρχει πεδιο αναζητησης, στο οποιο μπορεις να γραψεις για καποιο προϊόν που σενδιαφερει!!!
Και σχετικα με τους τροπους Αποστολής κλπ, πηγαινε κατω αριστερα στη σελιδα εκει που γραφει "Πληροφορίες", θα σου βγαλει αυτη τη σελιδα:
http://www.e-farmacy.gr/shipping.php
Για να κανεις αγορα απτο συγκεκριμενο ηλεκτρονικο καταστημα, θα πρεπει να κανεις εγγραφη στο site.
Παντως, αν μπορεις να αποφυγεις το internet, ετσι για να δοκιμασεις και μονο προτιμησε να βρεις καποιο φυσικο καταστημα, να ξερεις μονο πως στο internet θα βρεις καλυτερες τιμες απο τα φυσικα καταστηματα (δεν ειναι μονο αυτο που εχω δωσει στοιχεια, υπαρχουν πολλα φαρμαακεια online!!!).

ΥΓ
Και το μουρουνελαιο(υπαρχει σε καψουλες), εχει βιταμινη D, που ξερουμε οτι μας βοηθαει
 #9593  από Μαριάννα
 Δευ Οκτ 05, 2009 4:28 pm
Μόνο που του εξωτερικού τα φαρμακεια ειναι κατα πολυ φθηνότερα στο ιντερνετ!
 #27635  από spirulina
 Δευ Μάιος 17, 2010 5:04 pm
Εγώ παίρνω το Ιπποφαές Eubias Superfoods εδώ και ένα μήνα και νιώθω, νομίζω τουλάχιστον, κάπως πιο δυνατά. Λέτε να είναι placebo? Υπαρχει κανείς που να το παίρνει καιρό?
 #27643  από Ευτυχία
 Δευ Μάιος 17, 2010 9:20 pm
spirulina έγραψε:Εγώ παίρνω το Ιπποφαές Eubias Superfoods εδώ και ένα μήνα και νιώθω, νομίζω τουλάχιστον, κάπως πιο δυνατά. Λέτε να είναι placebo? Υπαρχει κανείς που να το παίρνει καιρό?

καλησπέρα, εγω χρησιμοποιώ το ιπποφαές της συγκεκριμένης εταιρίας γύρω στους 2 μήνες κ μπορώ να πω οτι οι αντοχές μου κ η ενέργεια μου εχουν αυξηθεί αισθητά . Ειλικρινά δε ξέρω αν εχει να κάνει με placebo effect ή οχι..αν κ νομίζω οτι δεν εχει τοσο σημασία
α! επίσης "τρωω" κ evening primrose oil -έλαιο νυχτολούλουδου της solgar.....
ολ'αυτα χωρίς τη παρότρυνση του γιατρού μου..(κ με τον δικό μου φόβο οτι μπορει να "αποτρελάνω" το ανοσοποιητικό μου..)η μοναδική παρατήρηση που εκανε ηταν πως είναι "δωρον άδωρον" καθώς οσες βιταμίνες κ συμπληρώματα να παίρνουμε ..ο οργανισμός "κρατάει" μονο αυτά που εχει ανάγκη ..ενω τα υπόλοιπα τα αποβάλλει...κ φυσικά επέμενε στη ισορροπημένη μεσογειακή διατροφή κ την ήπια σωματική άσκηση
πρόσφατα πάντως που έκανα εξετάσεις αιματος κλπ κλπ κλπ ο γιατρος μου είπε οτι ηταν ολες πολυ καλες..αν είχα πάθει υπερ-βιταμίνωση ή αν ειχε δει οποιαδήποτε αλλαγη φανταζομαι θα μου το είχε πει..
απο την άλλη βέβαια είναι πολυ νωρις..τι να πω δε ξερω
 #27656  από spirulina
 Τρί Μάιος 18, 2010 9:41 am
Ευτυχία έγραψε:
spirulina έγραψε:Εγώ παίρνω το Ιπποφαές Eubias Superfoods εδώ και ένα μήνα και νιώθω, νομίζω τουλάχιστον, κάπως πιο δυνατά. Λέτε να είναι placebo? Υπαρχει κανείς που να το παίρνει καιρό?

καλησπέρα, εγω χρησιμοποιώ το ιπποφαές της συγκεκριμένης εταιρίας γύρω στους 2 μήνες κ μπορώ να πω οτι οι αντοχές μου κ η ενέργεια μου εχουν αυξηθεί αισθητά . Ειλικρινά δε ξέρω αν εχει να κάνει με placebo effect ή οχι..αν κ νομίζω οτι δεν εχει τοσο σημασία
α! επίσης "τρωω" κ evening primrose oil -έλαιο νυχτολούλουδου της solgar.....
ολ'αυτα χωρίς τη παρότρυνση του γιατρού μου..(κ με τον δικό μου φόβο οτι μπορει να "αποτρελάνω" το ανοσοποιητικό μου..)η μοναδική παρατήρηση που εκανε ηταν πως είναι "δωρον άδωρον" καθώς οσες βιταμίνες κ συμπληρώματα να παίρνουμε ..ο οργανισμός "κρατάει" μονο αυτά που εχει ανάγκη ..ενω τα υπόλοιπα τα αποβάλλει...κ φυσικά επέμενε στη ισορροπημένη μεσογειακή διατροφή κ την ήπια σωματική άσκηση
πρόσφατα πάντως που έκανα εξετάσεις αιματος κλπ κλπ κλπ ο γιατρος μου είπε οτι ηταν ολες πολυ καλες..αν είχα πάθει υπερ-βιταμίνωση ή αν ειχε δει οποιαδήποτε αλλαγη φανταζομαι θα μου το είχε πει..
απο την άλλη βέβαια είναι πολυ νωρις..τι να πω δε ξερω
Ευτυχία, ευχαριστώ για την παρατήρηση. Εγώ θα εξακολουθήσω το Ιπποφαές για την ώρα χωρίς να το μπερδέψω με άλλα. Στην πορεία θα δοκιμάσω μάλλον Omanitus Ganoderma από την ίδια εταιρεία που ανέφερα (αυτό με παρότρυνση διαιτολόγου) που είναι πολύ ισχυρό αντιοξειδωτικό και προσαρμογόνο. Αλλα όχι ακόμα.
 #27695  από nick1981
 Τρί Μάιος 18, 2010 5:50 pm
k γω παιρνω το ιδιο σκευασμα της συγκεκριμενης εταιριας εδω κ 3 μηνες.
αν κ δεν εχω προβληματα κουρασης κ ειναι πιο δυσκολο να καταλαβω πιστευω ομως οτι βοηθαει.θελει 3 χαπακια το πρωι με αδειο στομαχι κ ενα ποτηρι νερο.παιρνω κ ιπποφαες 1 softgel μαζι με το φαγητο.
Ακομα βιταμινη Ε, σεληνιο που ειναι αντιοξειδωτικα βιταμινες Β, λεκιθινη και εδω λιγες ημερες καρνιτινη. Η τελευταια ειδικα οταν παιζω μπασκετ ενιωσα να μου δινει ενεργεια.