• Δοσολογία Βιταμίνης D3

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #105041  από adrCy
 Τετ Αύγ 06, 2014 8:31 pm
εγινε, ευχαριστώ!!
 #105050  από Φαίδρα
 Πέμ Αύγ 07, 2014 11:28 am
Εμένα μου είχαν προτείνει να τη παίρνω αφού δύσει ο ήλιος. Τον χειμώνα απόγευμα, το καλοκαίρι βράδυ.
 #105056  από adrCy
 Πέμ Αύγ 07, 2014 2:05 pm
Φαίδρα έγραψε:Εμένα μου είχαν προτείνει να τη παίρνω αφού δύσει ο ήλιος. Τον χειμώνα απόγευμα, το καλοκαίρι βράδυ.
για να στο ειπαν κατι θα ξέρουν λογικά οποτε ίσως ακολουθησω αυτη την "τακτική"
Ευχαριστώ και πάλι!
 #105144  από mplearkouda
 Κυρ Αύγ 10, 2014 12:28 am
Τι εξέταση ακριβώς κάνουμε για να εξακριβώσουμε αν έχουμε έλλειψη της βιταμίνης αυτής ?Απλά δίνουμε αίμα και το ζητάμε απο το χημείο? Στοιχίζει ακριβά αυτή η ανάλυση?
 #105145  από Φαίδρα
 Κυρ Αύγ 10, 2014 1:02 am
mplearkouda έγραψε:Τι εξέταση ακριβώς κάνουμε για να εξακριβώσουμε αν έχουμε έλλειψη της βιταμίνης αυτής ?Απλά δίνουμε αίμα και το ζητάμε απο το χημείο? Στοιχίζει ακριβά αυτή η ανάλυση?
Μπορείς να ζητήσεις εξέταση λέγοντας πως θέλεις να μετρήσουν τη D3 ή τη 25-OH-D3 όπως αν δε κάνω λάθος είναι η επιστημονική ονομασία της εξέτασης.
Θυμάμαι πως την έκανα μαζί με τη B12 σε ιδιωτική κλινική και μαζί κόστισαν περίπου 30 ευρώ.

Μπορεί επίσης να στη γράψει κάποιος ιατρός.
 #105147  από adrCy
 Κυρ Αύγ 10, 2014 3:07 am
Φαίδρα έγραψε:
mplearkouda έγραψε:Τι εξέταση ακριβώς κάνουμε για να εξακριβώσουμε αν έχουμε έλλειψη της βιταμίνης αυτής ?Απλά δίνουμε αίμα και το ζητάμε απο το χημείο? Στοιχίζει ακριβά αυτή η ανάλυση?
Μπορείς να ζητήσεις εξέταση λέγοντας πως θέλεις να μετρήσουν τη D3 ή τη 25-OH-D3 όπως αν δε κάνω λάθος είναι η επιστημονική ονομασία της εξέτασης.
Θυμάμαι πως την έκανα μαζί με τη B12 σε ιδιωτική κλινική και μαζί κόστισαν περίπου 30 ευρώ.

Μπορεί επίσης να στη γράψει κάποιος ιατρός.
mplearkouda ναι απλα δίνεις αίμα.. πηγαινε όμως στο δημοσιο διοτι σε ιδιωτική κλινική εδώ στην Κύπρο μου είπαν 80 ευρώ (D3 & B12)
:smile-surprised: :smile-surprised: