• Evening Primrose Oil (EPO)

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #7554  από Μαριάννα
 Πέμ Ιούλ 30, 2009 4:00 pm
Συμφωνω μαζι σου και θα ηθελα τα στοιχεια του γιατρου να μου τα στειλεις και τωρα
Εχω την περιεργεια οι γιaτροι της Αγγλιας αν ξερουν το LDN και την γνωμη τους γιατι εδω ουτε καν το ακουσαν
 #7580  από Fotis
 Παρ Ιούλ 31, 2009 10:56 am
Στα έχω στείλει με προσωπικό μήνυμα.
 #7592  από Μαριάννα
 Παρ Ιούλ 31, 2009 4:22 pm
Ευχαριστω! Περιμενω να πας να μας πεις εντυπωσεις και βλεπουμε
 #7602  από Maria77
 Παρ Ιούλ 31, 2009 9:37 pm
Foti το Εvening Primrose Oil, το παίρνω εδώ και 3 χρόνια κάθε βράδυ, σύμφωνα με οδηγίες του γιατρού μου! Εννοείτε βέβαια πως παράλληλα αυτά τα 3 χρόνια κάνω θεραπεία! Ο γιατρός μου κάθε φορά επιμένει να το παίρνω και να μην το σταματήσω με τίποτα! Τώρα τί να σου πω? Ότι έχω δει θαύματα μόνο και μόνο απο αυτό, δεν θα το έλεγα... :roll:
 #7603  από ddd
 Παρ Ιούλ 31, 2009 10:01 pm
Μία ερώτηση στη ΜARIA 77 θαύματα δεν έχεις δει απο το primrose oil βελτίωση όμως
έχεις δει?
 #7623  από Maria77
 Κυρ Αύγ 02, 2009 1:07 pm
ddd έγραψε:Μία ερώτηση στη ΜARIA 77 θαύματα δεν έχεις δει απο το primrose oil βελτίωση όμως
έχεις δει?
Δυναμώνει περισσότερο τον οργανισμό μου θα έλεγα με λίγα λόγια! Αν δηλαδή ξεχάσω να το πάρω για κάποιες μέρες :oops: νοιώθω να κουράζομαι ακόμη πιο εύκολα!
 #9096  από Fotis
 Πέμ Σεπ 24, 2009 8:55 pm
Καλησπέρα,

επέστρεψα από Αγγλία, όπου είδα τον γιατρό που σας έλεγα. Σε γενικές γραμμές, δεν άκουσα κάτι πολύ καινούργιο, αλλά είδα την προσέγγιση. Πιο συγκεκριμένα:

Για την δική μου περίπτωση όπου είχα μόνο μία κρίση και μάλιστα ήπια, δεν συνιστούν καμία θεραπεία. Κρίνουν ότι οι παρενέργειες των φαρμάκων, σε συνδυασμό με τις πιθανότητες νέας κρίσης κλπ κλίνουν την πλάστιγγα προς την πλευρά της μή θεραπείας προς το παρόν.

Γενικά υπήρχε μια χαλαρή αντιμετώπιση, χωρίς πανικούς κλπ.

Δεν μου είπε να κάνω τίποτα συγκεκριμένο, αλλά μόνο γενικά να προσέχω και να κάνω υγιεινή ζωή. Δεν προτείνουν ούτε συγκεκριμένα συμπληρώματα, ούτε αποφυγή τροφών πέραν των ζωικών λιπαρών και του κόκκινου κρέατος. Μια γενική προσέγγιση του ότι "ότι κάνει καλό στην καρδιά, κάνει καλό και στο νευρικό σύστημα". Να γυμνάζομαι όσο αντέχω, αλλά χωρίς υπερβολές.

Μου είπε να διερευνήσω το τι ενδεχομένως να με βοηθά και να το ακολουθήσω, αφού δεν υπάρχει κάτι που χρειάζεται να αποφεύγω (από συμπληρώματα κλπ).

Για το LDN μου είπε ότι πράγματι έχει αποτέλεσμα σε αρκετό κόσμο και το παίρνουν ορισμένοι ασθενείς του και έχουν καλά αποτελέσματα, χωρίς σημαντικές παρενέργειες. Δεν πιστεύει σε "μαγικές" συνταγές, όπως το διαφημίζουν στο Internet καθώς χρειάζεται αρκετός χρόνος ακόμη για να αξιολογηθεί.

Γενικότερα, μου συνέστησε να κάνω αυτά που με κάνουν να αισθάνομαι καλά και μου τονώνουν την ψυχολογία, παρά να προσπαθώ να πάρω αποφάσεις μόνο με την λογική. "Decide more with your heart, not with the Mind".

Συνολικά αυτός ο Γιατρός με ηρέμησε αρκετά και μου έχει ήδη κάνει αρκετά καλό.

Εάν κάποιος θέλει περισσότερες λεπτομέριες, ας μου στείλει PM για να τα πούμε.