• ΚΟΥΡΚΟΥΜΑΣ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #105771  από neroxytis
 Σάβ Σεπ 06, 2014 12:03 pm
Τώρα συγκρίνουμε σπουργιτάκι με δεινόσαυρο. Περισσότερο ασπιρίνη είναι παρά κορτιζόνη. Μάλλον ψυχολογική αποτελεσματικότητα έχει παρά αντικειμενική.
 #105786  από billios
 Σάβ Σεπ 06, 2014 8:05 pm
Επειδη με ενδιαφερει το θεμα,μηπως μπορειτε να δωσετε και οδηγιες χρησης? Ποσες καψουλες και για ποσο καιρο?
Υπαρχει κατι που θα πρεπει να προσεξω?
 #105825  από dm123
 Δευ Σεπ 08, 2014 11:06 am
Σίγουρα δεν είναι ασπιρίνη αλλά ούτε κορτιζόνη..η έννοια "έχει άλατα τα ίδια με ασπιρίνη" δεν υφισταται αφού πρόκειται για αμίνη ενώ η ασπιρίνη είναι οξύ και κανένα από τα δύο δεν είναι άλας..η ασπιρίνη έχει έκδοχα ενώ ο κουρκουμάς ως τροφή έχει πολυπλοκότητα στην σύνθεση (όπως βέβαια τα περισσότερα τρόφιμα)..Είναι ισχυρό αντιφλεγμονώδες όταν δίνεται ενδοφλέβια(σ.σ. η κουρκουμίνη και όλα αυτά σε in vitro δηλ. εργαστηριακά). Τα χαπάκια δυστυχώς έχουν μειωμένη δραστικότητα όπως ακριβώς συμβαίνει και στην περίπτωση της κορτιζόνης...
Επίσης επειδή δεν είναι επίσημα φάρμακο δεν υπάρχει δοσολογία αλλά ούτε και χρόνος λήψης. Κάποιοι το παίρνουν για πάντα και άλλοι απλά το δοκιμάζουν κάποιους μήνες στην δοσολογία που αναφέρει ο κατασκευαστής του συμπληρώματος.
 #105826  από neroxytis
 Δευ Σεπ 08, 2014 11:14 am
Είχα την εντύπωση ότι περιέχει σαλικυλικά άλατα, τα οποία αναστέλλουν τη σύνθεση προσταγλανδινών, για αυτό και αντιφλεγμονώδες.
 #105832  από dm123
 Δευ Σεπ 08, 2014 2:29 pm
Ακριβώς αυτό κάνει..αλλά όχι λόγω των σαλικυλικών οξέων (ή με την μορφή που βρίσκονται στον κουρκουμά δηλαδή ως άλατα)αλλά λόγω της κουρκουμίνης η οποία είναι φυσική πολυφαινόλη (και όχι αμίνη που έγραψα εκ παραδρομής)..και οι ταμπλέτες περιέχουν συγκέντρωση κουρκουμίνης..
 #105833  από dm123
 Δευ Σεπ 08, 2014 2:51 pm
Επίσης για να μην μπλέκουμε σε ορολογίες και άλλα τέτοια που οι περισσότεροι και δεν κατανοούν αλλά και δεν τους ενδιαφέρει, άνοιξα αυτό το post γιατί ερευνητικά η κουρκουμίνη κάτι δείχνει να κάνει στην ΣΚΠ και ήθελα να δω εάν ομοιοπαθής με μένα έχουν καταλήξει στην λύση της και ποιά πλεονεκτήματα είδαν..σε λίγο καιρό θα ενημερώσω πως πηγαίνω με τα χαπάκια..
 #107388  από costas1968
 Δευ Νοέμ 17, 2014 1:26 pm
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ.
ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ Ή ΚΑΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ ΚΟΥΡΚΟΥΜΑ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΑΚΑΤΕΨΕΙ ΜΕ ΜΑΥΡΟ ΠΙΠΕΡΙ.
ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΕΣ ΜΕ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΤΗΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΝΩ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΠΙΠΕΡΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟΕΟΦΗΣΗ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ.
ΕΙΔΑ ΕΔΩ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΜΑΤΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΛΑΔΙ.
Ε ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΡΑ?ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΠΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΛΟΓΩ ΚΑΚΗΣ ΣΤΑΣΗΣ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ Η/Υ ΠΟΥ ΠΕΡΜΝΑΓΕ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΠΑΙΡΝΑ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ (ΟΠΟΤΕ ΕΙΧΑ ΩΣΗ ΛΟΗΩ ΣΚΠ).
ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΚΟΥΡΚΟΥΜΑ Ο ΠΟΝΟΣ ΕΧΕΙ ΜΕΤΡΙΑΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, ΣΧΕΔΟΝ ΕΧΕΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ.
ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ?ΑΛΗΘΙΝΟ?ΤΡΕΧΑ ΓΥΡΕΥΕ..ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΤΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ.
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ.Η ΓΙΑΤΡΕΣΣΑ Η ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΙΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΟΡΙΠΤΕΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΒΟΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΜΟΝΟ....ΒΡΑΣΕ ΟΡΥΖΑ ΔΗΛΑΔΗ...
ΠΑΝΤΩΣ ΚΟΥΡΚΟΥΜΑ ΘΑ ΠΑΙΡΝΩ.
 #113334  από kath
 Δευ Οκτ 12, 2015 5:13 pm
Βρηκα κουρκουμα σε καψουλες, turmeric root extract της solgar. Το εχω ξεκινησει απο προχθες. Εχω εδω και μηνες μια αδυναμια στο αριστερο ποδι χωρις οι μαγνητικες που εκανα αυχενα και εγκεφαλο να δειχνουν κατι καινουργιο. Μπορει να ειναι αυθυποβολη παντως νομιζω οτι ηδη με την 4η φορα που παιρνω πως βελτιωνομαι. Γνωριζει κανεις για ποσο καιρο μπορουμε να παιρνουμε?
 #113335  από Στάθης
 Δευ Οκτ 12, 2015 6:17 pm
kath έγραψε:Βρηκα κουρκουμα σε καψουλες, turmeric root extract της solgar. Το εχω ξεκινησει απο προχθες. Εχω εδω και μηνες μια αδυναμια στο αριστερο ποδι χωρις οι μαγνητικες που εκανα αυχενα και εγκεφαλο να δειχνουν κατι καινουργιο. Μπορει να ειναι αυθυποβολη παντως νομιζω οτι ηδη με την 4η φορα που παιρνω πως βελτιωνομαι. Γνωριζει κανεις για ποσο καιρο μπορουμε να παιρνουμε?
Προτίμησα το συγκεκριμένο προϊόν της Solgar, από της Lamberts, μου έκανε πολύ καλό, έπαιρνα δύο κάψουλες το πρωί, και δύο το βράδυ για περίπου 6μήνες.

Μετά από 2 χρόνια, παίρνω ακόμα κουρκουμά, σε άλλο προϊόν όμως, το Super Antioxidant της Health Sign που έχει και άλλα αντιοξειδωτικά.

Επειδή ο κουρκουμάς είναι τροφή, πιστεύω ότι μπορείς να το παίρνεις εφ' όρου ζωής, ή μέχρι να το βαρεθεί ο οργανισμός σου.

Ο κουρκουμάς είναι σούπερ αντιφλεγμονώδες και προτείνεται πάρα πολύ σε ασθένειες με φλεγμονές όπως η σκλήρυνση.
 #113336  από Poil
 Δευ Οκτ 12, 2015 6:34 pm
Για οποίον το παίρνει σε φυσική μορφή μια ωραία ιδέα είναι σε σαλάτα ντρέσινγκ. Ή σε κρέας. Λάδι, κουρκουμας μέλι μυλοξιδο η βαλσαμικο. Στις πράσινες σαλάτες με τριμενα λαχανικά(τρωγονται πιο ευκολα ωμα) και για τους πιο τολμηρούς σταφίδες ή cranberrys, blueberries και έχεις ένα θρεπτικό γκουρμέ πιάτο. Βαζω σχεδον σε οτι τρωω και κυριως ωμο επειδη μ αρεσει ετσι κι αλλιως. Αν βοηθάει αυτο απο μονο του δε μπορώ να πω γιατί κάνω ειδική διατροφή και παίρνω και b1,b6,b12 μαγνήσιο και Ιχθυέλαια. Ενα ακομα αντίστοιχο ειναι ο κροκος κοζανης αν δε κανω λαθος. Δεν εχω κοιταξει περιεκτικοτητες ειναι ενα πολυ καλο αντιοξειδωτικο ομως(λίγο ακριβό). Με όλα αυτά μαζί δε κουραζομαι και δε νυσταζω κατά τη διάρκεια της μέρας. Δε στρυφογυριζω το βράδυ παρόλο που πεφτω ενώ δε νυσταζω και κοιμάμαι αμέσως. Δε δυσκολευομαι να σηκωθω το πρωί(από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου είχα αυτο το θέμα). Σίγουρα είναι θετικό να μπει στη διατροφή κάποιου.

ΥΓ. Για το άγχος και την αϋπνία μου έγραψαν αντιψυχωτικά τα οποία μου τον χάλασαν και περισσότερο.