• ΚΟΥΡΚΟΥΜΑΣ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #113337  από adrCy
 Δευ Οκτ 12, 2015 9:27 pm
Εκτός από αυτά που αναφέρει ο/η Poil τα οποία τα κάνω όλα, μια άλλη ιδέα ειναι και σαν ζωμό σε διάφορα φαγητά. Έχω αντικαταστήσει τους διάφορους ζωμούς με τον συνδυασμό κουρκουμά-ginger-μαυρο πιπερι και κάποτε και κάρυ! Ιδικά για σούπες λαχανικών είναι τέλειο!
 #113339  από Poil
 Τρί Οκτ 13, 2015 12:11 am
Ένας νέος κόσμος στη κουζίνα με όλα αυτά τα υπέροχα πράγματα. Τα εκανα και πριν οχι ως βασικη διατροφη όμως. Ιδια πράγματα τρώμε φιλέ adrCy. Μαγικός συνδιασμός. Και με γλυκοπατάτα πάει πολύ. Αυτή κι αν είναι θρεπτική...!!
 #113342  από dm123
 Τρί Οκτ 13, 2015 9:49 am
Ψάξτε λίγο και για την μορφή της κουρκουμίνης την bcm - 95..Ακόμα είναι παντεταρισμένη σε εταιρεία της Αμερικής, κλινικές μελέτες έδειξαν σχεδόν δεκαπλάσια απορροφητικότητα από την απλή κουρκουμίνη σε χαπάκι..περιέχει εκτός από το εκχύλισμα της κουρκουμίνης και φυσικά έλαια του κουρκουμα..Είναι δηλαδή μια μορφή όπου έχει ενισχυθεί η δραστική ουσία του κουρκουμά(κουρκουμίνη) αλλά διατηρεί και τα χαρακτηριστικά του μπαχαρικού..
Εγώ την παραγγέλνω από έξω περίπου 80€ τα 120 χαπάκια (δηλαδή για τέσσερις μήνες)..Ήδη την παίρνω ένα χρόνο ανελλιπώς...πέρα από μένα όμως το παίρνει και η μητέρα μου(69 ετών) η οποία προσφάτως μου είπε ότι επιτέλους καταφέρνει και σηκώνεται από το κρεβάτι χωρίς πόνους..Το ίδιο χρονικό διάστημα με μένα την παίρνει και η πεθερά μου με σχετικά βαριά μορφή ρευματοειδούς αρθρίτιδας, η οποία κατάφερε να πετάξει όλα τα χάπια των ρευματολόγων(την κάνανε κομμάτια στην κυριολεξία και καμία θετική επίδραση) και σήμερα είναι άλλος άνθρωπος..
Τα αναφέρω τα παραπάνω παραδείγματα για να δείτε την αντιφλεγμονώδη δράση της κουρκκουμίνης.
Και εννοείται ότι και εμείς όλοι, μαζί με το αλάτι και το πιπέρι δίπλα είναι και ο κουρκουμάς..
 #113343  από kath
 Τρί Οκτ 13, 2015 9:54 am
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Σταθη κραταω κ το ονομα της εταιριας που εγραψες για μελλοντικα. Ειμαι κι εγω υπερ της διατροφικης αντιμετωπισης κ οντως υπαρχουν πολυ ωραια πραγματα να φτιαξει κανεις. Τελειες οι προτασεις σας! Σιγουρα ομως μια επιπλεον βοηθεια απο σκευασματα βοηθαει πολυ νομιζω αφου περιεχουν ποσοτητες που δν υπαρχουν στο καθημερινο φαγητο. Ευχαριστουμε dm123
 #113357  από kath
 Τετ Οκτ 14, 2015 1:05 pm
Μια επιπλεον ερωτηση για οσους ασχολουνται: Πηρα σημερα και κουρκουμα σε σκονη απο το σουπερ μαρκετ. Σε μια κουταλια του γλυκου κουρκουμα,ποσο μαυρο πιπερι να βαλω για την αναμειξη? Το ρωταω μηπως βαλω αλλα αντ αλλων κ κανω πολυ καυτερο το μειγμα
 #113365  από billios
 Τετ Οκτ 14, 2015 2:27 pm
Νταξ,η χά'ι'ντη ολα τα λεφτα.
Για την ερωτηση σου δεν ξερω να σου πω γιατι κι εγω περνω σε καψουλα.
 #113372  από kath
 Τετ Οκτ 14, 2015 5:29 pm
Κάντυ-κάντυ billios οχι χάιντι!!! :emojis-8: :emojis-9: Ποιες καψουλες παιρνεις? Σε εχουν βοηθησει?
 #113381  από billios
 Τετ Οκτ 14, 2015 10:20 pm
Σχωραμε,φταιει η σκλυρηνση :smile-thinking:
Τι να σου πω,παιρνω διαφορα και πιστευω οτι ο συνδυασμος ολων κατι κανει,δεν τις εχω παρει μεμονωμενα.
 #113506  από passenger69
 Παρ Οκτ 23, 2015 7:49 pm
dm123 έγραψε:Ψάξτε λίγο και για την μορφή της κουρκουμίνης την bcm - 95..Ακόμα είναι παντεταρισμένη σε εταιρεία της Αμερικής, κλινικές μελέτες έδειξαν σχεδόν δεκαπλάσια απορροφητικότητα από την απλή κουρκουμίνη σε χαπάκι..περιέχει εκτός από το εκχύλισμα της κουρκουμίνης και φυσικά έλαια του κουρκουμα..Είναι δηλαδή μια μορφή όπου έχει ενισχυθεί η δραστική ουσία του κουρκουμά(κουρκουμίνη) αλλά διατηρεί και τα χαρακτηριστικά του μπαχαρικού..
Εγώ την παραγγέλνω από έξω περίπου 80€ τα 120 χαπάκια (δηλαδή για τέσσερις μήνες)..Ήδη την παίρνω ένα χρόνο ανελλιπώς...πέρα από μένα όμως το παίρνει και η μητέρα μου(69 ετών) η οποία προσφάτως μου είπε ότι επιτέλους καταφέρνει και σηκώνεται από το κρεβάτι χωρίς πόνους..Το ίδιο χρονικό διάστημα με μένα την παίρνει και η πεθερά μου με σχετικά βαριά μορφή ρευματοειδούς αρθρίτιδας, η οποία κατάφερε να πετάξει όλα τα χάπια των ρευματολόγων(την κάνανε κομμάτια στην κυριολεξία και καμία θετική επίδραση) και σήμερα είναι άλλος άνθρωπος..
Τα αναφέρω τα παραπάνω παραδείγματα για να δείτε την αντιφλεγμονώδη δράση της κουρκκουμίνης.
Και εννοείται ότι και εμείς όλοι, μαζί με το αλάτι και το πιπέρι δίπλα είναι και ο κουρκουμάς..

Αυτο το bcm - 95 το βρηκα απο διαφορες εταιριες και με διαφορες τιμες , ολες κατω απο τα 80 ευρω που το αγοραζεις , αλλα δεν ξερω ποια εταιρια να διαλεξω . Μηπως μπορεις να βαλεις κανενα λινκ;
 #118764  από Ευτυχία
 Σάβ Ιούλ 09, 2016 10:51 am
διαλέγοντας την κατάλληλη μορφή κουρκουμίνης , αξίζει τον κόπο να το διαβάσετε,,εγω πάντως φεύγω απο τη lamberts του φίλου μας του Λ. κ παω καρφι στη bcm-95 της Life Extension :emojis-32:

http://www.1stopwellbeing.com/supplemen ... your-needs