• ΚΟΥΡΚΟΥΜΑΣ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #119274  από NavSeal23
 Δευ Ιούλ 25, 2016 9:48 am
Σχετικα με curcumin και μορφή με μεγάλη απορρόφηση και βιοδιαθεσιμότητα κοιτάξτε και αυτό.

http://nootropicsdepot.com/longvida-opt ... ct-powder/

Η εταιρία αναφέρει ότι αυτή η μορφή curcumin στο συγκεκριμένο συμπλήρωμα είναι η μόνη που διαπερνάει blood brain barrier.
 #119276  από dm123
 Δευ Ιούλ 25, 2016 10:31 am
passenger69 έγραψε:
dm123 έγραψε:Ψάξτε λίγο και για την μορφή της κουρκουμίνης την bcm - 95..Ακόμα είναι παντεταρισμένη σε εταιρεία της Αμερικής, κλινικές μελέτες έδειξαν σχεδόν δεκαπλάσια απορροφητικότητα από την απλή κουρκουμίνη σε χαπάκι..περιέχει εκτός από το εκχύλισμα της κουρκουμίνης και φυσικά έλαια του κουρκουμα..Είναι δηλαδή μια μορφή όπου έχει ενισχυθεί η δραστική ουσία του κουρκουμά(κουρκουμίνη) αλλά διατηρεί και τα χαρακτηριστικά του μπαχαρικού..
Εγώ την παραγγέλνω από έξω περίπου 80€ τα 120 χαπάκια (δηλαδή για τέσσερις μήνες)..Ήδη την παίρνω ένα χρόνο ανελλιπώς...πέρα από μένα όμως το παίρνει και η μητέρα μου(69 ετών) η οποία προσφάτως μου είπε ότι επιτέλους καταφέρνει και σηκώνεται από το κρεβάτι χωρίς πόνους..Το ίδιο χρονικό διάστημα με μένα την παίρνει και η πεθερά μου με σχετικά βαριά μορφή ρευματοειδούς αρθρίτιδας, η οποία κατάφερε να πετάξει όλα τα χάπια των ρευματολόγων(την κάνανε κομμάτια στην κυριολεξία και καμία θετική επίδραση) και σήμερα είναι άλλος άνθρωπος..
Τα αναφέρω τα παραπάνω παραδείγματα για να δείτε την αντιφλεγμονώδη δράση της κουρκκουμίνης.
Και εννοείται ότι και εμείς όλοι, μαζί με το αλάτι και το πιπέρι δίπλα είναι και ο κουρκουμάς..

Αυτο το bcm - 95 το βρηκα απο διαφορες εταιριες και με διαφορες τιμες , ολες κατω απο τα 80 ευρω που το αγοραζεις , αλλα δεν ξερω ποια εταιρια να διαλεξω . Μηπως μπορεις να βαλεις κανενα λινκ;
Πωπω δεν είχα δεί αυτό το μήνυμα..

Ζητώ συγγνώμη

https://www.terrynaturallyvitamins.com/curamed-750-mg/

Μια μορφή που αν επιλέξεις να την παραγγείλεις θα ζητήσεις να έρθει με απλό ταχυδρομείο γιατί όταν την έστειλα με courier σταμάτησε τελωνείο, έπρεπε μετά να πάω στον ΕΟΦ για έγκριση και να τους πάω τα χαρτιά στο τελωνείο για να αποδεσμευτεί το ένα κουτί που είχα παραγγείλει
Άρα με ταχυδρομείο με κίνδυνο βέβαια να χαθεί, να στο κλέψουν κλπ κλπ
 #120553  από babis frikarismenos
 Τετ Σεπ 07, 2016 7:36 pm
Γεια σου,εγω τη παίρνω σε μορφή σκόνης πολύ πολύ φθηνά από ένα κατάστημα με βότανα -μπαχαρικα εδώ κ 2 μήνες,ειδα μία μικρή διαφορά,δεν ξέρω αν οφείλεται σε αυτό,τη παίρνω μαζί με τσάι ζεστό ή κ μόνη της με λίγη ζάχαρη..
 #120679  από chryssa66
 Τρί Σεπ 13, 2016 7:39 pm
Καλησπέρα σε όλους! Λοιπόν και εγώ πίνω κουρκουμά κάθε πρωί νηστική ένα κουταλάκι του γλυκού με 1/4 κ.γ. πιπέρι, ανακατεμένο σε ένα ποτήρι νερό.
Αυτό το κάνω περίπου ένα χρόνο με κάποιες ενδιάμεσες διακοπές. Όπως το διάστημα της καλοκαιρινής άδειας που τον διέκοψα και μάλλον είχα κακά αποτελέσματα, όταν τεντώνω το πόδι μου πονάει αφόρητα το γόνατό μου, ίσως βέβαια να είναι σύμπτωση, πάντως από εχθές ξανάρχισα επειγόντως. Θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.
Τώρα αυτό για το λάδι αγαπητοί μου δεν το ήξερα, αν θέλετε μου αναφέρετε κάτι περισσότερο και σε τι αναλογίες?
 #130717  από hope
 Σάβ Νοέμ 17, 2018 11:04 pm
Γειά σας παιδια. Διάβασα το θέμα και αν και είναι παλιό θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πραγματα. Εγώ παίρνω βιταμίνη d της solgar βιταμίνη b12 επίσης της solgar και μουρουνελαιο της mollers. Φάρμακα προς το παρόν δεν παιρνω. Κάπου κάπου βάζω κουρκουμα στο φαγητό μου.Όχι συχνά είναι η αληθεια. Σκέφτομαι όμως να αρχίσω να τον παίρνω σε καψουλες. Την Τρίτη που έχω ραντεβού με τη γιατρό μου θα την ρωτησω.
Ήθελα όμως να σας ρωτησω. Ποια μάρκα μου προτεινετε? Εγώ έλεγα να πάρω solgar μια που και οι άλλες βιταμίνες που παίρνω είναι της ίδιας μαρκας. Εσείς τι λετε?
Πόσες κάψουλες να παίρνω και για πόσο καιρο? Μήπως να το σταματάω για λίγο και να το ξαναρχίζω? Το ίδιο θέλω να ρωτήσω την γιατρο μου και για τις βιταμίνες που παιρνω και το μουρουνελαιο.
Αν παίρνω κουρκουμα σε κάψουλες μπορώ να το βάζω και στην διατροφή μου ή μήπως το παρατραβαω?
Για κρόκο Κοζάνης έχετε να μου πείτε τιποτε?
 #130723  από Aguilar
 Κυρ Νοέμ 18, 2018 10:37 pm
Μάλλον το καλύτερο θα ήταν να συμβουλευτείς ειδικό σε θέματα διατροφής ώστε να καταλήξεις ποια και πόσα συμπληρώματα να πάρεις. Υπάρχει η άποψη ότι ο κάθε οργανισμός έχει διαφορετικές ανάγκες, καθώς και άλλη άποψη ότι όλα αυτά είναι για να μας παίρνουν τα λεφτά..
Ο κουρκουμάς έχει το μειονέκτημα ότι απορροφάται δύσκολα από τον οργανισμό. Το πιπέρι αυξάνει την απορρόφησή του. Πιθανώς οι κάψουλες που περιέχουν κουρκουμά και διαθέτουν γαστροανθεκτικό περίβλημα να είναι προτιμότερες από τον χύμα. Υπάρχουν και κάψουλες με απομονωμένη την δραστική ουσία κουρκουμίνη. Δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα τι είναι προτιμότερο. Εάν όντως χρειάζεσαι την αντιφλεγμονώδη δράση του κουρκουμά, σε Solgar υπάρχουν το Turmeric Root Extract και το Full Spectrum Curcumin. Το δεύτερο είναι πιο ακριβό γιατί οι έρευνες έδειξαν πως έχει καλύτερη απορρόφηση.
 #130740  από hope
 Τρί Νοέμ 20, 2018 6:31 pm
Σε ευχαριστώ για την απαντηση.
Το θέμα είναι που να βρω τον ειδικο. Θα σου πω το πιο απλο. Οι περισσότεροι διατροφολόγοι γράφουν σε άρθρα τους για τη διατροφή στην σκληρυνση να καταναλώνουμε γαλακτοκομικα.
Εδώ λέτε το ακριβώς αντιθετο.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουν γίνει πολλές μελέτες για την διατροφή στην σκλήρυνση κι έτσι δεν υπάρχουν έγκυρες απαντησεις.
 #130745  από Aguilar
 Τετ Νοέμ 21, 2018 4:43 am
Υπάρχουν πάντως αρκετές μελέτες που εντοπίζουν, μεταξύ άλλων ουσιών (π.χ. γλουτένη), συγκεκριμένα γαλακτοκομικά συστατικά ως ύποπτα για αυτοάνοσες ασθένειες. Ενδεικτικά, άλλες μελέτες αναφέρουν ότι τα τυριά κλπ είναι εντάξει, άλλες ότι η MS δεν ανήκει στις παθήσεις που επηρεάζονται, άλλες ότι ορισμένα γάλατα με Α2 β-καζεΐνη είναι ασφαλή κ.ο.κ. - όρεξη να 'χει κανείς να διαβάζει. Απ' ό,τι φαίνεται όμως, το κατά πόσον θα προκαλέσουν οι ουσίες αυτές συμπτώματα είναι και θέμα οργανισμού. Οι περισσότεροι τα κόβουν καλού-κακού.
 #130748  από AspasiaP
 Τετ Νοέμ 21, 2018 4:44 pm
Καλό είναι να αντιμετωπίζονται με επιφυλακτικότητα αυτές οι μελέτες για πολλούς λόγους, κυρίως όμως γιατί δεν έχουμε ιδέα ούτε τι είναι (αυτή ή αυτές) η/οι νόσος/οι ούτε το πώς λειτουργεί/ούν. Στο τέλος καταλήγουμε να περιορίζουμε τη ζωή μας και να φοβόμαστε χωρίς λόγο, ακριβώς όπως σε κάθε δόγμα. Ισχυρισμοί που γίνονται χωρίς αποδείξεις μπορούν κάλλιστα να απορριφθούν άμεσα, χωρίς αποδείξεις.

Re:

 #130749  από Aguilar
 Τετ Νοέμ 21, 2018 7:50 pm
Επιστημονική μελέτη χωρίς αποδείξεις δεν περνάει peer review εύκολα.