• Γαλακτοκομικά...

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #101053  από petros
 Πέμ Μαρ 20, 2014 1:38 pm
Απ' όσο γνωρίζω το γαλα δεν έχει Βιταμινη D αρκετη. Το καλύτερο υποκατάστατο του ήλιου σε βιταμινη D είναι το μουρουνελεο , ιχθυεχαια κλπ. Βγαινει και σε καψουλες.

μια κουταλια μουρουνελεο 1300 μοναδες Βιταμινης D
100 γραμ Σολωμου δινουν 600 μοναδες βιταμινης D
100 γραμμαρια γαλακτος δινουν μολις 40 μοναδες.

Χαοτικη διαφορα.

Συμφωνα με καποιες μελετες παρότι ζουμε ελλαδα το 60% περιπου των ελληνων εχει χαμηλα επιπεδα βιταμινης D ιδιαιτερα κατα την διαρκεια του χειμώνα.
 #101057  από elena
 Πέμ Μαρ 20, 2014 1:51 pm
τι να πω δεν ξέρω....το μόνο σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ είμαι της υγιεινής διατροφής...
βέβαια δεν τρώω καθόλου ζάχαρη εδώ και 15 χρόνια ίσως και παραπάνω... δεν τρώω και καθόλου ψάρια....λαχανικά...φρούτα μια στο τόσο..καφές απαραιτήτως 2-3 φλυτζάνες την ημέρα...καπνίζω βεβαίως βεβαίως....μπάχαλο με λίγα λόγια.
αλλάαααααααααααα.....περπατάω καθημερινά 1 με 1,5 ώρα.

θα ζήσω ? :smile-giggle: :smile-giggle:
 #101061  από costas1968
 Πέμ Μαρ 20, 2014 3:28 pm
ΜΑ ΚΑΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ ΚΑΝΕΙ Η ΒΙΤΑΜΙΝΗ D?
:smile-cash:
 #101068  από petros
 Πέμ Μαρ 20, 2014 5:04 pm
Εξαρταται τι εννοεις καλο. Εχει αποδειχθει οτι ελαχιστοποιει τις πιθανοτητες καρκινου, σκληρυνσης, οστεοπωροσης και ενα καρο. Δεν τις εξαλυφει, πιστευω ειναι πολλοι παραγοντες αλλα απο την δικη μου οπτικη θα ηταν αδυνατον οτιδηποτε να επηζησει σε αυτον τον πλανητη χωρις Ηλιο. Εμεις, τα δεντρα τα φυτα ...τα παντα. Ολες οι βιταμινες ειναι απαραιτητες.Ολες. Η βιταμινη D ειναι ουσιαστικα μια ορμονη που αποδειχθηκε με τα χρονια οτι εκτος απο τα κοκκαλα ειναι παρα πολυ καλη για το ανοσοοποιητικο γενικα και βαση μελετων που τις βρισκει ο καθενας στο διαδικτυο, σε επολλες ασθενειες συμπεριλαμβανομενης σης σκπ.
Πολλοι ασθενεις παιρνουν και συμπληρωματα. Αλλοι οφελουνται, αλλοι οχι.
 #101074  από Ammochostos
 Πέμ Μαρ 20, 2014 9:23 pm
Αποφεύγω και εγώ τα γαλακτοκομικά εδώ και αρκετό καιρό. Αρχικά προσπαθούσα να αποφασίσω ποιός είχε δίκαιο μεταξύ των κατακριτών και υποστηρικτών της εν λόγω κατανάλωσης, αλλά εκείνο που με έπεισε ήταν μία πρόταση σε ένα site του paleo diet. Είμαστε το μόνο ζώο που καταναλώνει γάλα μετά τον απογαλακτισμό του.
 #101112  από chako
 Παρ Μαρ 21, 2014 8:42 pm
Καλησπέρα και απο μένα....
Λοιπόν η δική μου "εμπειρία" είναι ,μετά από επίσκεψη σε γνωστό διατροφολόγο της Γλυφάδος,ότι το αγελαδινό γάλα και τα παράγωγά του πχ.αγελαδινή φέτα ,θα πρέπει να τα αποφεύγω και να προτιμώ το κατσικίσιο γάλα-παράγωγα, διότι μου είπε ότι το αγελαδινό περιέχει την πρωτείνη HDL ,που δρα επιταχυντικά στον οργανισμό.(Εμβολιάζουν με αυτό τις αγελάδες για να παράγουν περισσότερο γάλα καθημερινά και έτσι πίνοντας αγελαδινό γάλα το λαμβάνουμε και εμείς,οπότε αυτό επηρρεάζει επιταχυντικά και τη νόσο μας).
Αυτά...
 #101163  από tom80
 Κυρ Μαρ 23, 2014 6:50 pm
chako έγραψε:Καλησπέρα και απο μένα....
Λοιπόν η δική μου "εμπειρία" είναι ,μετά από επίσκεψη σε γνωστό διατροφολόγο της Γλυφάδος,ότι το αγελαδινό γάλα και τα παράγωγά του πχ.αγελαδινή φέτα ,θα πρέπει να τα αποφεύγω και να προτιμώ το κατσικίσιο γάλα-παράγωγα, διότι μου είπε ότι το αγελαδινό περιέχει την πρωτείνη HDL ,που δρα επιταχυντικά στον οργανισμό.(Εμβολιάζουν με αυτό τις αγελάδες για να παράγουν περισσότερο γάλα καθημερινά και έτσι πίνοντας αγελαδινό γάλα το λαμβάνουμε και εμείς,οπότε αυτό επηρρεάζει επιταχυντικά και τη νόσο μας).
Αυτά...
Πες τον γνωστο διατροφολόγο της Γλυφάδος να σκίσει το πτυχίο του!!!

Η φέτα παράγεται αποκλειστικά από αιγοπρόβειο γάλα και ειναι ΠΟΠ, αν αυτός σου είπε να αποφεύγεις την αγελαδινή φέτα, σε διαβεβαιώ ότι δεν ξέρει τι του γίνεται.
Η HDL = High Density Lipoprotein είναι η ΚΑΛΗ χοληστερόλη, καμία σχέση με το γάλα.
Μην ξαναπας σε αυτόν ειναι απαταιώνας!!!!!
 #101209  από chako
 Τρί Μαρ 25, 2014 1:17 am
Ναι φίλε Tom,δίκιο έχεις.Απατεώνας μου φάνηκε όχι μόνο απο τη θεωρία του για την φέτα.Φυσικά και δεν έχω ξαναπατήσει εκεί.
 #101386  από fillcinefil
 Παρ Μαρ 28, 2014 3:16 pm
Παιδιά εγώ έχω κόψει το γάλα από εκεί που ήταν σταθερά το πρωινό μου με δημητριακά κλπ.
Λοιπόν; Χαλάρωση από φουσκώματα (...και αέρια), και γενικά δεν αισθάνθηκα να μου έχει λείψει κάτι.
Επίκαιρο. Ακούτε τον χαμό που γίνετε για το γάλα. Βέβαια καλώς ή κακώς, από αυτό ζεί ένα κομάτι του αγροτικού πληθυσμού μας. Θα μπορούσαν βέβαια να ασχοληθούν και με άλλες δραστηριότητες. "Τέλος των πάντων" όχι του παρόντος.