• ΜΟΥΡΟΥΝΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΚΟΥΡΚΟΥΜΑΣ

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #100162  από sofia
 Δευ Φεβ 24, 2014 2:57 pm
Επτά χρόνια διαγνωσμένη, κανείς γιατρός δε μου μίλησε για βιταμίνες και συμπληρώματα διατροφής. Μου λένε ότι δεν τα χρειάζομαι, αρκεί που κάνω μια ισορροπημένη και υγιεινή διατροφή, βασισμένη σε άφθονη κατανάλωση ψαριών, λαχανικών κτλ.(βλέπε μεσογειακή). Το μόνο που μου επισήμαναν είναι η διακοπή (ή έστω ο περιορισμός) του χοιρινού κρέατος και κατ΄επέκαταση όλων των λιπαρών τροφών.
Διαβάζοντας εξονυχιστικά όλες τις αναρτήσεις σας, που αφορούν στη διατροφή, αποφάσισα με δική μου πρωτοβουλία (χωρίς να ενημερώσω γιατρό) να εντάξω κάποια πράγματα στο διαιτολόγιό μου, αρχής γενομένης από τα εξής:


-ΜΟΥΡΟΥΝΕΛΑΙΟ. Πήρα ένα απλό σκεύασμα με κάψουλες και πίνω, 3-4 μήνες τώρα, μία κάψουλα την ημέρα.
Ερώτηση: Κάπου διάβασα ότι δεν πρέπει να παίρνουμε μουρουνέλαιο για περισσότερο από 2-3 μήνες. Τι κάνω; Το σταματώ και συνεχίζω με έλαιο σολομού;


-ΚΟΥΡΚΟΥΜΑΣ. Το ένταξα δειλά δειλά στη διατροφή μου, επειδή αρχικά με ενοχλούσε η μυρωδιά του. Τώρα προσθέτω λίγο σε ρύζι, μακαρόνια και άρχισα να το συνηθίζω. Ο κουρκουμάς θεωρείται φυσική κορτιζόνη.
Ερώτηση: Κάπου διάβασα ότι η ιδανική δοσολογία είναι μια κουταλιά διαλυμένη σε ένα φλυτζάνι νερό καθημερινά.
Είναι σωστή η αναλογία ή χρειάζεται περισσότερο;
Κουταλιά ... τι κουταλιά ... της σούπας ή του καφέ;


-ΛΙΝΑΡΟΣΠΟΡΟΣ Είναι το φυτικό ω3. Πήρα μια συσκευασία σκούρου λιναρόσπορου, αλέθω κάθε τόσο 200 γρμ. στο μπλέντερ, το διατηρώ στο ψυγείο σε γυάλινο βάζο και κάθε βράδυ πίνω μια κουταλιά σε ζεστό νερό. Βοηθά και στη δυσκοιλιότητα. Προσοχή, αντενδείκνυται σε εγγύους ίσως και σε άτομα με πρόβλημα στο στομάχι.


Όποιος γνωρίζει, ας μου λύσει παρακαλώ τις απορίες μου.
 #100355  από kostasp
 Σάβ Μαρ 01, 2014 8:28 pm
sofia έγραψε:Επτά χρόνια διαγνωσμένη, κανείς γιατρός δε μου μίλησε για βιταμίνες και συμπληρώματα διατροφής. Μου λένε ότι δεν τα χρειάζομαι, αρκεί που κάνω μια ισορροπημένη και υγιεινή διατροφή, βασισμένη σε άφθονη κατανάλωση ψαριών, λαχανικών κτλ.(βλέπε μεσογειακή). Το μόνο που μου επισήμαναν είναι η διακοπή (ή έστω ο περιορισμός) του χοιρινού κρέατος και κατ΄επέκαταση όλων των λιπαρών τροφών.
Διαβάζοντας εξονυχιστικά όλες τις αναρτήσεις σας, που αφορούν στη διατροφή, αποφάσισα με δική μου πρωτοβουλία (χωρίς να ενημερώσω γιατρό) να εντάξω κάποια πράγματα στο διαιτολόγιό μου, αρχής γενομένης από τα εξής:


-ΜΟΥΡΟΥΝΕΛΑΙΟ. Πήρα ένα απλό σκεύασμα με κάψουλες και πίνω, 3-4 μήνες τώρα, μία κάψουλα την ημέρα.
Ερώτηση: Κάπου διάβασα ότι δεν πρέπει να παίρνουμε μουρουνέλαιο για περισσότερο από 2-3 μήνες. Τι κάνω; Το σταματώ και συνεχίζω με έλαιο σολομού;


-ΚΟΥΡΚΟΥΜΑΣ. Το ένταξα δειλά δειλά στη διατροφή μου, επειδή αρχικά με ενοχλούσε η μυρωδιά του. Τώρα προσθέτω λίγο σε ρύζι, μακαρόνια και άρχισα να το συνηθίζω. Ο κουρκουμάς θεωρείται φυσική κορτιζόνη.
Ερώτηση: Κάπου διάβασα ότι η ιδανική δοσολογία είναι μια κουταλιά διαλυμένη σε ένα φλυτζάνι νερό καθημερινά.
Είναι σωστή η αναλογία ή χρειάζεται περισσότερο;
Κουταλιά ... τι κουταλιά ... της σούπας ή του καφέ;


-ΛΙΝΑΡΟΣΠΟΡΟΣ Είναι το φυτικό ω3. Πήρα μια συσκευασία σκούρου λιναρόσπορου, αλέθω κάθε τόσο 200 γρμ. στο μπλέντερ, το διατηρώ στο ψυγείο σε γυάλινο βάζο και κάθε βράδυ πίνω μια κουταλιά σε ζεστό νερό. Βοηθά και στη δυσκοιλιότητα. Προσοχή, αντενδείκνυται σε εγγύους ίσως και σε άτομα με πρόβλημα στο στομάχι.


Όποιος γνωρίζει, ας μου λύσει παρακαλώ τις απορίες μου.
Σοφία Καλησπέρα και καλό μήνα. Κάθε πρωί πίνω σαν τσάι τον κουρκουμά δηλαδη σε ένα ποτήρι νερό μια κουταλιά γλυκού κουρκουμά σκόνη το βράζειςκαι μμόλις είναι έτοιμο επειδή έχει βαριά γεύσηαανακάτεψε το με μια κουταλιά γλυκού μμέλι . Αν χρειαστείς κάτι άλλο πες μου