• ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΒΙΤΑΜΙΝΩΝ

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #99846  από mariabel
 Κυρ Φεβ 16, 2014 8:18 pm
Καλησπέρα σε όλους...

Η γιατρός μου, μου σύστησε να παίρνω βιταμίνες Β, Ε και D (όχι όλες μαζί, αλλά να αλλάζω βιταμίνη κάθε 3 μήνες).

Όμως ξέχασα να ρωτήσω πόσες να παίρνω την ημέρα... :smile-sadsmile: :smile-giggle: :smile-giggle:

Μήπως κάποιος που τις παίρνει μπορεί να με βοηθήσει-ενημερώσει για την δοσολογία;

Ευχαριστώ πολύ!!
 #99853  από kostasp
 Κυρ Φεβ 16, 2014 9:12 pm
Mariabel μονο ο γιατρος σου μπορεί να σου απαντήσει η δοσολογια δεν ειναι κατι στανταρ για ολους
 #99854  από Φαίδρα
 Κυρ Φεβ 16, 2014 9:17 pm
Καλησπέρα!
Η δοσολογία εξαρτάται από την έλλειψη που έχει σε κάθε βιταμίνη ο οργανισμός σου, από το περιβάλλον που ζεις, από τη διατροφή, από τις συνήθειές σου και από τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις...

Όπως καταλαβαίνεις, εάν σου πει κάποιος για παράδειγμα "πάρε 3000IU βιταμίνη D" από το φόρουμ δεν θα βοηθήσει. Θα χρειαστεί να κάνεις τις εξετάσεις και να συμβουλευτείς τον ιατρό σου ο οποίος θα σου πάρει και ιστορικό. Είναι σημαντικό για παράδειγμα στη βιταμίνη Ε αν καπνίζει κάποιος καθώς πρόκειται για αντιοξειδωτική θεραπεία.

Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου άποψη.
Καλή συνέχεια! :smile-hi: