• ΓΕΝΕΤΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΑΓΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #99756  από ΑΝΝΑ59
 Πέμ Φεβ 13, 2014 8:36 am
:smile-hi: Ολοι εμεις , εχουμε , λιγο -πολυ , τα ιδια προβληματα ! Γι αυτο σε καταλαβαινουμε ! Γι αυτο ποναμε μαζι σου ! Μη το βαζεις κατω , σε παρακαλω !!!!!!!!!!!!! :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower: :smile-flower:
 #99760  από litsa
 Πέμ Φεβ 13, 2014 9:49 am
Γιάννης έγραψε:
litsa έγραψε:ωχ... ! μας βρήκανε και τα κάνουνε...
Αν παρατηρήσεις Λίτσα μου ΟΟΟΟΟΛΟΙ οι εναλλακτικοί (στην περίπτωσή μου ο υπερβαρικός οξυγόνος) σε βάζουν κάτω με ύφος εξήντα καρδιναλίων και σε εξετάζουν εξονυχιστικά (?). Ε και; Οι μόνοι στους οποίους μπορώ να δικαιολογήσω τέτοια αναλυτική εξέταση είναι οι φυσικοθεραπευτές και οι φυσίατροι (ούτε καν οι νευρολόγοι). Αυτοί μόνο μπορούν να διακρίνουν λεπτομέρειες και να κανονίσουν τις ασκήσεις τους εστιασμένα. Οποιοσδήποτε άλλος τι μπορεί να σου προσφέρει πχ στην αυξημένη σπαστικότητα του αριστερού ποδιού;
τι να πω Γιάννη μου?? έτσι είναι ...
αλλά και αν είσαι τυχερός να βρεις φυσίατρο ή φυσιοθεραπευτή που να κατανοεί...!!
άστα... πίκρα η ιστορία!

αυτός ο γενετιστής είναι και νευροφυσιολόγος...
πιστεύω πλέον οτι για να έχει κάποιος αποτέλεσμα συνδράμουν πάρα πολλοί παράγοντες...
:smile-rofl: :smile-rofl: :smile-rofl:
από τους ψυχολογικούς έως και το dna μας....

και θέλει συνεχή προσπάθεια ...
 #99761  από litsa
 Πέμ Φεβ 13, 2014 9:50 am
Κώστας έγραψε:Πάντως εμένα βρε παιδιά ο γενετιστής δεν κατάφερε ν΄ αναστείλει καμμία πτωτική πορεία. Από τότε που ξεκίνησα έχω συνεχή πτωτική πορεία που δεν λέει να σταματήσει με τίποτα. Εύχομαι πραγματικά Κώστα σε σένα ν΄ αποδώσει η αγωγή. Άλλωστε ο κάθε οργανισμός, ανταποκρίνεται και διαφορετικά. Απλά σε μένα δεν έπιασε.
Κώστα δεν είχες καμία αλλαγή ? τίποτα και πουθενά δεν βοήθησε ? ούτε καν στην δύναμη ή στην καλύτερη ψυχολογία?
:smile-wondering: :smile-wondering: :smile-wondering: :smile-wondering: :smile-wondering:
 #99762  από Κώστας
 Πέμ Φεβ 13, 2014 10:18 am
Γιάννης έγραψε:
litsa έγραψε:ωχ... ! μας βρήκανε και τα κάνουνε...
Αν παρατηρήσεις Λίτσα μου ΟΟΟΟΟΛΟΙ οι εναλλακτικοί (στην περίπτωσή μου ο υπερβαρικός οξυγόνος) σε βάζουν κάτω με ύφος εξήντα καρδιναλίων και σε εξετάζουν εξονυχιστικά (?). Ε και; Οι μόνοι στους οποίους μπορώ να δικαιολογήσω τέτοια αναλυτική εξέταση είναι οι φυσικοθεραπευτές και οι φυσίατροι (ούτε καν οι νευρολόγοι). Αυτοί μόνο μπορούν να διακρίνουν λεπτομέρειες και να κανονίσουν τις ασκήσεις τους εστιασμένα. Οποιοσδήποτε άλλος τι μπορεί να σου προσφέρει πχ στην αυξημένη σπαστικότητα του αριστερού ποδιού;
:bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow:
 #99764  από Κώστας
 Πέμ Φεβ 13, 2014 10:25 am
litsa έγραψε:
Κώστας έγραψε:Πάντως εμένα βρε παιδιά ο γενετιστής δεν κατάφερε ν΄ αναστείλει καμμία πτωτική πορεία. Από τότε που ξεκίνησα έχω συνεχή πτωτική πορεία που δεν λέει να σταματήσει με τίποτα. Εύχομαι πραγματικά Κώστα σε σένα ν΄ αποδώσει η αγωγή. Άλλωστε ο κάθε οργανισμός, ανταποκρίνεται και διαφορετικά. Απλά σε μένα δεν έπιασε.
Κώστα δεν είχες καμία αλλαγή ? τίποτα και πουθενά δεν βοήθησε ? ούτε καν στην δύναμη ή στην καλύτερη ψυχολογία?
:smile-wondering: :smile-wondering: :smile-wondering: :smile-wondering: :smile-wondering:
Στη δύναμη δεν με βοήθησε καθόλου. Ψυχολογία δεν ένοιωσα καμία βελτίωση γιατί απλά πιστεύω ότι είχα καλή. Ποτέ δεν μιζέρεψα και πάντα είμουν με το χαμόγελο. Υπάρχει όμως κάτι στο οποίο με βοήθησε και οφείλω να το ομολογήσω. Είχα σχετικά έντονο πρόβλημα με την περιφερική όραση. Δηλαδή δεν αντιλαμβανόμουνα καλά τα κινούμενα αντικείμενα στα πλάγια. Πχ όταν είμουν σ΄ ένα αυτοκίνητο που έτρεχε στην εθνική, δεν αντιλαμβανόμουνα καλά το τοπίο που περνούσε στα πλάγια. Αυτό διορθώθηκε εντελώς! Από κει και πέρα τίποτα!!!
 #99766  από litsa
 Πέμ Φεβ 13, 2014 10:32 am
μάλιστα....
τι να πω?
είμαστε και σε αυτό σαν το δακτυλικό αποτύπωμα...
και ποια η δικαιολογία του στο ότι δεν είδες άλλη βελτίωση πέραν της όρασης?

χρειάζεται ίσως περισσότερο χρόνο?

εμένα πχ το βαρύ κεφάλι, όπως το έλεγα, λιγόστεψε αρκετά μετά από πολλούς μήνες...
 #99770  από Κώστας
 Πέμ Φεβ 13, 2014 10:44 am
Δικαιολογία ακριβής δεν υπήρξε. Είπε ότι πρέπει να με δει γιατί αυτός μπορεί να καταλάβει αλλαγές επάνω μου που δεν γίνονται αντιληπτές σε μένα και μου συνέστησε να συνεχίσω την αγωγή. Τώρα τι νόημα έχει να υπάρχουν αλλαγές επάνω μου που δεν μπορώ να τις αντιληφθώ ο ίδιος και σε πόσο καιρό θα είμαι σε θέση να νοιώσω κάτι τέτοιο, άγνωστο. Η αγωγή όπως γνωρίζετε, είναι ιδιαίτερα δαπανηρή. Οπότε αν δεν βλέπεις κάτι είναι πολύ δύσκολο να συνεχίσεις να επιμένεις. Και αυτό το λέω μετά από 8 μήνες στους οποίους ακολούθησα επιμελέστατα την αγωγή. Προφανώς, ως συνήθως, η αγωγή αποδίδει σε άτομα με ήπια κινητικά ή άλλα προβλήματα. Σε πιο προχωρημένες καταστάσεις δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Ούτε ν΄ αναστρέψει επαναφέροντας κάποιες λειτουργίες, αλλά ούτε καν ν΄ αναχαιτίσει την εξέλιξη. Προσωπική άποψη, μετά από προσωπική εμπειρία 8 μηνών.
 #99771  από Κωνσταντίνα
 Πέμ Φεβ 13, 2014 11:05 am
Κώστας έγραψε:
litsa έγραψε:
Κώστας έγραψε:Πάντως εμένα βρε παιδιά ο γενετιστής δεν κατάφερε ν΄ αναστείλει καμμία πτωτική πορεία. Από τότε που ξεκίνησα έχω συνεχή πτωτική πορεία που δεν λέει να σταματήσει με τίποτα. Εύχομαι πραγματικά Κώστα σε σένα ν΄ αποδώσει η αγωγή. Άλλωστε ο κάθε οργανισμός, ανταποκρίνεται και διαφορετικά. Απλά σε μένα δεν έπιασε.
Κώστα δεν είχες καμία αλλαγή ? τίποτα και πουθενά δεν βοήθησε ? ούτε καν στην δύναμη ή στην καλύτερη ψυχολογία?
:smile-wondering: :smile-wondering: :smile-wondering: :smile-wondering: :smile-wondering:
Στη δύναμη δεν με βοήθησε καθόλου. Ψυχολογία δεν ένοιωσα καμία βελτίωση γιατί απλά πιστεύω ότι είχα καλή. Ποτέ δεν μιζέρεψα και πάντα είμουν με το χαμόγελο. Υπάρχει όμως κάτι στο οποίο με βοήθησε και οφείλω να το ομολογήσω. Είχα σχετικά έντονο πρόβλημα με την περιφερική όραση. Δηλαδή δεν αντιλαμβανόμουνα καλά τα κινούμενα αντικείμενα στα πλάγια. Πχ όταν είμουν σ΄ ένα αυτοκίνητο που έτρεχε στην εθνική, δεν αντιλαμβανόμουνα καλά το τοπίο που περνούσε στα πλάγια. Αυτό διορθώθηκε εντελώς! Από κει και πέρα τίποτα!!!
Κώστα κάποτε ένας νευροφυσιολόγος μου είχε πει, ότι η σκλήρυνσή σου θα πηγαίνει καλύτερα όταν θα βελτιώνεται η διαταραχή στην ούρηση. Σκέψου μήπως αυτό το θέμα έχει κάπως επηρεαστεί προς το καλύτερο.
Όπως έχω ξαναγράψει κινητικά δεν άλλαξα καθόλου.Περιφερεακά όμως, γύρω γύρω δηλαδή βιώνω κάποιες βελτιώσεις, ή τουλάχιστον δεν τσουλάω στην τσουλήθρα απότομα
Δεν προσπαθώ να σου χρυσώσω μια σκ@τοκατάσταση, αλλά ίσως υπερεκτιμούμε κάποια πράγματα περισσότερο από ότι είναι πραγματικά. Εμείς που είμαστε πιο επιβαρυμένοι, η βελτίωση θα γίνεται πολύ αργή. 1,5 χρόνο τώρα με την αγωγή κάποια στιγμή χρειάστηκα και κορτιζόνη με τις οδηγίες του. Μην το βάζεις κάτω.
 #100714  από kostasp
 Τετ Μαρ 12, 2014 10:21 pm
Σήμερα πήγα στο ραντεβού μου με τον georgakopoylo . Θα σας πω τι έχω βιώσει μέχρι στιγμής.
Ξεκινώντας 4/2 με τον Γενετιστή πρέπει να πω ξεκίνησα και με ένα κινησιοθεραπευτη που ειδικεύεται στην ασθένεια μας. Όταν σε προηγούμενη αναφορά μου είπα ότι ήμουν μπερδεμένος ήταν διότι παρατήρησα μια μικρή δδιαφορά και δεν ήξερα από που ήταν . Όμως κατάλαβα ότι η διαφορά που είδα στην κκίνηση μου μικρη, στην σταθερότητα μου οταν κινιομουν και λίγο καλύτερα στην ισορροπία μου ήταν λόγω των ασκήσεων που έκανα διότι σταμάτησα για 6 μέρεςτις αασκήσεις μου όπως και το καθημερινό πρωινό κολύμπι και έπεσα δηλαδή δυσκολεύουν κινητικά άρχισαππάλι να χάνω σταθερότητα και ισορροπία και έχανα και την εελαστικότητα μου. Μόλις άρχισα ξανά τις ασκήσεις έχω αρχίσει πάλι να επανέρχομαι όπως διαπιστωσε την διαφορά και σήμερα ο γενετιστής που με ξετασε. Πιστεύω ότι αυτό που μου δίνει ο γενετιστής σίγουρα είναι ενα πιο δυνατό οργανισμό θεωρώ νωρίς για να δω χειροπιαστό αποτέλεσμα και μάλιστα αυτό που θέλω εγώ να δω δηλαδή να μην κουτσαινω και να μην σέρνω το αριστερό μου πόδι όταν κουραστώ μετά από 100 μέτρα περίπου . Δεν ξέρω αν γίνουν τα πράγματα όπως τα θέλω θα προσπαθήσω γι αυτό όμως. Όταν ο γενετιστής με εξεταζε προς έκπληξη μου είδα κάτι το οποίο αυτό ειναι σιγουρα απο αυτον καλλυτερη αισθηση στο αριστερά δάχτυλα του ποδιού μου . Μου έδωσε για 4 μήνες θεραπεία και μου είπε να τον ενημερωνω κάθε μήνα για την πορεία μου. Σίγουρα περιμένω να μου δώσει κάτι ππαραπάνω η θεραπεία του Γενετιστή στο προσεχές μέλλον το θέλω , το ζητάω εεγώ εδώ δεν μπορώ να κάνω κάτι πάρα μόνο να τον ακολουθήσω τύφλα και όπου με βγάλει μου έδωσε και τι τροφές μπορώ να τρώω για να χάσω λίγα κιλά ακόμα από ότι είμαι (12 κιλα) θα σας δώσω νέα μου στον 2ο μήνα
να είμαστε όσο το δυνατόν καλύτερα :smile-hi:
 #102120  από kostasp
 Κυρ Απρ 20, 2014 2:30 am
Καλο Πασχα σε ολους. Θεραπεια γενετιστη δευτερος μηνας και κατι δυστηχως τα αποτελεσματα δεν ειναι αυτα που ηθελα να ειναι. Τηρω την θεραπεια αλλα δεν βλεπω κατι θετικο εξωτερικα. Δεν πειραζει συνεχιζουμε να ελπιζουμε . ξεκινησα μια τεχνικη φυσιοθεραπειας Bopath ασχολειται καθαρα με νευρολογικα προβληματα παιρνω και τις βιταμινες του γενετιστη με ανελαβε και μια γυμναστρια στο κολυμβητηριο και εχει ο θεος ριχνω ολα τα οπλα μου σε αυτη την ανιση μαχη το βασικο μου οπλο βεβαια δεν εχω καταφερει να το ενεργοποιησω ακομα ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ αλλα και εγω ανθρωπος ειμαι πηγα και στον νευρολογο που με επιβλεπει μιλησε για ενα καινουργιο φαρμακο αλλα ειναι δυνατο δεν τον ρωτησα τι ειναι τωρα πια δεν εχω την πολυτελεια για πολλα μου εδωσε εξετασεις αιματος να κανω και ειπε θα το παλεψουμε....... Πιστευω η πουτ@ν@ να παλευεται αρχιζω να αφοσιωνομαι σε αυτην αφησα εμπιστα και υπευθηνα ατομα στην εταιρεια μου απλα απασχολουμαι για να τους ελεγχω και αυτους προσπαθω να μειωσω το αγχος και το στρες που μου προξενει η δουλεια μου και θα τα πουμε στον τριτο μηνα.