• ΚΟΥΡΚΟΥΜΑΣ

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #98321  από costas1968
 Τετ Ιαν 01, 2014 11:06 pm
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΥΡΚΟΥΜΑ?ΛΕΝΕ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΛΗΨΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΩΣΕΩΝ!!!
:smile-flower:
 #98322  από Κώστας
 Τετ Ιαν 01, 2014 11:27 pm
Είναι από τα συπληρώματα που όποιος ακολουθεί σχετική αγωγή το συμπεριλαμβάνει.
 #98355  από costas1968
 Πέμ Ιαν 02, 2014 9:49 pm
Φαίδρα έγραψε:Καλησπέρα, δες κι εδώ viewtopic.php?f=43&t=3899

ΤΟ ΕΙΔΑ.
ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΤΗΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗΣ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΗΣ!!!
:smile-flower:
 #118185  από kath
 Παρ Ιουν 24, 2016 10:19 am
Ειχα παει στον γαστρεντερολογο χθες λογω χρονιας γαστροοισοφαγικης παλινδρομησης επειδη εδω και μηνες εχω ενοχλησεις στον οισοφαγο. Μου υπενθυμισε οτι μαζι με τα οξεα του στομαχου εχω και παλινδρομηση χολης
γι αυτο κ εχω τοσες ενοχλησεις. Μου εδωσε για 2 μηνες αγωγη κ γενικα μου υπενθυμισε να προσεχω τη διατροφη μου κλπ. Επειδη διαβασα οτι ο κουρκουμας διεγειρει τη χολη και συμβαλλει στο αδειασμα της χοληδοχου κυστης ηθελα να ρωτησω αν σε αυτη την περιπτωση μπορουμε να παιρνουμε κουρκουμα. Αν καποιος γνωριζει κατι η εχει παρομοιο προβλημα κ το εχει ψαξει ας με διαφωτισει.
Ευχαριστω πολυ
 #118230  από Νικος chochlas
 Σάβ Ιουν 25, 2016 12:14 am
Παιδια ειμαι ετοιμος να παρω κουρκουμα σε καψουλες ..
μπορειτε να μου πειτε αν αυτη εδω αξιζει ?
γιατι βγαινει μηνιαιως 6-7ευρω περιπου η φτηνοτερη που βρηκα .
https://www.skroutz.gr/s/5367209/Health ... CF%82.html

και βρηκα και αυτη που παει 11ευρω ο μηνας.
https://www.skroutz.gr/s/7388391/Power- ... CF%82.html

της lamperts μου βγαινει 12.5 ευρω ο μηνας.


αν τυχον δεν επιτρεπονται links απο skroutz,
μπορειτε να σβησετε το μηνυμα .
 #118237  από litsa
 Σάβ Ιουν 25, 2016 1:13 am
Το μόνο που έχω δοκιμάσει είναι τον κουρκουμα της λαμπερτς το 1000αρι.

Νομίζω με έχει βοηθήσει!!

Τώρα τον ξαναπαραγγειλα, για το καλοκαίρι...
 #122265  από kath
 Κυρ Νοέμ 13, 2016 12:36 pm
Καλημερα!
Ξεκινησα τελικα να παιρνω κουρκουμα σε καψουλες. Επισης τον χρησιμοποιω ως μπαχαρικο σε σκονη αρκετα μιας και μου αρεσει πολυ το αρωμα και η γευση του. Επειδη ομως στο ιντερνετ βλεπουμε κ διαβαζουμε πολλα,θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε αν υπαρχουν παρενεργειες απο την καθημερινη η μακροχρονια χρηση του και ποια ειναι η συνιστωμενη ημερησια δοση (πχ κουταλακι του γλυκου;)
 #122282  από soula
 Κυρ Νοέμ 13, 2016 5:11 pm
Καλησπέρα
εγω πριν λιγο καιρο ειχα μιλησει με μια ιατρό που εργάζεται σε ερευνητικο κεντρο του εξωτερικου πανω στη μεταβολικη ιατρική και που συνέστησε καθημερινά να διαλύω σε χλιαρό νερο ενα κ.γ. λάδι καρυδας ένα κ.γ. κουρκουμα μισο κ.γ τζιντζερ λίγο μαυρο πιπέρι και να το πινω. Μου είπε οτι αυτη η ποσοτητα δεν βλάπτει. Εαν για καποιο λογο θελω να αυξησω την ποσοτητα μπορω να το οινω τρεις φορές τη μέρα αλλα οχι για πανω απο δεκα ημερες.
 #122288  από kath
 Κυρ Νοέμ 13, 2016 7:10 pm
Σουλα ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Δηλαδη,αν καταλαβα καλα,η αρχικη αναλογια που σου προτεινε μπορει να καταναλωνεται επ αοριστον χωρις προβλημα;