• ΚΟΥΡΚΟΥΜΑΣ

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #122292  από soula
 Κυρ Νοέμ 13, 2016 8:06 pm
Ναι σωστά, το ακολουθεί και η ίδια.
 #122300  από kath
 Κυρ Νοέμ 13, 2016 10:38 pm
soula έγραψε:Ναι σωστά, το ακολουθεί και η ίδια.

Να εισαι καλα,πολλα-πολλα thanks!
 #128742  από basilis361
 Δευ Σεπ 11, 2017 1:54 pm
Καλησπερα ,μηπως μπορει καποιος που παιρνει αυτο το συμπληρωμα του κουρκουμα σε χαπια,να μου πει απο ποιο σαιτ τα παραγγελνει ?? η εαν απαγορευεται να το γραψει ,εαν μπορει να μου στειλει το λινκ με ενα μηνυμα ..
ευχαριστω..
 #128743  από Nikoskk
 Δευ Σεπ 11, 2017 2:13 pm
basilis361 έγραψε:Καλησπερα ,μηπως μπορει καποιος που παιρνει αυτο το συμπληρωμα του κουρκουμα σε χαπια,να μου πει απο ποιο σαιτ τα παραγγελνει ?? η εαν απαγορευεται να το γραψει ,εαν μπορει να μου στειλει το λινκ με ενα μηνυμα ..
ευχαριστω..
Επερνα απο εξωτερικο αλλα τωρα ξεκινησαν να περνανε ολα τα δεματα απο τελωνειακο ελεγχο για να βαζουν δασμους, με τεραστια καθυστερηση(περιμενω δυομιση μηνες το τελευταιο δεμα) μεχρι να ξεδιαλυνουν τα πραγματα με το τελωνειο περνω απο εδω, κανω αναζητηση στο https://www.skroutz.gr/
 #128744  από basilis361
 Δευ Σεπ 11, 2017 3:52 pm
Νικο εαν το εχεις βρει στο σκρουτζ,στειλε μου το λινκ ,αν θελεις..
 #128762  από Nikoskk
 Τρί Σεπ 12, 2017 3:21 pm
basilis361 έγραψε:Νικο εαν το εχεις βρει στο σκρουτζ,στειλε μου το λινκ ,αν θελεις..
σου στειλα μηνυμα
 #130626  από Aguilar
 Παρ Οκτ 19, 2018 5:19 pm
Έχω μπερδευτεί από τις πολλές επιλογές σε κουρκουμάδες :emojis-17:

Για παράδειγμα, διαβάζω ότι η απορρόφηση των κορκουμινο-ουσιών από τον οργανισμό δεν είναι πολύ υψηλή, όμως μπορεί να ενισχυθεί με ορισμένους τρόπους, όπως η πιπερίνη. Από την άλλη μεριά, η πιπερίνη δεν πρέπει, λέει, να λαμβάνεται για πολύ καιρό, ενώ άλλωστε πλέον υπάρχουν και καλύτεροι τρόποι ενίσχυσης της απορρόφησης. Αν ισχύουν αυτά, αποκλείουμε το φυσικό μείγμα κουρκουμά σε σκόνη που έχει γραφτεί σε άλλα θέματα του forum?

Το άλλο που διάβασα είναι ότι χάπια με σκέτη την δραστική ουσία curcumin, ίσως να μην δίνουν όλα τα οφέλη των χαπιών με turmeric.

Καλά λόγια έχουν γραφτεί για το "Full Spectrum Curcumin" της Solgar. Υποτίθεται ότι ενισχύει την βιοδιαθεσιμότητα σε σχέση με την φυσική μορφή κατά 277x στις γυναίκες και 114x στους άνδρες, σύμφωνα με αυτή την μελέτη (την οποία θα χρηματοδότησε η Solgar..). Η κριτική που βρήκα είναι ότι περιέχει 5 ppm 1,4 dioxane σε polysorbate 80. Ποιο να είναι το αντίστοιχο προϊόν στο οποίο αναφέρεται η Sara?

Επίσης, ορισμένα χαπάκια με 10,000mg περιεκτικότητα τι ρόλο βαράνε;

Δυστυχώς βομβαρδιζόμαστε από πολλές πληροφορίες και δεν ξέρουμε τι να επιλέξουμε..