• ΜΑΓΝΗΣΙΟ

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #93710  από eleni POL
 Τετ Αύγ 07, 2013 12:14 am
Το μαγνήσιο έχει ζωτική σημασία για τη σωστή λειτουργία του νευρικού συστήματος. Χωρίς επαρκές μαγνήσιο, τα νευρικά κύτταρα δεν επικοινωνούν σωστά, και γίνονται υπερευαίσθητα. Αυτό είναι η αιτία που γινόμαστε νευρικοί... και αναπηδάμε στους ξαφνικούς θορύβους όπως το χτύπημα μιας πόρτας. Η ανεπάρκεια μαγνησίου προκαλει αϋπνία, ξύπνημα από, κράμπες, τέντωμα και δυσάρεστη αίσθηση.

Διαβάστε όλο το άρθρο ειναι πολύ ενδιαφέρον.


http://www.awakengr.com/2012/10/blog-po ... z29UfD5mOA
 #94403  από Κώστας
 Παρ Σεπ 13, 2013 10:08 pm
Ελένη, όπως τα λες είναι. Παίρνω μαγνήσιο 4 μήνες έως τώρα και πραγματικά έχω ξεχάσει τι σημαίνει κράμπα, κάτι που με ταλαιπωρούσε συχνά ακόμη και στον ύπνο μου (γάμπες πατούσες). Τώρα ακόμη κι΄ αν την επιδιώξω (υπερβολικό τέντωμα ποδιών), δεν παθαίνω με τίποτα!
 #96223  από Μαριάννα
 Σάβ Νοέμ 02, 2013 10:39 pm
Κώστας έγραψε:Ελένη, όπως τα λες είναι. Παίρνω μαγνήσιο 4 μήνες έως τώρα και πραγματικά έχω ξεχάσει τι σημαίνει κράμπα, κάτι που με ταλαιπωρούσε συχνά ακόμη και στον ύπνο μου (γάμπες πατούσες). Τώρα ακόμη κι΄ αν την επιδιώξω (υπερβολικό τέντωμα ποδιών), δεν παθαίνω με τίποτα!
θα ήθελες να μας πεις ποσο παιρνεις την ημερα?
 #96224  από Κώστας
 Σάβ Νοέμ 02, 2013 10:53 pm
Τους πρώτους τρεις μήνες έπαιρνα 3 χάπια την ημέρα (των 200mg το καθένα). Πρωί, μεσημέρι, βράδυ. Τώρα παίρνω ένα κάθε βράδυ.
 #96225  από Μαριάννα
 Σάβ Νοέμ 02, 2013 11:03 pm
ευχαριστω!
 #104398  από giannisk
 Τετ Ιούλ 09, 2014 3:58 pm
Κώστας έγραψε:Τους πρώτους τρεις μήνες έπαιρνα 3 χάπια την ημέρα (των 200mg το καθένα). Πρωί, μεσημέρι, βράδυ. Τώρα παίρνω ένα κάθε βράδυ.
διαβάζω κάποια ενδιαφέροντα άρθρα για το μαγνήσιο και το ξεκίνησα σε υγρή μορφή(1,5γρ/10μλ). δεν έχω παρατηρήσει κάτι ακόμα. εσύ Κώστα μπορείς να περιγράψεις τα ωφέλη ή μη,από την προσωπική εμπειρία σου?