• ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΙΣΣΟΡΟΠΙΑΣ!!

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #91831  από costas1968
 Δευ Ιουν 17, 2013 12:14 pm
Η γιατρος μου (ομοιοπαθητικος οταν πηγαινα βεβαια...) πριν απο 1 χρονο για την διατηρηση της καλης ισσοροπιας, μου ειχε προτεινει μια συγκεκριμενη ασκηση καθε πρωι:Να γυριζω γυρω απο τον αξονα μου (ασκηση τ ιδιαου δερβισι μου την ειχε πει).Την ακολουθησα για μια εβδομαδα αλλα μετα βαρεθηκα.Γνωριζετε καποια ασκηση την οποια εσεις κανετε και να σας εχει δωσει αποτελεσματα?Αν μου προτεινετε και καποιο βιντεο θα με χαροποιησετε ιδιαιτερως!!
:happy-smileyinthebox:
 #91832  από ahilleas
 Δευ Ιουν 17, 2013 12:32 pm
Με το χέρι τεντωμένο ψηλά, σα να κρατας κάτι,και να το κοιτάς συνέχεια?Σούρακλας γίνομε όταν το κάνω,στις φυσιοθεραπείες! :obscene-drinkingchug: :obscene-drinkingchug:

Ωραία άσκηση είναι να έχεις το ένα ποδι πάνω σε μια μπάλα και να προσπαθεις να κρατάς ισοροπία.Σταδιακα να προσπαθεις να μη πιέζεις τη μπάλα,ανασηκώνοντας το πόδι.Για αρχή,να ακουμπάς με το χέρι,σ'ένα σταθερό σημείο,από τη πλευρά του σηκωμένου ποδιού.Βιντεάκι δε βρήκα,αλλά νομίζω ότι την περιέγραψα σωστά την άσκηση. :character-oldtimer:
Κάνω κι εγώ ασκήσεις ισορροπίας με φυσικοθεραπεύτρια και γνωρίζω μερικές σχετικές ασκήσεις.
 #91838  από costas1968
 Δευ Ιουν 17, 2013 2:40 pm
ahilleas έγραψε:Με το χέρι τεντωμένο ψηλά, σα να κρατας κάτι,και να το κοιτάς συνέχεια?Σούρακλας γίνομε όταν το κάνω,στις φυσιοθεραπείες! :obscene-drinkingchug: :obscene-drinkingchug:

Ωραία άσκηση είναι να έχεις το ένα ποδι πάνω σε μια μπάλα και να προσπαθεις να κρατάς ισοροπία.Σταδιακα να προσπαθεις να μη πιέζεις τη μπάλα,ανασηκώνοντας το πόδι.Για αρχή,να ακουμπάς με το χέρι,σ'ένα σταθερό σημείο,από τη πλευρά του σηκωμένου ποδιού.Βιντεάκι δε βρήκα,αλλά νομίζω ότι την περιέγραψα σωστά την άσκηση. :character-oldtimer:
Κάνω κι εγώ ασκήσεις ισορροπίας με φυσικοθεραπεύτρια και γνωρίζω μερικές σχετικές ασκήσεις.

Σ ευχαριστω πολυ φιλε!!
:techie-studyingbrown:
 #91851  από costas1968
 Δευ Ιουν 17, 2013 5:32 pm
Μια απορια μονο:
σεβοηθανε οι ασκησεις ?εχεις δει δηλαδη βελτιωση?
 #91908  από ahilleas
 Τρί Ιουν 18, 2013 9:14 am
Αρκετή βελτίωση έχω δει.Το βλέπω στη καθημερινότητά μου,αλλά και κατά τη διάρκεια των ασκήσεων,αφού πολλές από αυτές δε μπορούσα να τις ολοκληρώσω στην αρχή.Κάνω σχεδόν 1,5 χρόνο φυσικοθεραπείες και έχω δει αποτελέσματα.
 #99700  από nivass
 Τρί Φεβ 11, 2014 4:13 pm
αυτό που κάνω εγώ κάθε πρωί (για άτομα με ήπια κινητικά προβλήματα):
- διασχίζω το δωμάτιο σαν να μετράω πόδια 3-4 φορές πέρα-δώθε
- "μύτες -φτέρνες" στέκομαι όρθιος και σηκώνομαι μία στις μύτες των ποδιών, μία στις φτέρνες με αρκετές επαναλήψεις
και για τα δύο τις πρώτες φορές χρειάζεται στήριγμα (για παράδειγμα δίπλα σε έναν τοίχο)

μου τις σύστησε φίλος γυμναστής και έχω καλά αποτελέσματα
 #99718  από costas1968
 Τετ Φεβ 12, 2014 12:02 am
nivass έγραψε:αυτό που κάνω εγώ κάθε πρωί (για άτομα με ήπια κινητικά προβλήματα):
- διασχίζω το δωμάτιο σαν να μετράω πόδια 3-4 φορές πέρα-δώθε
- "μύτες -φτέρνες" στέκομαι όρθιος και σηκώνομαι μία στις μύτες των ποδιών, μία στις φτέρνες με αρκετές επαναλήψεις
και για τα δύο τις πρώτες φορές χρειάζεται στήριγμα (για παράδειγμα δίπλα σε έναν τοίχο)

μου τις σύστησε φίλος γυμναστής και έχω καλά αποτελέσματα

καλησπέρα.μια ερωτηση μονο.εργαζεσαι?γιατι εγω δυστηχως οχι
 #99721  από nivass
 Τετ Φεβ 12, 2014 1:49 am
φοιτητής και δουλεύω περιστασιακά dj (αν και η όραση τελευταία έχει μειωθεί λόγω οπτικών νευριτιδων οπότε δεν ασχολούμαι τόσο με το dj-ing)
δεν εργάζεσαι εξαιτίας κινητικών προβλημάτων ή δεν βρίσκεις δουλειά;
costas1968 έγραψε:
nivass έγραψε:αυτό που κάνω εγώ κάθε πρωί (για άτομα με ήπια κινητικά προβλήματα):
- διασχίζω το δωμάτιο σαν να μετράω πόδια 3-4 φορές πέρα-δώθε
- "μύτες -φτέρνες" στέκομαι όρθιος και σηκώνομαι μία στις μύτες των ποδιών, μία στις φτέρνες με αρκετές επαναλήψεις
και για τα δύο τις πρώτες φορές χρειάζεται στήριγμα (για παράδειγμα δίπλα σε έναν τοίχο)

μου τις σύστησε φίλος γυμναστής και έχω καλά αποτελέσματα

καλησπέρα.μια ερωτηση μονο.εργαζεσαι?γιατι εγω δυστηχως οχι