• ΑΛΚΟΟΛ

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #89509  από ahilleas
 Σάβ Μάιος 04, 2013 9:14 pm
:obscene-drinkingchug:

Και μάλλον τοτε πήρες το nickname <προς τη νίκη>!!!!!
 #89511  από GTi
 Σάβ Μάιος 04, 2013 9:55 pm
ΠΡΟΣ ΤΗ ΝΙΚΗ τελικά θέλεις και 'συ τα "χημικά" σου!!! :P :P :P
 #89523  από ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΝΙΚΗ
 Κυρ Μάιος 05, 2013 3:57 am
GTi έγραψε:ΠΡΟΣ ΤΗ ΝΙΚΗ τελικά θέλεις και 'συ τα "χημικά" σου!!! :P :P :P
Ε, όχι και χημικά λίγο καθαρό νεράκι, κριθαράκι, μαγιά και τύρφη.
 #89527  από GTi
 Κυρ Μάιος 05, 2013 8:54 am
ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΝΙΚΗ έγραψε:Ε, όχι και χημικά λίγο καθαρό νεράκι, κριθαράκι, μαγιά και τύρφη.
:techie-studyingbrown: :techie-studyingbrown: :techie-studyingbrown:
 #89588  από eleni POL
 Τρί Μάιος 07, 2013 12:22 pm
Εχω συμπεράνει οτι αν οι γιατροί λένε οχι στο αλκοόλ το κάνουν για να μην επηρεάζονται οι τιμές στο συκώτι .
Και για να μη χειροτερεύουν τα συμπτώματα:

"Alcohol is a powerful drug. If abused, it produces multiple effects on the central nervous system and other organs of the body.
Acute alcohol intoxication can cause loss of balance, uncoordinated movements, slurred speech, and impaired judgment and thinking.
Chronic alcohol abuse commonly results in numbness, tingling and loss of sensation, tremor, lack of coordination, dementia, and may damage the liver, stomach, and other organs.

Some people with MS report that some of their neurologic symptoms, especially imbalance and lack of coordination, temporarily worsen after even one drink.
Since alcohol depresses the central nervous system, it may also have an additive effect with certain medications that are commonly prescribed for MS.
These include baclofen, diazepam, clonazepam and some antidepressants. For all of these reasons, people with MS should talk to their physician about how much alcohol is appropriate for them to drink and how often."

From: Smoking and Alcohol


:confusion-seeingstars: :confusion-seeingstars: :greetings-waveyellow:
 #89743  από fillcinefil
 Παρ Μάιος 10, 2013 6:45 pm
Καλά ο Αχιλέας τελικά δεν ήταν ημίθεος. Θεός ήταν.

Παιδιά για ούζα με την παρέα (πρό κρίσης) βγαίναμε κάθε βδομάδα, και τώρα μια στις τόσες αλλά το τσ(ούζο) (3-4 ποτηράκια). Και στο σπίτι με κανά όσπριο ή ψαρικό το ψιλοχτυπάμε.
(πρέπει να κόψω τον π..... τον πάγο όμως).
Βέβαια μετά έχω μια αστάθεια και πιό έντονο θάμβος (έ ντιρλανταντά είμαι, τι περιμένεις, έπρεπε να έχω και MS; (άλλωστε οι άλλοι της παρέας δεν έχουν))
Το δε κόκκινο κρασί το θεωρώ απαραίτητο καθημερινά. Βέβαια μη φανταστείς κανένας (ένα ποτήρι, σπανίως 2-3). Το κάνω βέβαια για καθαρά ιατρικούς σκοπούς (για το κυκλοφορικό, η τροφή μου είναι το φάρμακό μου (Ιπποκράτης) κλπ), αλλιώς.... καθαρό νεράκι (μέσα στο ούζο).
Πάντως σοβαρά, 10 χρόνια (φτου φτου) είμαι χωρίς ώση και ακόμη στέκομε στα πόδια μου.
 #89744  από sofia13
 Παρ Μάιος 10, 2013 6:58 pm
Μακάρι κι΄άλλα 100 να είσαι πάντα καλά και ντιρλανταντά όπως είπες.
Για το συκώτι (καλή λειτουργία κ.λ.π) η ΑΓΚΙΝΑΡΑ. Παμφάρμακο αυτό το λαχανικό.