• Βιταμινη d3

  • Η χρήση της βιταμίνης D στην ΣΚΠ, υψηλή δόση βιταμίνης D3, πρωτόκολλο Κοΐμπρα, High-Dose Vitamin D
Η χρήση της βιταμίνης D στην ΣΚΠ, υψηλή δόση βιταμίνης D3, πρωτόκολλο Κοΐμπρα, High-Dose Vitamin D
 #114231  από περιστερι
 Τετ Δεκ 30, 2015 8:39 pm
Παιδιά πρέπει όλοι να προσέχετε τη Β12. Η τιμή της είναι το μεγάλο μυστικό. Πάνω απο 500 η και πάνω απο 1000 ακόμη. Η μικρή τιμή της επηρεάζει αρνητικά όλον τον οργανισμό. Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους. Υγεία και τύχη.
 #114233  από litsa
 Πέμ Δεκ 31, 2015 12:29 am
εμ όσο ήμουνα πολύ πάνω... ήμουν μια χαρά.. μετα την σταμάτησα ... και αρχισαν τα διάφορα..
τεσπα, θα την επανεξετάσω... και αυτήν και άλλες πολλές...
:emojis-1:
 #114315  από ΓιαννηςΑγιαννης
 Τετ Ιαν 06, 2016 10:02 pm
Άλλη μια μελέτη για την D:
http://www.ms-uk.org/jan2

Καλή χρονιά
ΥΣ
Αν γνωρίζει κάποιος κάποιο συμπλήρωμα που να γράφετε, ευπρόσδεκτο.
 #114332  από maestro
 Πέμ Ιαν 07, 2016 6:08 pm
ΓιαννηςΑγιαννης έγραψε:Άλλη μια μελέτη για την D:
http://www.ms-uk.org/jan2

Καλή χρονιά
ΥΣ
Αν γνωρίζει κάποιος κάποιο συμπλήρωμα που να γράφετε, ευπρόσδεκτο.
Το παρακάτω δεν γράφεται(δεν συνταγογραφείται), αλλά κατά την άποψή μου δεν κοστίζει και πολύ..
D3 fix
D3 FIX (Vitamin D3) 1200IU(λογικά θα υπάρχει και με μεγαλύτερη δόση) 60tabs
κάτω από 8€..
από ηλεκτρονικό φαρμακείο..
 #114371  από NAS1975
 Παρ Ιαν 08, 2016 11:36 pm
Καλησπέρα,
αν και νέος στην πάθηση (10 μηνες τώρα περίπου με διαγνωση) το έχω ψάξει αρκετά με τα συμπληρωματα.
Αυτό που έχω να πω εγώ είναι ότι οποιου ο γιατρος δεν γνωρίζει πόσο σημαντική είναι η d3 στην σκπ να αλλάξει γιατρο!! Όλες οι έρευνες δείχνουν όλο και περισσότερο πόσο σημαντική είναι στην ρύθμιση του ανοσοποιητικου!! Προφανώς κάποιοι γιατροί δεν διαβάζουν δημοσιεύσεις της παγκόσμιας βιβλιογραφίας και ξέρουν μόνο απο φασόν.

Εγώ παιδιά όταν έκανα την πρώτη μου εξέταση για D3 πριν 7 μηνες είχα κάτω από 4!!! Στα αποτελεσματα εγραφε <4. Απίστευτη ανεπάρκεια για να μην πω ανυπαρκτη. Την εξέταση την έκανα φυσικά μόνος μου χωρίς να μου την προτείνει κανένας γιατρος! Τουλάχιστον αυτός που είχα τοτε.
Από τότε περνώ καθημερινά 4000ui D3 της lamberts και μέσα σε 6 μήνες την έχω φτάσει στο 65. Τώρα που την ανέβασα περνώ μέρα παρά μέρα και την παρακολουθω κάθε 2-3 μηνες. Φυσικά και ηλιοθεραπεία με την κάθε ευκαιρία για φυσική σηνθεση.

Γενικά εγώ προτείνω σε όλους να ψαχτουν με την ασθένεια από μόνοι τους και να την αντιμετοπισουν ποληδιαστατα. Διατροφή, συμπληρώματα κλπ σε σηνδιασμο με την συμβατική τους αγωγή. Εγώ αυτό κάνω επιπρόσθετα με το copaxon, εδώ σε αυτό το φόρουμ διάβασα και για τον γνωστό γενετιστη και ακολουθώ και ένα mix με συμπληρώματα εδώ και 2 μήνες.

Καλό βράδυ σε όλους και μην ακούτε τους γιατρούς που σας λένε να μην το ψάχνετε μόνοι σας.
 #114375  από Poil
 Σάβ Ιαν 09, 2016 1:15 am
Έχει ακούσει κανείς για το προτοκολο του Cicero Galli Coimbra; Είναι σχετικό με αυτό που ανάρτησε ο ΓιαννηςΑγιαννης. Στη βραζιλία γίνεται χαμός με αυτό. Γενικά για τα αυτοάνοσα είναι. Από οτι βλέπω και στο thisisms συζητιέται πάρα πολύ το τελευταίο διάστημα.

Το βασικό κομμάτι είναι αυξημένη δόση της βιταμλινης D σε δοσολογίες από 20.000-100.000IU ανάλογα τα κιλά και το δείκτη της παραθορμόνης**.
Πραγματοποιείται σε συνδιασμό με κάποια άλλα πράγματα όπως διατροφή.

Εδώ έχει γράψει κάποιος μια περίληψη του:
http://www.thisisms.com/forum/coimbra-h ... 27182.html

Σε αυτό το forum μιλάνε αρκετά γι αυτό το τελευταίο διάστημα. Έχει μπει ως αυτόνομη θεραπεία στο κατάλογο. Κάποιοι ασθενείς που το ακολουθούν έχουν ποστάρει και τις mri τους μαζί με φωτογραφία τους και είναι πραγματικά εκπληκτικό. Κάποιοι παρατάνε στη πορεία τα φαρμακα τους και συνεχίζουν έτσι.

**Οι παραθυρεοειδείς αδένες εκκρίνουν την παραθορμόνη (PTH) η οποία συμμετέχει στον μεταβολισμό του ασβεστίου μαζί με την καλτσιτονίνη και την VitD.
 #114378  από adrCy
 Σάβ Ιαν 09, 2016 5:19 am
Poil έγραψε:Έχει ακούσει κανείς για το προτοκολο του Cicero Galli Coimbra; Είναι σχετικό με αυτό που ανάρτησε ο ΓιαννηςΑγιαννης. Στη βραζιλία γίνεται χαμός με αυτό. Γενικά για τα αυτοάνοσα είναι. Από οτι βλέπω και στο thisisms συζητιέται πάρα πολύ το τελευταίο διάστημα.

Το βασικό κομμάτι είναι αυξημένη δόση της βιταμλινης D σε δοσολογίες από 20.000-100.000IU ανάλογα τα κιλά και το δείκτη της παραθορμόνης**.
Πραγματοποιείται σε συνδιασμό με κάποια άλλα πράγματα όπως διατροφή.

Εδώ έχει γράψει κάποιος μια περίληψη του:
http://www.thisisms.com/forum/coimbra-h ... 27182.html

Σε αυτό το forum μιλάνε αρκετά γι αυτό το τελευταίο διάστημα. Έχει μπει ως αυτόνομη θεραπεία στο κατάλογο. Κάποιοι ασθενείς που το ακολουθούν έχουν ποστάρει και τις mri τους μαζί με φωτογραφία τους και είναι πραγματικά εκπληκτικό. Κάποιοι παρατάνε στη πορεία τα φαρμακα τους και συνεχίζουν έτσι.

**Οι παραθυρεοειδείς αδένες εκκρίνουν την παραθορμόνη (PTH) η οποία συμμετέχει στον μεταβολισμό του ασβεστίου μαζί με την καλτσιτονίνη και την VitD.
Υπάρχει και ελληνικό γκρουπ στο facebook εδώ
 #116660  από Αλέξανδρος
 Πέμ Απρ 21, 2016 11:23 pm
ΓιαννηςΑγιαννης έγραψε:Άλλη μια μελέτη για την D:
http://www.ms-uk.org/jan2

Καλή χρονιά
ΥΣ
Αν γνωρίζει κάποιος κάποιο συμπλήρωμα που να γράφετε, ευπρόσδεκτο.
Καλησπέρα
Vitamin D-3 5,000 IU από την NOW Foods

Κοστίζει γύρω στα 30€ που είναι καλή τιμή αν σκεφτείς οτι έχει 120 χάπια των 5.000 IU. Το έχουν αρκετά φαρμακεία
 #116682  από litsa
 Σάβ Απρ 23, 2016 1:59 am
ας γεμίσουμε πρώτα τις αποθηκες μας και μετά βλέπουμε τις παρενέργειες!!
:smile-muscle: :happy-cheerleadersmileygirl:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9