• Βιταμινη d3

  • Η χρήση της βιταμίνης D στην ΣΚΠ, υψηλή δόση βιταμίνης D3, πρωτόκολλο Κοΐμπρα, High-Dose Vitamin D
Η χρήση της βιταμίνης D στην ΣΚΠ, υψηλή δόση βιταμίνης D3, πρωτόκολλο Κοΐμπρα, High-Dose Vitamin D
 #120592  από Αλέξανδρος
 Παρ Σεπ 09, 2016 9:48 pm
maestro έγραψε:Η τοξικότητα, αφορά το ασβέστιο ή μήπως υπάρχουν και άλλα θέματα;
Ίσως θα έπρεπε να το προσέξεις λίγο ακόμα Αλέξανδρε και να μην παίρνεις τόσο μεγάλη δόση D3;
Ναι η τοξικότητα ουσιαστικά αφορά μόνο το ασβέστιο. Εννοείται οτι δεν παίρνω τυχαία αυτές τις δόσεις, και βέβαια είμαι υπό την παρακολούθηση γιατρού.
Έχω δει σημαντική βελτίωση στην κίνηση μου, κυρίως στην ισορροπία αλλά και στην κόπωση. Τώρα μπορώ να περπατήσω 2 και 3 χιλιόμετρα, ενώ πριν σταματούσα στα 800, το πολύ στα 1000 μέτρα
 #120605  από maestro
 Σάβ Σεπ 10, 2016 4:51 pm
Αλέξανδρος έγραψε:
maestro έγραψε:Η τοξικότητα, αφορά το ασβέστιο ή μήπως υπάρχουν και άλλα θέματα;
Ίσως θα έπρεπε να το προσέξεις λίγο ακόμα Αλέξανδρε και να μην παίρνεις τόσο μεγάλη δόση D3;
Ναι η τοξικότητα ουσιαστικά αφορά μόνο το ασβέστιο. Εννοείται οτι δεν παίρνω τυχαία αυτές τις δόσεις, και βέβαια είμαι υπό την παρακολούθηση γιατρού.
Έχω δει σημαντική βελτίωση στην κίνηση μου, κυρίως στην ισορροπία αλλά και στην κόπωση. Τώρα μπορώ να περπατήσω 2 και 3 χιλιόμετρα, ενώ πριν σταματούσα στα 800, το πολύ στα 1000 μέτρα
Εικόνα
 #120606  από litsa
 Σάβ Σεπ 10, 2016 5:09 pm
Να συμπληρωσω ότι ήμουν χειρότερα με χαμηλή Β12.... Ένιωθα πιο χάλια γενικότερα....και ειδικότερα...
 #120668  από maestro
 Τρί Σεπ 13, 2016 3:38 pm
Εξέταση...........................Τιμή....................................................Τιμές αναφοράς
25-Υδρτοβιταμίνη D3....32,5......................................................Καλοκαίρι 15-60 ng/ml
.......................................................................................................Χειμώνας 8,8-46 ng/ml
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Μάλλον θα πρέπει να αυξήσω την δόσολογία D3.
 #120674  από chryssa66
 Τρί Σεπ 13, 2016 6:31 pm
Σίγουρα συμφωνώ και εγώ για την D3 και ο γιατρός μου που μου την χορηγεί. Θα ήθελα να απαντήσω στον φίλο ΓιαννηςΑγιαννης ότι συνταγογραφείται η D3 και μάλιστα είναι το σκεύασμα αυτό που έχει χρησιμοποιηθεί στα περισσότερα πειράματα (σύμφωνα με τα λεγόμενα του γιατρού μου), είναι η DELTIUS 25.000 I.U./2,5ml
 #120675  από chryssa66
 Τρί Σεπ 13, 2016 6:34 pm
ΓιαννηςΑγιαννης έγραψε:Άλλη μια μελέτη για την D:
http://www.ms-uk.org/jan2

Καλή χρονιά
ΥΣ
Αν γνωρίζει κάποιος κάποιο συμπλήρωμα που να γράφετε, ευπρόσδεκτο.
Αγαπητέ μου,
DELTIUS 25.000 I.U./2.5ml
 #120710  από Αλέξανδρος
 Τετ Σεπ 14, 2016 3:36 pm
maestro έγραψε:Μάλλον θα πρέπει να αυξήσω την δόσολογία D3.
Κοίταξε αν θες αυτήν τη μελέτη (δημοσιεύθηκε το 2012):
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3388527/

H μελέτη έχει τίτλο "Relationship between 25-OH-D serum level and relapse rate in multiple sclerosis patients before and after vitamin D supplementation" και μελετά κατά πόσο το επίπεδο της 25(OH)D σχετίζεται με την πιθανότητα υποτροπής.
Για να διαβάσεις τα αποτελέσματα θα πρέπει να κάνεις μετατροπή από nmol/l σε ng/ml διαιρώντας με το 2,5

Αναφέρει μεταξύ των άλλων στα Results:
"Pooling data collected before and during supplementation, we found a significant strong inverse relationship between the relapse incidence rate and the 25-OH-D level (p < 0.0001), suggesting that vitamin D did indeed influence the relapse rate.
Results of univariate, bivariate and multivariate analyses were analogous: in the multivariate model adjusted for age, disease duration and previous use of immunomodulatory therapy, every 10 nmol increase in 25-OH-D level was associated with a reduction in the relapse incidence rate of 13.7%"

Δηλαδή αυξάνοντας τη βιταμίνη D στο αίμα κατά 10 nmol/l (4 ng/ml) μειώνονταν οι υποτροπές κατά 13,7%
Βέβαια αναφέρει στην συνέχεια οτι το συγκεκριμένο φαινόμενο ουσιαστικά δεν παρατηρείται πάνω από τα 110 nmol/l (44 ng/ml), δηλαδή αυξάνοντας την βιταμίνη D πάνω από τα 44 ng/ml δεν παρατηρείται περαιτέρω μείωση των υποτροπών
 #120727  από maestro
 Πέμ Σεπ 15, 2016 10:29 am
chryssa66 έγραψε:
ΓιαννηςΑγιαννης έγραψε: Αν γνωρίζει κάποιος κάποιο συμπλήρωμα που να γράφετε, ευπρόσδεκτο.
Αγαπητέ μου,
DELTIUS 25.000 I.U./2.5ml
Υπάρχει και σε μικρότερη δοσολογία των 10.000 IU
https://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/23570
Καθώς και
Α) πόσιμες σταγόνες Deltius: 200 I.U. βιταμίνης D3 /σταγόνα, το φιαλίδιο έχει 500 σταγόνες και κόστος περίπου 10 ευρώ (δηλ. ο ασθενής πληρώνει 2,5 ευρώ)
Β) πόσιμες αμπούλες Deltius: 25000 I.U. βιταμίνης D3 / αμπούλα και κόστος 4 ευρώ η αμπούλα
Γ) πόσιμες αμπούλες Lecalcif: 25000 I.U. βιταμίνης D3 /αμπούλα, με 4 αμπούλες ανα συσκευασία και κόστος περίπου 9 ευρώ το κουτί.
Επίσης, η βιταμίνη D σε πολύ υψηλές συγκεντρώσεις μπορεί να αποβεί επικίνδυνη για τον άνθρωπο με υπερασβεστιαιμία που μπορεί να προκαλέσει μεταξύ άλλων νεφρολιθίαση αλλά και να επηρεάσει τα κόκκαλα, την καρδιά, τους μαλακούς ιστούς ακόμη και τους πνεύμονες.
Στην Σουηδία η Κρατική Αρχή Υγειινής των Τροφών ( Livsmedelsverket Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ) συστήνει για ανθρώπους από 2 ετών και άνω μια ημερήσια δόση 7,5 μg.
Μελετάται όμως η συστηνώμενη δοσολογία να αυξηθεί για ανθρώπους από 2 ετών και άνω στα 10 μg/ημέρα
και από 75 ετών και άνω στα 20 μg/ημέρα.
(συνέντευξη από την Ann Burgaz, επιστήμονα του Livsmedelsverket)( http://www.livsmedelsverket.se/ )
1 µg = 40 IU
όσα περιέχονται στην παράθεση, τα έχω επιλεκτικά συλλέξει από: http://www.pfy.gr/forum/index.php/topic,1582.45.html
 #120733  από Αλέξανδρος
 Πέμ Σεπ 15, 2016 2:52 pm
Α) πόσιμες σταγόνες Deltius: 200 I.U. βιταμίνης D3 /σταγόνα, το φιαλίδιο έχει 500 σταγόνες και κόστος περίπου 10 ευρώ (δηλ. ο ασθενής πληρώνει 2,5 ευρώ)
Β) πόσιμες αμπούλες Deltius: 25000 I.U. βιταμίνης D3 / αμπούλα και κόστος 4 ευρώ η αμπούλα
Γ) πόσιμες αμπούλες Lecalcif: 25000 I.U. βιταμίνης D3 /αμπούλα, με 4 αμπούλες ανα συσκευασία και κόστος περίπου 9 ευρώ το κουτί.
Πού μπορούμε να βρούμε αυτά τα προϊόντα;
 #120749  από maestro
 Παρ Σεπ 16, 2016 10:28 am
Αλέξανδρος έγραψε:
Α) πόσιμες σταγόνες Deltius: 200 I.U. βιταμίνης D3 /σταγόνα, το φιαλίδιο έχει 500 σταγόνες και κόστος περίπου 10 ευρώ (δηλ. ο ασθενής πληρώνει 2,5 ευρώ)
Β) πόσιμες αμπούλες Deltius: 25000 I.U. βιταμίνης D3 / αμπούλα και κόστος 4 ευρώ η αμπούλα
Γ) πόσιμες αμπούλες Lecalcif: 25000 I.U. βιταμίνης D3 /αμπούλα, με 4 αμπούλες ανα συσκευασία και κόστος περίπου 9 ευρώ το κουτί.
Πού μπορούμε να βρούμε αυτά τα προϊόντα;
όπως ανέφερα και πιο πάνω
Υπάρχει και σε μικρότερη δοσολογία των 10.000 IU
https://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/23570.
Ο Γαληνός είναι φαρμακείο....
Οπότε, στα φαρμακεία μάλλον μπορεί να τα βρει κάποιος
Η συγκεκριμένη ομάδα προϊόντων πρέπει να υπάρχει σε διάφορες συκευασίες..
. Τώρα, τι ειδικότητας γιατρός τα συνταγογραφεί, αυτό δεν το γνωρίζω. Όποιος μπορεί, ας ρωτήσει κάποιον φαρμακοποιό και να μας πει.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9