• ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ ΚΑΤΑ ΠΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #80303  από litsa
 Τρί Οκτ 30, 2012 11:20 pm
παν μέτρον άριστον....

είπα ότι για ΕΜΕΝΑ κάνει αυτή η διατροφή... για κάποιον άλλο όχι..... και το ανάποδο....

έγραψα ότι έχω ανεβασμένους υδατάνθρακες... για αυτό προς το παρόν ... κομμένα ψωμί κτλ
βέβαια για μένα επιτρέπεται μία φορα ρύζι την εβδομάδα και μία μακαρόνια...
 #80304  από Aggela Winchester
 Τρί Οκτ 30, 2012 11:24 pm
Tania έγραψε:Παιδιά, γιατί απαγορεύεται το ρύζι και τα μακαρόνια, όπως και το ψωμί; Επειδή δεν γνωρίζουμε πώς παρασκευάζονται ή για κάποιον άλλο λόγο; Επιπλέον, σε μένα που είμαι αδύνατη ενδείκνυται αυτή η διατροφή; Δεν προκαλεί ταυτόχρονα απώλεια βάρους; Ο αιματολόγος μου είχε πει να τρώω κόκκινο κρέας για τον αιματοκρίτη που είναι χαμηλός. Στην περίπτωση αυτή τι γίνεται?
εσύ θα ακούς ΟΤΙ σου πει ο γιατρός!στο κάθε άνθρωπο είναι διαφορετική η διατροφή που ακολουθεί.ακόμα και η πεπατημένη αλλάζει κάθε μέρα ανάλογα με τις ανάγκες μας!έγραψα ένα παράδειγμα παραπάνω.μεν έχω κόψει το αλάτι (και με αποτέλεσμα το τυρί) αλλά όταν λιποθύμησα έφαγα αλμυρό τυρί με ελαιόλαδο και ψωμί.μεν το παράδειγμα μου είναι ακραίο απλά ώντας υποτασική δεν καταλαβαίνω (δεν έχω ζαλάδες) πότε μου πέφτει η πίεση πολύ (το κανονικό μου είναι 6 η μεγάλη με 4.5 η μικρή).άκου τι χρειαζεται ο οργανισμός σου και αυτά που θα σου συστήσει ο γιατρός σου.αν υπάρχει κάποιος γιατρός εδώ μέσα ας σου δώσει τη συμβουλή του!
 #80310  από Vasoula
 Τετ Οκτ 31, 2012 9:42 am
Ασχετα με το τι θα πει ο οποιοσδηποτε γιατρος ειτε αυτος ειναι νευρολογος ειτε διαιτολογος/διατροφολογος νομιζω πλεον ολοι καταλαβαινουν πως γλουτενη και λακτοζη απαγορευονται στη ΣΚΠ διαπιστωμενα και με κλινικες ερευνες αλλα και με εμπειρικες μαρτυριες και δεν εχει να κανει με τους αυξημενους υδατανθρακες αλλα με την αντιδραση του οργανισμου στις πρωτεινες/σακχαρα αυτων των δυο πηγων τροφων!

Ειδικα η λακτοζη (ολα τα γαλακτοκομικα) πρεπει να τα αποφευγει κανεις οπως ο διαολος το λιβανι ασχετα αν ειναι αγνα απο το χωριο η απο το εμποριο και μη μου πειτε για το ασβεστιο που πρεπει να παιρνουμε γιατι στην περιπτωση του γαλακτος η απορροφηση του ειναι ελαχιστη ασχετα που το χρησιμοποιουν ως διαφημιση για την προωθηση των προιοντων τους οι γαλακτοβιομηχανιες, απο ψαρια η αλλες πηγες η βιοδιαθεσιμοτητα του ασβεστιου και οχι μονο ειναι πολλαπλασια (αλλα ποιος τρωει ψαρια και ποσα τη βδομαδα;).

Βεβαια καθενας κρινει κι αποφασιζει για τον εαυτο του...
 #80311  από Aggela Winchester
 Τετ Οκτ 31, 2012 9:58 am
Vasoula έγραψε:Ασχετα με το τι θα πει ο οποιοσδηποτε γιατρος ειτε αυτος ειναι νευρολογος ειτε διαιτολογος/διατροφολογος νομιζω πλεον ολοι καταλαβαινουν πως γλουτενη και λακτοζη απαγορευονται στη ΣΚΠ διαπιστωμενα και με κλινικες ερευνες αλλα και με εμπειρικες μαρτυριες και δεν εχει να κανει με τους αυξημενους υδατανθρακες αλλα με την αντιδραση του οργανισμου στις πρωτεινες/σακχαρα αυτων των δυο πηγων τροφων!

Ειδικα η λακτοζη (ολα τα γαλακτοκομικα) πρεπει να τα αποφευγει κανεις οπως ο διαολος το λιβανι ασχετα αν ειναι αγνα απο το χωριο η απο το εμποριο και μη μου πειτε για το ασβεστιο που πρεπει να παιρνουμε γιατι στην περιπτωση του γαλακτος η απορροφηση του ειναι ελαχιστη ασχετα που το χρησιμοποιουν ως διαφημιση για την προωθηση των προιοντων τους οι γαλακτοβιομηχανιες, απο ψαρια η αλλες πηγες η βιοδιαθεσιμοτητα του ασβεστιου και οχι μονο ειναι πολλαπλασια (αλλα ποιος τρωει ψαρια και ποσα τη βδομαδα;).

Βεβαια καθενας κρινει κι αποφασιζει για τον εαυτο του...
αν ο νευρολόγος ή διαιτολόγος-διατροφολόγος της πει να φάει γαλακτοκομικά προφανώς έχει δίκιο γιατι τα γαλακτοκομικά δεν τα παίρνουμε μόνο για το ασβέστιο.έχει μύκητες που μας βοηθάνε να ενισχύσουμε το ανοσοποιητικό μας και το χρειαζόμαστε σαν και τι αυτό.και αυτούς τους μύκητες ΔΕΝ τους βρίσκουμε πουθενά αλλού.ναι κάποιοι άνθρωποι δεν πρέπει να καταναλώνουν γαλακτοκομικά αλλά ας μην το κάνουμε κανόνα αυτό.έτσι και αλλιώς συνασθενείς μου που ανέτρερψαν τη ΠΣ έτρωγαν ΚΑΙ λακτοζη!είναι ανάλογα με τις ανάγκες του καθένα μας!π.χ. δεν μπορώ με τίποτα και δεν θέλω να πιω γάλα το καλοκαίρι αλλά με το που κάνει λίγο κρύο το πρώτο που ζητάω είναι γάλα και χυμό φρούτων!αυτό σημαίνει πως ακούω τις ανάγκες που έχει ο οργανισμός μου και όχι ότι γράφει μια έρευνα για τη διατροφή και τη ΣΚΠ που την έγραψαν νευρολόγοι σε συνεργασία με διατροφολόγους.
 #80316  από litsa
 Τετ Οκτ 31, 2012 10:46 am
ΈΤΣΙ Ακριβώς aggela...
vasoula...πως παροτρύνεις αξιωματικά συνασθενείς στο τι θα φάνε??

πως μπορείς να ξέρεις πως είναι ένας οργανισμός σκπ, πέραν της θεωρίας, μιας και δεν είσαι καν ασθενής?
καλή η ενημέρωση το ενδιαφέρον για τον συνασθενή, ο αλτρουισμός κτλ κτλ
αλλά θέλει προσοχή, θέλει πολλή δουλειά μέχρι να φτάσουμε να γνωρίζουμε τι είναι καλό για τον άλλο...
εδώ δυσκολευόμαστε να βρούμε τι είναι καλό για τον ευατό μας!!!

με πολύ αγάπη :romance-adore: :romance-adore: :romance-adore: :romance-adore: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #80330  από Aggela Winchester
 Τετ Οκτ 31, 2012 1:08 pm
litsa έγραψε:ΈΤΣΙ Ακριβώς aggela...
:text-thankyouyellow: αυτό που θα έδινα πάντως σαν συμβουλή ώντας ασθενής είναι ο καθένας να ακούει τις ανάγκες που έχει ο οργανισμός του σε συνδυασμό με το διατροφολόγο (αν δεν έχει τη δυνατότητα για διατροφολόγο μια πολύ καλή λύση είναι να ακολουθήσει τη μεσογειακή διατροφή με πολλές σαλάτες φρούτα και λαχανικά που βοηθάνε το πεπτικό και ανοσοποιητικό μας σύστημα.όχι όμως αυτό να το ακολουθήσει και καποιος που έχει ευαισθητο στομάχι και δεν μπορεί να πέψει σωστά κάποιες τροφές.είπαμε με γνώμονα τις ανάγκες του ο καθένας) και θα δει λιγότερς υποτροπές και αν δε έχει τη δυνατότητα να τα συνδυάσει και με γυμναστήριο οι υποτροπές θα δει πως θα μειωθούν και δεν θα είναι τόσο σοβαρές.
καλό είναι πάντως σε κάθε περίπτωση να συμβουλευτείτε ένα διατροφολόγο ειδικευμένο σε περιπτώσεις ΣΚΠ. φιλικά σε όλους και μην εμπιστεύεστε όλα όσα διαβάζετε στο ίντερνετ όσον αφορά τη διατροφή μας.καλύτερα εμπιστευτείτε έναν ειδικό.
 #80343  από Vasoula
 Τετ Οκτ 31, 2012 3:08 pm
Λιτσα δεν δινω συμβουλες την αποψη μου λεω και το γραφω ξεκαθαρα στο τελος της απαντησης.

Απο κει και περα για τη λακτοζη δεν το λεω εγω δεν το λενε καν οι νευρολογοι μας που ισα ισα πιστευουν συνηθως το αντιθετο αλλα πολλες δημοσιευσεις πολλοι διατροφολογοι για τη ΣΚΠ και ειναι οπως ειπα διαπιστωμενο επιστημονικα αλλα και εμπειρικα οτι κανει κακο, αλλωστε προβιοτικα περιεχονται μονο στο γιαουρτι/ξυνογαλο/κεφιρ και οχι σε γαλα και τυρι οποτε αν θες να παρεις τους καλους μυκητες που λες Αγγελα φτιαξε τουρσι χωρις ξυδι στο σπιτακι σου με φρεσκα λαχανικα οσο ειναι δυνατον μη ραντισμενα με φαρμακα και να εισαι σιγουρη θα παρεις περισσοτερους απο το γιαουρτι του εμποριου, πρωτεινες περιεχονται σε αρκετες τροφες ενω για το ασβεστιο εγραψα παραπανω.

Αλλα ποια ειμαι εγω που θα σας πω τι να τρωτε αφου δεν πασχω απο ΣΚΠ, φανταζομαι οποιος πασχει καταλαβαινει τι πρεπει να τρωει, θα μου επιτρεψετε ομως να ρωτησω καλοπροαιρετα πως το καταλαβαινει;
Ακολουθησε ποτε για καιρο μια διατροφη χωρις γλουτενη-λακτοζη κι εβγαλε συμπερασματα κανοντας ακριβως τα ιδια πραγματα γενικοτερα με ενα αντιστοιχο διαστημα που ετρωγε τα παντα και το συγκρινε;

Γιατι εγω ειδα αυτη ακριβως τη διαφορα πριν και μετα στον αδερφο μου με μονες αλλαγες τη διατροφη και τη γυμναστικη, απλα εκτος απο γλουτενη-λακτοζη απφευγει και καποιες τροφες που συμφωνα με το τεστ δυσανεξιας που εκανε* τον ενοχλουσαν.

Ειπαμε ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του και παιρνει τις αποφασεις του, δεν θελω να πεισω καμια σας ουτε κερδιζω κατι ειτε φατε ειτε οχι γι'αυτο να ειστε σιγουρες!

*προσοχη τεστ δυσανεξιας κανει πλεον και η κουτση μαρια αλλα οσο το ψαξαμε εμεις η μεθοδος ELISA ειναι η εγκυροτερη, η ιδια με την οποια τεσταρουν τα εργαστηρια για ιους κλπ αλλα κοστιζει αρκετα ακριβοτερα απο τις αλλες
 #80367  από Aggela Winchester
 Τετ Οκτ 31, 2012 7:38 pm
Vasoula έγραψε:Λιτσα δεν δινω συμβουλες την αποψη μου λεω και το γραφω ξεκαθαρα στο τελος της απαντησης.

Απο κει και περα για τη λακτοζη δεν το λεω εγω δεν το λενε καν οι νευρολογοι μας που ισα ισα πιστευουν συνηθως το αντιθετο αλλα πολλες δημοσιευσεις πολλοι διατροφολογοι για τη ΣΚΠ και ειναι οπως ειπα διαπιστωμενο επιστημονικα αλλα και εμπειρικα οτι κανει κακο, αλλωστε προβιοτικα περιεχονται μονο στο γιαουρτι/ξυνογαλο/κεφιρ και οχι σε γαλα και τυρι οποτε αν θες να παρεις τους καλους μυκητες που λες Αγγελα φτιαξε τουρσι χωρις ξυδι στο σπιτακι σου με φρεσκα λαχανικα οσο ειναι δυνατον μη ραντισμενα με φαρμακα και να εισαι σιγουρη θα παρεις περισσοτερους απο το γιαουρτι του εμποριου, πρωτεινες περιεχονται σε αρκετες τροφες ενω για το ασβεστιο εγραψα παραπανω.

Αλλα ποια ειμαι εγω που θα σας πω τι να τρωτε αφου δεν πασχω απο ΣΚΠ, φανταζομαι οποιος πασχει καταλαβαινει τι πρεπει να τρωει, θα μου επιτρεψετε ομως να ρωτησω καλοπροαιρετα πως το καταλαβαινει;
Ακολουθησε ποτε για καιρο μια διατροφη χωρις γλουτενη-λακτοζη κι εβγαλε συμπερασματα κανοντας ακριβως τα ιδια πραγματα γενικοτερα με ενα αντιστοιχο διαστημα που ετρωγε τα παντα και το συγκρινε;

Γιατι εγω ειδα αυτη ακριβως τη διαφορα πριν και μετα στον αδερφο μου με μονες αλλαγες τη διατροφη και τη γυμναστικη, απλα εκτος απο γλουτενη-λακτοζη απφευγει και καποιες τροφες που συμφωνα με το τεστ δυσανεξιας που εκανε* τον ενοχλουσαν.

Ειπαμε ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του και παιρνει τις αποφασεις του, δεν θελω να πεισω καμια σας ουτε κερδιζω κατι ειτε φατε ειτε οχι γι'αυτο να ειστε σιγουρες!

*προσοχη τεστ δυσανεξιας κανει πλεον και η κουτση μαρια αλλα οσο το ψαξαμε εμεις η μεθοδος ELISA ειναι η εγκυροτερη, η ιδια με την οποια τεσταρουν τα εργαστηρια για ιους κλπ αλλα κοστιζει αρκετα ακριβοτερα απο τις αλλες
αγάπη μου γλυκιά έρχεσαι στα λόγια μας.έκανε τεστ δυσανεξίας και κατάλαβε ποιες τροφές τον ενοχλούσαν.πέρα από αυτό εγώ έκοψα τη ζάχαρη και τα υποκατάστατα της γιατί διαπίστωσα πως κάθε φορά (επειδή δεν έτρωγα συχνά) που έτρωγα έκανα υποτροπή.σήμερα μπορεί να έχω όρεξη για λάχανο αύριο για μήλο/αχλάδι/καρότο κοκ.αυτό σημαίνει καταλαβαίνω τον εαυτό μου και τον ακούω.αν έχω όρεξη για γάλα ή γιαούρτι ή τυρί θα ακολουθήσω τον αργανισμό μου και θα φάω.επίσης επειδή ανέφερες το τουρσί είχα δοκιμάσει και κάνα 20λεπτο μετά έκανα εμετό για κάνα τέταρτο και όπως μας είπαν από το παίδων Αγιά Σοφιά (ήμουν 10 χρονών) δεν το δέχεται το στομάχι μου για αυτό το απέβαλλε κι όλας και να μην ξαναφάω γιατί μπορεί να μου προκαλέσει σοβαρή τροφική δηλητηρίαση ή ακόμα και αναφυλακτικό σοκ.επειδή προσωπικά έχω κάνει διάφορα τεστ στο διατροφολόγο μου τον κ.Δημήτρη Γρηγοράκη (δεν γνωρίζω αν επιτρεπεται να πω όνομα αν απαγορεύεται ας σβήσει το όνομα μετά ο διαχειριστής) κατά καιρούς επιβάλλεται να έχω στη διατροφή μου λακτόζη.με βοηθάει να ξεπερνάω πιο γρήγορα και ανώδυνα (γιατί έχω φριχτούς πόνους) τις υποτροπές.δεν σημαίνει όμως ότι επειδή ακολουθώ εγώ αυτά πρέπει να τα ακολουθήσει και κάποιος άλλος.
 #80373  από passenger
 Τετ Οκτ 31, 2012 10:32 pm
[quote="Aggela Winchester"]
αλάτι και ζάχαρη περιέχχουν τα φαγητά φρούτα και λαχανικά που θα φας στη φυσική τους μορφή και όχι τεχνητή!
επίσης αυτό που ζητάς είναι πολύ δύσκολο γιατί ο διατροφολόγος από τη στιγμή που ΄χεις (αν έχεις και ευχομαι να μην έχεις) ΣΚΠ ή οποιαδήποτε ασθένεια μετράει τις δικές σου διατροφικές quote]

Ευχαριστώ Angela , πράγματι είναι πολύ δύσκολο να κάνεις μια πολύ σωστή διατροφή για την ασθένεια μας , και μπορεί όλοι εμείς που έχουμε ΣΚΠ να χρειαζόμαστε περίπου την ιδία διατροφή , όμως όλοι μας έχουμε και κάποιες ιδιαιτερότητες και ανάλογα πρέπει να προσαρμόζουμε την διατροφή μας . Για το γάλα που λες , κάπου έχω διαβάσει ότι δεν ενδείκνυται για την πάθηση μας .
Υ.Γ Δυστυχώς έχω ΣΚΠ , αν δεις από πότε είμαι μέλος του φόρουμ θα το καταλάβεις , άλλωστε αν έψαχνα απλώς για μια σωστή διατροφή δεν θα την έψαχνα εδώ .
 #80375  από tom80
 Τετ Οκτ 31, 2012 10:40 pm
Vasoula έγραψε:Ασχετα με το τι θα πει ο οποιοσδηποτε γιατρος ειτε αυτος ειναι νευρολογος ειτε διαιτολογος/διατροφολογος νομιζω πλεον ολοι καταλαβαινουν πως γλουτενη και λακτοζη απαγορευονται στη ΣΚΠ διαπιστωμενα και με κλινικες ερευνες αλλα και με εμπειρικες μαρτυριες
Αυτές τις κλινικές μελέτες τις ψάχνω πολύ καιρό και δεν μπορώ να τις βρω με τίποτα. Αν έχεις links θα παρακαλούσα να τα βάλεις. Αλλά να είναι κλινικές μελέτες σε ασθενείς με ΣΚΠ που τους έδωσαν γάλα-λακτόζη ή ψωμί-γλουτενή όχι ποντικάκια ή in vitro
Vasoula έγραψε: *προσοχη τεστ δυσανεξιας κανει πλεον και η κουτση μαρια αλλα οσο το ψαξαμε εμεις η μεθοδος ELISA ειναι η εγκυροτερη, η ιδια με την οποια τεσταρουν τα εργαστηρια για ιους κλπ αλλα κοστιζει αρκετα ακριβοτερα απο τις αλλες
Αν θέλεις δώσε τα στοιχεία επικοινωνίας του κέντρου που εφαρμόζει ELISA για test Δυσανεξίας Τροφών είναι πολύ ενδιαφέρον. Η μέθοδος ELISA είναι η πλέον αξιόπιστη.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9