• ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ ΚΑΤΑ ΠΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #80422  από Vasoula
 Πέμ Νοέμ 01, 2012 2:47 pm
sofia13 έγραψε:Επειδή ΄όλοι μας υποθέτω ότι τρωμε πολλά ψάρια και λαχανικά, έχω να πώ ό,τι μόνο γνωρίζω σίγουρα. Δεν τρώμε ποτε κέφαλους και τα της οικογενείας τους καθώς επίσης και λαυράκια.Θαλάσσης εννοείται. Καταπίνουν όλα τα βαρέα μέταλα του βυθού.
Και στα λαχανικά είναι η ρόκα που μαζεύει όλο το νάτριο του εδάφους. Ακόμη και βιολογικής καλλιέργειας , ακόμη και του δικού μας λαχανόκηπου. .....
Ωραια σε βρισκω Σοφια, και τα μεγαλα σε μεγεθος ψαρια αποφευγουμε γιατι τρωνε μικροτερα κι αρα εχουν μεγαλη επιβαρυνση σε βαρεα μεταλλα (καρχαριοειδη, ξιφια, μεγαλους τονους κλπ) ενω το πολυ ωφελιμο πρασινο τσαι μαζευει μεγαλες ποσοτητες φθοριου χωρια την πολυ καφεινη που εχει κι ανεξαρτητα που μεγαλωνει γι'αυτο και καποιες φορες η ληψη συμπληρωματων επιγαλοκατεχινων ειναι αναγκαια (ή η καταναλωση του κοκκινου Αφρικανικου τσαγιου που ενω εχει μεγαλη περιεκτικοτητα σε EGCG δεν εχει παρα ελαχιστη καφεινη)!
 #80431  από passenger
 Πέμ Νοέμ 01, 2012 6:16 pm
[quote="Vasoula"][quote="sofia13"]Επειδή ΄όλοι μας υποθέτω ότι τρωμε πολλά ψάρια και Ωραια σε βρισκω Σοφια, και τα μεγαλα σε μεγεθος ψαρια αποφευγουμε γιατι τρωνε μικροτερα κι αρα εχουν μεγαλη επιβαρυνση σε βαρεα μεταλλα (καρχαριοειδη, ξιφια, μεγαλους τονους κλπ)quote]


Γαμωτο και ειχα πιασει ενα καρχαρια προχθες...... Α!! Θα τον δωσω στη γατα!! :teasing-neener:
 #80433  από sofia13
 Πέμ Νοέμ 01, 2012 8:09 pm
O,.k passenger δεκτό το χιουμοράκι σε ότι με αφορά. Δώστον στη γατούλα μη πάει χαμένος. Μ΄εβαλες όμως στο τρπάκι να ψάχνω βασιλικό πολτό απο μελισσοπαραγωγό και να κόψω του φαρμακείου. Βλέπεις '' ακούω'' όταν κάποιος ξέρει ...και μαθαινω.... :greetings-waveyellow:
 #80443  από passenger
 Πέμ Νοέμ 01, 2012 11:41 pm
sofia13 έγραψε:O,.k passenger δεκτό το χιουμοράκι σε ότι με αφορά. Δώστον στη γατούλα μη πάει χαμένος. Μ΄εβαλες όμως στο τρπάκι να ψάχνω βασιλικό πολτό απο μελισσοπαραγωγό και να κόψω του φαρμακείου. Βλέπεις '' ακούω'' όταν κάποιος ξέρει ...και μαθαινω.... :greetings-waveyellow:
Σήμερα ήμουν σε μια ημερίδα μελισσοκομίας του Π.Θ . http://upload.users.uth.gr/files/20121023Programma.jpg
Ένα από τα θέματα ήταν η μελισσοθεραπια . Όταν έφτασε η συζήτηση στον Β.Π. η ομιλητής ανέφερε ότι σύμφωνα με τελευταίες μελέτες παρατηρήθηκε ότι ο Β.Π. έχει την ιδιότητα να ανανεώνει εγκεφαλικά κύτταρα και να διορθώνει ζημιές στον εγκέφαλο . Οι μελέτες είναι σε αρχικό στάδιο . Ακόμη και σήμερα δεν έχουν βρεθεί όλα τα συστατικά που αποτελείται ο Β.Π. , όμως ένα από αυτά τα συστατικά που το όνομα του τέλειωνε σε (10 ) , sorry αλλά δεν το συγκράτησα είναι υπεύθυνο γι αυτό. Θα σου πω όμως ένα πράγμα . Οι εργάτριες μέλισσες που τρέφονται μόνο τις 3 πρώτες μέρες τις ζωής τους με Β.Π και μετά με μελί και Β.Π , ζουν τον χειμώνα 3-4 μήνες και το καλοκαίρι που εργάζονται ποιο πολύ , ζουν βαριά 40-45 μέρες. Η βασίλισσα που τρέφεται αποκλειστικά με ΒΠ ε όλη τη ζωή της , κατ αρχήν γίνεται Βασίλισσα γιατί τρέφεται με ΒΠ . ( σε οποιαδήποτε προνύμφη και να δώσεις μόνο Β.Π. θα γίνει βασίλισσα ) και ζει 4-5 χρόνια !!! Και σε όλη τη ζωή της την περίοδο που γεννά, γενναει κάθε μέρα αυγά που είναι 20 φορές περισσότερο από το βάρος της !!!!
Επίσης η γύρη είναι μια πολύ καλή πηγή πρωτεϊνών , και χωρίς καθόλου θερμίδες . Για εμάς που χρειάζεται να περνούμε πρωτεΐνη αλλά δεν μπορούμε να τρώμε κόκκινα κρέατα .

Υ.Γ. εννοείται πως ήταν χιουμορακι , εδώ μια συναγρίδα κυνηγώ τόσο καιρό και δεν μπορώ να την πιάσω , και θα έπιανα καρχαρία ;
:teasing-neener: :teasing-neener: :teasing-neener:
 #80446  από sofia13
 Παρ Νοέμ 02, 2012 12:32 am
Τελικά ανεξερευνητος ακόμη ο κόσμος των μελισσων . Παρα πολύ ενδιαφέρουσα η ημερίδα και σε αγαπημένη πόλη και Πανεπιστήμιο. Αντε να δούμε.... Επειδή διάβασα εδώ μέσα οτι έκανες δικό σου '' μελίσσι'', παρακολουθώ τα τεκταινόμενα, γιατί ιδέα δεν είχα.
Είχες αναφέρει οτι για 2 τουλάχιστον χρόνια δε θα μπορείς να διαθέσεις Β.Π...
Ξέρεις τι με προβληματίζει; Πόση παραγωγή μπορεί να έχει ενας μελισσοκόμος, ώστε να τη διαθέτει για εμπορικούς λόγους; Και τη γύρη πώς την καταναλώνουμε.; Με τι;
Αγόρασα και τελικά την πέταξα γιατι ξέρω ότι θέλει ψυγείο και δεν ήμουν καθόλου σίγουρη οτι είχε ''φτάσει'' με σωστό τρόπο στο μαγαζί απ΄όπου την προμηθε'υτηκα.
Συναγρίδα ε; Δίποδη βρε; χαχαχα. Το χιουμοράκι ομορφαίνει τη ζωή......
Πάντως αλήθεια εχω τρέλα με τη θάλασσα και τον κόσμο της. Μέχρι και βάρκα πήραμε -μη φανταστείς κανένα σκάφος- για ψάρεμα με τις ώωωρες. κάτι ξέρω απο θαλασσινά και ψάρια.
Οτι δεν ξέρω ρωτάω και το μαθαίνω.
Νασαι καλά passenger και οι μελισσούλες σου επίσης. Καλή τύχη με τη συναγρίδα............
Χιούμορ για να τη βγάλουμε καθαρή, αλλοιώς δε μας βλέπω καλά....Γειά. :greetings-waveyellow:
 #80452  από Vasoula
 Παρ Νοέμ 02, 2012 8:02 am
Εμεις ψωνιζουμε μελι απο φιλο μελλισοκομμο που αφηνει και το βασιλικο πολτο μεσα στο μελι ενω και στον καθαρισμο των μελλισιων δεν χρησιμοποιει χημικα τα οποια συμφωνα και με προσφατη εκπομπη στην TV ειναι καρκινογονα αλλα αντ'αυτου τα καταψυχει για καθαρισμα, απο γευση τουλαχιστο εχει διαφορα το μελι απο συστατικα δεν ειμαι η ειδικη να κρινω!
 #80460  από Aggela Winchester
 Παρ Νοέμ 02, 2012 10:34 am
καλημέρα!και εγώ χρησιμοποιώ βασιλικό πολτό που το παίρνουμε από πολύ καλό οικογενειακό φίλο παραγωγό (τα μελίσσια του είναι στη Καλαμάτα) κα όταν θέλω μέλι παίρνω μόνο κερύθρα (έχει ακόμα καλύτερη γεύση από το θυμαρίσιο κατά τη γνώμη μου). για τη γύρη δεν το ήξερα πάντως! η γνώμη μου όμως είναι να εμπιστευόμαστε τους παραγωγούς και όχι τα καταστήματα όπου τα προιόντα που θέλουν ψυγείο φτάνουν συνήθως με χρονοκαθυστέρηση!και στα φορτηγα που μεταφέρονται αμφιβάλλω αν έχουν πάντα ψυγείο!
 #80463  από Vasoula
 Παρ Νοέμ 02, 2012 12:35 pm
Μιας και το ανεφερες προσφατα διαβαζα οτι κοντρα σε οτι πιστευεται το θυμαρισιο δεν ειναι το θρεπτικοτερο μελι κι ας ειναι απο τα πιο ακριβα, αντιθετα το δασομελο απο κωνοφορα καστανιες και ανθη του βουνου ειναι πιο ωφελιμο στον οργανισμο και ακομη περισσοτερο τα δασομελα απο τροπικα δαση οπως αυτα της Νεας Ζηλανδιας, Βραζιλιας κλπ.
 #80464  από passenger
 Παρ Νοέμ 02, 2012 1:24 pm
Η αλήθεια είναι ότι αυτή τη στιγμή έχω δυο δίποδες συναγριδουλες , η μια στην ηλικία μου και η άλλη 10 χρονών και δεν τις κάνω καλά !!!!
Αυτή της φωτογραφίας την έπιασα πέρυσι , φέτος ακόμη δεν έχω πάρει καμία γιατί δεν βρίσκω και πολύ χρόνο να πάω . Άλλωστε είναι και η εποχή που ετοιμάζω τα μελίσσια για ξεχειμώνιασμα . Όμως … σε καμία 15αρια μέρες που θα κρυώσει και λίγο ο καιρός θα τις ….
Όμως για να μη ξεφεύγουμε από το θέμα μας , καλό είναι να μην παίρνετε μέλι η ΒΠ από συνεταιρισμούς γιατί πέφτει πολυυυυυ νοθεία ( ακούς Litsa; ). Κάποιο μέλος με είχε ρωτήσει παλιότερα πως νοθευτεί ο Β.Π. Τότε δεν ήξερα ακριβώς τι γίνεται όμως αυτό ήταν ένα από τα θέματα που συζητήθηκε χθες . Ομιλητής ήταν ο Θρασυβούλου . Όσοι έχουν ασχοληθεί με μελισσοκομία σίγουρα τον ξέρουν . Έχω διαβάσει 2 βιβλία του . Λοιπόν ο Β.Π. νοθεύεται με τα ΠΑΝΤΑ !!! Με νερό , με χημικές ουσίες , με κινέζικο Β.Π. ( εδώ θα σημειώσω ότι στην Κίνα και σε πολλές άλλες χώρες ακόμη και εντος Ε.Ε υπάρχει ελάχιστο ποσοστό αντιβιοτικών στο μέλι , και στα υπόλοιπα προϊόντα του, που σημαίνει ότι αν ανιχνευτεί ένα ποσοστό μικρότερο η ισο από το επιτρεπόμενο είναι νόμιμο) Στην Ελλάδα δεν υπάρχει ελάχιστο ποσοστό υπολειμμάτων αντιβιοτικών στο μέλι , ότι και να ανιχνευτεί είναι παράνομο και σε σέρνουν στα δικαστήρια .
Βέβαια πάντα υπάρχει και η συνείδηση του κάθε μελισσοκόμου και ο νοών νοειτω
Μέχρι και με μαργαρίνη έχει βρεθεί ότι νοθεύουν τον Β.Π.
Τώρα για παραγωγή Β.Π. πράγματι χρειάζονται πολλά και κυρίως δυνατά μελίσσια . Είναι πολύ οδυνηρό και εξουθενωτικό για τις καημένες τις μελισσουλες όταν κάθε 3 η 6 μέρες ( δεν θυμάμαι ) τους παίρνεις τον Β.Π. που κάνουν για να θρεψουν καινούρια βασίλισσα. Χωρίς βασίλισσα ξέρουν ότι το μελίσσι είναι καταδικασμένο :(((
Vasoula τον Β.Π. μην τον παίρνεις με μέλι . Πρώτον δεν παίρνεις την σωστή ποσότητα , και δεύτερον εδώ σχεδόν πάντα υπάρχει νοθεία στο ότι δεν βάζουν τη σωστή ποσότητα ( αυτή που πληρώνεις ) Β.Π. στο μέλι .
Όσον αφόρα τον παράγωγο που καταψύχει τον εξοπλισμό του , το μόνο που καταψύχεται είναι τα πλαίσια με τις κερήθρες μετά τον τρύγο και το γλείψιμο τον μελισσών , και αυτό γίνεται για να προστατευτεί από τον κηροσκορο και όχι για προστασία του καταναλωτή . Η απολύμανση της κυψέλης γίνεται με ξύσιμο της κυψέλης , και μετά κάψιμο με φλόγιστρο . Όλα όμως αυτά αφορούν τη προστασία των μελισσών και της κυψέλης , και όχι τον καταναλωτή . Η προστασία του καταναλωτή γίνεται όταν χρησιμοποιούμε βιολογικούς τρόπους αντιμετώπισης των ασθενειών των μελισσιών μας .
Ουφ σας έπρηξα ε ; Αφού και γω με βαρέθηκα . Όμως επειδή κάποια μέλη χρησιμοποιούν προϊόντα μέλισσας , όπως και γω , και επειδή ασχολούμαι ( ερασιτεχνικά ) με το … άθλημα , σκέφτηκα ότι ίσως μπορούσα να σας διαφωτίσω σε κάποια θέματα .
:greetings-waveyellow:
Συνημμένα
Μωράκι 5κιλο
Μωράκι 5κιλο
Συναγριδακι 5 κιλα.jpg (58.54 KiB) Προβλήθηκε 3172 φορές
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9