• ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ ΚΑΤΑ ΠΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #114023  από eleni POL
 Πέμ Δεκ 10, 2015 9:37 am
Αυτή εδώ .
την προλογίζει η κοπελιά πολύ ωραία !
Ισως μπορέσετε να τη δείτε και ζωντανά σε κάποια συγκέντρωση...κοντά σας.

 #116160  από kath
 Δευ Απρ 04, 2016 11:58 am
http://www.newsitamea.gr/pos-na-katapol ... -30-meres/


Δεν ξερω αν εχει αναρτηθει ξανα. Το βρηκα και θεωρω οτι ειναι πολυ ενδιαφερον.
 #116807  από Αρτεμις
 Δευ Μάιος 02, 2016 10:30 pm
Στη διατροφή που διάβασα αρχικά, απαγορεύονται τα όσπρια. Το έχετε ψάξει καθόλου εσείς; Μου φαίνεται παράξενο να κόψω τα όσπρια.
 #116809  από adrCy
 Δευ Μάιος 02, 2016 11:56 pm
Αρτεμις έγραψε:Στη διατροφή που διάβασα αρχικά, απαγορεύονται τα όσπρια. Το έχετε ψάξει καθόλου εσείς; Μου φαίνεται παράξενο να κόψω τα όσπρια.
εχω την εντυπωση οτι προκαλούν διαταραχές στο έντερο. Αν το εντερο δεν λειτουργεί σωστά, τότε ενα μεγάλο μερος των θρεπτικών συστατικών χάνονται..


Όπως έλεγε κ ο ιπποκράτης...
Όλες οι ασθένειες προέρχονται από το έντερο.
 #116810  από adrCy
 Τρί Μάιος 03, 2016 12:05 am
με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτό:
It’s not about lectins. As I have mentioned before, lectins are a class of sugar-binding proteins with a variety of functions in both plants and animals. Almost every food contains lectins and this fact by itself is not sufficient to avoid eating something (otherwise we wouldn’t eat anything!). The lectins that we avoid eating on a paleo diet are lectins such as gluten (and related lectins in other grains and legumes) that are known to survive cooking, be poorly digested, interact with the cells that line the gut, increase intestinal permeability and/or cross the intestinal barrier largely intact where they can stimulate the immune system. To date, there is no scientific evidence that the lectins in nuts and seeds cross an intact gut barrier or prime the immune system.
legumes = όσπρια

πηγή
 #117243  από eleni POL
 Τετ Ιουν 01, 2016 9:37 pm
Χρησιμο το λινκ.
Παρηγορο το ότι δουλεύουν μερικοί για θεραπείες.

Επισκέφτηκα μια ειδική παθολόγο η οποία μου έδωσε μενού και ειδική φυτο θεραπεία.
Φυσικά αυτα τα πράγματα είναι ειδικά για τον καθένα αλλά όποιος θέλει να πάρει μία ιδέα για το καθημερινο διατροφικο πρόγραμμα ας επικοινωνησει μαζί μου σε π.μ για λεπτομέρειες.
Γενικά ισχύει ό,τι παράγει η γη και την εποχή που το παράγει.
Όχι κρέατα και ψαρικά.
Να είστε καλά
Να τρώτε υγιεινά.
Και όλα θα πάνε καλά. ♡♡♡
Καλο καλοκαίρι .
 #117245  από litsa
 Τετ Ιουν 01, 2016 10:09 pm
καλησπέρα...

τελευταία έχω κάνει ένα τεστ δυσανεξίας και εδειξε ότι το αυγό, τα αμύγδαλα που έτρωγα καθημερινά!! την μπανάνα, και λίγο τα γαλακτομικά, και η γλουτένη, τα φασόλια, και ο αρακάς...
οπότε τα έκοψα όλα μαχαίρι, ακόμα και το ζέας ή το κρίθινο παξιμάδι που έτρωγα..

νιώθω κάπως καλύτερα... και επίσης κατάφερα να χάσω κάποια κιλά 3-4 τα οποία δεν εφευγαν με τίποτα...

βασικά τρώω πολλές σαλάτες, με ψάρι ή τόνο,
το πρωί το γάλα ή το γιαούρτι τέλος, οπότε στιβω ενα πορτοκάλι με κινόα.. ηλιόσπορο...
λίγο μέλι... και φρούτα

αυτά,... περιμένω νέα σας..
Ελενη αν θέλεις στειλε πμ ..

το σοκ ήταν ότι πάμε προς την διατροφή που λέει, όχι γαλακτοκομικά, κρέατα κτλ ..

:emojis-1: :emojis-1: :emojis-1: :emojis-1: :emojis-1: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl:
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9