• ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ ΚΑΤΑ ΠΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #80145  από Aggela Winchester
 Κυρ Οκτ 28, 2012 2:52 pm
πιστεύω πως η διατροφή παίζει σημαντικό ρόλο.γνωρίζω 4-5 πρώην συνασθενείς πλέον που χάρη στη διατροφή την υγιεινή ζωή και την άσκηση έγιναν καλά! (στην αρχή σε συνδυασμό με θεραπεία μετά από 4-5 χρόνια όμως έφυγαν και όλες οι εστίες που είχαν (!!!!)οπότε δεν χρειάζοταν πλέον η θεραπεία τους).πλέον έχω κόψει το τσιγάρο τη ζάχαρη το αλάτι το κοτόπουλο το κόκκινο κρεας και δεν τρώω ή πίνω απ'έξω τίποτα πέρα από 1 τσάι καφέ χωρίς ζάχαρη ή ένα ποτάκι μία στο τόσο!επίσης ψωμί μπισκότα φρυγανιές και ότι μπορώ να το φτιάξω στο σπίτι μόνη μου χωρίς τυποποιημένα προϊόντα το φτιάχνω. αποφεύγω τα τυποποιημένα προϊόντα όχι μόνο για το αλάτι και τη ζάχαρη που μπορεί να περιέχουν αλλά και για την ασπαρτάμη που δημιουργεί λανθασμένη διάγνωση ΣΚΠ και πλέον υπάρχει στα περισσότερα τυποποιημένα τρόφιμα!προσέχω πολύ τον ύπνο μου (να κοιμάμαι 8ώρες το βράδυ.θα ξενυχτήσω αλλά όχι κάθε μέρα και σίγουρα να έχω περιθώριο να κοιμηθώ την επόμενη) και πηγαίνω 8-9 ώρες γυμναστήριο κάθε βδομάδα (το χωρίζω). από τότε που τα ξεκίνησα αυτά έχω να κάνω υποτροπή εδώ και 4 μήνες ενώ έκανα κάθε μήνα!
δεν λέω σε κανέναν να το ακολουθήσει!εγώ το έκανα για το δικό μου οργανισμό! ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες και το πρόγραμμα που θα ακολουθήσει ή έχει επιλέξει να ακολουθεί ανταποκρίνεται στις δικές του ανάγκες και όχι σε κάποιου άλλου!
 #80147  από billios
 Κυρ Οκτ 28, 2012 3:12 pm
- γνωρίζω 4-5 πρώην συνασθενείς πλέον που χάρη στη διατροφή την υγιεινή ζωή και την άσκηση έγιναν καλά! (στην αρχή σε συνδυασμό με θεραπεία μετά από 4-5 χρόνια όμως έφυγαν και όλες οι εστίες που είχαν (!!!!)οπότε δεν χρειάζοταν πλέον η θεραπεία τους).-

Τι εννοεις ακριβως,τους εχεις δει αυτους τους 4-5 η' εχεις ακουσει?
Εκτος απο την απεικονιστικη κατασταστη στα υπολοιπα πως ειναι?
Ποια ειναι η συγκεκριμενη διατροφη που ακολουθησαν ?
 #80151  από Aggela Winchester
 Κυρ Οκτ 28, 2012 3:31 pm
billios έγραψε:- γνωρίζω 4-5 πρώην συνασθενείς πλέον που χάρη στη διατροφή την υγιεινή ζωή και την άσκηση έγιναν καλά! (στην αρχή σε συνδυασμό με θεραπεία μετά από 4-5 χρόνια όμως έφυγαν και όλες οι εστίες που είχαν (!!!!)οπότε δεν χρειάζοταν πλέον η θεραπεία τους).-

Τι εννοεις ακριβως,τους εχεις δει αυτους τους 4-5 η' εχεις ακουσει?
Εκτος απο την απεικονιστικη κατασταστη στα υπολοιπα πως ειναι?
Ποια ειναι η συγκεκριμενη διατροφη που ακολουθησαν ?
τους έχω δει και έχω μιλήσει και μαζί τους.
είναι πολύ καλά και δεν έχουν κανένα σύμπτωμα (από ότι μου είπαν μιας και η ΣΚΠ συνήθως δεν φαίνεται αλλά την αισθάνεσαι)
αυστηρά υγιεινή διατροφή.ότι σου είπα και εγώ πάνω κάτω πως αποφεύγω.οι 2 είχαν γίνει χορτοφάγοι και δεν έτρωγαν ούτε τα υποκατάστατα κρέατος γιατί περιέχουν (συνήθως) ασπαρτάμη. αυτό που κάνω τώρα εγώ αλλά πιο περιορισμένο σε ότι αφορά το κρέας. ας πούμε εκείνοι δεν έτρωγαν ούτε γαλοπούλα αντί για κοτόπουλο ή κοκκινο κρέας όπως κάνω εγώ. και ακολουθούν (από ότι μου έχουν πει) μέχρι τώρα αυτή τη διατροφή.βέβαια σε συνδυασμό με τη διατροφή θα πρέπει (αν θέλουμε να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα και είναι εφικτό) να ακολουθήσουμε και ένα πρόγραμμα σωστού ύπνου και γυμναστικής.
 #80186  από passenger
 Κυρ Οκτ 28, 2012 11:10 pm
Μήπως υπάρχει κάποιο σαιτ η σύνδεσμος που μπορούμε να βρούμε ποιο αναλυτικά διατροφή για εμάς με ΣΚΠ , όταν λέω ποιο αναλυτικά εννοώ με πρόγραμμα . Πχ : Πρωί φρούτα , καφέ κτλ . Μεσημέρι αυτό κι αυτό κτλ.
Το πρόβλημα μου είναι ότι όποτε προσπαθώ να κάνω σωστή διατροφή , δεν ξέρω τι να φάω , και ειδικά το πρωί !!! Τα πάντα έχουν ζάχαρη , αλάτι , και όλα τα κακά
:think:
 #80189  από Ιωάννα
 Κυρ Οκτ 28, 2012 11:51 pm
http://www.otyposnews.gr/archives/40200 ... z2AdHZez52

Έχει να κάνει με την υγιεινή διατροφή ....αλλά διαβάστε λίγο και τα σχόλια.....ειδικά του KONSTANTINOS .........ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ!!!!!!!!!!!!
(Sorry....δεν ξέρω αν το τοποθέτησα σωστα΄!) :teasing-neener:
 #80191  από Π.Μ79
 Δευ Οκτ 29, 2012 12:03 am
Η διατροφή που ακολουθούν πολλά άτομα είναι γενικά:

Ψάρια, κοτόπουλο (όχι συχνά), πράσινα λαχανικά, φυσικά ποτά (νερό, φυσικούς χυμούς κλπ), φρούτα βιολογικά (όσο βιολογικά θεωρούμε ότι είναι) κλπ.

Αποφεύγουν διά ροπάλου:

Κόκκινο κρέας, ψωμιά, αλλαντικά (μπέικον κλπ), τηγανητά, γλυκά, αλμυρά (τυρόπιτες, πίτες κλπ), αλκοόλ, αναψυκτικά, κάπνισμα (όσοι μπορούν), έτοιμα φαγητά (κοινώς junk food), μακαρονάδες και ρύζια (με σάλτσες ή χωρίς).

Γενικά βέβαια αν ρίξετε μια ματιά, εκτός από ορισμένες τροφές, δεν απέχουν και πολύ από μία πολύ προσεκτική διατροφή που κάνουν πολλά άτομα είτε για ωραίο σώμα είτε γιατί έχουν ένα πρόβλημα υγείας και πρέπει να προσέξουν.

Επίσης να πω, ότι εκτός από τη διατροφή, παίζουν ρόλο και κάποια συμπληρώματα διατροφής (όπως έχει γράψει εκτενώς η Λίτσα μέσω του γιατρού της), αλλά και οποιοδήποτε είδος άσκησης που θα μπορούσε κανείς να κάνει.

Τίποτα όμως δεν πρέπει να πηγαίνει στα άκρα. Αυτό που μετράει, είναι η ισορροπημένη διατροφή, δηλαδή ο τρόπος ζωής να αλλάξει.
Το να βγεις και να πιεις ένα ποτό, δε σημαίνει ότι χάθηκε ο κόσμος, ούτε αν φάει κάποιος ένα σουβλάκι.
 #80203  από Aggela Winchester
 Δευ Οκτ 29, 2012 10:13 am
passenger έγραψε:Μήπως υπάρχει κάποιο σαιτ η σύνδεσμος που μπορούμε να βρούμε ποιο αναλυτικά διατροφή για εμάς με ΣΚΠ , όταν λέω ποιο αναλυτικά εννοώ με πρόγραμμα . Πχ : Πρωί φρούτα , καφέ κτλ . Μεσημέρι αυτό κι αυτό κτλ.
Το πρόβλημα μου είναι ότι όποτε προσπαθώ να κάνω σωστή διατροφή , δεν ξέρω τι να φάω , και ειδικά το πρωί !!! Τα πάντα έχουν ζάχαρη , αλάτι , και όλα τα κακά
:think:
αλάτι και ζάχαρη περιέχχουν τα φαγητά φρούτα και λαχανικά που θα φας στη φυσική τους μορφή και όχι τεχνητή!
επίσης αυτό που ζητάς είναι πολύ δύσκολο γιατί ο διατροφολόγος από τη στιγμή που ΄χεις (αν έχεις και ευχομαι να μην έχεις) ΣΚΠ ή οποιαδήποτε ασθένεια μετράει τις δικές σου διατροφικές ανάγκες μες την ημέρα και φτιάχνει το πρόγραμμα σου!π.χ. πολλοί έχουν κόψει το καφέ αλλά σε εμένα επιβάλλεται να πίνω καφέ, άλλοι έχουν κόψει το ψωμί και τα ζυμαρικά αλλά εγώ τα φτιάχνω μόνη μου με αλεύρι ολικής άλεσης, άλλοι τρώνε (όχι συχνά) κοτόπουλο αλλά εγώ δεν τρώω καθόλου (αυτό ήταν δική μου επιλογή μετά από έρευνα στις συνθήκες που ζουν τα κοτόπουλα και στα φαρμακα που τους δινουν) και το εχω αντικαταστησει με γαλοπουλα που μου δινει οικογενειακος φιλος εκτροφέας και με ψάρι!επίσης ορισμένοι δεν (μπορούν ή θέλουν) να πάνε γυμναστήριο αλλά εγώ επιβάλλεται να πηγαίνω (λόγω του ότι κάνω πολύ βαριές υποτροπές).η ΠΣ είναι σαν δαχτυλικό αποτύπωμα!το ίδιο και η διατροφή μας!τα στανταράκια είναι να καταναλώνεις όσο μπορείς λιπαρά με ω3 και ω6 (σαρδέλα,σολομό και γενικά ψάρι) να αποφεύγεις αλάτι και ζάχαρη όσο μπορείς, να αποφεύγεις όσο είναι δυνατό το junk food, το κάπνισμα (αν είναι εύκολο αλλιώς αν είναι να σε αγχώσει θα σου κάνει περισσότερο κακό παρά καλό να το κόψεις.μου το είπε νευρολόγος όταν μου είπε αν μπορώ να το κόψω), κόκκινο κρέας και αλλαντικά! αυτή είναι η κυρίως πεπατημένη και μετά η διατροφή σου αλλάζει κυρίως με τις διατροφικές σου ανάγκες.π.χ. μεν έχω κόψει το αλάτι αλλά εχτές που λιποθύμησα λόγω χαμηλής πίεσης έφαγα αλμυρό τυρί και μία φέτα ψωμί με ελαιόλαδο για να ανέβει η πίεση μου!οποιοδήποτε μοντέλο διαροφής αλλάζει σε καθημερινό επίπεδο ανάλογα πάντα με τις ανάγκες που έχεις!βλέπεις ότι ακόμα και η πεπατημένη δεν είναι στάνταρ!ελπίζω να σε βοήθησα!
 #80300  από litsa
 Τρί Οκτ 30, 2012 10:32 pm
έτσι ακριβώς όπως τα γράφετε πμ79 και aggela..
εγώ πχ που έτρωγα το παραδοσιακό ψωμί ολικής αλέσεως σε χωριάτικο φούρνο και μετά απο το φούρνο του θειού μου, μου το έκοψαν δια ροπάλου - δεν ξέρω για πόσο- διότι οι υδατάνθρακες ήταν αυξημένοι... είναι υγιεινό όμως... το ίδιο και τα σύκα τον αύγουστο... έφαγα και μπλόκαρα το χάσιμο των κιλών...
όπως σε εμένα προς το παρόν δεν επιτρέπεται το καλαμπόκι , οι φυσικοί χυμοί, οι πατάτες...
τρωω μόνο μέχρι το μεσημέρι κρίθινο παξιμάδι... και 2 φορές την εβδομάδα ντάκο με
κατσικίσιο τυρί...
επιτρέπεται για μένα το κατσικίσιο γιαούρτι και παίρνω το βιολογικό...
και αποφεύγω το γάλα - που υπό άλλες συνθήκες θα λιποθυμούσα- και το αντικαθιστώ με τυρί ή γιαούρτι...
κρέας - ψάρι μία φορά την εβδομάδα..

πρωινό? γιαούρτι με μέλι και λίγους ξηρούς καρπούς ή ιπποφαές, αυγά ελευθέρας βοσκής με λίγο παξιμάδι ή ψωμί....

ε τώρα αν φάω και κάτι άλλο δεν τρελαίνομαι, αλλά μέχρι τώρα το τηρώ ευλαβικά ...

επίσης απαγορεύεται δια ροπάλου ότιδήποτε επεξεργασμένο... αυτό είναι πιστεύω το μεγάλο μυστικό για την καλή λειτουργία του οργανισμού!

τα επεξεργασμένα ΔΕΝ απορροφούνται από τον οργανισμό μας! και τον μπλοκάρουμε περαιτέρω...

αυτά τα ολίγα ... οπότε το θέμα είναι να βρούμε τι μας πειράζει και τι όχι...

:romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #80301  από Aggela Winchester
 Τρί Οκτ 30, 2012 10:51 pm
litsa μου εγώ επειδή επιβάλλεται να πίνω γάλα να τρώω γιαούρτι τα οποία είναι επεξεργασμένα τρόφιμα (γιατί εκ των πραγμάτων δεν μπορώ να έχω την αγελάδα στην αυλή μου.απλά επειδή έχω ευαίσθητο στομάχι ακόμα και το 2% μου πέφτει βαρύ παίρνω 0% που το αραιώνω με νερό αν είναι γάλα ή αν είναι γιαούρτι το βράζω με λίγο νερό) τα παίρνω. από εκεί και πέρα ακολουθώ αυτό που έγραψα παραπάνω ανάλογα βέβαια και με τις καθημερινές μου ανάγκες.α!επίσης δεν τρώω καθόλου ρύζι γιατί θα το βρω μόνο τυποποιημένο και για να φτιάξω μόνη μου με ζυμάρι θέλει πολύ χρόνο αλλά τρώω ζυμαρικά στη θέση του.ακόμα παίρνω και βασιλικό πολτό κάθε πρωί και μετά στην άκρη του κουταλιού του γλυκού κερύθρα με κανέλα και μια κουταλιά γλυκού μουρουνέλαιου τους κρύους μήνες.ενδυναμώνουν απίστευτα το ανοσοποιητικό και δίνουν πολύ ενέργεια!το βασιλικό πολτό τον σταματάω μόνο τον ιούλιο και τον αύγουστο. επίσης αυτό για το τυποποιημένα προιόντα νομίζω πως είναι λίγο υποκειμενικό.και το αλεύρι η μαγιά τα μπαχαρικά και πολλά από τα προιόντα που χρησιμοποιούμε σε καθημερινή βάση είναι τυποποιημένα προιόντα.απλά τα περιορίζουμε όσο μπορούμε.δεν μπορούμε να τα κόψουμε όλα!αν ήταν έτσι θα έκοβα και το νερό γιατί περιέχει σωματίδια αλουμινίου αλλά χωρίς νερό θα πεθάνω!τα περιορίζουμε όσο είναι δυνατόν και προσέχουμε τη διατροφή μας όσο μπορούμε!από εκεί και πέρα όσο αντέχει ο οργανισμός μας και όσο προχωράει η επιστήμη!σε λίγο έτσι όπως έχουν καταντήσει το πλανήτη θα αρχίσω να προσεύχομαι για να σωθώ.(δεν πιστεύω.δεν είμαι άθεη ούτε αγνωστικίστρια.απλά από τη στιγμή που είμαι μέρος του σύμπαντος προτιμώ να λατρεύω αυτό κάθε πρωί και να το ευχαριστώ που υπάρχω)
 #80302  από Tania
 Τρί Οκτ 30, 2012 10:58 pm
Παιδιά, γιατί απαγορεύεται το ρύζι και τα μακαρόνια, όπως και το ψωμί; Επειδή δεν γνωρίζουμε πώς παρασκευάζονται ή για κάποιον άλλο λόγο; Επιπλέον, σε μένα που είμαι αδύνατη ενδείκνυται αυτή η διατροφή; Δεν προκαλεί ταυτόχρονα απώλεια βάρους; Ο αιματολόγος μου είχε πει να τρώω κόκκινο κρέας για τον αιματοκρίτη που είναι χαμηλός. Στην περίπτωση αυτή τι γίνεται?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9