• Εντυπώσεις σχετικά με τη μέθοδο PNF

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #77434  από iliastolos
 Πέμ Σεπ 13, 2012 2:32 pm
Γεια σε όλους!

Θα ήθελα τις εντυπώσεις από όσα μέλη του forum έχουν κάνει φυσικοθεραπεία με τη μέθοδο PNF. Είμαι φυσικοθεραπευτής εκπαιδευμένος στη μέθοδο (τον Οκτώβριο θα δώσω εξετάσεις για την πιστοποίηση - έχω βάλει σχετικό θέμα σε άλλη κατηγορία του forum) και τη χρησιμοποιώ πολύ συχνά (και σε άτομα με ΣΚΠ).
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Φιλικά,
Ηλίας Τόλος
 #93620  από iliastolos
 Παρ Αύγ 02, 2013 3:58 pm
Καλησπέρα σε όλους!

Επαναφέρω το θέμα σχετικά με τις εντυπώσεις όσων έχουν κάνει συνεδρίες φυσικοθεραπείας με τη μέθοδο PNF.
Παρότι αρκετοί έχουν δει το θέμα αλλά δεν έχουν σχολιάσει, θα ήθελα να ξαναρωτήσω αν κάποιος έχει άποψη σχετικά με τη μέθοδο. Σκοπός της ερώτησής μου είναι να δω αν υπάρχει ενδιαφέρον και γνώση σχετικά με τη μέθοδο.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Φιλικά,
Ηλίας Τόλος
 #113155  από iliastolos
 Τρί Σεπ 29, 2015 12:12 pm
Αγαπητή Τινάκι,

Ευχαριστώ για την απάντησή σου, αν και μετά από τόσο καιρό πίστεψα ότι ξεχάστηκε τελείως το θέμα. Ο θεραπευτής σου προφανώς σου είπε ότι εφαρμόζει αυτή τη μέθοδο και θα ήθελα να παραθέσεις, αν θέλεις, λεπτομέρειες από τις θεραπείες που έκανες, όπως :
- τι περιλάμβανε το πρόγραμμα (πχ ασκήσεις σε στρώμα για διευκόλυνση της βάδισης) και αν άλλαζε ανά διαστήματα, αναλόγως των στόχων που βάζατε,
- πόσο διαρκούσε κάθε συνεδρία και πόσο συχνά έκανες ανά εβδομάδα ή μήνα,
- αν έβλεπες διαφορά (βελτίωση ή χειροτέρευση) μετά τις συνεδρίες και πόσο διαρκούσε αυτή,
- τι βελτιώθηκε περισσότερο και τι δεν βελτιώθηκε όσο περίμενες,
- αν συνεχίζεις να κάνεις ασκήσεις μόνη σου ή με την καθοδήγηση του θεραπευτή σου και
- αν μπορείς να συγκρίνεις τα αποτελέσματα συγκριτικά με άλλες μορφές αποκατάστασης (πχ βελονισμό ή φυσικοθεραπεία με άλλα μέσα όπως ηλεκτροθεραπεία ή κάτι άλλο).

Και πάλι ευχαριστώ για την απάντησή σου και σου εύχομαι κάθε ευτυχία.