• ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΣΚΠ ..... Εν έτει 2012..

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #75469  από Κωνσταντίνα
 Δευ Ιούλ 23, 2012 2:17 pm
Hans Chr. Andersen έγραψε:
Κωνσταντίνα έγραψε:
Hans Chr. Andersen έγραψε: θεωρείς ότι είναι σωστό να το παραθέσω?? στείλε μου πμ και θα σου το στείλω ....

Μπράβο παραμυθά!!! :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :eusa-naughty: :eusa-naughty: :eusa-naughty: :eusa-naughty: :eusa-naughty: βρήκες τον ένα από τους δύο... !!! γενικός διευθυντής έγραψα....
Συγγνώμη και ο πρόεδρας και ο γενικός διευθυντής είναι Έλληνες; ο γραμματέας; Έλληνας κι' αυτός; ευρωπαϊκο είναι το ινστιτούτο ή ελληνικό;
δεν με ενδιαφέρει καλή μου αν είναι πρόεδρος ή γραμματέας ούτε τα διπλώματά του, ούτε υπήρχε περίπτωση να πάω, μια χαρά είναι η διατροφή που κάνω, και τα αίτια της ΣΚΠ ξέρω ότι δεν έχουν να κάνουν με τη διατροφή, όσο κι' αν μια κακή διατροφή επιβαρύνει την ΣΚΠ, να διαβάσω τις απόψεις του ήθελα,
γιατι δεν θα ήταν σωστό να παραθέσεις το σάιτ του; τόσα και τόσα έχουν παρατεθεί εδώ, δεν θα σε κατηγορούσε κανεις για διαφήμιση (τουλάχιστον όχι εγώ)
Καλημέρα στην παρέα, υπάρχει μία συνάδελφος που καταθέτει με φανερή ειλικρίνεια την εμπειρία της και μάλιστα δεν το κρατά για την "παρτάρα" της.Διέκρινα νοιάξιμο για την κοινότητα.
Η παραπάνω δημοσίευση (συγνώμη Hans), μου βγάζει αυτό: προτιμώ να πάθω ζημιά, παρά να παραδεχτώ ότι έχω άδικο!!

ΥΓ με φιλική διάθεση :romance-kisscheek:

Ποιά είναι η "ζημια" που προτίμησα να πάθω
και που είναι το "άδικο" που δεν παραδέχομαι;[/quote]



Η παρέμβασή μου ήταν μεταφορική.Δεν έπαθες ζημιά ούτε ξέρω αν έχεις άδικο.

Το a priori με "χάλασε", το "δεν τον είδαμε Γιάννη τον εβγάλαμε" με χαλάει γενικώς.
Έχουμε τη μαρτυρία ενός σκληρυντικού, που για πρώτη φορά μέσα στη νόσο βιώνει καλυτέρευση.
Placebo;;;;; Άσε να δούμε.Αν οι μαρτυρίες είναι υποκειμενικές, οι μετρήσεις έχουν το καλό ότι προσφέρουν αντικειμενικότητα.

Μωρέ Hans μέσα εδώ υπάρχουν απόψεις που τριίστανται.Η σκπ είναι μια ιστορία που μαγνητίζει τους "μάγους" κάθε φύσεως.
Είμαστε ευάλωτοι στην κοροϊδία και την εκμετάλλευση, επειδή η χρονιότητα, η σταδιακή επιδείνωση, τα ενοχλητικά συμπτώματα που είναι παρόντα 24 ώρες το 24ωρο, είναι πρόσφορο έδαφος για οικονομική αφαίμαξη από "σωτήρες".

Επειδή νιώθω φιλικά και καλοπροαίρετα σε ρωτώ, τι χρειαζόταν το:...... (του πρόεδρα);;;;Εμπάθεια;;; γιατί;;;;
Ίσως έχω χάσει τεύχη στο forum που να δικαιολογεί εμπάθειες, κακιούλες και θυμωμένα σχόλια.
Μου αρέσει να δίνω άλλοθι, στο δίνω :romance-kisscheek: .

ΥΓ τον υπέρυχο στο Λιάση σύμφωνα με το πρωτόκολλο Zamboni το έκανα, τώρα σκέφτομαι να κάνω και το μεταβολομικό τεστ. Είμαι ανοιχτή επειδή χειροτερεύω..........Το θέμα μου βέβαια είναι τα "μπικικίνια" :teasing-tease: .

Είπαμε, ευάλωτοι στο "σωτήρα", με μέτρο βέβαια λόγω οικονομικού κολλήματος :obscene-hanged:
 #75478  από litsa
 Δευ Ιούλ 23, 2012 3:32 pm
Ειρήνη παιδιά!!!
ειρήνη....
είμαστε όλοι πάσχοντες και όλοι πονεμένοι...
Ζω ένα όνειρο, μην με ξυπνάτε, μετά από 4 χρόνια...

Αγαπητέ μου Χανς!! ο μόνος λόγος που δεν έβαλα μέχρι στιγμής το σάιτ του γιατρού, ήταν γιατί δεν είχα την άδεια του.. ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ!!! τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο..

ΔΕΝ ΉΘΕΛΑ με κανένα τρόπο, να μου πει ότι γιατί και ποιος σου είπε...

Μόλις γύρισα από οδοντίατρο, αφού μαγείρεψα, έκανα διάφορες δουλίτσες που πριν δεν τις έκανα με κανένα τρόπο... και εξακολουθώ να χαίρομαι.... !! απίστευτα.. που να σημειώσω, πάντα είχα το φόβο μέσα μου....

Αγαπητοί μου πήρα την γραμματέα του και μίλησα με τον γιατρό ... και μου είπε κανένα πρόβλημα!!! Αν αυτό δεν αποδεικνύει την σωστή του στάση... Εγώ πάντως υποκλίνομαι...

Ας με πάρει όποιος θέλει, μπορώ να του εξηγήσω ότι θέλει... έτσι μου είπε ..

Αγαπητέ sou, χαίρομαι που μου λες εξαιρετικά.... και σε ευχαριστώ... !!!

Να σημειώσω ότι μου είπε ότι δεν θεωρεί την σκλήρυνση αυτοάνοσο... μου εξήγησε γιατί, αλλά δεν φημίζομαι για την μνήμη μου και την ικανότητα μου στους ιατρικούς όρους...


Εμένα αυτό που με νοιάζει είναι ακριβώς αυτό που νιώθω.... νιώθω καλύτερα και έχω δύναμη, όχι γιατί πήρα μοντιοντάλ,- βαρύτατο φάρμακο- αλλά γιατί βοηθάω τα κύτταρα μου... που είναι η βάση του σώματος μου... Το βρίσκω λογικό... και για μένα τελειώνει εδώ το θέμα, για αυτή την χρονική στιγμή..
Θέλω τον χρόνο μου να αφομοιώσω πράγματα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος litsa την Παρ Ιουν 21, 2013 4:49 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #75481  από litsa
 Δευ Ιούλ 23, 2012 3:42 pm
Χανς έχει γίνει παρανόηση....
σε παρακαλώ δεν έχω πμ να σου στείλω... -αλήθεια γιατί??

:greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος litsa την Παρ Ιουν 21, 2013 6:43 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
 #75485  από Κωνσταντίνα
 Δευ Ιούλ 23, 2012 4:07 pm
Παιδιά ότι έχω κάνει δεν είχε αποτέλεσμα και έχω κάνει πολλά, πιστέψτε με.
Η διάγνωση του Λιάση ήταν, δεν έχεις ΧΕΝΦΑ επειδή δεν πληρείς και τα τρία κριτίρια.Μου είπε βέβαια αν μπορώ να επικοινωνήσω με τον Τσαμόπουλο και ότι αποφασίσει αυτός.

Ο Λιάσης δεν με έπεισε ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στις φλέβες μου, που να δικαιολογεί την κλινική μου κατάσταση, επειδή δε μου το είπε.Εκεί ήμουν, αν τα πράγματα ήταν σοβαρά που χρήζαν αγγειοπλαστικής, δε θα μου έλεγε κάτι να με βάλει να "τρέχω";;Μούγκα................
Δεν το έχω όμως αποκλείσει από τη βιογραφία μου που ακολουθεί.

Αν όντως η αγωγή της litsa σύμφωνη με τα αιματολογικά της αποτελέσματα, βοηθούν την οξυγόνωση των κυττάρων και άρα τη γενική της κατάσταση;;;;;
Αν ο οργανισμός υποφέρει από υποξεία, αυτό λογικά δεν έχει περάσει σαν πληροφορία στο αίμα, έτσι ώστε να μπορεί να μετρηθεί;;;;Δεν έχω γνώσεις ιατρικές, μόνο λογικής και συνειρμού.
Μπορείτε να χλευάσετε το συλλογισμό μου, δεν παρεξηγούμαι ειλικρινά επειδή δεν γνωρίζω, είμαι άσχετη.Όχι ειρωνεία όμως παρακαλώ επειδή δυσκολεύομαι στη διαχείρισή της :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #75487  από litsa
 Δευ Ιούλ 23, 2012 4:28 pm
podiki σε συγχωρώ!!! - για την απαγορευμένη λέξη... ειρήνη παιδιά...
εγώ πάντα ήθελα να μου πείτε ένα γιατρό που να λέει ναι πήγαινε για χένφα... - και πάλι ανοιχτή είμαι, δεν τον έχω κλείσει αυτόν τον δρόμο...

podikaki mou με έχει βοηθήσει ήδη... στο λέω με το χέρι στην καρδιά και στο μυαλό...
είδα αποτελέσματα και μετά θεώρησα καλό να το πω...
νιώθω τον πόνο μας - άλλων περισσότερο και άλλων λιγότερο-... δεν έχει σημασία η ποσότητα, αλλά το ότι όλοι μας πονάμε και για αυτό είμαστε εδώ...

το θαύμα αν γίνει ή όχι θα το δείξει ο χρόνος... δεν υποσχέθηκα τίποτα σε κανέναν... απλά έγραψα αυτό που βιώνω...

και εμένα η φίλη που μου το είπε ...δεν την πίστεψα αρχικά... όταν όμως μίλησα μαζί του ... πείστηκα.... και πάλι όταν πηγα στο ιατρείο, του το είπα ξεκάθαρα... θα δω αποτελέσματα και μετά θα πω τι γιατρός είστε. .- εννοούσα στον εαυτό μου--- αφού ούτε εισιτήρια για να πάω στον ένα μήνα δεν εκλεισα και τα πληρωσα διπλά μετά....

ε, τώρα που είδα αυτά τα αποτελέσματα με αυτόν τον τρόπο, με υπογεγραμμένη γνωμάτευση, με παραπομπές κτλ κτλ, και άλλα πολλά, δεν θα ήταν άδικο, να μην το μοιραστώ?

συγχώρεσε με λοιπόν και εμένα ποντικάκι... για την απαγορευμένη λέξη....

σας φιλώ όλους και σας εύχομαι μόνο το καλύτερο.... όποιο και αν είναι αυτό για τον καθένα...

Χανς, σεβαστή η άποψη σου κάνε ότι θέλεις.... άδεια πες το , φόβο πες το, ας μην μείνουμε στις λέξεις... το θέμα είναι ότι γιατρός μου είναι ο Γεωργακόπουλος.(Γενετιστής - Νευροφυσιολόγος).


:romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος litsa την Παρ Ιούλ 27, 2012 6:10 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #75492  από Κωνσταντίνα
 Δευ Ιούλ 23, 2012 5:27 pm
Mitsos83 έγραψε:Kwnstantina, den nomizw oti se eirwneuete kaneis alla kai na to kaneis boreis apla na ton agnohseis.

Epetrepse mou na sou eksigisw kati: to CCSVI einai ena topiko fainomeno.
To oti uparxei (an uparxei) upoksia se mia sugkekrimenh perioxh tou swmatos (endokraniakes flebes) ws apotelesma ths katisterisis epistrofhs tou aimatos sthn kardia kai stous pneumones opou epana-oksugononetai den shmainei oti uparxei upoksia se olo to swma.

An to fainomeno den htan topiko tha borouse kaneis na parei aima apo to xeri kai na suberanei ti ginetai sto kefali. Ta pragmata omws fainetai oti den einai etsi akribws me to CCSVI.

Apo thn allh pleura omws: einai alitheia oti uparxoun ereunes pou deixnoun oti ta eruthra aimosfaira anthrwpwn me MS den exoun kanonikh domh (opoios thelei mporw na tou steilw tis ergasies)..Gia poio logo ginetai auto den exei eksigithei akoma. Borei na sxetizetai me to CCSVI borei kai oxi.

Den kserw an boithisa katholou h ta ekana xeirotera.
Όχι κανείς δε με ειρωνεύτηκε (......ως τώρα) :happy-cheerleadersmileygirl: :teasing-neener: .

Mitsos83 σ' ευχαριστώ για την επεξήγηση, τα κατάλαβα :greetings-clappingyellow: αλλά σκέφτομαι να κρατήσω τη θετική εμπειρία της litsa, χωρίς την αιτία που την προκάλεσε.
Με έχει κουράσει η θεωρία και νιώθω λίγο χαμένη στο τι συμπλήρωμα-βιταμίνες να χαπώσω!!

Διαβάζοντας τις σελίδες του forum, άρχισα βασιλικό πολτό :happy-bouncymulticolor: .
Εμπιστευόμενη τον petros έκοψα τη ζάχαρη και τα γαλακτοκομικά :violence-uzi: .
Πιστεύοντας τον sou, μαζί με τη D παίρνω και κάλιο για μεγαλύτερη απορρόφηση :character-oldtimer: .
Έκανα τον υπέρηχο της ΧΕΝΦΑ :violence-hammer: .
Προσπάθησα να κόψω το copaxone, αλλά δε μου βγήκε :violin: .
Θα κάνω και το τεστ της litsa και ελπίζω να μου κάτσει.

Σημασία έχει να είσαι ανοιχτός στην πρόοδο της επιστήμης, αρκεί να μην κινδυνεύει η ακεραιότητά σου.
Ναι στον ασφαλή πειραματισμό :techie-studyingbrown: , όχι στο πείραμα που χρειάζεται πειραματόζωα για να επιβεβαιωθεί.

:text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow: :text-thankyouyellow:
 #75494  από litsa
 Δευ Ιούλ 23, 2012 5:58 pm
Εγώ είμαι χαρούμενη που είμαι ''πειραματόζωο''
Οταν πήγα στον νευροφυσιολόγο, δεν είχα τίποτα άλλο να χάσω....

Τώρα έχω κερδίσει ένα όνειρο, το οποίο είναι πραγματικότητα!! Τον αν έχει διάρκεια...?? θα δείξει το μέλλον.. είμαι ΘΕΤΙΚΉ όμως..

Πήγα επίσης και στον χειροπράκτη μου για να με συνεφέρει.(πριν ένα μήνα). Και όταν με ξαναείδε προχθές...
μου λέει ... Προχώρα !!! :greetings-waveyellow: :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος litsa την Παρ Ιουν 21, 2013 6:44 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
 #75495  από Vassiliki
 Δευ Ιούλ 23, 2012 6:02 pm
Καλησπέρα Λίτσα,

χαίρομαι πάρα, μα πάρα πολύ, που πας καλά και που η ψυχολογία σου είναι ανεβασμένη !

Έκλεισα και εγώ ραντεβού με τον Γιωργακόπουλο γιατί :
1. είχα διαβάσει και παλιότερα για το μεταβολομικό τεστ (το είχα μάλιστα παραθέσει στην Γενική συζήτηση με τον τίτλο "αυτοάνοσα", αλλά δεν είχε υπάρξει σχολιασμός...)
2. με έπεισες και με "παρέσυρες" με τα καλά σου αποτελέσματα, τον ενθουσίασμό και την αισιοδοξία σου !

Εύχομαι να περάσεις ένα πολύ όμορφο καλοκαίρι ! :-D
 #75499  από litsa
 Δευ Ιούλ 23, 2012 6:12 pm
:banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl:

ένα να ξέρετε ότι είμαι πολύ αυστηρή στο να νιώσω χαρά, πόσο μάλλον να την δημοσιοποιώ!! άρα με νίκησε η πραγματικότητα.. !! σας λέω απλά μόνο την κατάσταση μου!!!
:happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl:

γεια σου Vassiliki...γεια σου Αννούλα ... γεια σε όλους!!!!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 31