• ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΣΚΠ ..... Εν έτει 2012..

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #76176  από sofia13
 Κυρ Αύγ 12, 2012 6:50 pm
ΛΙΤΣΑ... Μπραβο κοριτσι μου, μπραβο. Υπεροχα νεα και επιτελους χαρουμενα. [Ουφ...θα βαλω τα κλαματα...] Ευχαριστω που μοιραστηκες την εμπειρια και τη ΧΑΡΑ σου μαζι μας. Ευχαριστω ψυχη μου. Προγραμματιζω απο τωρα κι' εγω να παω στον Γεωργακοπουλο σε λιγους μηνες. Συνεχιστε να ενημερωνετε οσοι πηγατε . Και ΛΙΤΣΑ μη μας ξεχνας. Σαν αρχηγοπουλο συνεχισε να ενημερωνεις , νασαι παντα καλα κοριτσι μου, παντα.
 #76363  από litsa
 Δευ Αύγ 20, 2012 5:44 pm
ioanna_melina έγραψε:
Λίτσα κόλλησέ μας!!!!!!!!!! :eusa-dance: :eusa-dance: :lol:

θέλω να δω μια διαφορετική προσέγγιση...δε ζητώ ίαση..απλά να είμαι σταθερή και δυνατή!...και είμαι αισιόδοξη. :happy-cheerleadersmileygirl:

ΑΑ!!! ΕΡΩΤΗΣΗ!!! ( η εμπειρία σας θα είναι πιο κατατοπιστική από την απάντηση των γιατρών!) : ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΣΠΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΗ ΑΛΛΗ??? ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΩ ΖΕΣΤΗΣ Ή ΥΠΟΤΡΟΠΗ???? ΕΝΝΟΩ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΗ ΣΠΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ?????? ( βέβαια ο καιρός θα δείξει αν ήρθε για να μείνει ή για να μου πει ένα γεια απλώς. Θα ήθελα την εμπειρία σας :) )
Iωάννα -Μελίνα γεια σου!!! και βέβαια να σας κολλήσω!!!
εγώ εξακολουθώ να είμαι καλά, το μόνο που με ενοχλεί είναι η πολύ ζέστη ... που μου κάνει το κεφάλι βαρύ... και που μου σφίγγουν λίγο τα πόδια, είμαι σε επικοινωνία με τον γιατρό, συν τα παγωμένα ντους και το κλιματιστικό... τα πάω μια χαρά!!!
Είναι το μόνο που μου έχει μείνει... ! Ελπίζω σύντομα να μου φύγει και αυτό εντελώς!! Αλλά και πάλι σκπ έχουμε... όπως είπες ας έχουμε σταθεροποίηση και να νιώθουμε δυνατοί, και ας έχουμε και κάτι μικρό...
Θα σας ενημερώσω σύντομα και για αυτό!

Ιωάννα μου νομίζω ότι είναι λόγω ζέστης ... και πάλι θα σου εχει δείξει μετά από τόσες μέρες που σου απαντώ...!
Είμαι αισιόδοξη...

sofia13 έγραψε:ΛΙΤΣΑ... Μπραβο κοριτσι μου, μπραβο. Υπεροχα νεα και επιτελους χαρουμενα. [Ουφ...θα βαλω τα κλαματα...] Ευχαριστω που μοιραστηκες την εμπειρια και τη ΧΑΡΑ σου μαζι μας. Ευχαριστω ψυχη μου. Προγραμματιζω απο τωρα κι' εγω να παω στον Γεωργακοπουλο σε λιγους μηνες. Συνεχιστε να ενημερωνετε οσοι πηγατε . Και ΛΙΤΣΑ μη μας ξεχνας. Σαν αρχηγοπουλο συνεχισε να ενημερωνεις , νασαι παντα καλα κοριτσι μου, παντα.
Σοφάκι μου, σε ευχαριστώ για την χαρά σου... έτσι είναι όπως τα γράφω..! Οπως είπα με την ζέστη έχω ένα θέμα, αλλά δεν με πειράζει ΚΑΘΟΛΟΥ! αφού κατα τ΄άλλα είμαι πολύ καλά... Αν ήταν και χειμώνας θα ήμουν πιστεύω και πιο καλά ακόμα...
Παρόλα αυτά τίποτα δεν γίνεται χωρίς προσπάθεια και θετική ενέργεια...! Αλλά έχω πειστεί για αυτό που κάνω και μου βγαίνει αβίαστα, έχοντας και τον γιατρό βοηθό.. δίνοντας μία απάντηση σε ότι τον ρωτάω...!
Τώρα μένει σιγά σιγά να ακούσουμε και άλλα ευχάριστα από ασθενείς που θα πάνε...
Εύχομαι σε όλους τα καλύτερα!!!!
:banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner:
Θα χαρώ και εγώ πάρα πολύ!!!!
 #76891  από Κωνσταντίνα
 Παρ Αύγ 31, 2012 5:06 pm
Καλησπέρα στην παρέα :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
Τι καλοκαίρι κι αυτό :violence-hammer: Φέρνει την αφόρητη ζέστη, που δεν αντέχεται :obscene-hanged:
Κατ' αρχάς εύχομαι να είστε όλοι καλά :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: και έπειτα θέλω να ενημερώσω την παρέα ότι επισκέφτηκα το νευροφυσιολόγο-γενετιστή που το μέλος litsa, μας γνώρισε αφήνοντάς μας πολύ καλές εντυπώσεις, από την εμπειρία που βίωνει συνεργαζόμενη μαζί του.
Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα την αγωγή μου, αλλά δεσμεύομαι να σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα από αυτή μου την προσπάθεια.

Κουράγιο συνάδελφοι και θα τη βγάλουμε και φέτος :violin: :banana-dreads: :happy-cheerleadersmileygirl:
 #76904  από Ιωάννα
 Παρ Αύγ 31, 2012 9:50 pm
Μπράβο Κωνσταντίνα ,πολύ καλή κίνηση!!!!Εύχομαι να σου πάνε όλα κατευχήν.Μακάρι να μπορούσα να έρθω κ εγώ ,αλλά δυστυχώς πολλά κ διάφορα τ απαγορευτικά.!!!!!!!Περιμένω νέα σου με αγωνία. :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #77032  από Vassiliki
 Τρί Σεπ 04, 2012 7:32 pm
καλησπέρα και καλό φθινόπωρο σε όλους !

Μετά από τις καλοκαιρινές διακοπές (είμαι από τις τυχερές τις οποίες δεν πειράζει ιδιαίτερα ο ήλιος) γύρισα στην καθημερινή ρουτίνα και στην δουλειά. Καλή μας αρχή !!!

Γράφω για να αναφέρω απλώς, ότι και εγώ είχα ραντεβού για το μεταβολομικό τεστ. Δεν έχω, ακόμη, τα αποτελεσματα από τις εξετάσεις αίματος και ούρων, οπότε και δεν μπορώ να μοιραστώ κάτι ουσιαστικότερο μαζί σας.

Προς το παρόν μου έδωσε κάποια συμπληρώματα διατροφής και βιταμίνες. Όχι κάτι ειδικό. Τα γενικά συμπληρώματα ή βιταμίνες για τα οποία έχουμε αναφερθεί και σε άλλα topics όπως, βιταμίνη Β1, κουρκουμίνη, Ω3, βιταμίνη Ε...

Θα σας ενημερώσω για την συνέχεια.
Υπενθυμίζω ότι το δικό μου σύμπτωμα, λόγω ΣΚΠ, είναι κινητικό.

Ελπίζω Λίτσα μου να έχεις ακόμη την αισιοδοξία και τον ενθουσιασμό της νέας "διατροφής"! Η εμπειρία σου υπήρξε καταλυτικός παράγοντας για να ξεπεράσω κάποιους ενδοιασμούς που είχα και να κάνω το τεστ. Σ'ευχαριστώ !

Κωνσταντίνα χαίρομαι που διάβασα ότι έκανες to test και εσύ, γιατί
- παρακολουθώ τα γραφόμενα σου,
- ταυτίζομαι μαζί σου με τα κινητικά προβλήματα και
- στεναχωρήθηκα και απογοητεύτηκα που το Fampyra δεν σε βοήθησε.
 #77046  από litsa
 Τετ Σεπ 05, 2012 12:04 am
καλό φθινόπωρο?? έχει δροσίσει και στο νησί μου, αλλά θέλω λίγο νορμάλ καλοκαίρι ακόμα....

Vassiliki μου, ναι έχω ακόμα την αισιοδοξία και την γνώση πλέον, ότι αυτό που κάνω πρέπει να το κάνουν όλοι υγιείς και άρρωστοι... αφού η βάση μας είναι το κύτταρο... αν εκεί κάτι δεν λειτουργεί σωστά, τότε φυσικό είναι να δημιουργούνται θέματα και προβλήματα...

Πως μπορώ να αγνοήσω την προτροπή να χάσω κιλά για την μέση και τις κοίλες... και εγώ να μην μπορώ, ώσπου αφέθηκα εντελώς....
και ώσπου πριν 3 μήνες ο γιατρός μου έλεγε, ότι δεν καις , δεν απορροφάς, δεν μεταβολίζεις και το ένα σου φέρνει την άλλο ... και έλεγα - οκ, τόσο δύσκολο ήταν να μου το έλεγε, ΕΝΑΣ από όλους αυτούς που είχα γυρίσει??? και στο τέλος δεν παρήγαγα ενέργεια και εξού και η τρελή κόπωση και ατονία...

Να σημειώσω ότι το θέμα μου δεν είναι τα κιλά, αλλά το ότι βάσει αυτού βλέπω ότι λειτουργεί σωστά ο οργανισμός μου... πχ. μέσα στον Αύγουστο έφαγα σαν φρούτο σύκα και σταφύλια, όχι πολλά, αρκετά θα έλεγα... η ζυγαριά σταθερή... οκ έλεγα θα δείξει... τέλος Αυγούστου μιλάω με την διαιτολόγο του γραφείου του, και μου λέει ότι τα σύκα έχουν αυξημένους υδατάνθρακες, που εγώ πρέπει να αποφεύγω...γιατί έχω αυξημένους στο τεστ - μία φορά μακαρόνια την εβδομάδα και μία ρύζι και καθόλου ψωμί- μόνο κρίθινο...

οπότε καταλαβαίνω πόσο σημασία έχει για τον κάθε ένα ξεχωριστά η προσαρμοσμένη διατροφή...

Τώρα αυτό που προσπαθούμε είναι να επανέλθει ο οργανισμός στα φυσιολογικά του επίπεδα...

Συνεχίζω λοιπόν τον στόχο μας με υπομονή και επιμονή, έχοντας και τον γιατρό βοηθό.. π.χ του αναφέρω -μέσω email- ότι με ενοχλεί ή ότι μου φαίνεται περίεργο, ή ότι απορία έχω... και μου απαντάει άμεσα...
Μπορώ επιτέλους να έχω μία απάντηση και να νιώσω μία προσπάθεια από ένα γιατρό να με βοηθήσει.. Για μένα είναι πολύ σημαντικό αυτό. Δεν νιώθω να είμαι 60 -70 ετών ενώ είμαι 42 ...
για μένα είναι σημαντικό αυτό...
Τώρα για την ζέστη, θα το ξαναμιλήσω μαζί του και θα διορθωθεί και αυτό...
ή και να μου μείνει ... ε, ας έχω μόνο αυτό..! Θα βρω τρόπους να το αντιμετωπίσω...

Να πω ότι αρχίζω να νιώθω καλύτερα τα δάχτυλα των ποδιών, τα οποία ''νόμιζα'' ότι ένιωθα ή πλέον ότι έτσι είναι ...

Αντε ολόκληρη ανάλυση έκανα πάλι... για να μην πω ψυχανάληση...
Θα σας ενημερώνω και εύχομαι σε όσους πήγατε και σε όσους θα πάτε καλή συνέχεια, κουράγιο και αισιοδοξία και επιτέλους θα διορθωθούν κάποια πράγματα.....!!!

Εύχομαι να χαρούμε στο τέλος όλοι μαζί...!!!! :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :banana-dreads: :banana-dreads: :banana-dreads: :romance-adore: :romance-adore:
 #77081  από sofi2009
 Τετ Σεπ 05, 2012 7:23 pm
:happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl:τι ωραια που μας τα ειπες :happy-cheerleadersmileygirl:
litsaki μας... :romance-hearteyes: :romance-hearteyes: :romance-hearteyeπ
παιρνω δυναμη
με ολα αυτα
με τονωνεις πολυ... :banana-dreads: :banana-dreads:
εγω θα παω αυριο
στον ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟ
ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ... :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun:
θα σας φερω νεα... :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor:
byeeeee :!: :!: :!: :!: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow:
 #77086  από litsa
 Τετ Σεπ 05, 2012 7:57 pm
καλή επιτυχία sofi2009...!!!
περιμένουμε εντυπώσεις....

Α! δώστου τα χαιρετίσματα μας!!!

φιλιά πολλά!!! :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :romance-adore: :romance-adore: :romance-adore: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree: :romance-heartsthree:
 #77105  από sofi2009
 Τετ Σεπ 05, 2012 10:24 pm
:greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: litsa
σ ευχαριστω παρα πολυ :banana-stoner: :banana-stoner: :banana-stoner:
θα πω τα χαιρετισματα της ομαδας μας... :romance-hearteyes: :romance-hearteyes:
εννοειται πως θα σας ενγμερωσω... :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl:
φιλακια πολλα...φευγω τωρα... :teasing-nutkick: :teasing-nutkick: :teasing-nutkick:
:greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: :animals-dogrun: λετε να με κανει να τρχω ετσι ???? :?: :romance-adore: :romance-adore: :romance-adore: χε χε χε !!!!!! :happy-bouncymulticolor: :happy-bouncymulticolor:
 #77228  από Ιωάννα
 Σάβ Σεπ 08, 2012 2:58 pm
Παιδάκια γεια σας κ από μένα.Σας έλειψα;......
Λοιπόν να πω κ εγώ με τη σειρά μου ότι επικοινώνησα με τον γιατρό τηλεφωνικά πριν 10 μερες περίπου κ μου είπε ότι θα κάνουμε "δουλειά" απο απόσταση................. :? :? :? :? :? :? :think: :think: :think:
Κάπως μου κάνει αυτό...... δεν νομίζετε; :obscene-smokingpimp: :obscene-smokingpimp:
Εγώ έψαχνα κάποιον τυχόν συνεργατη του στην Κρήτη αλλά εκείνος μου πρότεινε αυτό.
Λοιπόν μόλις συνέλθω από διάφορα, θα στείλω από Κρήτη δείγματα για εξετάσεις και μετά θα μιλήσουμε τηλεφωνικά για οδηγίες........................!!!!!!!!!!!!!!!
Ρε παιδιά αποφάσισα να το κάνω (αν και κολλάω με το όλο σκηνικό) γιατί ως γνωστόν ο πνιγμένος απ τα μαλλιά του πιάνεται.
Ελπίζω να μην πάει χαμένη ούτε η ελπίδα μου,ούτε τα χρήματα.
Αν τα καταφέρω......θα έχω νέα μέχρι τις αρχές Οκτωβριου.
Θα σας ενημερώσω κ εγώ με τη σειρά μου....αλλά όσοι έχετε πάει .....ΓΡΑΦΕΤΕ- ΓΡΑΦΕΤΕ -ΓΡΑΦΕΤΕ...............κανει καλό σε όλους μας....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΑΝΤΕ ΚΑΛΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ......... ΦΥΓΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΦΥΓΕΤΕ !!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ιωάννα την Σάβ Ιουν 22, 2013 1:35 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 31