• ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΣΚΠ ..... Εν έτει 2012..

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #75311  από Π.Μ79
 Παρ Ιούλ 20, 2012 10:50 pm
Λίτσα, ίσως να είσαι τυχερή που έχεις πιο ανοικτόμυαλο νευρολόγο να το πω.

Σημασία έχει ένα πράγμα: μετά από χρόνια, έκανες κάτι που δεν είναι συνταγή ή ''πρέπει'' της νευρολογικής κοινότητας, το οποίο σε έκανε να αισθάνεσαι άλλος άνθρωπος.

Όπως ακριβώς έγραψες ότι παρόλο που δεν έχεις χρήματα, θα το παλέψεις ώστε να συνεχίσεις με τη διατροφή και τις βιταμίνες, αυτό κάναμε και άλλοι.
Τα χρήματα που δίνουμε σε κάτι που μας προσφέρει αληθινή ανακούφιση, είναι money well and wisely spent :)

Εύχομαι να αισθανθείς ακόμα καλύτερα στη συνέχεια. :)

Θα ήθελα και γω να δω τη διάγνωση και τι ακριβώς σου πρότεινε ο ντόκτορ.
 #75312  από βικυ
 Παρ Ιούλ 20, 2012 11:02 pm
Litsa χαρηκα πολυ με τα νεα σου!!!!!!!!!!!!!!!! :greetings-clappingyellow:
Μπραβο,μπραβο,μπραβο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καλη συνεχεια, θα μας ενημερωνεις ετσι???? :romance-kisscheek:
 #75315  από soulla
 Σάβ Ιούλ 21, 2012 7:32 am
μπραβο λιτσα καλη συνεχεια :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #75343  από Γιάννης
 Σάβ Ιούλ 21, 2012 2:13 pm
Μπράβο Λιτσάκι, πάντα τέτοια :romance-kisscheek:
ΜΙΜΙΚΑ έγραψε:Γλυκό μας :romance-heartsthree: , KEEP WALKING (κυριολεκτικά κ μεταφορικά) !!!!!!!!!!
Τι γίνεται Μιμίκα, πως είσαι; Δεν ανοίγεις κανένα θεματάκι με τα νεώτερά σου μετά την τελευταία επέμβαση; :romance-kisscheek:
 #75350  από Λήδα
 Σάβ Ιούλ 21, 2012 3:41 pm
Λίτσα δεν σε γνωρίζω προσωπικά , αλλά από αυτό εδώ το forum, όπου διαβάζω αρκετό καιρό τώρα.Χάρηκα πολύ με αυτά που διάβασα για σένα, εύχομαι από καρδιάς να συνεχίσεις έτσι κ όλο κ καλύτερα! :greetings-waveyellow:
 #75415  από litsa
 Κυρ Ιούλ 22, 2012 9:32 pm
ωχ!! και σε σένα είχα απαντήσει... δεν πειράζει όμως.. :romance-kisscheek: :greetings-waveyellow:
Hans Chr. Andersen έγραψε:Σου εύχομαι να πηγαίνεις ολοένα και καλύτερα.

Μόνο βιταμίνες σου έδωσε ή και συγκεκριμένη διατροφή;
Στον ίδιο χώρο έχει και διαιτολόγο, αφού βγήκαν οι εξετάσεις και με πήρε ο ίδιος να μου της πει, γιατί συνήθως την επίσκεψη την κάνει αφού έχουν βγει τα αποτελέσματα , μου είπε ότι έχω ανεβασμένους υδατάνθρακες και θα πρέπει να τους ελαττώσω... πανικός εγώ...
ο γιατρός μου είπε απλα θα μιλήσεις με την διαιτολόγο μου... όπερ και αυτή με πήρε άμεσα και μου εξήγησε βασει των εξετάσεων τι και πως... απλά τρώω προς το παρόν μία φορα την εβδομαδα μακαρόνια και άλλη μία ρύζι... Δεν με χαλάει καθόλου!!!!!

μου έστειλε και συγκεκριμένη διατροφή - στην αρχή μου έστειλε ένα γενικό διαιτολόγιο- και μετά ένα εβδομαδιαίο...γιατί το ζήτησα εγώ , έκρινα ότι έτσι θα καταλάβαινα καλύτερα... όλα μια χαρά!
Νιώθω ότι πρώτη φορά ασχολήθηκε με σωστό τρόπο διαιτολόγος μαζί μου..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος litsa την Κυρ Ιούλ 22, 2012 9:59 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #75416  από litsa
 Κυρ Ιούλ 22, 2012 9:54 pm
Mitsos83 έγραψε:Litsa, xairomai pou eisai kalutera kai elpizw na parameineis etsi kai na pas akoma kalutera sto mellon.

An thes mporeis na dwseis leptomeries ths diagnwshs kai ths therapeias (kalo tha htan na thn anebaseis kapou).

Euxaristw ek twn proterwn

Ευχαριστώ για τις ευχές σου, αντεύχομαι σε όλο τον κόσμο!!!

εξετάσεις μεταβολικού προφίλ έχω κάνει , αίματος και ούρων... βλέπει την κυτταρική λειτουργία κτλ κτλ ................................................

Οι εξετάσεις αυτές και να τις κοινοποίησω, δεν μπορούν εύκολα να κατανοηθούν, φαντάσου ο μικροβιολόγος που πάω στο νησί, όταν τον ρώτησα ... ήταν απλά άσχετος.. .δεν γνωρίζουν..

Το θέμα δεν ειναι να δει κάποιος τις εξετάσεις, αλλά να μπορέσει να τις εξηγήσει σωστά και με γνώσεις... δεν θεωρώ ότι κανένας από εμάς μπορεί να κρίνει τελικώς αυτές τις εξετάσεις, παρά μόνο ξεκινώντας να κάνει αυτό το ''ταξίδι'' που έκανα και εγώ εντελώς μόνη...

Ο ντοκτορ έχει κατοχυρωμένες 17 παγκόσμια ευρεσιτεχνίες, όλα αναρτημένα στο σάιτ του...
τι να λέμε τώρα...

Δεν ξέρω και εγώ τι να πω... δεν θέλω να ενθουσιαζομαι, αλλά νιώθω καλά, και είμαι χαρούμενη που έστω μπορώ να το ζήσω αυτό..!!

Η πορεία θα δείξει, όταν πάνε και άλλοι ασθενείς ή όχι, και μας πουν την γνώμη τους....

Στον δε παθολόγο, που έδειξε η αδερφή μου τις εξετάσεις, για να μου γράψει τις απλές αίματος, που ηθελα να κάνω, απλά έριξε μια ματιά, και αφού δεν κατάλαβε τίποτα τις άφησε δίπλα του...

Ανέβηκε ήδη η βιταμίνη D στο 34 απο 25 πριν 2 χρόνια, και η Β... ο αιματοκρίτης ανέβηκε και αυτός όπως και οι αποθήκες που ήταν στο 1-2... μου πρόσθεσε όμως σίδηρο αυτή τη φορά...

:greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow: :greetings-clappingyellow:

είπαμε μόνο ένας που έχει βιώσει χρόνια την σκπ στο πετσάκι του μπορεί να εκτιμήσει την έστω και μικρή διαφορά που θα βιώσει, για αυτήν την διαφορά, που τελικά είναι και λίγο μεγαλύτερη, είμαι χαρούμενη και δεν ψάχνω ψύλλους στα άχυρα.... Δείχνω απλά εμπιστοσύνη!!!!
:happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileygirl:


ωχ!! σου είχα ξανααπαντήσει.... οκ δεν πειράζει..!!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος litsa την Παρ Ιουν 21, 2013 6:41 pm, έχει επεξεργασθεί 5 φορές συνολικά.
 #75417  από litsa
 Κυρ Ιούλ 22, 2012 10:03 pm
ΜΙΜΙΚΑ έγραψε:Γλυκό μας :romance-heartsthree: , KEEP WALKING (κυριολεκτικά κ μεταφορικά) !!!!!!!!!!

ευχαριστώ Μιμικούλι μου!!! σου εύχομαι μόνο τα καλυτερότερα!!!!
Με καταλαβαίνεις απίστευτα!!
:romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek: :romance-kisscheek:
 #75422  από litsa
 Κυρ Ιούλ 22, 2012 11:03 pm
μήτσος83... δεν νομίζω να σε βοηθήσουν... διάβασε το σάιτ του.. και θα καταλάβεις...
και πάλι σου ξαναλέω ότι ειναι 9 σελίδες...

Αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλεις να δεις...

θα προσπαθήσω να αντιγράψω κάποιες ... αλλά δεν νομίζω να έχει κάποιο νόημα!!!!!

επειδή ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός, το πιο σωστό θα ήταν να μιλήσεις μαζί του, ώστε να σου λύσει όλες σου τις απορίες σωστά και επιστημονικά.... και τότε να αποφασίσεις...
αν σου ταιριάζει αυτη η προσέγγιση ή όχι...

Γνώμη μου είναι οτι το πάρεις και να ψάξεις κάποιους δείκτες στο αχανές διαδίκτυο... δεν θα βγάλεις άκρη, ούτε συμπεράσματα... έτσι νομίζω .... και συγχώρεσε με....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος litsa την Κυρ Ιούλ 22, 2012 11:14 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 31