• ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΣΚΠ ..... Εν έτει 2012..

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #96086  από Κώστας
 Τετ Οκτ 30, 2013 10:47 am
Φιλ, πρόσεχε με τα Ω3 γιατί έχει κυκλοφορίσει ότι μπορεί να προκαλέσουν καρκίνο του προστάτη.
 #96103  από fillcinefil
 Τετ Οκτ 30, 2013 6:03 pm
Κώστα ευχαριστώ.
Προς όλους: παν μέτρον άριστον! (αν και στην D (να πώ το κρίμα μου), έχω μια τάση να ξεφεύγω)
Επίσης υπάρχουν τα όχι ιχθυέλαιων crill.
 #96297  από Ευγενια
 Τρί Νοέμ 05, 2013 3:00 pm
Εχω αρχισει και εγώ τη "θεραπεία" και επειδή το κόστος είναι πολύ υψηλό,μήπως μπορεί κάποιος να μου στείλει αυτά τα φαρμακεία που λέτε??

Ευχαριστώ πολύ
 #96400  από Κώστας
 Πέμ Νοέμ 07, 2013 11:03 am
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για τη διαφορά μεταξύ ubiquinone, ubiquinol και coenzyme Q10, μορφές που συναντάται το Q10 στο εμπόριο. Δυστυχώς το άρθρο είναι στα Αγγλικά., Όποιος έχει τη διάθεση και το χρόνο ας το μεταφράσει για να βοηθήσει και τους υπόλοιπους.

http://inhumanexperiment.blogspot.gr/20 ... uinol.html
 #96427  από Dr.House
 Πέμ Νοέμ 07, 2013 5:03 pm
Καλησπέρα σε όλους.

Διαβάζοντας και τις 26 σελίδες του topic μονοκοπανιά :smile-whew: , η άποψη που αποκόμισα ομολογώ ότι είναι ανάμικτη (ξέρω, κάτι σας είπα τώρα, αλλά... :think: ).

Από όσο κατάλαβα, ο Γεωργακόπουλος έχει προέλθει (spin-off?) από την ομάδα του Τσουκαλά, ο οποίος από ότι λέει στη δική του σελίδα, κάνει το ίδιο (μεταβολομικό) τεστ. Υπάρχει κάποιος που να έχει ψάξει ή να έχει εμπειρία και από τους δύο για να μοιραστεί εντυπώσεις?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 #96552  από eleni POL
 Δευ Νοέμ 11, 2013 12:08 am
:smile-hi: :smile-hi: Καλά και άγια τα συμπληρώματα αγαπητοί μου.Και οι γιατροί!
υποψιάζομαι όμως -ανάμικτα κι εγώ-οτι οι βιταμίνες και τα στοιχεία αλληλοεπηρεάζονται και ίσως να καταργούν ή να εμποδίζουν το ενα το άλλο. :smile-wait:
Προσωπικά εκτος απο τα λίγα που παιρνω ,προσπαθω να τα παίρνω πιο πολύ απο τις τροφές,ισως η φύση έχει προνοήσει στο προβλημα που ανησυχώ. :smile-lipssealed: οταν βρω πληροφορίες θα ενημερώσω το μην.

Τι να λέει ο dr.House?(αυτό κι αν ειναι όνομα γιατρού!!) :smile-clapping: :smile-clapping: :smile-clapping:
 #96554  από ΣΑΚ
 Δευ Νοέμ 11, 2013 11:26 am
Κε διαχειριστά... :smile-headbang: :smile-envy: :smile-itwasntme: έγραφα ένα κατεβατό πόση ώρα τώρα, και όταν πήγα πατήσω δημοσίευση (ενώ είχα συνδεθεί) με πέταξε στην αρχική για σύνδεση! άντε να τα ξαναγράψω όλα πάλι απο την αρχή :smile-sadsmile:
Τέλος πάντων.
Ζητώ συγνώμη από όλους γιατί δεν έγραψα όλο αυτό το διάστημα. Δεν το ήθελα, γιατί δεν θα είχα αποτελέσματα. Τώρα που τα έχω σας τα παραθέτω. Όταν πήγαμε στον Γεωργακόπουλο η σύζυγος είχε μειωμένη αισθητικότητα, δύναμη και ισορροπία στην αριστερή της πλευρά σε σημείο που να μην την ενοχλούν στην καθημερινότητά της, αλλά να φαίνονται στην κλινική εξέταση (που την είδα και εγώ). Βρήκε επίσης μια σπαστικότητα στο αριστερό της μετατάρσιο που θα μπορούσε με πίεση στην συγκεκριμένη περιοχή να προκαλέσει αυτόματη απότομη σύσπαση στον δικέφαλο μηριαίο και να πέσει. Πράγματι πριν τον επισκευθούμε (δεν το ήξερε φυσικά και εμείς δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε πώς έγινε) είχε σωριαστεί στα καλά καθούμενα σε μια ευθεία με την μπέμπα μας αγκαλιά χωρίς να καταλάβουμε ούτε το πώς, ούτε το γιατί. Της έδωσε 13 διαφορετικά συμπληρώματα για 1 μήνα. Δεν σας είπα ότι είχε και ένα μικρό πρόβλημα στην περιφερική όραση του δεξιού ματιού. Μετά απο 1 μήνα τον επισκευθήκαμε πάλι και όλα τα συμπτώματα είχαν εξαφανιστεί. Μόνο το μάτι έκανε άλλες 15 μέρες να στρώσει. ευτυχώς χαρήκαμε με την κλινική της εικόνα, γιατί οι εξετάσεις που είχαν βγεί απο την 1η επίσκεψη ήταν άθλιες. Αναστρέψιμες αλλά άθλιες. Τώρα συντηρούμαστε με 5 συμπληρώματα. Πριν από 1 μήνα που ξαναπήγε μόνη της (2 μήνες μετά την 2η επίσκεψη και 3 μετά την 1η) παρέμενε στην ίδια καλή κατάσταση. Είμαι τυχερός που εργάζομαι σε εισαγωγική εταιρεία συμπληρωμάτων. Τα οικονομικά του 1ου μήνα θα ήταν δυσβάσταχτα. Πάντως κρίνοντας από το αποτέλεσμα, όσο και να χρειάζονταν να πληρώσω θα τα έδινα. τώρα αν η αλλαγή διατροφής για να πιάσω τις ποσότητες ουσιών που λαμβάνει αυτή τη στιγμή είναι δυνατή και πιο οικονομική, δεν το νομίζω. Θα αγοράσω όμως το βιβλίο εκείνης της γιατρού που σηκώθηκε από το καροτσάκι με διατροφή. Πιστεύω και εγώ ότι είναι δυνατόν. σίγουρα είναι και ο καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης. Στην οξεία φάση όμως δεν νομίζω οτι είναι ανθρωπίνως δυνατόν να πιάσω την ποσότητα των ουσιών που λάμβανε απο τα συμπληρώματα, με διατροφή. εγώ συνιστώ ανεπιφύλακτα την επίσκεψη σε αυτόν τον άνθρωπο! Εγώ είμαι κατενθουσιασμένος και χαρούμενος!!! :smile-party: :smile-sun:
 #96565  από fillcinefil
 Τρί Νοέμ 12, 2013 12:58 am
Προς συνφορουμίτες που μπορεί να έπαθαν αυτό που συνέβει στον ΣΑΚ και δεν ξέρουν τον (απλό) τρόπο. Το παθαίνω συχνά γιατί... ως γνωστόν είμαι πολυλογάς :whistle:, και άρα αργώ να έχω κίνηση στο forum, και τρείς και δυό μπούμ... έξω απ'την πόρτα. Λοιπόν:
α) με το που βλέπουμε ότι είμαστε εκτός σύνδεσης κάνουμε επιστροφή και κρατάμε όλα αυτά που έχουμε γράψει.
β) ανοίγουμε μιά καινούρια καρτέλα με το mssociety, όπου και κάνουμε εκ νέου login.
γ) γυρνώντας τώρα στην αρχική καρτέλα, είμαστε πιά συνδεμένοι.
δ) (προτείνω γιατί έχω πάθει χειρότερα εγώ που συνήθως δουλεύω με πεντ'έξι ανοιχτές καρτέλες :smile-headbang:). Κλείστε την βοηθητική καρτέλα που ανοίξατε.
 #96786  από Νίκος_76
 Τρί Νοέμ 19, 2013 12:13 am
Γεια σας φιλοι μου,

γράφω εδώ γιατί δεν ήξερα που αλλού να γράψω και επειδή είναι πολυ ωραίο το ποστ για τη διατροφή ίσως κάποιους τους ενδιαφέρει.
Βρήκα δύο ενιδαφέροντα tools απο τη USDA (αμερικανιά) και απλά σας τα αναφέρω.
Θέλει και λιγο ψάξιμο το site.
Στο ένα αναφέρεις καποιο συστατικό και σου βρίκσει σε ποιες τροφές υπάρχει, ενώ στο άλλο αναφέρεις τροφές και σου βρίσκει συστατικά, θερμιδες κτλ κτλ.

http://ndb.nal.usda.gov/ndb/nutrients/index

http://ndb.nal.usda.gov/ndb/search/list

Θέλει λίγο σκάλισμα, έχει πολλές τροφές που δεν χρησιμοποιούμε αλλά δεν είναι κακό.
 #97814  από kostasp
 Πέμ Δεκ 12, 2013 9:54 pm
Πηρα τελικα την αποφαση (1 1/2 χρονο τωρα) μην ρωτατε γιατι τωρα εκλεισα ραντεβου στον Γεωργακοπουλο βεβαια τωρα πια στις 4/2/2014 το ραντεβου δεν πειραζει να εχουμε καλα αποτελεσματα και θα δουμε.
  • 1
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 31