• ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΣΚΠ ..... Εν έτει 2012..

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #94569  από Ammochostos
 Τρί Σεπ 17, 2013 11:59 pm
Καλησπέρα συνταξιδιώτες

Είπα να ενημερώσω και γω για την πορεία μου με την αγωγή απο τον Δρ Γεωργακόπουλο αφού αυτό τον μήνα κλείνω αισίως 1 χρόνο και σήμερα είχα το καθιερωμένο τηλ. ραντεβού. Πρέπει να παραδεχτώ οτι αυτός ο χρόνος ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον αφού παρατήρησα σημαντικές αλλαγές στη γενικότερη κατάσταση της υγείας μου. Η κόπωση έχει σχεδόν εξαφανιστεί (ακόμη και το καλοκαίρι), οποιεσδήποτε λοιμόξεις αποτελούν παρελθόν, η συχνοουρία έχει μειωθεί αισθητά, και η τελευταία αξιολόγηση απο τον γυμναστή μου έδειξε κάποια αύξηση στον μυικό τόνο στα πόδια. Διατροφικά ακολουθώ την Παλαιολιθηκή διατροφή (Paleo diet). Για να μην αφήσω να νοηθεί οτι είμαι έτοιμος για δέκαθλο :-D πρέπει να πω οτι χρησιμοποιώ τροχοκάθισμα λόγω σπαστικής παραπάρεσης εκτός σπιτιού και βακτηρία στο σπίτι (συνήθως). Συνεχίζω με ιδιαίτερη αισιοδοξία...
 #94572  από fillcinefil
 Τετ Σεπ 18, 2013 12:29 am
Μπράβο στον μπεζεβέγκη (το λέω σωστά;). :greetings-waveyellow:
Μπροστά και με αισιοδοξία.
 #94794  από Ευγενια
 Κυρ Σεπ 22, 2013 5:22 pm
Καλησπέρα σε όλους!
Σκέφτομαι και εγώ να ακολουθήσω τον κ.Γεωργακόπουλο αλλά έχω πρόβλημα με το στομάχι.Κάποιος ομοιοπαθείς?

Μήπως η "θεραπεία" του είναι "βαριά" για το ήδη επιβαρυμένο στομάχι μου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 #94795  από Κώστας
 Κυρ Σεπ 22, 2013 6:40 pm
Θα του πεις για το πρόβλημα σου με το στομάχι και θα προσαρμόσει την αγωγή κατάλληλα.
 #95168  από mplearkouda
 Τετ Οκτ 02, 2013 12:09 am
anty έγραψε:
youla έγραψε:Γεια σας και από εμένα. Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον τη συζήτηση και θα παρακαλούσα πολύ όποιος μπορεί να μου πει τι κόστος συνολικά έχει να πας στο συγκεκριμένο γιατρό και να κάνεις τις εξετάσεις. Αναρωτιέμαι αν είναι απαγορευτικό για την τσέπη μου...
Σας ευχαριστώ πολύ :text-thankyouyellow:
Λοιπον εγω πηρα τηλ. στον συγκεκριμενο γιατρό την προηγουμενη εβδομαδα και μιλησα με την γραμματεα του. Μου ειπε λοιπόν οτι ο γιατρός παίρνει 110ευρώπουλα και οι εξετάσεις κοστίζουν 300 ευρώπουλα.... Οσον αφορα τυχον θεραπεια με βιταμίνες δεν μπορουσε να μου πει γιατι εξαρτάται απ' το τι θα δείξουν οι εξετάσεις....
Τι να πω νομιζω οτι αυτην την εποχή είναι πάρα πολλά τα χρήματα γιατι σίγουρα καθε μηνα θα είναι και άλλα...
Σημασια εχει φυσικά και πόσο συχνά χρειάζεται να καταβάλλεις αυτά τα ποσά. Γιατί αν είναι κάθε μήνα, είναι όντως πάρα πολλά λεφτά.
 #95305  από chako
 Κυρ Οκτ 06, 2013 9:31 pm
Θα μιλήσω (γράψω) απο προσωπική εμπειρία.
Τα 300ευρώ εξέταση τα έδωσα την 1 φορά και μετά στο χρόνο πάνω θα τη ξανακάνω.
Oι επισκέψεις σε εμένα εξελίχθηκαν:1 ανα μήνα το πρώτο 2μηνο,μετά 1 στο 2μηνο,1 στο 3μηνο,1 στο 4μηνο.
Η αγωγή με βιταμίνες άρχισε με 280ε το μήνα και τώρα είναι περί τα 100ε ο μήνας.
Φυσικά όλα τα παραπάνω δεν είναι ο κανόνας διότι ο καθένας έχει και διαφορετικά "θέματα" με την ms.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chako την Δευ Νοέμ 11, 2013 8:11 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #96036  από Κώστας
 Τρί Οκτ 29, 2013 12:47 am
Παίρνω εδώ και επτά μήνες ανελλιπώς και με συνέπεια την αγωγή με τα συμπληρώματα. Καθημερινά, βάζω στο στομάχι μου τουλάχιστον 30 διαφορετικά χάπια. Δυστυχώς μέχρι τώρα δεν έχω δει τη παραμικρή βελτίωση αλλά ούτε και καμμιά αναχαίτιση της εξέλιξης της νόσου. Συνεχίζω την αγωγή μεν, έχω απογοητευτεί δε! Το αναφέρω για να προβληματιστούν όσοι σκοπεύουν να εμπλακούν στην εξαιρετικά δαπανηρή διαδικασία. Σύμφωνα με όσα έχουν ειπωθεί, καταλήγω στο συμπέρασμα πως η αγωγή μπορεί να βοηθήσει όσους βρίσκονται σε σχετικά καλή κατάσταση. Οι πιο "προχωρημένες" περιπτώσεις μάλλον δεν έχουν να περιμένουν και πολλά. Το σίγουρο είναι ότι πρόκειται για οικονομική αφαίμαξη!!!
 #96050  από Vassiliki
 Τρί Οκτ 29, 2013 4:44 pm
Ακολουθώ την αγωγή 1 χρόνο και δύο μήνες.
Κινητικά δεν με βοήθησε καθόλου. Ωστόσο, έδιωξε τον τρόμο και τις κράμπες. Ενδεχομένως, αύξησε λίγο την μυική δύναμη.

Οικονομικά είναι σίγουρα δύσκολο, αλλά, όσο το μπορώ και το αντέχω θα συνεχίσω.

Κανείς άλλος δεν μου δίνει άλλη "ελπίδα".
Ίσως η καλυτέρευση, για εμάς με κάποιο είδος αναπηρίας, να είναι πολύ αργή !
 #96071  από Κώστας
 Τρί Οκτ 29, 2013 10:30 pm
Vassiliki έγραψε:Ακολουθώ την αγωγή 1 χρόνο και δύο μήνες.
Κινητικά δεν με βοήθησε καθόλου. Ωστόσο, έδιωξε τον τρόμο και τις κράμπες. Ενδεχομένως, αύξησε λίγο την μυική δύναμη.

Οικονομικά είναι σίγουρα δύσκολο, αλλά, όσο το μπορώ και το αντέχω θα συνεχίσω.

Κανείς άλλος δεν μου δίνει άλλη "ελπίδα".
Ίσως η καλυτέρευση, για εμάς με κάποιο είδος αναπηρίας, να είναι πολύ αργή !
Βασιλική κι΄ εγώ συνεχίζω την αγωγή αν κι΄ έχω απογοητευτεί. Κι΄ εμένα "έφυγαν" οι κράμπες. Αξίζουν όμως το κόπο τόσα χρήματα, μόνο και μόνο για να μην έχουμε κράμπες;!
Άλλη βελτίωση, εμφανή, δεν έχω δει. Δεν περίμενα βέβαια να τρέξω, αλλά μια βόλτα μικρή με το μπαστούνι και υποβασταζόμενος, ήλπιζα πως θα μπορούσα να την κάνω. Ο καιρός όμως περνά, η τσέπη αδειάζει και βόλτα δε βλέπω νάρχεται!
 #96075  από fillcinefil
 Τρί Οκτ 29, 2013 11:32 pm
Ερώτηση. Ο γιατρός κατά την εκτίμησή του, προβλέπει μια τέτοιου είδους βελτίωση;

Δηλαδή μιλάμε για 1,5 - 2 χιλιάρικα το χρόνο;
Τα περί βιταμινών-συμπληρωμάτων κοιτάξτε το και αλλοιός. Τα ηλεκτρονικά φαρμακεία της Ελλάδας προσφέρουν πολλά (επίσης τα μεγάλα portal ebay & Amazon). Εγώ βέβαια έχω αγοράσει μόνο D και omega3 (πχ 360 χαπάκια D των 10.000IU με 25-30 € από καλή εταιρία γιατί αλλοιός... έχει πολύ φθηνά). Αλλά κάντε μια βόλτα και δείτε τιμές, νομίζω αξίζει.
Επιφυλασόμενος μέν (και προσωπικά, ειδικά στην αρχή), αλλά η μέχρι τώρα εμπειρία μου είναι καλή-άριστη. Και σε αντικείμενο που δεν έφτασε μου το ξαναστείλαν και σε χαλασμένο προβληματικό (ενώ κανονικά πρέπει να το ταχυδρομίσεις πίσω, μιλάμε για Shenzhen, China όπου ευγενικά το αρνήθικα λόγω πιθανού κόστους) μου το ξανάστειλε.
  • 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 31