• ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΣΚΠ ..... Εν έτει 2012..

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #100329  από Κώστας
 Παρ Φεβ 28, 2014 11:27 pm
litsa έγραψε: πιστεύω ότι στην αρχή της γνωμάτευσης οι βιταμίνες βοηθάνε περισσότερο από ότι όταν εγκατασταθούν προβλήματα. Στην πορεία η βελτίωση εξαρτάται από τον κάθε οργανισμό ξεχωριστά και στο τι θέλει ο καθένας να δει...
Θα συμφωνήσω μετά από 8 μήνες δοκιμής των συμπληρωμάτων με ήδη εγκατεστημένα έντονα κινητικά προβλήματα.

+1000 στον Βολταίρο!
 #100347  από Ιωάννα
 Σάβ Μαρ 01, 2014 2:56 pm
Καλημέρα σας!
Εδώ κ πολύ καιρό σκέφτομαι να γράψω κ εγώ την προσωπική μου εμπειρία όσον αφορά τις βιταμίνες.Αυτό που με κολούσε είναι το γεγονός οτι δεν πάσχω απο ΣΚΠ όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα και δεν ξέρω κατά πόσο αντικειμενική είναι η γνώμη μου!
Ξεκίνησα την αγωγή Γεωργακόπουλου τον Οκτώβριο του 2012 και στον 2ο μήνα ένιωθα άλλος άνθρωπος.Πετούσα στην κυριολεξία.Δεν πρόλαβα να πετάξω πολύ ψηλά καθότι άρχισαν διάφορα παρατράγουδα με το στομάχι μου κ κατά την γνώμη του εν λόγω γιατρού δεν απορροφούνταν τα σκευάσματα ,οπότε κ "έπεσα"!Συνεχισα ν ακολουθώ κατά γράμμα τις οδηγίες του μέχρι το Μάρτιο του 2013.Τόσο άντεξε το πορτοφόλι μου, αλλά είχα συνηδειτοποιήσει ότι έκανα πολλά σκαμπανεβάσματα αν κ τα σκευάσματα αυξάνονταν κ πληθύνονταν!Συνέχισα από μόνη μου μέχρι κ σήμερα, να παίρνω ότι θεωρώ εγω πιο χρήσιμο (από κάποιο σημείο κ μετά κατάλαβα πιο με βοηθάει κ που) για την κατάστασή μου.Λοιπόν είμαι σχεδόν στην ίδια κατάσταση με το Μάρτιο του 2013 όπου κ διέκοψα την επικοινωνία μου με το γιατρό.Σ αυτό το σημείο να πω ότι τ αποτελέσματα του μεταβολομικού μου προφίλ δεν ήταν ότι καλύτερο.Πολλές ανεπάρκειες (φουμαρικό σουκινικό ,μαλικό κτλ ) ,δείκτες που δεν μπορούσαν καν ν ανιχνευτούν, εγώ να μην μπορώ να σταθώ στα πόδια μου, να πονάω ,να τρέμω ,να πέφτω, να μην κοιμάμαι λόγω τιναγμάτων κ διάφορα άλλα.Ξαναλέω ότι ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΠ κ αυτό μου το επιβεβαίωσε κ το μεταβολομικό τεστ.Κατά τον γιατρό πρόκειται για ένα νευρολογικο σύνδρομο με πολλές κ ποικίλες παραμέτρους ,με πολλά στοιχεία ΣΚΠ κ πολλά περισσότερα από Parkinson.
Δεν μου υποσχέθηκε λαγούς με πετραχείλια ,δεν μου είπε ότι θα περάσουν όλα ανεπιστρεπτεί,είπε "θα φορτσάρουμε 2-3 μήνες για να φέρουμε τον οργανισμό σε μια καλή κατάσταση κ μετά θα πηγαίνουμε συντηρητικά"!
Η απορία μου ήταν είναι κ θα είναι για πόσο καιρό χρειάζονται όοοοολες αυτές οι τεράστιες ποσότητες χαπιών ;Μήπως με λιγότερα σε ποσότητα ή κ σε διαφορετικότητα σκευάσματα μπορεί να υπάρξει το ίδιο αποτέλεσμα;;;. Στον 2ο μήνα αγωγής μου (όπου είπα ότι πετούσα) έχασα την αισθητικότητα στην δεξιά πλευρά της πλάτης μου.Δεν επανήλθε ΠΟΤΕ αν κ ήμουν υπό αγωγή, ούτε κ δόθηκε καμμία εξήγηση απ τον γιατρό.Πριν 4-5 μέρες έχασα την αισθητικότητα κ από την αριστερά πλευρά (ευτυχώς λίγο παρακάτω), ενώ συνεχίζω να κάνω μόνη μου ότι θεωρώ ότι με βοηθάει.
Δοξάζω το θεό που βρήκα "άκρη" εδώ μέσα γιατί με τα φάρμακα του εμπορίου ΟΥΔΕΜΙΑ διαφορά δεν είδα,αρα η μόνη (μέχρι στιγμής) λύση είναι οι βιταμίνες.
Σαφώς κ γνωρίζω πολύ καλά ότι κανείς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ κ ότι ο κάθε οργανισμός έχει διαφορετικές ανάγκες!
Θέλω να με συγχωρεσετε αν τυχόν μπήκα σε χωράφια που δεν θα πρεπε , προσπαθώ να βρω την όποια λύση ή απάντηση μπορεί να υπάρξει και σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση δεν προσπαθώ να κατευθύνω πράγματα κ καταστάσεις.
Αυτά είχε να πει μια "αναίσθητη" ( μόνο στην πλάτη). :lol:
Τα φιλιά μου :smile-kiss:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ιωάννα την Πέμ Απρ 10, 2014 3:00 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #100352  από kostasp
 Σάβ Μαρ 01, 2014 5:50 pm
[quote="Ιωάννα"]Καλημέρα σας!
Εδώ κ πολύ καιρό σκέφτομαι να γράψω κ εγώ την προσωπική μου εμπειρία όσον αφορά τις βιταμίνες.Αυτό που με κολούσε είναι το γεγονός οτι δεν πάσχω απο ΣΚΠ όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα
Τα ερωτηματικά μου είναι πολλά.Γιατί δεν υπάρχει ελεύθερη επιλογή εταιρείας σκευασμάτων,αλλά καθοδηγούμενη;;;Κάποιος ρε παιδιά ας του πει ότι ζούμε στην Ελλάδα του 2014.
Λοιπόν νόμιζα ότι ήταν φόρουμ με ΣΚΠ και πιστευα οτι οι περισσοτεροι απο εδω ειμαστε σκλυρηντικοι να λοιπον ενα καινουργιο νεο για μενα.
Τώρα όσον αφορά το δεύτερο κομμάτι γιατί είμαστε υποχρεωμένοι να παίρνουμε τα σκευάσματα του Γεωργακόπουλου και εγώ έχω την ίδια απορία αλλά επειδή είμαι ακόμα στον πρώτο μήνα είπα μήπως τα δικά του σκευάσματα είναι καλύτεραθα σας ππω σε λίγο καιρό θέλω να κάνω την θεραπεία όπως θα μου την προτείνει ο ίδιοςμε τα σσκευάσματα που μου συστήνει και θα δούμε. ...........
 #100387  από sofia13
 Κυρ Μαρ 02, 2014 11:57 pm
Επέστρεψα απο την επίσκεψη στο Γενετιστή !
Όλα καλά πάνε. (Σε γενικές γραμμές έτσι;)
Για μένα πού είχα ώσεις συνεχόμενες και ήμουν πάντα άρρωστη (τρυπιόμουν χρόνια με ιντερφερόνες αλλά τελικά δε μου ταίριαζαν γμτ και σκέφτηκα πολύ σοβαρά το ''φεύγα'' μια κι' έξω,
δοκίμασα αυτό που πρότεινε η Litsa , βιταμίνες και συμπληρώματα ...
Νομίζω ότι μετά απο 14 μήνες χωρίς ώσεις (τουλάχιστον σοβαρές, γιατί έκανα τουλάχιστον 2 διπλοπίες) μπορώ να πώ ότι βοηθήθηκα σημαντικά.
Και το υπέροχο μπαστούνι μου θα το κάψω ελπίζω σε ινδιάνικη τελετή !
Οτι είμαι τώρα σε σένα το χρωστάω LITSA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ζώ, αναπνέω, αντιλαμβάνομαι, αισθάνομαι...
Ευχαριστώ LITSA !!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!
 #100389  από Κώστας
 Δευ Μαρ 03, 2014 12:17 am
Εύγε!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Σου εύχομαι ολόψυχα να συνεχίσεις έτσι. Όσο για την ινδιάνικη τελετή θα την ξανακάνουμε όταν καταφέρω να έρθω.
 #100392  από kostasp
 Δευ Μαρ 03, 2014 1:39 am
sofia13 έγραψε:Επέστρεψα απο την επίσκεψη στο Γενετιστή !
Όλα καλά πάνε. (Σε γενικές γραμμές έτσι;)
Για μένα πού είχα ώσεις συνεχόμενες και ήμουν πάντα άρρωστη (τρυπιόμουν χρόνια με ιντερφερόνες αλλά τελικά δε μου ταίριαζαν γμτ και σκέφτηκα πολύ σοβαρά το ''φεύγα'' μια κι' έξω,
δοκίμασα αυτό που πρότεινε η Litsa , βιταμίνες και συμπληρώματα ...
Νομίζω ότι μετά απο 14 μήνες χωρίς ώσεις (τουλάχιστον σοβαρές, γιατί έκανα τουλάχιστον 2 διπλοπίες) μπορώ να πώ ότι βοηθήθηκα σημαντικά.
Και το υπέροχο μπαστούνι μου θα το κάψω ελπίζω σε ινδιάνικη τελετή !
Οτι είμαι τώρα σε σένα το χρωστάω LITSA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ζώ, αναπνέω, αντιλαμβάνομαι, αισθάνομαι...
Ευχαριστώ LITSA !!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!
Σοφία χαίρομαι και να συνεχίσεις πάντα έτσι προς το καλύτερο για εσένα. :clap: :clap: :violin:
 #100395  από Κωνσταντίνα
 Δευ Μαρ 03, 2014 10:26 am
sofia13 έγραψε:..................................................................................
Ζώ, αναπνέω, αντιλαμβάνομαι, αισθάνομαι...
Ευχαριστώ LITSA !!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!
Σοφία μου μπράβο, μπράβο και ξανά μπράβο!!!! :dance: :dance: :dance:
:dance: :dance:
Είμαι κι εγώ από τους ευχαριστημένους.
Μακάρι να ήταν ικανοποιημένοι όλοι του οι πελάτες.
 #100396  από billios
 Δευ Μαρ 03, 2014 10:34 am
sofia13 έγραψε:Επέστρεψα απο την επίσκεψη στο Γενετιστή !
Όλα καλά πάνε. (Σε γενικές γραμμές έτσι;)
Για μένα πού είχα ώσεις συνεχόμενες και ήμουν πάντα άρρωστη (τρυπιόμουν χρόνια με ιντερφερόνες αλλά τελικά δε μου ταίριαζαν γμτ και σκέφτηκα πολύ σοβαρά το ''φεύγα'' μια κι' έξω,
δοκίμασα αυτό που πρότεινε η Litsa , βιταμίνες και συμπληρώματα ...
Νομίζω ότι μετά απο 14 μήνες χωρίς ώσεις (τουλάχιστον σοβαρές, γιατί έκανα τουλάχιστον 2 διπλοπίες) μπορώ να πώ ότι βοηθήθηκα σημαντικά.
Και το υπέροχο μπαστούνι μου θα το κάψω ελπίζω σε ινδιάνικη τελετή !
Οτι είμαι τώρα σε σένα το χρωστάω LITSA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ζώ, αναπνέω, αντιλαμβάνομαι, αισθάνομαι...
Ευχαριστώ LITSA !!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!

Τι να πω γι'αυτο το παιδι..
Χαιρομαι ιδιαιτερα που σου παει και καλη συνεχεια.
 #100402  από kostasp
 Δευ Μαρ 03, 2014 12:29 pm
Και το υπέροχο μπαστούνι μου θα το κάψω ελπίζω σε ινδιάνικη τελετή !
Οτι είμαι τώρα σε σένα το χρωστάω LITSA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ζώ, αναπνέω, αντιλαμβάνομαι, αισθάνομαι...
Ευχαριστώ LITSA !!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!![/quote]



Σοφία ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα.
Κανείς κάποιο είδος φυσικό θεραπείας η ασκήσεις γενικά για ενδυνάμωση η αυτό που ββιώνεις έχει προέλθει μόνο από τις βιταμίνες και τα συμπληρωματα; αν θέλεις με εενδιαφέρει η απάντηση σου διότι πριν αρχίσω τον Γενετιστή αν θυμασαι μεσω πμ ρώτησα για τις αποψεις σου και του Κωστα για αυτό το θέμα . Σε ππαρακαλώ αν θέλεις απάντησε μου είναιγια να ββγάλω τα δικά μου συμπεράσματα και μονο
 #100411  από sofia13
 Δευ Μαρ 03, 2014 5:08 pm
Costasp, ο γενετιστής μου τόνισε αρκετές φορές ότι για καλύτερη ισορροπία πρέπει να κάνω σχετικές φυσιοθεραπείες.
Όχι , δεν έκανα κάτι άλλο πέραν των συμπληρωμάτων-βιταμινών.
Επίσης μου σύστησε αυτή τη φορά να ασχοληθώ με ότι μου αρέσει (χορό δηλαδή , αλλά στο σπίτι
μη σκορπίσω κιόλας ), να κάνω γιόγκα ή Τάι-τσί.
Θα δοκιμάσω Τάι-τσί αν βρώ σχολή εδώ. Επίσης ήπια γυμναστική (π.χ διάδρομος).
  • 1
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31