• διάδρομος ή ποδήλατο

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #70622  από Vassiliki
 Τρί Απρ 24, 2012 2:12 pm
έχει αγοράσει κανείς διάδρομο ή ποδήλατο για το σπίτι ?


ενώ έχω παρατηρήσει ότι η σπαστικότητα μου αυξάνεται με την άσκηση (ακόμη και την ήπια), όλοι ισχυρίζονται ότι πρέπει να κρατήσουμε τους μυς σε καλή κατάσταση.

Έτσι, σκέφτομαι, ότι θα ήταν πρακτικό να έχω κάτι στο σπίτι για άθληση και να μην έχω το άγχος του εάν θα τα καταφέρω να φτάσω μέχρι το γυμναστήριο και, κυρίως, το άγχος, του εάν θα καταφέρω να γυρίσω σπίτι...

τι λέτε ?
 #70623  από DIMITRA1982
 Τρί Απρ 24, 2012 2:21 pm
Ημουν άτομο που δεν του άρεσε καθόλου , μα καθόλου η γυμναστική. Ούτε ένα αθλημα απο την καρέκλα οτυ σπιτίου δεν έβλεπα. Και τώρα έχω μεσα στο δωμάτιο ποδήλατο, 3 μπάλες pilates διαφορετικα μεγεθη, δισκο γυμναστικης, βαρακια , στρωμα....και ότι χρειάζεται για γυμναστική. Εμενα μου έκανε πολυ καλό το ποδήλατο (καθιστό), και στο σπίτι είμαι καλύτερα απο το γυμανστήριο. Πιο άνετα...
 #70631  από Vassiliki
 Τρί Απρ 24, 2012 6:19 pm
και εγώ έχω αρχίσει να εξοπλίζομαι σε αξεσουάρ γυμναστικής (βαράκια, λάστιχο για τις διατάσεις, τον δίσκο ισορροπίας...), αλλά δεν έχω κάνει, ακόμη, οικονομικά μεγάλη αγορά, όπως ο διάδρομος ή το ποδήλατο.

Την μπάλα πιλάτες δε, την έχω για καρέκλα μπροστά από τον υπολογιστή.

ωστόσο, μετά το ποδήλατο δεν νοιώθεις πιο έντονη την σπαστικότητα ?

Γενικότερα, μετά την άσκηση, που επιστρατεύει τους μυς, δεν τους νοιώθεις πιο άκαμπτους ?
 #70637  από Π.Μ79
 Τρί Απρ 24, 2012 8:35 pm
Όποιος έχει σπαστικότητα, πρέπει να αποφεύγει 2 πράγματα με τη γυμναστική:

1) Άσκηση με βάρη.
2) Άσκηση έντονη με συγκεκριμένες μυϊκές ομάδες.

Το 1ο είναι κατανοητό, (βάρη, λάστιχα, ελατήρια).
Το 2ο, είναι πχ ποδήλατο (κεντράρει πολύ σε τετρακέφαλο και δικέφαλο μηραίο).


Προσωπικά θα πρότεινα διάδρομο για ελαφριά βάδιση χωρίς κλίση.
Βέβαια, παρά να δώσει κάποιος 1μισι χιλιάρικο για διάδρομο, καλύτερα μια βολτίτσα έξω. :)
 #70642  από DIMITRA1982
 Τρί Απρ 24, 2012 9:29 pm
Εγώ κάνω γυμναστική και δεν νιώθω σπαστικότητα μετά. Αλλα είναι ασκήσεις που μου λέει ο φυσικοθεραπευτής μου. Μπορει για άλλους να είναι κάτι διαφορετικό.
 #70872  από Vassiliki
 Σάβ Απρ 28, 2012 10:19 pm
Π.Μ79 έγραψε: ... καλύτερα μια βολτίτσα έξω. :)

ξέρεις πόσο, μα πόσο θα το ήθελα !!!

ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

ξεκίνησα με έναν φυσίατρο και όχι φυσιοθεραπευτή, πειράζει ? Ξεκίνησα, σημαίνει πήγα πρώτη επίσκεψη... έπεται όμως και συνέχεια, γιατί μου άρεσε η προσέγγιση του.

όσον αφορά τα βαράκια, έχω παρατηρήσει το εξής : φοράω βαράκια στα πόδια στο σπίτι (αυτά που περιστρέφονται γύρω από τους αστραγάλους) και με βοηθάνε πολύ στο περπάτημα. Κάνουν το βήμα μου πιο αποφασιστικό και έχω καλύτερη ισορροπία...
 #71287  από stefaka
 Τρί Μάιος 08, 2012 12:01 pm
cardio uber alles!

τρεξιμο και ποδηλατο και κολημβηση αν γινεται!

:happy-bouncymulticolor:
 #91122  από eleni POL
 Δευ Ιουν 03, 2013 10:58 am
Μάλλον ειναι για την ισορροπία μας καλό.
Το βρήκα τυχαία.Τελικά είναι δύσκολη άσκηση.
Για μερικούς που δεν εχουν σταθερό φυσιοθεραπευτή ή που δεν ακολουθούν συγκεκριμένο πρόγραμμα _όπως εγώ_νομίζω οτι ειναι πολυ χρήσιμες.



Ρίξτε και στα άλλα βίντεο μια ματιά!
 #91123  από tyxer
 Δευ Ιουν 03, 2013 11:11 am
μου αρεσει το κολυπμι κ περσυ ειχα 3εκινησει απο Μαιο ..ωσπου τον Αυγουστο ειχα ωση κ αισθανθηκα πολλες τυψεις γιατι ειχα εκτε8ει σε ηλιο :obscene-smokingpimp:
φετος εχω κανει ηδη 4 αλλα με φοβο..!το κακο ειναι πως ο ηλιος ειναι ως αργα πανω απο το κεφαλι μας..
 #91125  από costas1968
 Δευ Ιουν 03, 2013 11:29 am
Καλημέρα και καλη εβδομαδα.
Μπανιο παιδιά είναι μακρά καλυτερο και δεν κινδυνευεις να ...πεσεις.Σ οτι αφορα τον ηλιο επιλέγεις και πας με την νεολαία των 60+ που πανε πολυ πρωί ή πας 1-2 ωρες πριν την δυση του ηλιου.Τωρα σε οτι αφορα τον χειμωνα αυτο ειναι ενα πολυ καλο θεμα....Βασικα πρεπει να βρεις μια πισινα η οποια να πληροι ορους καθαριοτητας.
Επισης περπατημα είτε στο σπιτι ειτε εξω αρκει ο χωρος της βαδισης σου να ευθυς και ισιος.Δυστηχως αυτο δεν ειναι παντα εύκολο.
Καλή δύναμη
:greetings-waveyellow: