• milk thistle ή γαϊδουράγκαθο..της solgar

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #67152  από Ευτυχία
 Τρί Ιαν 31, 2012 6:42 pm
γειά σας
εχει κανείς εμπειρία απο τη χρήση του ? φοβάμαι οτι η αβονεξ - που δεν εχω τα κότσια προς το παρόν να κόψω.. θα μου διαλύσει το συκώτι.. θα το έπαιρνα για προστασία ..
..so..
anyone?
 #72753  από Ευτυχία
 Παρ Ιουν 01, 2012 6:23 pm
σ'ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση :)

υπέρηχο στο ηπαρ δεν εχω κάνει ποτέ ουτε με εχει παραπέμψει κανείς σε γιατρό για να τον κάνω.. εγω είμαι στη "τσιτα" απλως κ ..θέλω να προλάβω τα χειρότερα..πφφ μπέρδεμα..

στις αιματολογικές δε ξέρω ποια είναι η ένδειξη για το ηπαρ , αν δε σου είναι κόπος μπορείς να μου πεις?
όπως κ να'χει, σ'ευχαριστώ
 #72818  από elena
 Σάβ Ιουν 02, 2012 3:17 pm
:greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:

από την αρχή που ξεκίνησα τις ενέσεις πρώτα avonex και μετά μέχρι και σήμερα rebif 44,κάνω ανελλιπώς εξετάσεις κάθε 3 μήνες ,αιματολογικές ,βιοχημικές,ορμονολογικές,και 1 φορά τον χρόνο υπέρηχο ....για να ελέγχω το συκώτι.(ο υπέρηχος περιλαμβάνει και τα άλλα που έγραψε ο πέτρος..)
Αυτά βέβαια τα κάνω επειδή μου τα είχε πει ο γιατρός....
βέβαια είχα κάποια στιγμή υπερβολικά ανεβασμένες τις τρανσαμινάσες (για το συκώτι)διέκοψα για 3 μήνες περίπου μέχρι να επανέρθουν στα φυσιολογικά.(αυτά όταν έκανα avonex)...
μετά με το rebif 44 παρουσιάστηκαν υπερβολικά χαμηλά τα λευκά....οπότε και από εκεί πρέπει να παρακολουθώ τα πράγματα....μην πέσουν κάτω από το όριο που μου έχει καθορίσει ο γιατρός... :think:
τέλος πάντων.....θα έπρεπε να κάνεις και εσύ νομίζω που και που καμμιά εξέταση να βλέπεις πως πάνε τα πράγματα...

το σκεύασμα που αναφέρεις δεν το έχω χρησιμοποιήσει....δεν έχω ιδέα από φυσικά παρασκευάσματα....δεν έχω ασχοληθεί ποτέ....
:greetings-waveyellow:
 #72837  από elena
 Σάβ Ιουν 02, 2012 7:47 pm
Χμμμμ........υπάρχει εξήγηση......

είμαι τόσο φοβιτσιάρα που αν πάω για να κοιτάξω τις φλέβες μου...θα πρέπει να μου κάνουν ολική νάρκωση....προηγουμένως δε....θα πρέπει να μου έχουν κάνει ειδική προεργασία με κάθε λογής ηρεμιστικά.... :sad-roulette: :sad-roulette: :sad-roulette:

και ο άλλος λόγος είναι ότι ποτέ δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία και προσοχή στην ασθένεια μου.....

και τέλος....δεν έχω πεισθεί απόλυτα για την σχέση χενφα και σκπ....
 #72852  από soulla
 Σάβ Ιουν 02, 2012 10:04 pm
OXI Π.M MH ΜΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ :scared-eek:
 #72882  από elena
 Κυρ Ιουν 03, 2012 12:40 am
Ορίστε που έπεσε και λογοκρισία..... :teasing-tease: :teasing-tease:
 #73051  από MAPA
 Τρί Ιουν 05, 2012 5:33 pm
Καλησπέρα,σε καποια φάση που οι τρανσαμινάσες μου ανέβηκαν είπα κι εγώ να δοκιμάσω γαιδουράγκαθο σε σταγόνες!ξαναέκανα εξετάσεις σε 3 μήνες και τα επίπεδα ήταν κανονικά!Εγώ λέω ότι το γαιδουράγκαθο με βοήθησε τέτοιο γαιδούρι που είμαι!!!