• ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ ΠΟΛΤΟΣ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟΣ?

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #75209  από Tassos
 Τετ Ιούλ 18, 2012 10:25 am
Παιδιά θα μπορούσε να μου συστήσει κάποιος από πού να προμηθευτώ βασιλικό πολτό όπου να είναι ποιοτικός; Αυτούς που έχουν στα φαρμακεία και στα βιολογικάδικα πιστεύετε δεν είναι καλοί;
 #75212  από Tassos
 Τετ Ιούλ 18, 2012 11:55 am
Thanks, ναι οπότε θα αποφύγω φαρμακεία και βιολογικά. Αν μπορεί κάποιος να μου συστήσει κάποιον μελισσοκόμο που κάνει λιανική πώληση των προϊόντων του θα βοηθούσε πολύ.
 #75314  από passenger
 Παρ Ιούλ 20, 2012 11:46 pm
Tassos έγραψε:Thanks, ναι οπότε θα αποφύγω φαρμακεία και βιολογικά. Αν μπορεί κάποιος να μου συστήσει κάποιον μελισσοκόμο που κάνει λιανική πώληση των προϊόντων του θα βοηθούσε πολύ.
Τάσο , κάνε λίγο υπομονή …. Σε κανα δυο χρόνια θα μπορώ να σε προμηθεύσω εγώ !!!! Μέχρι τότε όμως αγοράζω και γω από συνάδελφο μελισσοκόμο
:greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow: :greetings-waveyellow:
 #75317  από billios
 Σάβ Ιούλ 21, 2012 9:09 am
Αντε ρε man προχωρατο! ' κοψε' γρηγορα τα μελισσια και στην αναγκη τα'ι'σε με γλυκοζη :)
 #75329  από Tassos
 Σάβ Ιούλ 21, 2012 12:00 pm
Τελικά βρήκα από έναν μελισσοκόμο μέσω Internet και πήρα. Πιστεύω είναι καλός γιατί έχει πιστοποιητικά και λοιπά. Παίρνω μισό γραμμάριο τη μέρα όσο είναι το κουταλάκι που περιέχεται στη συσκευασία. Πιστεύετε ότι σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να ξεπεράσει κανείς αυτή τη δόση; Διάβασα για άλλους που παίρνουν και 2 γραμμάρια τη μέρα. Πόσο λέτε πρέπει να παίρνουμε εμείς που έχουμε και πρόβλημα;
 #75341  από Tassos
 Σάβ Ιούλ 21, 2012 2:01 pm
Μήτσο ως συμπλήρωμα το αντιμετωπίζω.

Γενικώς την ΠΣ μόνο με συμπληρώματα και διατροφή προσπαθώ να την αντιμετωπίσω εδώ και τρία χρόνια και μπορώ να πω ότι πάω καλά εκτός από την τελευταία εβδομάδα όπου πιέστηκα πολύ από κάποια γεγονότα και από τη ζέστη και περνάω μια υποτροπή.

Το ΒΠ τον έβαλα τώρα στη διατροφή μου και επειδή ακριβώς γράφονται διάφορα για δοσολογία για αυτό ρωτάω για να πάρω γνώμες. Και νομίζω ρωτάω στο κατάλληλο θέμα.

Mitsos83 έγραψε: Ψάξε, διάβασε, ρώτα, άκου, κρίνε όλη την πληροφορία που θα μαζέψεις και μετά βγάλε ένα πρόγραμμα για τον εαυτό σου
Αυτό ακριβώς κάνω τώρα, ρωτάω για να ακούσω.
 #75346  από Γιάννης
 Σάβ Ιούλ 21, 2012 2:28 pm
Mitsos83 έγραψε:Ψάξε, διάβασε, ρώτα, άκου, κρίνε όλη την πληροφορία που θα μαζέψεις και μετά βγάλε ένα πρόγραμμα για τον εαυτό σου
Και με μια ωραία placebo διάθεση όλα θα πάνε καλά.
Μην εκληφθεί ως ειρωνία προς κάποιον κι εγώ παίρνω β.π
 #75418  από passenger
 Κυρ Ιούλ 22, 2012 10:15 pm
billios έγραψε:Αντε ρε man προχωρατο! ' κοψε' γρηγορα τα μελισσια και στην αναγκη τα'ι'σε με γλυκοζη :)
Όσο και αν βιαστώ δεν γίνεται τίποτα . Αν κόψω τα μελίσσια θα τα αδυνατίσω , και ο βασιλικός πολτός , όπως και η βασσιλοτροφια θέλουν δυνατά μελίσσια . Τώρα όσον αφόρα την γλυκόζη , δεν την βάζουν στον Β.Π. αλλά στο μέλι . ( Οι κακοί μελισσοκόμοι ) :twisted: :twisted: :twisted: . Τώρα ο ΒΠ έχει άλλη διαδικασία . Πρέπει το μελίσσι να μείνει ορφανό ( στα λέω σε γενικές γραμμές ) . Όταν μείνει ορφανό ( δηλ. χωρίς βασίλισσα ) τότε αν έχει γόνο το πολύ 3 ημερών , κάνει βασιλοκελια για να κάνει καινούρια βασίλισσα . Αυτό εκμεταλλευόμαστε εμείς οι μελισσοκόμοι . Στα βασιλοκελια οι μέλισσες βάζουν ΒΠ γιατί αυτό είναι το φαγητό της βασίλισσας . Εμείς ανοίγουμε τα βασιλοκελια και κλέβουμε το ΒΠ . Από μια κυψέλη καλή το πολύ να πάρεις 10-15 γρμ ΒΠ . Η διαδικασία αυτή επαναλαμβάνεται κάθε 3 μέρες . Υπάρχει παραδοσιακή και τεχνίτη παράγωγη ΒΠ . Και στις 2 ο ΒΠ είναι ο ίδιος , απλώς στην τεχνίτη παραγωγή παίρνεις περισσότερο ΒΠ . Περίπου ο ίδιος είναι ο τρόπος βασιλοτροφιας ( αν και είναι ασχετο με το θεμα μας ) , απλώς δεν παίρνεις τον ΒΠ , και αφήνεις να γεννηθούν οι βασίλισσες .
:greetings-waveyellow:
 #75518  από passenger
 Δευ Ιούλ 23, 2012 11:11 pm
Βασικά εγώ το ξεκίνησα γιατί πιστεύω ότι όλα τα προϊόντα της μέλισσας είναι καλά , και μερικά όπως ο ΒΠ , αλλά και η γύρη και το μέλι μπορούν να βοηθήσουν άτομα που έχουν προβλήματα υγείας . ( κανένα φυσικά δεν μπορεί να θεωρηθεί σαν φάρμακο ) Τελικά είναι μεγάλο κόλλημα ……
Δεν ξέρω αν θα το συνεχίσω επαγγελματικά γιατί είναι πολύ κουραστικό … άθλημα !!! Και μόνο να σκεφτείς επιθεώρηση μελισσιών με 35 βαθμούς , και να φοράς και τη στολή (αλλιώς σε κάνουν σουρωτήρι ) αλλά και το κουβάλημα σε κάθε μεταφορά κτλ θα δούμε .

http://volos-bees.blogspot.gr/

Αν θες να παρακολουθείς την πορεία μου σαν …. σμηνίτης
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8