• ΣΟΛOΜΟΣ

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #62502  από Αναστάσιος
 Δευ Οκτ 24, 2011 9:36 am
Καλημερα σε ολους!
Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας την εμπειρια του σολωμου ,γιατι οι συμβουλες κ η βοηθεια μεταξυ μας ισως αποδειχθουν το καλυτερο φαρμακο για να βγουμε νικητες! Την πεμπτη συζητουσα με μια φιλη μου για την παθηση καθως επισης κ για τις ανησυχιες μου κ εκεινη μου συστησε να δοκιμασω σολωμο κ σκεφτομαι «τι εχω να χασω,ας το δοκιμασω κ αυτο» για να μην σας κουραζω εφαγα χθες σολωμο κ κατεψυγμενο στην σχαρα (2 κομματια κατεψυγμενο κ απο 1 μεγαλο απο το ψαρραδικο απο τα ΑΒ κ τα δυο) κ λεω με βεβαιοτητα 100% πως ειδα,καταλαβα,ενιωσα μεγαλη διαφορα!!! Απο το δεξι μου ματι οπου με ειχε πρωτο πιασει τοτε οπτικη νευριτιδα κ μεχρι τωρα εβλεπα ελαχιστα αλλοιωμενα βλεπω ακομα κ σημερα,τωρα digital, ειχα κ εχω ακομα δυναμη για περπατημα,για τρεξιμο (εστω κ 10 λεπτο ενω πριν δεν το σκεφτομουν καν),ειχα χθες ακομα εχω μεγαλη διαθεση!Θα τολμουσα να το χαρακτηρισω ως Φαρμακο καλυτερο απο οτιδηποτε αλλο εχω δοκιμασε εως τωρα!1 φορα την βδομαδα οπωςδηποτε θα επιδιωκω να εχω στο τραπεζι!
Δεν ξερω για εσας παντως εγω καταλαβα μεγαλη διαφορα, στην θεση σας θα το δοκιμαζα!!!



Πιστευω για να νικησουμε την ΣΚΠ ο καλυτερος τροπος περα απο τα φαρμακα ειναι να την αντιμετωπισουμε κ με φυσικους τροπους να βοηθησουμε κ εμεις τον οργανισμο μας μην περιμενουμε μονο την επιστημη!
ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΝΙΚΗΤΕΣ Κ ΜΕ ΠΙΣΤΗ Κ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ!!!!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αναστάσιος την Κυρ Ιαν 15, 2012 12:37 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #62509  από maestro
 Δευ Οκτ 24, 2011 11:53 am
Φίλε σχετικά με το σολομό,
νομίζω, πως ο σολομός (γιατί το άλλο παραπέμπει στο Διονύσιο Σολωμό τον εθνικό μας ποιητή) δεν αλιεύεται στα δικά μας τα νερά, και ό,τι υπάρχει στην αγορά είναι εισαγόμενο...
βασικά το είχα και απορία αυτό, αλλά μάλλον έτσι είναι..!
Τώρα, σχετικά με τα οφέλη, απ' όσο ξέρω, ο σολωμός, αλλά και η ελληνική σαρδέλα, αλλά και όλα τα ψάρια που αρχίζουν από "Σ", είναι πλούσια σε ω3 λιπαρά οξέα καθώς και άλλα θρεπτικά συστατικά, τα οποία είναι πολύ ευεργετικά για όλους τους ανθρώπους.
 #62610  από κωστας
 Τρί Οκτ 25, 2011 3:21 pm
Τα Ω-3 λιπαρα ειναι πολυ ευεργητικα για ολους τους ανθρωπους και πολυ περισσοτερο για εμας...εχουν αντιπιπτικη δραση και σημερα διαβασα και αυτο http://www.tovima.gr/science/medicine-b ... aid=426837

Εδω και 5 χρονια περιπου πeρνω γυρω στα 2000mg ιχθυελαια καθε μερα και συγκεκριμενα το salmon oil...
 #62889  από kath
 Κυρ Οκτ 30, 2011 11:49 am
κωστας έγραψε:Τα Ω-3 λιπαρα ειναι πολυ ευεργητικα για ολους τους ανθρωπους και πολυ περισσοτερο για εμας...εχουν αντιπιπτικη δραση και σημερα διαβασα και αυτο http://www.tovima.gr/science/medicine-b ... aid=426837

Εδω και 5 χρονια περιπου πeρνω γυρω στα 2000mg ιχθυελαια καθε μερα και συγκεκριμενα το salmon oil...
Το salmon oil το ξεκινησα κ εγω απο το καλοκαιρι κ ειναι οντως πολυ καλο.Κωστα το παιρνεις συνεχεια η πρεπει να κανουμε διακοπη που και που?
 #65472  από κωστας
 Παρ Δεκ 16, 2011 11:47 pm
Kath τωρα ειδα τι εγραψες...νομιζω οτι δεν υπαρχει λογος να το σταματας ειναι πολυ ωφελιμο για τον οργανισμο χωρις παρενεργειες.Θεωρειται επισης σαν το λαδι του εγκεφαλου οπως το λαδι για την μηχανη των αυτοκινητων!
 #65486  από nati
 Σάβ Δεκ 17, 2011 12:17 pm
kalimera se olous,

h alhtheia einai pws k egw exw dei kapoies diafores opote trww solomo, (zw skandinavia k vriskw panta fresko , den kserw ean paizei auto kapoio rolo) parathrhsa pws opote etrwga solomo eixa perissoterh energia. epishs ean endiafereste sas exw arketes suntages pou kanoun to solomo akoma pio nostimo :happy-smileyinthebox:
 #65488  από Ευτυχία
 Σάβ Δεκ 17, 2011 2:01 pm
γειά σου nati :greetings-waveyellow:
θα ήθελα τις συνταγές αυτές πολυ.. τον φρέσκο..κατεψυγμένο σολωμο τον φτιάχνω-παει καιρός απο τη τελευταία φορα.. :( - με πορτοκαλι κ δεντρολιβανο ψητο στο στο φουρνο. στο καπνιστο εχω διάφορες παραλλαγές κ εννοείται οτι πουθενα -εγω τουλαχιστον- δε βαζω κρεμα γαλακτος
αυτα.. :)
περιμενουμε οποτε μπορείς ..τις συνταγές σου :)
 #65489  από κατερινα 55
 Σάβ Δεκ 17, 2011 4:53 pm
nati έγραψε:kalimera se olous,

h alhtheia einai pws k egw exw dei kapoies diafores opote trww solomo, (zw skandinavia k vriskw panta fresko , den kserw ean paizei auto kapoio rolo) parathrhsa pws opote etrwga solomo eixa perissoterh energia. epishs ean endiafereste sas exw arketes suntages pou kanoun to solomo akoma pio nostimo :happy-smileyinthebox:
:romance-heartsthree: ΓΕΙΑ ΣΟΥ nati.ΚΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΣΥΝΤΑΓΕΣ.ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΜΗΝΕΣ Ο ΓΥΙΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΑΝ ΣΟΥΗΔΙΑ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΠΛΗΘΩΡΑΣ ΣΟΛΟΜΟΥ,ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΝΑΥΤΙΛΟΜΕΝΟΥΣ. :handgestures-salute:
 #65527  από nati
 Κυρ Δεκ 18, 2011 3:31 pm
geia sas k pali

mia kalh suntagh einai na kanete sto fourno to solomo me xontro alati anitho k ligo lemoni( miso lemoni ftanei) mhn tou vgalete to derma prin na einai etoimos me auton ton tropo den sas kaei sto fourno. ton afhnete 20 lepta me 30 stous 200 analoga vevaia ton fourno k meta ean thelete kanete mia sos giaourtiou.

gia th sos giaourtiou xreiazeste mia koutalia tou glukou lemoni, anitho, duo koutalies soupas moustardas k anitho. afou anakatepsete ta ulika afhnete th sos gia mia wra sto psugeio k einai etoimo!! ( sthn ellada gia th sos giaourtiou kalutero giaourti einai to natural ... xwris auto na apotelei diafhmish gia to proion, apla einai arketa kremmwdes )


mporeitai epishs eukola na ftiaksete spitiko pasto solomo pou einai pentanostimos panw se mauro pswmi...

afhnete ena 24wro to solomo se xontro alati afou prwta ton exete kopsei se arketa leptes fetoules , meta to 24wro tou kanete ena ksevgalma na fugei to alati , ean thelete prosthetete ligo anitho k einai etoimos!

kserw k alles polles .. opws soupa solomou, keftedes solomou k kapoies pou den mporw na tis metafrasw sta ellhnika, oi mises apo autes exoun krema galaktos se periptwsh pou thelete na dokimasete apla enhmerwste me :)
 #65529  από passenger
 Κυρ Δεκ 18, 2011 5:28 pm
maestro έγραψε:Τώρα, σχετικά με τα οφέλη, απ' όσο ξέρω, ο σολωμός, αλλά και η ελληνική σαρδέλα, αλλά και όλα τα ψάρια που αρχίζουν από "Σ", είναι πλούσια σε ω3 λιπαρά οξέα καθώς και άλλα θρεπτικά συστατικά, τα οποία είναι πολύ ευεργετικά για όλους τους ανθρώπους.

Ρε μαέστρο και η Συναγρίδα από Σ αρχίζει αλλά δεν….
Κρίμα όμως γιατί πιάνω πολλές : (
Υ. Γ Άραγε και η στσιπουρα έχει Ω3;