• Βαλεριάνα, μελατονινή και… όνειρα γλύκα

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #66804  από Vassiliki
 Δευ Ιαν 23, 2012 7:20 pm
είναι πολύ soft εάν προσθέσω σε ό,τι γράψατε παραπάνω ότι εγώ για όνειρα γλυκά, ρίχνω δύο-τρεις σταγόνες αιθέριο έλαιο λεβάντας στον καρπό του χεριού μου και τρίβοντας τον έναν καρπό με τον άλλο απορροφώνται και σε λίγο αποκοιμιέμαι ευχάριστα ?

Άλλες φορές μπορεί να στάξω σταγόνες λεβάντας στο μαξιλάρι ή να κάψω το αιθέριο έλαιο (δημιουργεί μια πολύ ευχάριστη και γαλήνια ατμόσφαιρα στην κρεβατοκάμαρα αυτή η μυρωδιά)
 #130231  από Richter
 Δευ Ιούλ 09, 2018 1:33 am
Καλησπέρα και από εμένα..

Μπορεί να μου πεί κάποιος ποιό είναι πιο αποτελεσματικό και πιο δυνατό για τον ύπνο;
Η Μελατονίνη ή η Βαλεριάνα;
Είμαι ανάμεσα στο Sweetest Dreams της Solgar και το Valerian Root επίσης της Solgar
Ποιό θα μου δημιουργήσει όνειρα γλυκά όπως λέει και ο τίτλος του θέματος; :emojis-16:
 #130232  από manolo
 Δευ Ιούλ 09, 2018 7:26 am
Η μελατονινη είναι η ουσία που χρειαζεται ο οργανισμός για να σε πάρει ο ύπνος και βρίσκετε στα πουλερικά ειδικα στην γαλοπούλα,πάρε μαγνησιο την νύχτα που ηρεμεί το νευρικό συστημα και φερνει ύπνο.