• Φυσιοθεραπεία

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #36474  από Γιάννης
 Πέμ Αύγ 19, 2010 11:56 am
Καλημέρα sou, αν και πολύ μικρό διάστημα στην περιπέτεια, έχω αρχίσει να καταλαβαίνω οτι και οι φυσιοθεραπευτές αποτελούν ένα κομμάτι της αβεβαιότητας και του μη-αποτελέσματος που συνεπάγεται η ασθένεια. Η λογική μου λέει, οτι ουσιαστικά (όπως και σχετικά) μπορεί να σε βοηθήσει μόνο κάποιος που έχει ασχοληθεί με τη συγκεκριμένη ασθένεια, έχει μυική δύναμη (για να μπορεί να ανταπεξέλθει σε συγκεκριμένες ασκήσεις) και δεν είναι τεμπέλης. Για όλα αυτά τα χαρακτηριστικά όμως πρέπει να πληρωθεί. Αν κρίνω απο την πρώτη και μοναδική μέχρι στιγμής φορά που μου χορηγήθηκε παραπεμπτικό (ΙΚΑ), τα πράγματα έχουν ΚΑΙ οικονομικές προεκτάσεις. Το ΙΚΑ λοιπόν απ' ότι έχω καταλάβει, για χρόνιες νευρολογικές ασθένειες δικαιολογεί κινησιοθεραπεία και χειρομαλάξεις που αποφέρουν στον φυσιοθεραπευτή το συγκλονιστικό ποσό των 2,08 ευρώ την επίσκεψη (άρα πρέπει να ακουμπάμε παντελονάτη την ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά).
Κατά τα άλλα νομίζω οτι είναι όπως το είπες, τα αποτελέσματα είναι προσωρινά άρα χρειάζεται συνεχείς επισκέψεις, ίσως δια βίου.
Δεν θέλω να πω τι έχω αποφασίσει να κάνω, γιατί δεν έχω αποφασίσει ακόμα, πάντως το οικονομικό θέμα με καίει.
Για ρίξε μια ματιά σ' αυτό (τα βίντεο εννοώ), ίσως σε ενδιαφέρει (μήπως καρφώθηκα για το προς τα που τείνει η απόφασή μου;)
http://www.physiasis.gr/frontend/articles.php?cid=52
 #36475  από Π.Μ79
 Πέμ Αύγ 19, 2010 12:25 pm
Καλημέρα σας.

Φίλε Σταύρο, η αλήθεια είναι ότι αν διαβάσουν συνάδελφοι φυσιοθεραπευτές αυτό που γράφω εδώ, θα με μισήσουν.

Η αλήθεια επίσης είναι ότι προσωπικά χέστηκα ό,τι και αν κάνουν και εξηγούμαι γιατί:

Το γεγονός ότι όσοι έχουμε σύμβαση με ΙΚΑ, ΤΕΒΕ κλπ, τα χρήματα είναι απειροελάχιστα όπως ανέφερε και ο Γιάννης με το παράδειγμά του.
Είναι επίσης γεγονός, ότι και οι φυσιοθεραπευτές πρέπει να ζήσουν με κάποιο τρόπο.

Ερχόμαστε όμως στα αρνητικά του επαγγέλματος.

Για να ασχοληθεί ένας φυσιοθεραπευτής με ένα νευρολογικό ασθενή είτε έχει ΣΚΠ είτε έχει πάθει εγκεφαλικό είτε από χειρουργείο κοκ, οφείλει,

1ον) Να ασχολείται με αποκατάσταση νευρολογικών παθήσεων δηλαδή να έχει δουλέψει με τις μεθόδους Bobath, Branstrom κλπ.
2ον) Να σταματήσει επιτέλους να βλέπει τον καθένα ως ένα απλό μέσο εσόδων.
3ον) Να ασχολείται καθαρά με την αντιμετώπιση των συμπτωμάτων, είτε αφορούν σπαστικότητα είτε δυσκαμψία, είτε αδυναμία.
4ον) Να ολοκληρώνει την αποκατάσταση με την εκπαίδευση του ασθενούς ώστε ο ασθενής να μη χρειάζεται να πληρώνει τα μαλλιοκέφαλά του ες αεί, αλλά να μπορεί και μόνος του να βελτιώνεται μέσω ασκήσεων που θα καθοδηγηθούν εξ αρχής αλλά θα συνεχίσουν αυτόνομα.
5ον) Να έχει μελετήσει και να έχει ξεκαθαρίσει όλα τα στάδια αποκατάστασης σε ασθενή με συμπτώματα κινητικά από ΣΚΠ. Πολλοί διαφωνούν, πολλοί συμφωνούν, το σίγουρο είναι ότι κάποια έχουν αποτέλεσμα ορατό και εκείνα πρέπει να ακολουθούμε γιατί άλλο θεωρία και άλλο πράξη.

Ο εγκέφαλος είναι ο δυσκολότερος ασθενής, αλλά στο τέλος, αποδέχεται και συνεργάζεται, μόνο όμως όταν τα ερεθίσματα και ο τρόπος είναι σωστά.
Η νευρολογική αποκατάσταση απαιτεί σωστούς χειρισμούς και σωστή κρίση.

Φίλε Σταύρο, δε ξέρω με ποιον συνάδελφο κάνεις αποκατάσταση.
Δεν έχει και μεγάλη σημασία ποιος είναι και τι κάνει.

Σημασία έχουν άλλα πράγματα.

1) Να του έχεις εμπιστοσύνη που οφείλει να την κερδίσει από σένα.
2) Να σου δείξει ότι θέλει το καλό σου και όχι μόνο τα λεφτά σου.
3) Να σου παρέχει υπηρεσίες σωστές και δεοντολογικές και όχι βάσει πληρωμής.
4) Να βλέπεις αποτέλεσμα έστω και αργό αλλά υπαρκτό.

Είναι και άλλα που μπορώ να γράψω αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Η σωστή φυσιοθεραπευτική πράξη, προσφέρει αποτέλεσμα σε ένα ασθενή με ΣΚΠ.
Είμαι ένα καλό παράδειγμα, όχι γιατί είμαι φυσιοθεραπευτής, αλλά γιατί αφενός δεν είμαι κομπλεξικός και αποδέχομαι ότι δεν ασχολούμαι με αποκατάσταση νευρολογικών παθήσεων οπότε ό,τι και αν έκανα θα ήταν λάθος, αφετέρου είμαι τυχερός που η γυναίκα μου ειδικεύεται σ'αυτό.

Τα δικά μου αποτελέσματα της αποκατάστασης είναι πολύ καλά μέχρι στιγμής, λαμβάνοντας υπόψην ότι καθόμουν σε καρότσι, είχα παντελή έλλειψη συντονισμού κινήσεων, είχα παντελή έλλειψη εν τω βάθει αισθητικότητας ή ιδιοδεκτικότητας.
Τώρα, το καρότσι το έχω σχεδόν αποχωριστεί, κουράζομαι μεν εύκολα αλλά επιτέλους κυκλοφορεί το αίμα μου, κλείνω τα μάτια και δεν σωριάζομαι με τη μία κλπ.

Δεν κάνω διαφήμιση, γι'αυτό και δεν αναφέρω τίποτα άλλο πέραν του αποτελέσματος.

Βρείτε ένα φυσιοθεραπευτή που ασχολείται με αποκατάσταση νευρολογικών παθήσεων.
Ειδικά αν έχει κάνει και εξειδίκευση, ακόμα καλύτερα.
Μιλήστε πρώτα μαζί του καλά. Πείτε τα μεταξύ σας σαν φιλαράκια.
Αν δείτε ότι αυτό το άτομο, δείχνει ότι μπορεί να βοηθήσει, τότε προχωρήστε.
Αν δεν τηρεί κάποια απ'τα παραπάνω, μη συνεχίσετε, ψαχτείτε αλλού, δεν είναι ντροπή.

Μη δέχεστε να σας συμπεριφέρονται σαν κρέατα ή σαν τσέπες με λεφτά.

Ως παθών και του επαγγέλματος, σιχαίνομαι να το βλέπω να γίνεται και δυστυχώς το βλέπω συνέχεια.

Μη μασάτε ;)
 #36481  από litsa
 Πέμ Αύγ 19, 2010 1:00 pm
θα πω απλά ότι όλα τελικά θέλουν ψάξιμο ..
μεχρι να βρουμε αυτό που μας ταιριάζει..
εγώ εχω ενα χειροπρακτικό στην αθήνα για τον αυχενα και εναν στο νησί... για τη μεση..
αλλά εχω γυρίσει και αλλους οι οποιοι δεν μου εκαναν καλο και ειδικά ενας νομιζε οτι ηταν θεός..

τεσπα θελει ψαξιμο και χρονο μεχρι να βρουμε τον κατάλληλο ..
 #36482  από Γιάννης
 Πέμ Αύγ 19, 2010 1:17 pm
Φίλε Πάρη αυτό που εκτίμησα σ' εσένα απ' την αρχή είναι οτι δήλωσες πως δεν έχεις πείρα σε νευρολογικά. Φίλε sou θα καταχραστώ λίγο χώρο απο το post σου και ζητώ συγγνώμη γι αυτό. Θέλω να παραθέσω ένα τρανταχτό παράδειγμα ασυνειδησίας και φυλαργυρίας.
Τσακώνω που λέτε το παραπεμπτικό του ΙΚΑ και πάω σε τοπικό μαγαζάκι.
Άσχετος, τρομαγμένος μετά τη γαμοδιάγνωση, σαν πρόβατο επί σφαγή.
Βγαίνει ο χασάπης (20 οι επισκέψεις, λέει το ΙΚΑ) μου εξηγεί την κακή του μοίρα να παίρνει 2,08.
Με πιάνουν τα κλάματα, είναι δυνατόν να συμπεριφέρονται έτσι στον μεροκαματιάρη;
Πόσα παραπάνω;
20 η επίσκεψη.
Οk λέω (τότε πίστευα οτι θα δω κάποιο αποτέλεσμα).
Και με χώνει καθημερινά 1 ώρα για ηλεκτροθεραπεία (έτσι δεν το λένε;) στον τετρακέφαλο για να σφίξει... λέει.
Και τις 20; ρωτάω.
Ναι, και μετά βλέπουμε.
Α έχει και μετά;
Βεεεεεέβαια έχεις πορεία.

Μετά την 8η άρχισα να καταλαβαίνω τι χαιβάνι πιανόμουνα και πήγα αλλού.
ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΜΑΤΣΟΥΚΙ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ
 #36484  από Π.Μ79
 Πέμ Αύγ 19, 2010 1:32 pm
Γιάννη, δεν είμαι μαγκιά να λες ότι γνωρίζεις κάτι χωρίς να το γνωρίζεις.
Αυτό δε λέγεται μαγκιά, λέγεται μαμακία με περικεφαλαία και δόξα το δοξασμένο, η Ελλάδα βρίθει από δαύτους. Εδώ ό,τι δηλώσεις, είσαι.

Η ηλεκτροθεραπεία είναι αντικείμενο διαμάχης πολλών ετών μεταξύ των φυσιοθεραπευτών.

Το έχω αναφέρει και πιο πάνω, το λέω και πάλι.

Μια νευρολογική πάθηση θέλει σωστή προσέγγιση, σωστή κρίση και πάνω απ'όλα σωστό χειρισμό, δηλαδή να χρησιμοποιηθεί η σωστή μέθοδος.

Ξαναγράφω: Αποφύγετε τους χασάπηδες!!!

Μετά λύπης μου το γράφω, αλλά δυστυχώς ισχύει και έχω μάθει να είμαι ειλικρινής έστω και αν η αλήθεια πονάει.
 #36485  από LL--MM
 Πέμ Αύγ 19, 2010 1:36 pm
Υποθέτω ότι η συμβουλή σου ΔΕΝ περιορίζεται στους φυσιοθεραπευτές...
 #36486  από FANTOMAS
 Πέμ Αύγ 19, 2010 2:01 pm
Πάντα καυτά θέματα ο Σταυρος,

απο προσωπικη εμπειρια εμένα ο φυσικοθεραπευτής μου (οχι φυσιοθεραπεια ) με εχει βοηθησει στα εξεις :

ασκησεις διατάσεων που ξεκουραζονται οι μυες και ξεμπλοκαρει το ποδι

ασκησεις ισσοροπιας

και ασκησεις ενδυναμωσεις

καθως και μερικα ''κολπα'' για λιγο καλύτερη βαδιση.

Δυστυχως ολα αυτα απαιτουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσπαθεια απο εμενα και μικρης χρονικης διαρκειας αποτελεσματα, καποια απο τα παραπανω μου εχουν γινει βιωμα παντως και θεωρω οτι βοηθουν και μακροχρόνια.

Πάντως οσοι με ρωτούν αν εχω καλό νευρολόγο τους απαντω :'' οχι , αλλα εχω καλο φυσικοθεραπευτη '', και το βασικοτερο δεν εχω χασει την εμπιστοσυνη μου σε αυτον, μου εχει αποδειξει οτι για την κονόμα εχει τους επαγγελματιες αθλητες , εγω ειμαι το προσωπικό του στοιχημα , και οταν του μιλησα για ΧΕΝΦΑ δεν με κοιταξε σαν εξωγηινο και ''ψαξαμε'' παρεα καποια πραγματα.

Υ.Γ μήπως πρεπει να πουμε οτι αλλο η φυσιοθεραπεια και αλλο η φυσικοθεραπεια ???
Σταυρο ελπιζω να μην βγηκα εκτος θεματος
 #36488  από Genovefa®
 Πέμ Αύγ 19, 2010 2:22 pm
Καλησπερα σε ολους...

Ειχα "γατζωθει" κι εγω αρχικα απο φυσιοθεραπευτες και εκανα το μεγαλο λαθος να απευθυνθω σε ΙΚΑ για να μου πουν τι δικαιουμαι...20 συνεδριες μου ειπαν αρχικα, με την δυνατοτητα λογω της παθησης να δοθουν επιπλεον...
Εχασα αδικα τον χρονο μου και τον πρωινο μου υπνο επισης...Εκτος του οτι το φυσιοθεραπευτηριο του ΙΚΑ εκρινε οτι μπορουσε να συμπτυξει τις συνεδριες (τυπου:με εσενα θα ασχολουμαστε τωρα;) εκανα ασκησεις παρομοιες με αυτες του σχολειου σε μονοζυγο (ξερετε εκει που γυμναστικη/γυμναστης=αγγαρεια δουλεια)...

Καμια διαφορα και η ψυχολογια στον πατο,εκει που δεν υπαρχει πιο κατω!

Τους τελευταιους 5 μηνες επισκεπτομαι φυσιατρο (ιδιωτη) και η διαφορα μου ειναι ορατη απο την πρωτη συνεδρια.Θεματα ισορροπιας /Βαδισμα/αντοχη εχουν βελτιωθει.Εξειδικευεται σε θεματα νευρολογικα και συγκεκριμενα εστιαζει σε μασαζ των νευρων και της διευκολυνσης κυκλοφοριας του αιματος.

Συμφωνω με ολους τους παραπανω "συνοδοιπορους" οτι ειναι καθαρα θεμα εμπιστοσυνης.
Με τον συγκεκριμενο φυσιατρο δεν ξερω αν με κανουν καλα τα μασαζ ή η θετικη ενεργεια που μου βγαζει και τα λογια σχετικα με τα ομορφα της ζωης, τα ασχημα του αγχους και των αρνητικων ανθρωπων (μακρια απο μας).


Σας ευχομαι η αναζητηση σας για φυσιοθεραπευτη/φυσιατρο να εχει το καλυτερο αποτελεσμα!
 #36489  από Π.Μ79
 Πέμ Αύγ 19, 2010 2:23 pm
LL--MM έγραψε:Υποθέτω ότι η συμβουλή σου ΔΕΝ περιορίζεται στους φυσιοθεραπευτές...
Εννοείται πώς όχι, αλλά γι'αυτό το θέμα μιλάω για τους συναδέλφους :)
FANTOMAS έγραψε:Πάντα καυτά θέματα ο Σταυρος,

απο προσωπικη εμπειρια εμένα ο φυσικοθεραπευτής μου (οχι φυσιοθεραπεια ) με εχει βοηθησει στα εξεις :

ασκησεις διατάσεων που ξεκουραζονται οι μυες και ξεμπλοκαρει το ποδι

ασκησεις ισσοροπιας

και ασκησεις ενδυναμωσεις

καθως και μερικα ''κολπα'' για λιγο καλύτερη βαδιση.

Δυστυχως ολα αυτα απαιτουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσπαθεια απο εμενα και μικρης χρονικης διαρκειας αποτελεσματα, καποια απο τα παραπανω μου εχουν γινει βιωμα παντως και θεωρω οτι βοηθουν και μακροχρόνια.

Πάντως οσοι με ρωτούν αν εχω καλό νευρολόγο τους απαντω :'' οχι , αλλα εχω καλο φυσικοθεραπευτη '', και το βασικοτερο δεν εχω χασει την εμπιστοσυνη μου σε αυτον, μου εχει αποδειξει οτι για την κονόμα εχει τους επαγγελματιες αθλητες , εγω ειμαι το προσωπικό του στοιχημα , και οταν του μιλησα για ΧΕΝΦΑ δεν με κοιταξε σαν εξωγηινο και ''ψαξαμε'' παρεα καποια πραγματα.

Υ.Γ μήπως πρεπει να πουμε οτι αλλο η φυσιοθεραπεια και αλλο η φυσικοθεραπεια ???
Σταυρο ελπιζω να μην βγηκα εκτος θεματος
Fantomas, χαίρομαι που βρήκες ένα άτομο που πραγματικά σε βοηθάει και σου βελτιώνει τη ζωή :)

Δε το έγραψα παραπάνω, αλλά είναι εννοούμενο ότι κανένας φυσ/τής δεν κάνει θαύματα από μόνος του. Πρέπει να υπάρχει συνειδητή συνεργασία και από τον ασθενή.
Το καλό αποτέλεσμα είναι συνδυασμός της καλής συνεργασίας και όχι της ατομικής δουλειάς.

Αυτό λέω πάντα στους ασθενείς μου: Βοηθήστε με να σας βοηθήσω.

Σωστότερη λέξη είναι η φυσικοθεραπεία αλλά οκ, φυσιοθεραπεία δεν είναι λάθος σαν λέξη. ;)
 #36490  από litsa
 Πέμ Αύγ 19, 2010 2:32 pm
kai εγώ εμπιστεύομαι απόλυτα τον φυσιοθεραπευτή μου για την μέση - ειναι άψογος- μου εχει μάθει ασκήσεις που τις κάνω μόνη μου και διορθώνω το τεχνικό προβλημα με τις κοιλες που έχω

να σημειώσω ότι η σκπ μου ξεκίνησε με μυοσκελετικούς πονους παντού και επιδεινονταν οπου ειχα οντως προβλημα κοιλών μεσοσπονδυλίων δίσκων....

άριστος τόσο που τον εμπιστεύομαι με κλειστά ματια.. μου λεει ότι και ο μέγας καθηγητής - απο τους πολλούς που ειχα γυρίσει - ορθοπαιδικής...

ναι θελει συνεργασία αλλά με τον σωστό ανθρωπο ..
:banana-stoner: