• Διατροφη - ερωτηση

  • Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
Βότανα, διατροφή, βιταμίνες, αντιοξείδωση, ευεργετική σωματική άσκηση, δραστηριότητες, κίνηση.
 #29953  από κωστας
 Παρ Ιουν 11, 2010 11:27 pm
συμφωνω απολυτα!να προσεχουμε την διατροφη μας ειπαμε οχι να μην ζουμε περνοντας συνεχως βιταμινες και αποφευγοντας το 95% των τροφων!στα μωρα τι θα δινουμε αντι για γαλα δλδ!θα φαμε και το σουβλακι και το παγωτο αλλα με μετρο!
 #30206  από homer
 Κυρ Ιουν 13, 2010 3:50 pm
Παιδιά επιλογές είναι αυτές και τι δουλεύει στον καθένα.
Η διατροφή είναι το πρώτο αν θέλουμε να λέμε ότι κάτι πήραμε πρέφα από τη ζωή, τη ΣΚΠ και γενικότερα βασικούς κανόνες υγιεινής.
Τώρα αν το "παν μέτρον άριστον" σημαίνει και λίγο αλκοόλ και λίγο σιγάρο και λίγη σοοκολάτα και λίγο από υγιενή διατροφή προσωπικά δεν με βρίσκει σύμφωνο.
Βεβαίως θα κάνεις και καμία "ατσθαλία" που και που αλλά να είναι η εξαίρεση όχι ο κανόνας και ως εξαίρεση και ο οργανισμός θα την αντιμετωπίσει ανάλογα. Αν φορτώνεσαι διαρκώς ή μεμια κανονικότητα με ένα επιβαρυντικό κανόνα, ε, τότε κάπου θα κλατάρει το σύστημα.

Ξέρετε ότι πολλοί άνθρωποι από την πείρα τους πάλι οδηγούνται στο συμπέρασμα ότι η διατροφή ή και άλλα "εκτός mainstrean μέτρα" δεν αλλάζουν κάτι ή σχεδόν τίποτα στην κατάστασή τους και όταν πχ τους ρωτάς σου λένε: "Παίρνω avonex μετά θα πάρω κορτιζόνη ύστερα μου δίνουν κάτι χάπια, δεν μπορώ να κόψω το κάπνισμα και πχ οι βιταμίνες δεν μου κάνουν τίποτα". Ε, πως να βγάλεις συμπέρασμα. Όταν με τη φιλοσοφία των βιταμινών, της διατροφής και τόσο άλλων ας το πούμε ήπιων θεραπειών "χτίζεις" αργα-αργά κάτι και ταυτόχρονα γκρεμίζεις με τη μπουλντόζα ό,τι χτίζεις και ακόμα περισσότερα;

Προσωπικά όπως και ο γιατρός μου και άλλοι γνωστοί μου, δεν πρόεκειται να δώσω στο παιδί μου ούτε μια σταγόνα από το γάλα του εμπορίου (δλδ δεν πρόκειται να του δώσω ορμόνες, αντιβιοτικά κλπ κλπ) παρά μόνο το μητρικό. Να μην παραθέσω στοιχεία γιατί ένα ολόκληρο φόρουμ δε με φθάνει. Απλά για όποιον ενδιαφέρεται ας δει αυτό:

και ας ψάξει για περισσότερα εδώ http://www.notmilk.com/
και για να προλάβω κανένα παραμυθάκι περί "ασβεστίου" κλπ κλπ πολλές άλλες τροφές όπως τα λαχανικά ή τα φασόλια έχουν πολλαπλάσιο.
Να σκεφτείτε μόνο πως σήμερα μια αγελάδα γεννιέται και πεθαίνει χωρίς να κάνει ούτε ένα βήμα.
Δείτε το video για να ευθυμήσουμε και λίγο:


Τέλος, sou ας μην έχουμε ψευδαισθήσεις ότι θα δούμε έρευνες επίσημες για να βρούμε ποια στοιχεία είναι σωστά και ποια όχι. Σήμερα η έρευνα κατά συντριπτική πλειοψηφία γίνεται κατά παραγγελία (να μου αποδείξεις πχ ότι το rebif κάνει αυτό κοκ). Δεν θα ξοδευόταν ούτε ένα ευρώ για έρευνα στη διατροφή σε σχέση με τη ΣΚΠ σε μια τόσο φθηνή παράμετρο για την αντιμετώπισή της. Η εμπειρία όμως του κόσμου είναι τόσο ισχυρή που τον υποψιάζει. Ακόμα και πολλοί γιατροί που δεν αξίζει ούτε να τους φτύσεις σήμερα αρχίζουν και ψελίζουν κάτι για τη διατροφή σε ασθενείς με ΣΚΠ. Η κοινωνική κίνηση, είναι τόσο περίπλοκη που πάντα βρίσκουν τρόπο κάποιες αλήθειες να ανδειχθούν με αδιαμφισβήτητο πολλές φορές τρόπο όπως η ΧΕΝΦΑ (που είχε ανακαλυφθεί εδώ και χρόινα) και μέχρι να επικρατήσουν, να νομιμοποιηθούν στη συνείδηση της επιστημονικής κοινότητας, που δεν είναι καθόλου ουδέτερη, χρειάζεται σκληρός αγώνας από όλους μας. Ό,τι "δουλεύει", δουλεύει ΠΡΩΤΑ και ΜΕΤΑ γίνεται ΝΟΜΟΣ.
Ακόμα και όσες έρευνες πήγαν να οδηγήσουν κάπου είτε θαύονται είτε αμέσως "ακυρώνονται" από άλλες. Επομένως, δεν σημαίνει πως ό,τι δεν υπάρχει επίσημα με "χαρτιά και βούλες" ότι δεν ισχύει κιόλας. Ειδικά στον τομέα της υγείας. Και βέβαια υπαρχουν και πολλοί γιατροί που τιμούν το επάγγελμά τους για όποιον παρακολούθει στο διαδίκτυο ή σε περιοδικά ιατρικά.

Σου μιλάει ένας άνθρωπος που αγαπάει την επιστήμη και την αλήθεια το πείραμα, την επιβεβαίωση. Είναι το επάγγελμά μου άλλωστε αλλά και τα ευρύτερα πιστεύω μου βασισμένα στην επιστήμη και σταματώ εδώ για να μην κάνω αναπόφευκτα την κουβέντα πολιτική. Προσωπικά έλυσα μονάχα από τη διατροφή σοβαρότατα προβλήματα δυσκοιλιότητας και άλλα σε σχέση με τη ΣΚΠ. Πάντως, ακόμα και στις θετικές επιστήμες που είναι εξαιρετικά δύσκολο να δυεισδύσει ο ανορθολογισμός, η πλάνη, ακόμα και εκεί φροντίζουν να μπερδεύουν τα πράγματα αυτοί που τους συμφέρει τα πάντα να είναι στατικά, δήθεν αναλλοίωτα.
 #30226  από Vasso
 Κυρ Ιουν 13, 2010 8:05 pm
Η έκφραση "παν μέτρον άριστον" για μένα σημαίνει ότι ναι κάνω υγιεινή διατροφή, παίρνω βιταμίνες, αλλά με μέτρο, χωρίς να μηδενίζω τίποτα. Όπως έχω πει και σε κάποιο άλλο θέμα δεν μου αρέσει ο μηδενισμός και θα συνεχίσω να το λέω, κι ακριβώς επειδή μιλάμε για πρόβλημα υγείας θεωρώ ότι δεν πρέπει να φτάνουμε στα άκρα.
 #30229  από Νικος
 Κυρ Ιουν 13, 2010 8:19 pm
χωρίς να μηδενίζω τίποτα.
συμφωνώ , με κάλυψες
 #30359  από Ευτυχία
 Δευ Ιουν 14, 2010 5:57 pm
εκτος απο τη σελίδα του homer -για οσους θέλουν "ψαγμένες" συνταγές υπάρχει κ το http://www.food4life.gr/ (μ.MS)
κ φυσικά υπάρχει κ το
http://www.radicio.com/forum/index.php?app=portal (π.MS) (μη με πυροβολάτε..)

λατρεμένα κ τα 2
ελπίζω να αρέσουν ;)