• tecfidera

  • Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #131712  από Dhm
 Τετ Ιούλ 24, 2019 5:06 pm
Μα....tecfidera?? Ειδικά σε οργανισμό που δεν έχει εμφανίσει η σκπ τα σκληρά της δόντια, γιατί κάτι τόσο βαρύ; Προσωπικά, το θεωρώ ιατρικό λάθος...! Ααααν είναι να πάρει κάτι, ας είναι κάτι πιο ελαφρύ. (εγώ που είμαι σε copaxone, δεν θέλουν με τίποτα να με αλλάξουν σε κάτι πιο βαρύ και να ''κάψουν'' τα ελαφριά). Και εκτός αυτού, όπως είπε και ο Στάθης, αν πάρει τώρα κάτι τέτοιο, όταν και αν πραγματικά χρειαστεί βοήθεια, τι θα κάνει;;;

Αχ αυτή η φαρμακολαγνεία των γιατρών...
 #131713  από Debbie_Downer
 Τετ Ιούλ 24, 2019 7:22 pm
Εγώ θα έλεγα να πάρετε κι άλλες γνώμες αφού είναι τόσο καλή η κατάστασή της. Υπάρχουν πολλοί που είναι αυτής της σχολής για να "προλάβουν" υποτίθεται τα χειρότερα. Μην αρχίσει από τώρα τόσο ισχυρά φάρμακα αν δεν υπάρχει λόγος.
didi έγραψε: Τρί Ιούλ 23, 2019 7:31 pm Καλησπερα σε ολους και ευχομαι να ειστε ολοι καλα ....
μετα την αρχικη διαγνωση - τις εξετασεις στο παπανικολαου (παρακεντηση-προκλητα-ανοσολογικες κτλ) και αφου πηραμε και τα τελευταια αποτελεσματα των ανοσολογικων εξετασεων (αργησαν αρκετα) πηγαμε στον νευρολογο για να μας μιλησει για τ αποτελεσματα ολων αυτων ... αυτο που μας ειπε ειναι οτι η κορη μου ( 21 χρονων ) εχει ΠΡΟδιαθεση για ΣΚΠ μελλοντικα γιατι απο την εξεταση του ορού φαινεται αχνά μια ολιγοκλωνικη ζωνη , και οπως καταλαβα εγω ειναι σε πολυ πολυ αρχικο σταδιο ακομα , φυσικα η D και η B12 χαμηλες και εδωσε ενεσιμη B12 μια φορα την εβδομαδα και αμπουλα D 25000 μια φορα την εβδομαδα και αυτη οπως και διατροφη και ασκηση , επισης μας εγραψε το tecfidera και αυτος ειναι ο λογος που σας γραφω , απλα θελω να ρωτησω γιατι και για πιο λογο το εγραψε αφου ειναι σε τοσο αρχικο σταδιο ?? ΑΝ οντως πρεπει να το παρει , ζηταω την εμπειρια σας ..... γιατι τοσο ευκολα δινουν αυτα τα φαρμακα απο την στιγμη που καποιος δεν εχει ΤΙΠΟΤΑ και κανενα συμπτωμα ?? Σας ευχαριστω
 #131714  από didi
 Τετ Ιούλ 24, 2019 8:06 pm
Σταθη εχεις απολυτο δικιο ..εγω πιστευα οτι θα μας ελεγε να το παλεψουμε σαν αρχη με διατροφη-ασκηση και ψυχικη ηρεμια και μετα βλεπουμε ΑΛΛΑ επαθα ΣΟΚ :smile-surprised: οταν εγραψε το φαρμακο και οταν τον ρωτησα αν πρεπει να το παρει απο τωρα η απαντηση ηταν "για να μεινει σταθερη" :emojis-14: , τι σημαινει αυτο ?? και πως ειναι τοσο σιγουρος οτι θα γινει αυτο ??
ειδα για τον Matt και αν δουλεψει πανω σ αυτο η κορη μου ,.... αν και πιστευω οτι ειναι δυσκολο να πεις σ ενα παιδι 21 χρονων οτι θα πρεπει να κοψεις πολλα απο αυτα που ετρωγες και εκανες μεχρι σημερα .... αλλα ειναι θεμα υγειας οποτε χρειαζεται προσπαθεια- υπομονη-επιμονη , νομιζω οτι κατι θα καταφερουμε με καθημερινη προσπαθεια ...Σταθη σ ευχαριστω :smile-flower: ..

Αγαπημενη μου Dhm :smile-flower: ευχομαι να εισαι καλα ...ακριβως οπως το λες ιατρικό λάθος και θελω να πιστευω ...ευχομαι να μην κανω λαθος...οτι δεν χρειαζεται να παρει ακομα ΚΑΝΕΝΑ φαρμακο .. Σ ευχαριστω :smile-flower:

Debbie_Downer εχεις δικιο ,το σκεφτηκα και αυτο ειναι μια λυση... αλλα αν ο ενας γιατρος πει ναι και ο αλλος οχι τοτε παλι τι κανουμε ?? πραγματικα ειναι μεγαλο διλημμα και νιωθω σα να μας εβαλαν το μαχαιρι στο λαιμο, γιατι σαν μητερα θελω το καλυτερο για το παιδι μου και σ αυτην την φαση δεν ξερω τι ειναι το καλυτερο ...Σ ευχαριστω :smile-flower:
 #131726  από Debbie_Downer
 Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:56 am
Εγώ στην αρχή είχα παρει 4 γνώμες γιατί στους 4 ο ένας έλεγε φάρμακα από την αρχή οπότε έπρεπε να το ψαξω γιατί δεν ειχα ούτε εστίες ούτε συμπτώματα εκτός από την οπτική νευριτιδα. Δυστυχώς ολα αυτά είναι τρέξιμο και εξοδα αλλά είναι και μικρή και πρέπει να γίνει σωστή διάγνωση και η καλύτερη αγωγή αν χρειάζεται.
 #131727  από Στάθης
 Πέμ Ιούλ 25, 2019 2:58 pm
Debbie_Downer έγραψε: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:56 am Εγώ στην αρχή είχα παρει 4 γνώμες γιατί στους 4 ο ένας έλεγε φάρμακα από την αρχή οπότε έπρεπε να το ψαξω γιατί δεν ειχα ούτε εστίες ούτε συμπτώματα εκτός από την οπτική νευριτιδα. Δυστυχώς ολα αυτά είναι τρέξιμο και εξοδα αλλά είναι και μικρή και πρέπει να γίνει σωστή διάγνωση και η καλύτερη αγωγή αν χρειάζεται.
Η φυσιολογία μας ορίζεται ως εξής. Σε όσους γιατρούς και αν πάμε, όσες γνώμες και αν πάρουμε, η Λύση του προβλήματός μας, είμαστε εμείς οι Ίδιοι. Η ενέργειά μας, αυτή που εκβάλλεται από τις σκέψεις μας, από τις λέξεις μας, από τις πράξεις μας, έχουν και αποτύπωμα στην Ζωή που ζούμε.

Η επιστήμη της Κβαντικής φυσικής το έχει αποδείξει με γνωστά πειράματα από σπουδαίους επιστήμονες (το πιο τρανταχτό λέγεται Το πείραμα των δύο σχισμών).
Εν τάχη, η επιστήμη αυτή μας λέει ότι η ποιότητα της συνειδητότητάς μας (δηλαδή του μέσα μας), είναι αυτή που επηρεάζει δεκάδες εκατομμύρια φορές περισσότερο την όποια αγωγή και φάρμακο, την όποια εξέταση, την όποια γνωμοδότηση, το όποιο γιατροσόφι.

Για να γίνει ποιο κατανοητό το άνω. Οτιδήποτε κάνουμε για την πάθηση (συμβατικά ή εναλλακτικά), εάν το σμιλεύουμε με Θετική ενέργεια μέσα μας, έαν το γουστάρουμε, εάν νιώθουμε καλά με αυτό και αν μας βοηθάει να γινόμαστε ακόμα πιο ισορροπημένοι, θετικοί και δυνατοί, τότε αυτό ακριβώς θα είναι και το Ταξίδι, ο Δρόμος αυτού που κάνουμε.

Αυτή η ενέργεια μέσα μας, επίσης επηρεάζεται έντονα και από τις ενέργειες που κυοφορούνται έξω μας. Δηλαδή, εάν ένας νέος άνθρωπος με ΣΚΠ (π.χ. 21 χρονών) περιβάλλεται από ανθρώπους θετικούς με καλές-αισιόδοξες σκέψεις, λέξεις και πράξεις, τότε αυτός ο άνθρωπος θα μπορέσει να αποτυπώσει και να επηρεαστεί παρέα με την δικιά του ενέργεια και να πορευτεί με καλύτερες προοπτικές. Αντίθετα, άνθρωποι αρνητισμού γύρω και κοντά μας, έχουν αρνητικό αποτύπωμα στην βοήθεια μας για καλυτέρευση της υγείας μας. Με λίγα λόγια, η μάνα, ο πατέρας, η γιαγιά, ο παππούς, ο αδελφός, η αδελφή, ο ξάδελφος, ο θείος, οι φίλοι, η σχέση παίζουν μεγάλο ρόλο στην Θεραπεία ενός ανθρώπου. Το μεγαλύτερο όμως το παίζουμε εμείς οι Ίδιοι και η Κάθαρση (των αρνητικών εμποδίων) του εσωτερικού μας εαυτού (σκέψεις, λέξεις, πράξεις) είναι και το μεγαλύτερο Κλειδί σε οποιαδήποτε ηλικία, πορεία ή βαρύτητα να Θεραπευτούμε αναλαμβάνοντας εξ' ολοκλήρου την ευθύνη του Μέσα μας να το πράξουμε. Γιατί στο κάτω κάτω της γραφής, κανένας γιατρός, αδελφός ακόμα και θεός δεν θα το κάνει για εμάς.
Untitled-2.jpg
Untitled-2.jpg (121.8 KiB) Προβλήθηκε 3447 φορές
 #131774  από Debbie_Downer
 Δευ Αύγ 12, 2019 1:46 am
Στάθης έγραψε: Πέμ Ιούλ 25, 2019 2:58 pm
Debbie_Downer έγραψε: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:56 am Εγώ στην αρχή είχα παρει 4 γνώμες γιατί στους 4 ο ένας έλεγε φάρμακα από την αρχή οπότε έπρεπε να το ψαξω γιατί δεν ειχα ούτε εστίες ούτε συμπτώματα εκτός από την οπτική νευριτιδα. Δυστυχώς ολα αυτά είναι τρέξιμο και εξοδα αλλά είναι και μικρή και πρέπει να γίνει σωστή διάγνωση και η καλύτερη αγωγή αν χρειάζεται.
Η φυσιολογία μας ορίζεται ως εξής. Σε όσους γιατρούς και αν πάμε, όσες γνώμες και αν πάρουμε, η Λύση του προβλήματός μας, είμαστε εμείς οι Ίδιοι. Η ενέργειά μας, αυτή που εκβάλλεται από τις σκέψεις μας, από τις λέξεις μας, από τις πράξεις μας, έχουν και αποτύπωμα στην Ζωή που ζούμε.

Η επιστήμη της Κβαντικής φυσικής το έχει αποδείξει με γνωστά πειράματα από σπουδαίους επιστήμονες (το πιο τρανταχτό λέγεται Το πείραμα των δύο σχισμών).
Εν τάχη, η επιστήμη αυτή μας λέει ότι η ποιότητα της συνειδητότητάς μας (δηλαδή του μέσα μας), είναι αυτή που επηρεάζει δεκάδες εκατομμύρια φορές περισσότερο την όποια αγωγή και φάρμακο, την όποια εξέταση, την όποια γνωμοδότηση, το όποιο γιατροσόφι.

Για να γίνει ποιο κατανοητό το άνω. Οτιδήποτε κάνουμε για την πάθηση (συμβατικά ή εναλλακτικά), εάν το σμιλεύουμε με Θετική ενέργεια μέσα μας, έαν το γουστάρουμε, εάν νιώθουμε καλά με αυτό και αν μας βοηθάει να γινόμαστε ακόμα πιο ισορροπημένοι, θετικοί και δυνατοί, τότε αυτό ακριβώς θα είναι και το Ταξίδι, ο Δρόμος αυτού που κάνουμε.

Αυτή η ενέργεια μέσα μας, επίσης επηρεάζεται έντονα και από τις ενέργειες που κυοφορούνται έξω μας. Δηλαδή, εάν ένας νέος άνθρωπος με ΣΚΠ (π.χ. 21 χρονών) περιβάλλεται από ανθρώπους θετικούς με καλές-αισιόδοξες σκέψεις, λέξεις και πράξεις, τότε αυτός ο άνθρωπος θα μπορέσει να αποτυπώσει και να επηρεαστεί παρέα με την δικιά του ενέργεια και να πορευτεί με καλύτερες προοπτικές. Αντίθετα, άνθρωποι αρνητισμού γύρω και κοντά μας, έχουν αρνητικό αποτύπωμα στην βοήθεια μας για καλυτέρευση της υγείας μας. Με λίγα λόγια, η μάνα, ο πατέρας, η γιαγιά, ο παππούς, ο αδελφός, η αδελφή, ο ξάδελφος, ο θείος, οι φίλοι, η σχέση παίζουν μεγάλο ρόλο στην Θεραπεία ενός ανθρώπου. Το μεγαλύτερο όμως το παίζουμε εμείς οι Ίδιοι και η Κάθαρση (των αρνητικών εμποδίων) του εσωτερικού μας εαυτού (σκέψεις, λέξεις, πράξεις) είναι και το μεγαλύτερο Κλειδί σε οποιαδήποτε ηλικία, πορεία ή βαρύτητα να Θεραπευτούμε αναλαμβάνοντας εξ' ολοκλήρου την ευθύνη του Μέσα μας να το πράξουμε. Γιατί στο κάτω κάτω της γραφής, κανένας γιατρός, αδελφός ακόμα και θεός δεν θα το κάνει για εμάς.

Untitled-2.jpg
Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά στην αρχή κανείς μας δεν ξέρει τι του συμβαίνει και πρέπει να δούμε πρώτα απ'όλα τι ακριβώς έχουμε και να αποφασίσουμε μετά πως θα το αντιμετωπίσουμε.
Επίσης καλο είναι να τα σκεφτόμαστε όλα αυτά και πριν νοσήσουμε γιατί ίσως να είχαμε αποφύγει πολλές ασθένειες αλλά κανείς δεν μας τα λέει...