• κακή εξελιξη με 2 χρονια tecfidera και αναζητηση αλλου γιατρου

  • Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #130466  από frida
 Κυρ Σεπ 09, 2018 8:26 pm
Καλησπερα σε ολους και ευχομαι να ειστε ολοι καλα!
θα ηθελα να ρωτησω αν εχεις καποιος καποια προταση για καποιον γιατρο διοτι θα ηθελα να ακουσω και μια αλλη γνωμη η εστω καποιος να αχοληθει .... γιατι πηγαινω στον δικο που ειναι στο ΚΑΤ εδω και 12 χρονια και νομιζω οτι πλεον με εχει στην ξεπετα.... ειδικα τωρα που τα πραγματα ζορισανε δεν μου προτεινει ποτε τιποτα παρα κατι μπουρδες του στιλ "περπατα" "εχεις αγχος " "ειναι στο μυαλο σου" και φυσικα το θεικο "εσυ ακομα και στο καροτσακι ωραια θα εισαι!!!!"

ευχαριστω πολυ
 #130471  από Στάθης
 Δευ Σεπ 10, 2018 2:48 pm
frida έγραψε: Κυρ Σεπ 09, 2018 8:26 pm Καλησπερα σε ολους και ευχομαι να ειστε ολοι καλα!
θα ηθελα να ρωτησω αν εχεις καποιος καποια προταση....
Γεια σου Φρίντα, η πρότασή μου είναι μια γενικότερη αλλαγή οπτικής για το θέμα που σε ταλανίζει (και όλους μας δηλαδή) γιατί γενικότερο το σύστημα της ξεπέτας ζει και βασιλεύει σε μια νόσο που η όσο περνούν τα χρόνια τόσο δυσκολεύει η "ανοσο"-διαχείρισή της, αφού το πάνσοφο σώμα μας δεν είναι και πολύ "φαν" της μετάλλαξης από ότι δείχνουν περίτρανα τα πράγματα εδώ και χρόνια που παρακολουθώ τα τεκταινόμενα.

Η αλλαγή της οπτικής σε μένα υπήρξε σωτήρια μετά από την δοκιμή τριών φαρμάκων σε βάθος 6ετίας (& ~60.000 ευρώ χρέωμα στο ΙΚΑ για το τίποτα).

Η οπτική των νευρολόγων γιατρών είναι ότι για όλα φταίει το ανοσοποιητικό και για αυτού δίνουν και τα ιδιαίτερα αναποτελεσματικά ανοσοτροποποιητικά ακριβά φάρμακα. Ο χρόνος περνά, η πραγματική Θεραπεία δεν έρχεται ποτέ, παρά μόνο μια συντηρητική πολιτική η οποία σε βάθος χρόνου φέρνει συνήθως μια χειροτέρευση σε άλλους πολύ γρήγορα, σε άλλους πιο αργά. Ο γνώμονας αυτού είναι πάντα ίδιος, δοκιμάζουμε φάρμακα, δεν μας κάνουν, αλλάζουμε φάρμακα, πάντα με γνώμονα την ανοσοκαταστολή και ανοσοστροποποίηση του ασθενή. Πρόσθεσε και τις μυριάδες των εξετάσεων που χρειάζονται σε αυτήν την διαδικασία... αλλά και των παρενεργειών και ο ασθενής αρχίζει να αποσυντίθεται, να διαλύεται...

Σημειώνω ότι η κερδοφορία των γιατρών και φαρμακευτικών είναι ιδιαίτερα υψηλή διότι δημιουργείται μια σχέση ασθενή-πελάτη-γιατρού-φαρμακευτικών (με βάση των πρωτοκόλλων που εκδίδουν οι ίδιες οι φαρμακευτικές διαμέσου των μεγαλένδοξων παγκόσμιων συνεδρίων και meeting τους) που δεν σταματάει ποτέ, παρά μόνο με τον θάνατο του ασθενή.

Η οπτική του ασθενή θα μπορούσε να είναι διαφορετική όμως. Όταν επικεντρωνόμαστε όχι τόσο με βάση να πειράξουμε το ανοσοποιητικό, αλλά περισσότερο να δώσουμε μια βαθύτερη ματιά στην Υγεία του Κεντρικού Νευρικού μας Συστήματος (ΚΝΣ) και εκεί είναι που ξεκαθαρίζουν πολλά.

Ενώ π.χ. για το ανοσοποιητικό υπάρχει μία ενιαία πολιτική, αυτή της ανοσομετάλλαξης, στο πεδίο του Κεντρικού Νευρικού Συστήματος (ΚΝΣ) υπάρχουν πάρα πολλά που μπορούμε να κάνουμε ώστε να βελτιώσουμε την Υγεία του, να κατεβάσουμε όσο το δυνατόν γρηγορότερο το τοξικό του προφίλ, και εκεί είναι που πραγματικά αρχίζουμε και κάνουμε την έμπρακτη διαφορά ως προς την Αναγέννηση του ΚΝΣ και την βελτίωση της Υγείας μας.

Κατεβάζοντας του τοξικό προφίλ του ΚΝΣ, σημαίνει Αντιοξειδωτικές και Αντιφλεγμονώδες πρακτικές του Πνεύματος και Σώματος διαμέσου πολλών εργαλείων που μας δίνονται είτε από την μητέρα Φύση είτε από διαλογιστικές πρακτικές, είτε από ανθρώπους με ειδικότητες βασισμένες στα παραπάνω.

Εάν σου ηχεί θετικά η άνω πρότασή, αυτής της νέας οπτικής με βάση το ΚΝΣ και όχι του τρελού ανοσοποιητικού, τότε μπορώ να σε κατατοπίσω περαιτέρω με βάση αυτών που έχω κατά καιρούς ακολουθήσει ώστε σήμερα να νιώθω αρκετά δυνατός χωρίς την χρήση χημικών και συμβατικών φαρμάκων.

Ελπίζω να βρεις την Δύναμη να ξεφύγεις από την δυναστεία του συστήματος.
Καλή δύναμη Φρίντα.
 #130484  από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Β
 Πέμ Σεπ 13, 2018 11:56 am
Γεια σου κ απο εμενα Φριντα. Συμφωνω με το Σταθη περι αλλαγη οπτικης. Δεν ειναι ευκολο αλλα δεν εχουμε να χασουμε και κατι. Ειμαι στη Θεσσαλονικη και εχω την τυχη να με παρακολουθει τα τελευταια 2 χρονια συνομιληκος (45+) και εξαιρετικος νευρολογος. Δεν ειναι συμβατικος και αποφευγει τα φαρμακα. Η αλλαγη οπτικης που αναφερομαι εχει να κανει με την συμπεριφορα, ψυχολογια, σταση ζωης. Αρχικα με παρακολουθουσε ενας επισης εξαιρετικος νευρολογος θιασωτης των φαρμακων. Ξεκινησα και εγω λοιπον με techfidera και το σταματησα μετα απο συζητηση με τον δευτερο νευρολογο που σου λεω γιατι η συγκεκριμενη αγωγη δεν με βοηθησε με καποιο τροπο. Τωρα η αγωγη δεν περιλαμβανει φαρμακο, αλλα βιταμινες και πολυ φυσιοθεραπεια-πισινα-κινηση. Πιστευω πολυ εντονα οτι η ψυχολογια παιζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο και σκεφτομαι σοβαρα να ξεκινησω συνεδριες με καποιον ψυχολογο που θα με βοηθησει να αλλαξω τροπο σκεψης και συμπεριφορας.

Μου αρεσε η οπτικη του Σταθη και θα ηθελα να μας πει περισσοτερα αν μπορει για το πως φροντιζουμε την υγεια του ΚΝΣ μας
 #130485  από Στάθης
 Πέμ Σεπ 13, 2018 1:01 pm
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Β έγραψε: Πέμ Σεπ 13, 2018 11:56 am Μου αρεσε η οπτικη του Σταθη και θα ηθελα να μας πει περισσοτερα αν μπορει για το πως φροντιζουμε την υγεια του ΚΝΣ μας
Γεια σου Παναγιώτη, είναι μεγάλη ευλογία να μπορέσεις να βρεις έναν άνθρωπο-γιατρό που θα σε βοηθήσει να βρεις τον δρόμο σου, και όχι που θα σου υποδείξει τον δρόμο των μαζών....

Είναι μεγάλη χαρά να ακούω ότι υπάρχουν τέτοιοι, σπάνια μεν. Εύγε.

Σαν περιπατώ από καιρό έναν δρόμο (από το 2015) που έχω την πλήρη διαχείριση της Υγείας μου, έχω πλέον χαράξει το συμπέρασμα (σαν ταττοο) ότι η σκλήρυνση = Υγεία Κεντρικού Νευρικού Συστήματος (όχι του τρελού Ανοσοποιητικού).

Στις συναντήσεις μου με συμπάσχοντες της άνω οπτικής, όλοι μας τα πάμε πολύ καλύτερα σε σχέση με την παλιά οπτική, και αυτό δεν το θεωρώ καθόλου τυχαίο. Όταν λέω καλύτερα, από το σημείο που ξεκινά κανείς να επικεντρώνεται σε αυτά που μπορεί να κάνει για την Υγεία του ΚΝΣ, άλλος από αρχή της διάγνωσης, έχω δει σπουδαία αποτελέσματα και άλλος από επιβαρυμένες βλάβες, βλέπω ουσιαστική τελμάτωση της κατηφόρας και μικρές βελτιώσεις εδώ και εκεί.

Από το 2013 έχω ένα πρόγραμμα καλής Υγείας του ΚΝΣ, το οποίο αλλάζει κάθε χρόνο και γίνεται πιο Φυσικό, πιο κοντά στην Φύση δηλαδή. Σήμερα 2018 ακολουθώ ένα πρόγραμμα το οποίο νιώθω όλο και με Δυναμώνει και Αποτοξινώνει και το ΚΝΣ όλο και γαληνεύει. Αν αφαιρέσω μερικές καταχρήσεις και ξενύχτια του καλοκαιριού, η Υγεία του ΚΝΣ μου δείχνει να λατρεύει το Δρόμο της Αποτοξίνωσης με αποτέλεσμα η "σκλήρυνση" να είναι απλός μια ταμπέλα στην ζωή μου που ώρες ώρες την ανασέρνω για να ξεφεύγω από δύσκολες καταστάσεις του παλιού κακού εαυτού μου.

Εν συντομία θα σου παραθέσω ένα παράδειγμα το τι κάνω σήμερα για την Υγεία μου.
ΠΡΩΙ:
- Ξύπνημα πρωί, με 2 βαθιές συνειδητές ανάσες.
- 1 με 2 ποτήρια νερό,
- τρώω και 1/5 ζελέ από φύλλο αλόης,
- Περπάτημα 20 λεπτά με ρυθμικές αναπνοές,
- Διατάσεις,
- Μία κουταλιά της σούπας Λινέλαιο (Ωμέγα-3),
- Ένα πρωινό πλούσιο σε καρύδια, αμύγδαλα, κάσιους, φυστίκια, Goji beri, λοιπά Berries κτλ,
- *2 κάψουλες Κουρκουμά, 1 κάψουλα Θιαμίνη (B1),
- Μια μπανάνα (για Μαγνήσιο),
- 1 ποτήρι γάλα Αμυγδάλου με μια κουταλιά γλυκού πρωτεΐνη Σόγιας,
- Ένα καφές εσπρέσσο ή τσάι τις ημέρες νηστείας.
* (ενισχύω τον κουρκουμά σε 4-6 κάψουλες με πολύ νερό (πρωί-μεσημέρι-βράδυ max για 1 εβδ.) όταν περνάω φλεγμονή όπως τενοντίτιδα, ανάφλεξη συμπτώματων της ΣΚΠ κτλ. και με έχει βοηθήσει πάντα !)

ΜΕΣΗΜΕΡΙ:
- Μεσημεριανό πάντα με συνοδεία σαλάτας-λαχανικών.
- Αποφυγή γαλακτοκομικών και χοιρινού κατά κανόνα, τηγανιτά, ζάχαρες, αναψυκτικά, κονσέρβες κτλ.
- Λήψη Βιταμίνη Συμπλέγματος B (B-complex).

ΑΠΟΓΕΥΜΑ:
- Κολύμπι (Άσκηση).
- Πλούσια διατροφή με φρούτα εποχής.
- Διαλογισμός (10 λεπτών).

ΒΡΑΔΥ:
- Το βράδυ πολύ ελαφρύ γεύμα.
- Μια κάψουλα Ginkgo Biloba.

ΝΥΧΤΑ:
- Ατμοποίηση κάνναβης για έλεγχο συμπτωμάτων αν υπάρχουν.
- Λήψη προβιοτικών Κεφίρ 30 λεπτά πριν τον ύπνο.
- Σύντομη προσευχή (ευγνωμοσύνης) πριν τον ύπνο.
Σημειώνω ότι το πάνω πρόγραμμα είναι εναρμονισμένο με το Θερινό ηλιοστάσιο, το χειμώνα αλλάζουν π.χ. προσθέτω ίσως κάποιες βιταμίνες όπως Βιταμίνη D, το κολύμπι γίνεται άσκηση σε γενικές γραμμές κρατάω έναν ρυθμό με μπόλικη αποτοξίνωση.

Το φανταστικό με το πάνω πρόγραμμα είναι ότι ο καθένας μας μπορεί να φτιάξει το δικό του και να χαίρεται την ζωή του ! Να προσθέτει και να αφαιρεί πράγματα που νιώθει ότι χρειάζεται και να τα μεταφέρει, όπως καλή ώρα κάνω εγώ τώρα. Π.χ. μια σπουδαία φίλη του φορούμ (Gianna) μου έμαθε το Ginger, να λούζομαι τακτικά με πράσινο σαπούνι (αφαιρώντας κάποια χημικά στην ζωή μου) και να τρώω αμυγδαλόψωμο. Περιμένω πως και πως να τα κατατάξω στο καθημερινό μου πρόγραμμα (Το πράσινο σαπούνι το έχω ήδη).

Άλλα ένα τελευταίο έχει να κάνει με την κάνναβη, την οποία κάνναβη θεωρώ ως το μόνο επιτρεπτό φάρμακο που μπορεί να έχει ένας ασθενής με ΣΚΠ (και δεκάδες άλλες ασθένειες) στην φαρέτρα του διότι είναι ένα βότανο με πολύ χαμηλό τοξικό προφίλ (αμελητέο για την ακρίβεια). Είναι βέβαια ακόμα παράνομο στην γνήσια του μορφή (με ιατρικά στοιχεία THC και CBD). Σαν σκεύασμα είναι νόμιμο πλέον για την ΣΚΠ με το όνομα "Sativex", γιατί πρέπει οι φαρμακευτικές και γιατροί να βγάζουν το μεροκαματάκι τους και από εκεί. Την κάνναβη έμαθα να την χρησιμοποιώ σωστά παρακολουθώντας τα σπουδαία σεμινάρια του Δρ. Σούλακ από το healer.com αλλά θεωρώ στην Ελλάδα σε 2 χρονάκια θα έχει ωριμάσει αυτό το πεδίο σωστά για την πάθησή μας.

Σίγουρα υπάρχουν εκατοντάδες πληροφορίες που θα μπορούσα να προσθέσω για το τι έκανα από το 2013 μέχρι σήμερα (Βιταμίνες, Διαλογισμούς, Βιβλία, Γνώσεις, Ασκήσεις κτλ.). Ήδη νομίζω υπάρχει πολύ τροφή για σκέψη οπότε δεν θα κουράσω άλλο.

Ο καθένας μας μπορεί και έχει την Δύναμη να γίνει γιατρός του Εαυτού του, αυτό συνεπάγεται όμως στο ότι πρέπει να υπερβεί του φόβους του αγνώστου και να γνωρίσει ότι όταν κάνεις εσύ κάτι για τον οργανισμό σου - ότι και αν είναι αυτό - προσμετράτε από το ίδιο το σώμα σου σαν κάτι Θετικό, Θεραπευτικό. Και μέσα στην Θετικότητα όλα είναι Πιθανά ! Το πάνσοφο σώμα μας πάντα στέλνει Ανατροφοδότηση (Feedback) για αν του αρέσει κάτι, ή αν έχει μπουχτίσει κάτι, και μένει σε εμάς να είμαστε συνειδητά εναρμονισμένοι μαζί του (με το Πνεύμα) και να κάνουμε τις απαραίτητες ευθυγραμμιστικές κινήσεις. Οι γιατροί με αυτήν την φιλοσοφία είναι καλοδεχούμενοι στην Ζωή μας.

Η Θεραπεία είναι ο Δρόμος που επιλέγει ο καθένας μας με γνώμονα την Βελτίωση της Σχέσης μας με το Παρόν, την Ζωή.
 #130486  από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Β
 Πέμ Σεπ 13, 2018 1:54 pm
Σταθη σε ευχαριστω πολυ. Πολυ κατατοπιστική ενδιαφερουσα κ αναζωογονητικη η απαντηση σου.
Ευχαριστω.
 #130488  από Aguilar
 Πέμ Σεπ 13, 2018 10:46 pm
Μπράβο παιδιά που συνεχίζεται την ενδιαφέρουσα συζήτηση και βοηθιόμαστε και οι υπόλοιποι που την παρακολουθούμε.

Στάθη ελπίζω να μη σε πρήζω αλλά μπορείς να δώσεις λίγες περισσότερες διευκρινήσεις για το ημερήσιο πρόγραμμα που ακολουθείς; Από τα χείλη σου κρεμόμαστε :)
Το gel φύλλου αλόης είναι από φυτό δικό σου ή πρόκειται για έτοιμο; Εγώ ξεκίνησα πρόσφατα να παίρνω δυο κουταλιές σούπας από αυτό που το έφερε ο Σκλαβενίτης σε διάφορες γεύσεις.
Πως και παίρνεις λινέλαιο αντί για μουρουνέλαιο; Ο λόγος είναι το LDL που διαβάζω εδώ; Ή μήπως ο υδράργυρος;
Δεν ανησυχείς για υπερδοσολογία σε βιταμίνες Β και ειδικά Β6 που πάνω από 100mg μπορεί να κάνει κακό αντί καλού; Επίσης, με τη σόγια που υποτίθεται ότι τα όσπρια πρέπει να αποφεύγονται;

Παναγιώτη μπορείς να γράψεις τι βιταμίνες σου είπε ο δικός σου να παίρνεις; Θα μαζέψω και εγώ και θα γράψω τις δικές μου αν και νέος στο άθλημα δεν μετράει και πολύ.
 #130489  από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Β
 Παρ Σεπ 14, 2018 11:12 am
χαιρε aguilar,

παιρνω Q10. Η συνιστωμενη δοση ειναι 1200mg ημερησιως. επαιρνα της now τη συσκευασια των 400mg με 30 μαλακες καψουλες. αλλα πλεον εχω βρει εδω στη θεσσαλονικη εταιρια που παραγει κ εμπορευεται καλο Q10 συσκευασια με 90 καψουλες των 400mg. Οικονομικα συμφερει αν και 90 καπσουλες αρκουν για 1 μηνα.
Επισης παιρνω D3 των 5000iu μαζι με Κ2-ΜΚ7 (των 1000mg νομιζω) για καλυτερο ελεγχο και διαχειριση του ασβεστιου. απο 1 ημερησιως.
ενεση Β12 ανα 15ημερο.
Φυσιοθεραπειες και πισινα. Τελευταια και ρεφλεξιολογια.

Ο καθενας παρολα αυτα ξερεις καλα οτι ειναι διαφορετικη περιπτωση. Δεν ειναι απαραιτητο οτι οι παραπανω βιταμινες και συνηθειες θα βοηθησουν και εσενα οπως κα το προγραμμα του Σταθη το ιδιο.
 #130491  από Στάθης
 Παρ Σεπ 14, 2018 2:04 pm
Aguilar έγραψε: ...
Εγώ ξεκίνησα πρόσφατα να παίρνω δυο κουταλιές σούπας από αυτό που το έφερε ο Σκλαβενίτης σε διάφορες γεύσεις.
...
Aguilar, αυτό που κάνω είναι παίρνω το φύλλο καθεαυτού, είτε δικό μου, είτε γνωστού, είτε από βιολογικό μαγαζί, είτε από την Κρήτη (https://www.aloeveraplants.gr/). Γενικά απογεύγω τα συσκευασμένα, γιατί μια μικρή επεξεργασία την έχουν υποστεί, με αποτέλεσμα η ποιότητά τους να είναι σαφέστατα χαμηλότερη από την φυσική μορφή.

Το φύλλο επίσης μου κρατάει πολύ καιρό στο ψυγείο, απλά κόβω μια φετούλα κάθε φορά, και το υπόλοιπο το αποθηκεύω στο ψυγείο (όχ κατάψυξη). Αντέχει για περίπου 1.5 μήνα στο ψυγείο.
aloe.jpg
aloe.jpg (90.4 KiB) Προβλήθηκε 5690 φορές
Έχω δει πολλά καλά, αποτοξινωτικά, αντιφλεγμονώδης, κολλαγόνα για τις αρθρώσεις, επούλωση έλκων, επίσης το βάζω και στο πρόσωπο, πληγές, είναι ένα φάρμακο καλής υγείας. Το προτείνω σε καθημερινή βάση.
Aguilar έγραψε: ...
Πως και παίρνεις λινέλαιο αντί για μουρουνέλαιο; Ο λόγος είναι το LDL που διαβάζω εδώ; Ή μήπως ο υδράργυρος;
...
Είτε παίρνει κανείς λινέλαιο, είτε μουρουνέλαιο είναι βασικά για την καλή υγεία του εγκεφάλου, και όχι μόνο. Το μουρουνέλαιο το πήρα για κάποια χρόνια υπό την ορθή καθοδήγηση γενετιστή, και σίγουρα με βοήθησε πολύ. Όταν το έπαιρνα μόνος μου (πριν την καθοδήγηση), το μουρουνέλαιο μου έκανε χειρότερα τις φλεγμονές (και την πάθηση), και αυτό διότι το μουρουνέλαιο θέλει μια αλυσίδα βιταμινών και αντιοξειδωτικών για να είναι ευεργετικό για την υγεία μας. Ένα άλλο θέμα με το fish oil, είναι ότι έχει ξεφτιλιστεί η παραγωγή της, με κάθε λογής εταιρία να βγάζει το δικό της, φουλ στην επεξεργασία και ο Θεός αν ξέρει τι σόι λάδι είναι....
6397.png
6397.png (212.99 KiB) Προβλήθηκε 5688 φορές
Το λινέλαιο που παίρνω είναι το δεύτερο μετά το μουρουνέλαιο σε δυναμική Omega3, και το προτιμώ διότι το αγοράζω από βιολογικό μαγαζί, είναι ψυχρής έκθλιψης, πολύ ποιοτικό. Περιέχει τα Omega3 ALA, όπου σε σχέση με τα EPA και DHA Omega3 του μουρουνέλαιου, θέλει την τριπλή δόση για να έχει ευεργετικά αποτελέσματα. Για αυτό τρώω 1-3 κουταλιές της σούπας λινέλαιο καθημερινά. Επίσης προτιμώ την γεύση !
Aguilar έγραψε: ...
Δεν ανησυχείς για υπερδοσολογία σε βιταμίνες Β και ειδικά Β6 που πάνω από 100mg μπορεί να κάνει κακό αντί καλού; Επίσης, με τη σόγια που υποτίθεται ότι τα όσπρια πρέπει να αποφεύγονται;
...
Δεν ανησυχώ, κάνω και συχνά νηστεία από όλες τις βιταμίνες για μικρά διαστήματα. Η σόγια είναι ένα θέμα, αλλά προς το παρόν την λατρεύω. Και τα όσπρια τα λατρεύω. Δεν έχω παρατηρήσει κάποια ένταση στις φλεγμονές, όταν γεύομαι όσπρια και την σόγια, απεναντίας νιώθω ότι έχουν ιδιαίτερες αντιοξειδωτικές ιδιότητες. Στο κάτω κάτω η φασολάδα θεωρείται το εθνικό μας φαγητό... :emojis-1:
 #130501  από Aguilar
 Τετ Σεπ 19, 2018 3:17 pm
Φοβερά χρήσιμες οι πληροφορίες που μας δώσατε αγαπητοί φίλοι και ευχαριστούμε πάρα πολύ! Sorry που άργησα να απαντήσω, περίμενα να μαζέψω στοιχεία από επίσκεψη που έκανα χθες σε νέο γιατρό. Δυστυχώς μας προέκυψε θιασώτης των φαρμάκων, που λέει και ο Παναγιώτης, οπότε δεν έχω να προσφέρω τίποτα αξιόλογο στη συζήτηση. Διαβασμένος ο φίλος πάντως, με περγαμηνές, αν και νέος σχετικά. Συμπτωματικά κάναμε και μεταπτυχιακά στο ίδιο πανεπιστήμιο έξω, την ίδια περίοδο.

Παναγιώτη σε ευχαριστώ, δεν είχα ιδέα τι είναι το Q10, ούτε ότι το Κ2 βοηθάει στη διαχείριση του ασβεστίου.. Τώρα θα προστεθούν στη λίστα μου, μέχρι να βρω γιατρό αντισυμβατικό που να τα επιβεβαιώσει και να μου δώσει κατευθύνσεις. Ελπίζω δηλαδή να βρω και να μην χρειαστεί να έρχομαι από Αθήνα στον δικό σου :)

Στάθη ευχαριστώ για το εξαιρετικό post! Φυτά αλόης έχω και εγώ στο σπίτι, οπότε θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου και θα φτιάχνω δικό μου χυμό! Επιπλέον κόβεται μαχαίρι το μουρουνέλαιο, το οποίο είναι και αφάνταστα δύσπεπτο, και αντικαθίσταται πάραυτα από λινέλαιο σε υγρή μορφή. Προσωπικά τη φασολάδα τη σνομπάρω, αλλά στα μαυρομάτικα δεν λέω ποτέ όχι :) Αφού δεν φαίνεται να ενισχύουν τη φλεγμονή, θα ξαναμπούν στη λίστα..

Το αστείο είναι ότι σε όλη μου τη ζωή δεν έπαιρνα κανένα συμπλήρωμα και πλέον έχω αρχίσει να παίρνω περισσότερα χαπάκια από τον γέρο μου που κοντεύει 100 χρονών :)

Οπότε το κοκτέιλ που έχω καταλήξει, εμπνευσμένο από τα γραφόμενά σας παραπάνω, εφόσον κάποια στιγμή το εγκρίνουν και οι γιατροί/ διατροφολόγοι, είναι το εξής:

Πρωϊνό: 2x350mg χάπι μαστίχας, χυμός από φυσική αλόη, 3x15ml λινέλαιο, 1x4000IU D3, 2xTurmeric 750mg, 1xK2(MK7) 100mcg, 1xCo-Q10 (100mg), 2xCystiphane (L-Cystine, 7mg Zinc)
Μεσημεριανό: 1x4000IU D3, 1xB1 (100mg), 1xGingko (28mg), 1xB12 (1000mg) εφόσον δεν προβλέπεται κρέας στο μενού
Βραδινό: 1x350mg μαστίχα, προβιοτικά

Έβαλα και τα link με τα προϊόντα που μου φαίνονται εκ πρώτης όψεως καλές επιλογές..

ΥΓ: Τελικά παρήγγειλα λινέλαιο ξεπικρισμένο, για πιο εύπεπτο, γιατί μου έπεσε βαρύ το Sabo που δοκίμασα και D3 σε υγρή μορφή για καλύτερη απορρόφηση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Aguilar την Κυρ Σεπ 23, 2018 4:29 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
 #130508  από frida
 Παρ Σεπ 21, 2018 8:15 pm
Σταθη σε ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση και τον κοπο σου να ανφερεις ολες αυτες τις λεπτομερειες τις οποιες βρηκα πραγματικα πολυ ενδιαφερουσες!
απο οτι καταλαβα και εσυ και καποιοι ακλλοι δεν λαμβανετε πλεον καποια συμβατικη φαρμακευτικη αγωγη τυπου tecfidera , rebif κτλ αλλα αντιμετωπιζετε την ασθενεια με ενα εναλλακτικο τροπο.
πολυ θα ηθελα και εγω να ξεφορτωθω αυτο το κ..λοφαρμακο που απο τοτε που το ξεκινησα μονο χαλια ειδα και σταδιακα χειροτερα ....αλλα ακουω και τους αλλους να λενε μπορει να γινεις χειροτερα αν το σταματησεις! οποτε ειναι ενα ρισκο που θα πρεπει να το διαχειριστω μονη μου μαζι με τις συνεπειες που θα εχει και στην οικογενεια μου..φοβαμαι οτι μετα θα πρεπει να με κουβαλανε στις ροδες ...
παντως και εγω εχω κοψει εντελως εδω και ενα χρονο τα γαλακτοκομικα προσπαθω εδω και 2 μηνες να μην τρωω καθολου γλουτενη, τρωω πολυ κουρκουμα , καρυ, βιταμινη D2000, δεν τρωω οσπρια , αλλα ολα τα αλλα souper foods,κανω λιγο διαλογισμο καθε μερα πια ξανα, 30λεπτη ασκηση καθε μερα οπως μπορω ....ε δεν προλαβαινω κατι αλλο....δεν νομιζω οτι μπορω να ακολουθησω το δικο σου προγραμμα ουτε οικονομικα ουτε απο θεμα χρονου...
θα ηθελα επισης να μου πεις σε ποιο θεμα ειδικα σε βοηθησε η κανναβη? για τις κραμπες και την σπαστικοτητα η και σε κατι αλλο και ποιο ειναι αυτο....γιατι ειχα ρωτησει τον γιατρο μου σχετικα με αυτο και οποως φανταζεσαι μου απαντησε οτι δεν βοηθαει πουθενα ..! ομως ξερω και για μια κλινικη στη βαρκελωνη που χρησιμοποιει σαν θεραπεια υποθετα κανναβης σε ασθενεις με επιληψια και ΣΚΠ..
Ευχαριστω και παλι και ευχομαι καλη συνεχεια και δυναμη σε ολους!