• tecfidera και τριχοπτωση

  • Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #130297  από GUS
 Κυρ Ιούλ 22, 2018 2:16 pm
γεια σας,ειμαι 3 μηνες τωρα με τν νεα αγωγη,τα παμε πολυ καλα,μαλλον με σεβεται,γιατι η ιντερφερονη κανενας σεβασμος!!το μονο θεμα που θα ηθελα κ τν γνωμη σας ειναι το θεμα της τριχοπτωσης π μαλλον αντιμετωπιζω.σαν παρενεργεια το γραφουν καποια ξενα site..σε ελληνικα δν εχω δει κτ.
 #130299  από Vagia88
 Κυρ Ιούλ 22, 2018 4:11 pm
Εγώ που έπαιρνα ιντερφερονη δεν είχα τέτοια παρενέργεια!!!ειχα όλα τα υπόλοιπα....πυρετό κρυάδες πονοκεφάλους!
 #130301  από GUS
 Κυρ Ιούλ 22, 2018 9:47 pm
σαν παρενεργεια απο tecfidera το ανεφερα...απο ιντερφερονη ειχα διαφορα...πονοι στα κοκαλα,πυρετο,αυπνια καποιες φορες...με το χαπι ολα καλα ως τωρα,μονο η τριχοπτωση.... :smile-crying:
 #130302  από Vagia88
 Δευ Ιούλ 23, 2018 1:02 am
Αχ Σορυ ναι τώρα το είδα ότι λες για το χάπι!!!!δεν έχω δοκιμάσει χάπι ακόμα!
 #131253  από eleni elma
 Τετ Μαρ 20, 2019 9:54 am
Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με το tecfidera. Η διάγνωσή μου έγινε πριν ένα περίπου χρόνο και είναι η μόνη αγωγή που έχω πάρει εκτός από ενδοφλέβια κορτιζόνη στην αρχή. Δύο περίπου μήνες μετά τη λήψη του φαρμάκου είχα φοβερή τριχόπτωση σε σημείο που μου προκαλούσε απίστευτο άγχος. Για τους 2 επόμενους μήνες ήταν πολύ έντονη ώσπου σιγά σιγά άρχισε να υποχωρεί. Αποφεύγω να βάφω τα μαλλιά μου και να τα καταπονώ πολύ, έχω βγάλει πολλές νέες φίτρες που γίνονται μαλλιά σιγά σιγά αλλά παρατηρώ γενικά ότι το μαλλί μου έχει λεπτύνει και κατά καιρούς χάνω αρκετές τρίχες όχι όμως σαν την αρχή. Και οι δύο γιατροί στους οποίους πηγαίνω έχουν αρνηθεί ότι προκαλεί τριχόπτωση, όμως δεν μπορώ να το αποδώσω αλλού αφού δεν περνάω πλέον στρες. Τα πάω πολύ καλά με την πάθηση (έσβησαν περίπου 5 από τις 9 εστίες που είχα και δεν έχω κάνει υποτροπή) και πηγαίνω σε ψυχολόγο που με έχει βοηθήσει πολύ. Πιστεύω ότι επειδή είναι καινούριο φάρμακο δεν το ξέρουν τόσο καλά. Πάντως πέρα από κάποια γαστρεντερικά που μάλλον μου προκάλεσε στην αρχή της θεραπείας είναι πολύ καλό και με σχεδόν καθόλου παρενέργειες. Συχνά λέω ότι δεν πρέπει να ασχολούμαι με τρίχες...
 #131258  από Aurora S
 Τετ Μαρ 20, 2019 4:03 pm
Ούτε κι εγώ έχω παρατηρήσει τριχόπτωση. είχα αυτό το πρόβλημα με το Rebif, όταν το σταμάτησα και άρχισα να περνω tecfidera σταμάτησαν να μου πεφτουν τα μαλλιά και λίγο μετά άρχισαν να φυρτώνουν καινουργια και τώρα έχω πολλές φύτρες γύρω από το πρόσωπο μου
 #132998  από agela
 Δευ Ιουν 29, 2020 2:15 pm
καλησπερα κ απο εμενα. περιπου 3 μηνες tecfidera και αρχισα να βλεπω πολλαααα μαλλια να φευγουν... πηρα το γιατρο μου και μου ειπε οτι μαλλον ειναι λογω κορτιζονης (ειχα υποτροπη πριν κανα 4 μηνο και μπηκα σε κορτιζονη) κ μετα μπηκα στο tecfidera ... ειναι παροδικο και θα περασει μου ειπε... παροαυτα του ζητησα να παρω βιταμινες απλα να το στηριξω και ειπε ναι... τι να πω ευχομαι να φυγει ....
 #135577  από pocahontas
 Δευ Οκτ 10, 2022 12:56 am
Καλησπερα παιδια. Ειμαι στον 5ο μηνα με tecfidera και τα μαλλια μου πεφτουν σαν τρελα!
Αυτο εχει ξεκινησει τουλαχιστον 2 μηνες και πραγματικα δεν ξερω τι να κανω.
Σε 2 μερες εχω ραντεβου με το γιατρο και ειναι το πρωτο που θα τον ρωτησω.
Επισης η τριχα εχει λεπτυνει. Ειλικρινα πιανω κατι τριχες μου και ειναι τοσο λεπτες που αναρωτιεμαι αν ειναι δικες μου.......
 #135778  από pocahontas
 Πέμ Φεβ 16, 2023 11:32 am
Εχω καλα νεα με την τριχοπτωση :)
Σταματησε σταδιακα καπου μεσα στις γιορτες κι ελπιζω να μην ξαναρθει!
Ειλικρινα νομιζα οτι θα μεινω καραφλη. Ο νευρολογος μου ειπε τοτε τον οκτωβρη στο ραντεβου που ειχα παει οτι το τεκφιντερα δεν κανει τριχοπτωση, μου γραψε παντως κατι βιταμινες. Μετα πηγα στο νοσοκομειο Συγγρος οπου μου ειπαν εχω τελογενης τριχορροια. Κοινως μου πεφτουν τα μαλλια. Μου εδωσαν μια ΄λοσιον. Δεν πιστευω ουτε οτι οι βιταμινες, ουτε οτι η λοσιον εκαναν κανενα θαυμα. Προσωπικα πιστευω οτι εκει καπου στον 3ο μηνα του τεκφιντερα αντεδρασε ο οργανισμος μου, αλλα παλι καλα λιγο παρακατω τα καταφερε.
Και τωρα ερχομαστε στα επομενα στραβα....
Η τριχοπτωση εφυγε, ξεκινησε ακμη. Κανενας με τεκφιντερα και ακμη υπαρχει ή μονη μου θα κλαιω?
Πηγα στο δερματολογο και ειμαι στο 2ο μηνα πλεον με αντιβιωση :(
 #135779  από Στάθης
 Πέμ Φεβ 16, 2023 8:16 pm
pocahontas έγραψε: Πέμ Φεβ 16, 2023 11:32 am Εχω καλα νεα με την τριχοπτωση :)
Σταματησε σταδιακα καπου μεσα στις γιορτες κι ελπιζω να μην ξαναρθει!
Ειλικρινα νομιζα οτι θα μεινω καραφλη. Ο νευρολογος μου ειπε τοτε τον οκτωβρη στο ραντεβου που ειχα παει οτι το τεκφιντερα δεν κανει τριχοπτωση, μου γραψε παντως κατι βιταμινες. Μετα πηγα στο νοσοκομειο Συγγρος οπου μου ειπαν εχω τελογενης τριχορροια. Κοινως μου πεφτουν τα μαλλια. Μου εδωσαν μια ΄λοσιον. Δεν πιστευω ουτε οτι οι βιταμινες, ουτε οτι η λοσιον εκαναν κανενα θαυμα. Προσωπικα πιστευω οτι εκει καπου στον 3ο μηνα του τεκφιντερα αντεδρασε ο οργανισμος μου, αλλα παλι καλα λιγο παρακατω τα καταφερε.
Και τωρα ερχομαστε στα επομενα στραβα....
Η τριχοπτωση εφυγε, ξεκινησε ακμη. Κανενας με τεκφιντερα και ακμη υπαρχει ή μονη μου θα κλαιω?
Πηγα στο δερματολογο και ειμαι στο 2ο μηνα πλεον με αντιβιωση :(

Τα φάρμακα (κορτιζόνη και Betaferon-Ιντερφερόνη μου έκανα ακμή, μάλιστα πήρα και πολλές συνεδρίες αντιβιώσεων, χωρίς ανταπόκριση.
Η ακμή είναι φαινόμενο, της ανοσοτροποποίησης πιστεύω ακράδαντα.

Μετά από την τριχόπτωσή σου, η ακμή είναι μήνυμα ότι ο οργανισμός σου δεν πολύ γουστάρει την ανοσοτροποποίηση.

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το μέλλον σου, σε εναλλακτικές μορφές θεραπείας, να γλυτώσεις και χρόνο στον οργανισμό σου από τέτοιες ταλαιπωρίες. Και λέω ταλαιπωρίες γιατί, αναγκάστηκα και νοσηλεύτηκα στην Ευρωκλινική για 2 εβδομάδες, με σοβαρή υπατική κρίση (τρανσαμινάσεις ανεβασμένες), και μετέπειτα ώσης από το στρες. Το σώμα μου δεν άντεξε τόση αντιβίωση, συν τις ιντερφερόνες.

Έλεγα στο τότε νευρολόγο μου ότι είναι από το φάρμακο Betaferon, αλλά μου έλεγε το κλασικό ότι δεν υπάρχει περίπτωση. Όταν έκοψα το φάρμακο για τον λόγο της υπατίτιδας παραπάνω, μου ηρέμησε και η ακμή, πράγμα που σημαίνει είχα δίκιο.

Θα έπρεπε να είχα κάνει 500 μηνύσεις για όλα αυτά που έχω τραβήξει, με την περηφάνια, αναλγησία και αναισθησία των νευρολόγων.
Ειδικά για αυτές τις περιπτώσεις.