• Όταν ξεκινήσατε Tecfidera χρειάστηκε να πάρετε άδεια;

  • Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #129948  από Aurora S
 Πέμ Απρ 26, 2018 11:18 pm
Καλησπέρα σε όλους.

Πρόκειται να το ξεκινησω σύντομα κ επειδή διαβάζω για τις παρενέργειες θέλω να ρωτήσω αν χρειάστηκε να λείψετε από τη δουλεια σας τον πρώτο καιρό. Τα κοκκινίσματα και τάση για εμετό είναι τόσο έντονα που έπρεπε να μείνετε στο σπιτι;
είστε γενικά ευχαριστημένοι από το φαρμακο;
 #129953  από Nikoskk
 Κυρ Απρ 29, 2018 10:47 pm
Καλησπερα!, νομιζω αυτα που ρωτας διαφερουν απο ατομο σε ατομο,εγω περα απο το κοκινισμα δεν
ειχα κατι αλλο και αυτο οχι παντα και μετα απο καιρο συμβαινει σπανια. μερικα ακομη ατομα που γνωριζω που περνουν tecfidera δεν ειχαν καποιο θεμα.
Οποτε δοκιμαζεις και βλεπεις πως αντιδρα ο οργανισμος σου.
Να προσεχεις οταν περνεις το χαπι να εχεις φαι καλα,οχι με αδειο στομαχι.
Εγω το περνω μετα το μεσημεριανο και ξανα μετα το βραδυνο,αν δουλευεις πρωινες ωρες τοτε θα εχεις σχολασει.
 #129954  από Eleni87
 Κυρ Απρ 29, 2018 11:38 pm
καλησπερα και να είσαι πάντα καλά !
Εγώ έχω μπει σε αγωγή tecfidera περίπου 3 μήνες τώρα. Δεν είχα και δεν έχω κάποια έντονη παρενέργεια , τις πρώτες βδομάδες μόνο ήπιο πονοκοιλο 2-3 φορές τις βραδινές ώρες, μια φορά τάση για εμετό κ ήπιο κοκκίνισμα συνολικά 5-6 φορές.Μετα τίποτα . Φροντίζω όμως να τα παίρνω μετά το φαγητό!
 #130089  από Sergio
 Τετ Ιουν 06, 2018 11:45 pm
Καλησπέρα, άρχισα την αγωγή πριν μόλις 10 μέρες που ουσιαστικά είναι η πρώτη καθώς πρόσφατα διαγνώστηκε σε εμένα. Δεν ξέρω αν βοηθάει έχοντας φάει αρκετά καλά μόνο 2 απ τις 10 μέρες σύνολο είχα αυτό το φούντωμα που περιγράφεται από αρκετούς αλλά τίποτα παραπάνω. Όταν μάλιστα ένας συνάδερφος το παρατήρησε κ με ρώτησε του’πα απλά πως το ΣΚ με χτύπησε ο ήλιος 😊
Είναι η πρώτη μου ανάρτηση κ έχω αγχωθεί με όλα αυτά που διαβάζω περί διατροφής κτλ κτλ. Προφανώς έχω να διαβάσω κ να μάθω πολλά ακόμα.
 #130098  από Aurora S
 Πέμ Ιουν 07, 2018 4:25 pm
Καλησπέρα σας και πάλι.

Τελικά το ξεκίνησα και πήγε πολύ καλά. Δε χρειάστηκε να παρω άδεια.
Το μόνο που αισθάνομαι είναι ένα σφίξιμο στο στομάχι κ μερικές φορές ένιωσα να φουντώνω. Τίποτα άλλο. Εννοείτε κάθε φορά με φαγητό το χάπι, έστω κι αν αυτό είναι ένα γιαούρτι ή ενα φρούτο.

Και βέβαια συνεχίζω σωστή διατροφή, γυμναστική κ όσο μπορώ μακρια από στρες.

καλή συνέχεια σε όλους!