• Tecfidera και ανοσοκαταστολη

  • Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #128540  από Maria77
 Τετ Αύγ 23, 2017 6:25 pm
Καλησπέρα φίλοι μου!
Θα ηθελα την άποψη όσων κάνουν το tecfidera! Γνωρίζετε εάν καταστέλλει το ανοσοποιητικό οσο και τα υπόλοιπα φαρμακα ?
Επίσης γνωρίζεται εάν χαμηλώνει σε μεγάλο βαθμό τα λευκά αιμοσφαίρια ?

Θα αλλάξω σύντομα θεραπεία και θα ηθελα τη γνώμη όσων το έχουν πάρει.


Σας ευχαριστώ πολυ
 #128544  από Maria77
 Πέμ Αύγ 24, 2017 4:25 pm
Nobody knows ?? :)

Ο λόγος που ρωτάω ειναι γιατι ο γιατρός μου επιμένει πως δεν θα καταστέλλει τοσο πολυ το ανοσοποιητικό οπως το Gilenya που παίρνω.
Ισχύει κάτι τέτοιο , όσοι το παίρνετε?


Συγνώμη εύχομαι να μην έγινα κουραστική!
Θα ηθελα απλά την προσωπική σας αποψη ...

:emojis-5: :emojis-5:
 #128545  από Nikoskk
 Πέμ Αύγ 24, 2017 9:15 pm
Μαρία καλησπέρα!,
παιρνω δυο χρονια tecfidera πριν απο αυτο δεν εχω παρει κατι αλλο για να εχω μετρο συγκρισεις,αλλα οπως τα βλεπω τα πραγματα οντως η ανοσοκαταστολη δεν ειναι τοσο οσο στα αλλα φαρμακα και οι παρενεργιες ανεχτες.
Τα λευκα αιμοσφαιρια πεφτουν αρκετα,σε καποια φαση εμενα ειχαν παει 2,78 μετα ανεβηκαν παλι, κυμαινονται γυρω στα 4.
Εκτος ομως απο το tecfidera κανω αρκετα καλη διατροφη σε συνδιασμο με βιταμινες, πραγμα που βοηθαει οπως το βλεπω συγκριτικα με αλλα ατομα που γνωριζω και περνουν tecfidera.
Οτι αλλο θες αν μπορω να βοηθησω ρωτα!
 #128576  από Maria77
 Τρί Αύγ 29, 2017 11:06 am
Nikoskk έγραψε:Μαρία καλησπέρα!,
παιρνω δυο χρονια tecfidera πριν απο αυτο δεν εχω παρει κατι αλλο για να εχω μετρο συγκρισεις,αλλα οπως τα βλεπω τα πραγματα οντως η ανοσοκαταστολη δεν ειναι τοσο οσο στα αλλα φαρμακα και οι παρενεργιες ανεχτες.
Τα λευκα αιμοσφαιρια πεφτουν αρκετα,σε καποια φαση εμενα ειχαν παει 2,78 μετα ανεβηκαν παλι, κυμαινονται γυρω στα 4.
Εκτος ομως απο το tecfidera κανω αρκετα καλη διατροφη σε συνδιασμο με βιταμινες, πραγμα που βοηθαει οπως το βλεπω συγκριτικα με αλλα ατομα που γνωριζω και περνουν tecfidera.
Οτι αλλο θες αν μπορω να βοηθησω ρωτα!
Σε ευχαριστώ παρα πολυ Νίκο για την απάντηση σου ...
Παίρνω Gilenya και τα λευκά μου φτάνουν στο 2,5 ....παρα πολυ χαμηλά , με αποτέλεσμα οτι κυκλοφορεί να το αρπάζω. Φταρνίζεται κάποιος, αρρώστω εγω με βρογχίτιδες μέχρι και πνευμονία :(

Θα το ξεκινήσω με κύριο λόγο πως δεν καταστέλλει το ανοσοποιητικό τοσο οσο τα υπόλοιπα και ο Θεός βοηθός.
Αν επιτρέπεται τι βιταμίνες παίρνεις ?


Σε ευχαριστώ και πάλι Νίκο
 #128577  από aeras21
 Τρί Αύγ 29, 2017 12:24 pm
Maria77
ειμαι στο tecfidera εδω και ενα χρονο και σημερα κανω επαναληπτικη μαγνητικη για να δουμε τα αποτελεσματα του.δεν ξερω να σου πω ποσο ανοσοκατασταλτικο ειναι το συγκεκριμενο φαρμακο, οσες φορες εκανα αιματολογικες εξετασεις ηταν στα φυσιολογικα ορια τα λευκα με εξαιρεση μια φορα που ειχα ουρολοιμωξη και ηταν αρκετα πειραγμενα.οσον αφορα την αποτελεσματικοτητα του κραταω μικρο καλαθι, γιατι δεν εχω δει σταθεροποιηση αλλα μια μικρη επειδινωση οποτε πολυ πιθανον να αλλαξουμε αγωγη.Σου ευχομαι σε οποια αποφαση και αν παρεις να σου παν ολα οπως εσυ τα θελεις.Καλη συνεχεια στον αγωνα μας..
 #128578  από Maria77
 Τρί Αύγ 29, 2017 12:34 pm
aeras21 έγραψε:Maria77
ειμαι στο tecfidera εδω και ενα χρονο και σημερα κανω επαναληπτικη μαγνητικη για να δουμε τα αποτελεσματα του.δεν ξερω να σου πω ποσο ανοσοκατασταλτικο ειναι το συγκεκριμενο φαρμακο, οσες φορες εκανα αιματολογικες εξετασεις ηταν στα φυσιολογικα ορια τα λευκα με εξαιρεση μια φορα που ειχα ουρολοιμωξη και ηταν αρκετα πειραγμενα.οσον αφορα την αποτελεσματικοτητα του κραταω μικρο καλαθι, γιατι δεν εχω δει σταθεροποιηση αλλα μια μικρη επειδινωση οποτε πολυ πιθανον να αλλαξουμε αγωγη.Σου ευχομαι σε οποια αποφαση και αν παρεις να σου παν ολα οπως εσυ τα θελεις.Καλη συνεχεια στον αγωνα μας..
Σε ευχαριστώ παρα πολυ για τις πληροφορίες !
Δύσκολος αυτός ο αγώνας ... Καλή δύναμη σε ολους μας
 #128579  από Nikoskk
 Τρί Αύγ 29, 2017 12:44 pm
Maria77 έγραψε:
Nikoskk έγραψε:Μαρία καλησπέρα!,
παιρνω δυο χρονια tecfidera πριν απο αυτο δεν εχω παρει κατι αλλο για να εχω μετρο συγκρισεις,αλλα οπως τα βλεπω τα πραγματα οντως η ανοσοκαταστολη δεν ειναι τοσο οσο στα αλλα φαρμακα και οι παρενεργιες ανεχτες.
Τα λευκα αιμοσφαιρια πεφτουν αρκετα,σε καποια φαση εμενα ειχαν παει 2,78 μετα ανεβηκαν παλι, κυμαινονται γυρω στα 4.
Εκτος ομως απο το tecfidera κανω αρκετα καλη διατροφη σε συνδιασμο με βιταμινες, πραγμα που βοηθαει οπως το βλεπω συγκριτικα με αλλα ατομα που γνωριζω και περνουν tecfidera.
Οτι αλλο θες αν μπορω να βοηθησω ρωτα!
Σε ευχαριστώ παρα πολυ Νίκο για την απάντηση σου ...
Παίρνω Gilenya και τα λευκά μου φτάνουν στο 2,5 ....παρα πολυ χαμηλά , με αποτέλεσμα οτι κυκλοφορεί να το αρπάζω. Φταρνίζεται κάποιος, αρρώστω εγω με βρογχίτιδες μέχρι και πνευμονία :(

Θα το ξεκινήσω με κύριο λόγο πως δεν καταστέλλει το ανοσοποιητικό τοσο οσο τα υπόλοιπα και ο Θεός βοηθός.
Αν επιτρέπεται τι βιταμίνες παίρνεις ?


Σε ευχαριστώ και πάλι Νίκο
Kαλήμερα Μαρία!,
το θεμα βιταμινες το εχω στηριξη πανω στα θεραπευτικα μανιταρια(γανοδερμα ,cordyceps,lion's mane) καθως και καποιες απο ελληνικη εταιρια που βασιζονται πανω στα super foods, και D3.
Η διατροφη μου στηριζεται στην Terry wahls, ολα αυτα νομιζω ειναι που κανουν την διαφορα προς το καλυτερο, σκεψου οτι ολο αυτο τον καιρο δεν εχω παρει ουτε depon.
 #128582  από Maria77
 Τρί Αύγ 29, 2017 5:55 pm
Μπράβο Νίκο, πολυ χαίρομαι που τα πας τοσο καλα ! :emojis-8:

Σε ευχαριστώ πολυ για τις πολυ χρήσιμες πληροφορίες και καλή συνέχεια !
Xxx
 #128587  από Nikoskk
 Τρί Αύγ 29, 2017 10:07 pm
καλή διατροφή και θετίκη ενέργεια,αυτο χρειαζόμαστε :emojis-1:
 #128603  από Maria77
 Τετ Αύγ 30, 2017 9:44 pm
Σωστά Νίκο !
Απλά διάβαζα όλα τα προηγούμενα post για τις άλλες θεραπείες και σκεφτομουνα , κάθε 3-4 Χρονια αλλάζουμε (εγω προσωπικά) θεραπεία ...υπομένουμε αρκετές ταλαιπωρίες και δεν εχει βρεθεί ακόμη φαρμακο για τη θεραπεία αυτής της ασθένειας.
Άραγε θα σύμφερε σε όλες αυτές τις φαρμακοβιομηχανίες να βρεθεί ;;;
Άραγε ποσά οικονομικά συμφέροντα κρύβονται πίσω απο αυτη τη κατάσταση ;;;;

Μήπως τελικά γινόμαστε -μη έχοντας αλλη επιλογη - πειραματόζωα για την κάλυψη οικονομικών συμφερόντων ? διερωτουμαι ....

Καλο βράδυ να έχουμε και καλο υπόλοιπο της βδομάδας !
Φιλια :emojis-5: