• Από Βetaferon σε Tecfidera.... <παίρνει κάποιος?>

  • Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #127625  από ΖΩΗ pen
 Δευ Απρ 10, 2017 5:50 pm
Καλησπέρα σε όλους.
Με έχουν ξεκινήσει το 2002 με Avonex, το 2008 πέρασα στην betaferon. Πριν λίγες εβδομάδες άλλαξα νοσοκομείο και γιατρό. Ο νέος γιατρός, μου είπε ότι είμαι στην ''κόψη''και σήμερα με έβαλε σε πρόγραμμα για Tecfidera. Έχει κάποιος γνώση-εμπειρία σχετικά με αυτό το φάρμακο? το παίζω στους άλλους χαλαρά και '' large'' αλλά μεταξύ μας Ψιλοχοντροαγχόνομαι.....
(Με το νοσοκομείο και τον γιατρό με βοήθησε ο adp_pappas και τον ευχαριστώ πολύ) :smile-sun:
 #127627  από Gianna
 Δευ Απρ 10, 2017 7:46 pm
καλησπέρα, τι εννοεί κόψη ο γιατρός? πάντως είσαι τυχερή που σου πρότεινε ένα φαρμακο. εμένα ένας γιατρός μου πρότεινε σε μισή ωρα 3 φάρμακα και ό,τι κάτσει..
σε ποιο νοσοκομείο πήγες?
ότι και να κάνεις καλή επιτυχία! :emojis-2:
 #127629  από ΖΩΗ pen
 Δευ Απρ 10, 2017 11:02 pm
Καλησπέρα Gianna.
Είναι κάποιοι γιατροί που σου μεταφέρουν μία σιγουριά .... Και σε εμένα μετά την Αvonex η γιατρός μου είχε πει ''θα πάρεις ή Rebif 44 ή Betaferon ή Tysabri '' στο τέλος μου λέει ''πάρε Rebif 44 και ο Θεός βοηθός''.
Νοσοκομείο είναι το Αττικό και όσο για την ''κόψη'' θεωρεί ότι δεν καλυπτόμουν από την ιντερφερόνη. Χαλαρά.... και κρατάμε πάντα το ''ο Θεός βοηθός''
Σε ευχαριστώ και καλή τύχη σε όλους :smile-sun:
 #127632  από Nikoskk
 Τρί Απρ 11, 2017 12:48 am
καλησπερα Ζωη!, περνω το tecfidera εδω και 20 μηνες ,δεν εχω δοκιμασει κανενα αλλο φαρμακο με αυτο ξεκινησα και συνεχιζω, δεν ειχα καποια ιδιαιτερα προβληματα περα απο τα συνηθισμενα (εξαψεις, να γινομαι ολοκοκκινος) και αυτα τον πρωτο καιρο, μετα πιο αραια.
Στις αιματολογικες ριχνει τα λευκα και ισως και κανα ακομη ανεβωκατεβασμα.
Αλλα νομιζω σε σχεση με αλλα φαρμακα ειναι πιο υποφερτο,και οσους γνωριζω που περνουν tecfidera τα πανε αρκετα καλα.
Αν σου κοληση δεν νομιζω οτι θα εχεις προβληματα.
Γνωριζω και ατομο που το αλλαξε και γυρισε ξανα στο gylenia γιατι δεν τον βοηθουσε σε κατι.
Δεν ξερω αν περνεις και καποιες βιταμινες η αν προσεχεις την διατροφη σου,αυτα οπως τα βλεπω σε μενα βοηθανε πολυ, το φαρμακο και νομιζω ολα τα σχετικα φαρμακα ειναι για να μας κρατανε σε μια ιδια φαση, αλλαγες ερχονται οταν αλλαζουμε πρωτα εμεις οι ιδιοι.
Ελπιζω να βοηθησα και οτι αλλο θες ρωτα!!
 #127657  από ΖΩΗ pen
 Τετ Απρ 12, 2017 3:15 pm
Νίκο με βοήθησες με τις πληροφορίες σου. Εγώ ''έρχομαι'' από ιντερφερόνες και τέτοιες αλλαγές δημιουργούν μία ανησυχία... Λογικά θα το ξεκινήσω την Τρίτη μετά το Πάσχα.
Ο γιατρός μου είπε τον πρώτο μήνα για να εξομαλυνθούν οι παρενέργειες (κοκκίνισμα) να παίρνω πρώτα ένα salospir των 325mg, και το χάπι μετά το φαγητό. Δεν ξέρω αν το έχεις δοκιμάσει κάτι τέτοιο...
Αυτό το κατακόκκινο γιατί γίνεται?
Την διατροφή μου την προσέχω και από βιταμίνες παίρνω το mollers για Ωμέγα3, Β complex και D3.
Εσύ από βιταμίνες τι παίρνεις?
 #127660  από Nikoskk
 Τετ Απρ 12, 2017 8:09 pm
Tην πρωτη βδομαδα δινουν το tecfidera 120mg και μετα την κανονικη δοση για να συνηθιζουμε!
Μου λεγαν και για ασπιρινη πριν το tecfidera αλλα εγω δεν πηρα ποτε τιποτα, τρωω καλα πριν το παρω και συνηθως το περνω με το μεσημεριανο και μετα βραδυ, χρειαζεται απλως η μεσολαβηση 4 η 5 ωρων απο δοση σε δοση.
Το κατακοκκινο ειναι στις παρενεργειες του, τωρα τη χημικα μας δινουν για να πιουμε δεν ξερω!!!
Βιταμινες περνω d3 ,ω3, B complex,Q10 και ενα σκευασμα με πυκνογελονη,ginko biloba, grape seed extract ,ανα διαστηματα σεληνιο ή ψευδαργυρο ή μαγνησιο και b12 γιατι γενικα δεν τρωω και συχνα κρεας και απο θεραπευτικα μανιταρια: ganoderma, cordyceps και lion's mane
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikoskk την Πέμ Απρ 13, 2017 3:08 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
 #127661  από ΖΩΗ pen
 Τετ Απρ 12, 2017 9:17 pm
Σχετικά με το χάπι έχεις δίκιο, είναι καλύτερα μεσημέρι αντί για πρωί αφού με μεσολάβηση 4 ή 5 ώρες είναι εντάξει. Χρησιμότατη πληροφορία γιατί εγώ τρώω ή λίγο ή καθόλου το πρωί.

Κατά τα άλλα, αυτό ήταν. Είμαι τελείως αδιάβαστη! Ξέρω ότι πρέπει να εντάξω και κάποιες άλλες βιταμίνες αλλά δεν ξέρω τίποτα για τα θεραπευτικά μανιτάρια ganoderma, cordyceps και lion's mane. Προφανώς είναι μία καλή πηγή ενέργειας χωρίς λιπαρά και ορμόνες που έχουν τα κρέατα. Κόκκινο κρέας και εγώ τρώω σπάνια, αλλά τα μανιτάρια αυτά από που τα προμηθεύεσαι?

Σου εύχομαι ότι καλύτερο και ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου... :smile-sun:
 #127669  από Nikoskk
 Πέμ Απρ 13, 2017 3:15 pm
 #127690  από θεόδωρος27
 Σάβ Απρ 15, 2017 8:52 pm
καλησπερα χρονια πολλα και καλη ανασταση!!!!
τον περασμενο ιουνιου εκανα ακριβως αυτη την μεταβαση και αυτο γιατι μετα απο 16 χρονια οπως μου ειπε ο γιατρος η ιντερφερονη δεν εχει κατι αλλο να μου προσφερει συν το οτι μου ειχε δημιουργησει το μπεταφερον και αλλα προβληματα μου ειπε οτι αλλαζω αγωγη
λογο της καταστασις μου μου ειπε ο γιατρο οτι μου ταιριαζει πιο πολυ το τεκφιντερα
αυτη την στιγμη δεν βλεπω βεβαια καποια αλλαγη προς το καλυτερο αλλα ουτε και το χειροτερο
καλο πασχα να εχουμε!!!