• Tecfidera...και ψυχολογια! :/

  • Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #121703  από agathan
 Τετ Οκτ 26, 2016 12:30 am
καλη μου, πρωτα πρωτα η καταθλιψη ειναι ενα συμπτωμα της ασθενειας. δεν σε παω σε κατι τοσο βαρυ εσενα, αλλα σιγουρα παιζει με τα νευρα σου κυριολεκτικα και μεταφορικα. οποτε εχε στο νου σου οτι αν καμια ωρα ολα σου φαινονται στραβα, δεν ειναι οντως στραβα απλα σου φαινονται ετσι και δεν φταιει κανεις γι'αυτο.. εκτος απο τα νευρα σου που ναι κροσια :emojis-12:

τωρα, ολα τα γνωστα φαρμακα της πρωτης γραμμης (ειτε ιντερφερονη ειτε ο διμεθυλεστερας που παιρνεις εσυ, αλλα και τα υπολοιπα που υπαρχουν) εχουν σαν ενα συμπτωμα την αλλαγη διαθεσης ή και καταθλιψη, αλλα δεν θα ελεγα οτι ειναι κατι "μονιμο". οπως εχεις το κοκκινισμα αφου παρεις το χαπι, καπως ετσι ειναι και αυτη η αλλαγη. σιγουρα σου εχει πει και ο γιατρος σου οτι το κοκκινισμα θα υποχωρησει σιγα σιγα (νομιζω δινουν ενα χρονικο οριο περιπου στον ενα μηνα ισως και δυο), ετσι και αυτο θα εξαφανιστει σιγα σιγα.

δεν χρειαζεται ομως να πλακωσεις στο ξυλο ολο τον κοσμο :emojis-11:
 #121705  από George Good News
 Τετ Οκτ 26, 2016 12:53 am
Εγω παίρνω Tecfidera εδώ και 15 μήνες και έχω να πω ότι η ψυχολογία μου συνεχίζει να ανεβοκατεβαίνει μόνο λόγω ΠΑΟΚ!

Παντως, ισως είναι η αιτία που παθαίνω κρυολογήματα και αρρωσταίνω κάπως εύκολα και μάλλον είναι λογικό αφού τα λευκά αιμοσφαίρια στον οργανισμο μου είναι κοντά στις 5.5! Σωστή γενοκτονία δηλ.
Ζυγίζει κανείς πόσα θετικά παίρνει από ένα φάρμακο, πόσα αρνητικά και αποφασίζει τι θα πράξει.
 #121716  από litsa
 Τετ Οκτ 26, 2016 12:08 pm
3800 -3950 τα λευκα μου εδώ και χρόνια...

απο νεύρα ? ας είναι καλά η σκπ ...
δες να χαλαρώσεις, γιατί πιο πολύ ειναι μεσα στο μυαλό...
απο την μια προσπαθείς να ειναι ολα καλά, ενώ υπαρχει θεμα της σκπ απο πίσω... - οποιο και όσο αν ειναι αυτό...

νομίζω ξέσπασμα ειναι ... οπότε ηρεμία και χαρά!!
φιλί
 #121729  από litsa
 Τετ Οκτ 26, 2016 3:23 pm
ε να τώρα που τα λες σωστά...!!!

για αυτο εστίασε σε σένα... και ας αφήσουμε τις δικαιολογίες της σκπ..
οκ κάνει και αυτή πολλά νερα! αλλα κυρίως όταν τις δίνουμε αφορμες, και όχι απο την αρχή...

μας τεστάρει... η καρι.#$%^λα !!!