• Τρίμηνη εμπειρία στο Tecfidera

  • Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #121271  από greekinholland
 Δευ Οκτ 10, 2016 8:42 pm
Γεια σας, λοιπόν κλείσαμε 3 μήνες στο tecfidera και σήμερα έκανα επίσκεψη στο νευρολόγο για να δούμε πως πάει το χάπι. Πριν αρχίσω το χάπι έκανα μια μαγνητική και γενική αίματος, ώστε να έχουμε μια αναφορά. Στο ενδιάμεσο έκανα κάθε μήνα εξετάσεις αίματος και τώρα ξανά έκανα γενική αίματος. Συμπέρασμα, παρενέργειες σχεδόν καθόλου πραγματικά. Την πρώτη βδομάδα 2-3 φορές κοκκίνισμα και φαγούρα μόνο. Αυστηρά τήρησα τους χρόνους λήψης του χαπιού και το πολύ πλούσιο πρωινό, ώστε να μην έχω προβλήματα στο στομάχι. Το βράδυ το χάπι πάντα μετά το δείπνο. Τώρα οι εξετάσεις αίματος, λευκά σε φυσιολογικά επίπεδα, καμία πτώση, ηπατικά που με το rebif που ήταν η προηγούμενη φαρμακευτική αγωγή, ήταν στο Θεό, είναι στα φυσιολογικά όρια πλέον. Οπότε μοιάζει να πηγαίνει καλά, μαγνητική ξανά την Άνοιξη να δούμε αν έχουμε κι εκεί καλή εικόνα και όλα καλά. Τώρα ανεξάρτητα από τιμές σε εξετάσεις κτλ, με το χάπι άλλαξε η διάθεση μου εντελώς. Όχι ότι έγινα καλά, απλά αυτός ο βραχνάς των ενέσεων που έφυγε, η κατάθλιψη που μου δημιουργούσε κτλ κτλ τέλος.
Ας δούμε πως θα πάει, τα καλύτερα σε όλους εύχομαι :emojis-9: :emojis-9: :emojis-9:
 #121280  από greekinholland
 Δευ Οκτ 10, 2016 10:11 pm
Οι ιντερφερόνες, μια από τις παρενέργειες μπορεί να είναι και η κατάθλιψη. Εμένα περισσότερο το άγχος της διαδικασίας, μου έκανε διάφορα
 #121283  από agathan
 Δευ Οκτ 10, 2016 10:19 pm
μιση ωρα πριν παρεις το χαπι, παρε μια ασπιρινη χαπι. οχι οτι παυσιπονο να ναι. ασπιρινη. μειωνει κατα πολυ τα συμπτωματα του χαπιου. και τα περισσοτερα απο αυτα εμφανιζονται τον πρωτο μηνα και φευγουν μετα.
το ιδανικο ειναι να το παρεις στο ενδιαμεσο του φαγητου, αλλα και μετα να το παρεις θα εισαι μια χαρα. το πριν ειναι το προβλημα.
 #121285  από agathan
 Δευ Οκτ 10, 2016 10:31 pm
δεν θα την παρεις ουτε για τον πονο ουτε για τον πυρετο. μονο αμα ειναι να γινεις σαν παντζαρι, θα στο σταματησει.
καλα σου ειπε, γιατι θελει προσοχη. δεν ειναι να το ξεχνας συχνα.
 #121286  από mimi
 Δευ Οκτ 10, 2016 10:33 pm
Παιδιά μετά από Πόσο καιρό καταλάβατε διαφορά με το χαπι;
 #121294  από mimi
 Δευ Οκτ 10, 2016 10:57 pm
Μπορεί.τι να πω βρε παιδιά κάθε μέρα το σκέφτομαι
 #121296  από agathan
 Δευ Οκτ 10, 2016 11:07 pm
ms fatigue and ms hug?
δεν ειναι ουτε της φαντασιας, ουτε γιατι το παιζουμε αρρωστοι. ισχυουν.