• Τρίμηνη εμπειρία στο Tecfidera

  • Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #121298  από mimi
 Δευ Οκτ 10, 2016 11:14 pm
Και πώς το διαχειρίζονται σωστά; Εγώ ακόμα υπάρχουν στιγμές που δεν καταφέρνω να το διαχειριστώ. Ακόμα και ένα απλό κρύωμα να έχω εγώ νομίζω πως είναι σύμπτωμα της πάθησης μας.
 #121299  από agathan
 Δευ Οκτ 10, 2016 11:30 pm
"ολα ειναι στο μυαλο ακου εμενα που σου λεω" το χε πει και ο παντελιδης. δεν ξερω τι σπουδασες, αλλα δεν ειναι ετσι τα πραγματα.

διαχειρισιμο ειναι με την εννοια οτι πρεπει να ξερεις ποια ειναι τα ορια σου και οι αντοχες σου. εκει βοηθαει και η γυμναστικη (ενα απο τα καλα που μας κανει) σου μεγαλωνει τα αποθεματα ενεργειας.
απο την αλλη, και γω οτι μου συμβει θα καταληξω να ρωτησω το νευρολογο, απλα και μονο για να μου επιβεβαιωσει το αν εχει σχεση ή οχι. εσυ ισως να το εχεις φοβηθει παραπανω, απ'οτι θα πρεπε.
 #121313  από mimi
 Τρί Οκτ 11, 2016 10:21 am
Καλημέρα.....
Παιδια μου δίνετε πολύ κουράγιο
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ
 #121551  από VASILIS
 Τετ Οκτ 19, 2016 1:39 pm
Εδώ είμαι και εγώ Συνασθενείς, επτά μήνες στο "χάπι", ενας οργανισμός άστα να πάνε, με αστάθεια, εξάντληση, κλπ, κλπ, (πολλά και διάφορα δλδ) ΑΛΛΑ.....
Η τρέλα τρέλα, ΔΕΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΚΑΤΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, το πολεμώ και δεν θα σταματήσω.
Σαφώς οι παρενέργειες των ιντερφερόνων ΔΕΝ υπάρχουν, αλλά σχετκά με την .... "βελτίωση", την ΟΠΟΙΑ, νεώτερο ΟΥΔΕΝ από το δυτικό μέτωπο.