• TECFIDERA

  • Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #112163  από Εγω
 Τετ Ιούλ 08, 2015 7:03 pm
Ξεκινησε η συνταγογραφηση και η παραλαβη του φαρμακου απο τα φαρμακεια του ΙΚΑ. Το πηρε κανεις?
 #112181  από nick1981
 Παρ Ιούλ 10, 2015 12:50 pm
τη Δευτερα θα μου το γραψει ο γιατρος και θα ξεκινησω αμεσως.. και ο θεος βοηθος
 #112183  από kely
 Παρ Ιούλ 10, 2015 7:30 pm
Tο ξεκίνησα την Πέμπτη . Το παίρνω το μεσημέρι μετά το φαγητό. Μετά από πέντε ώρες κατάλαβα ότι με έκαιγε ελαφρώς το πρόσωπό μου η πλάτη μου και το στήθος μου κοιτάχτηκα στον καθρέφτη και ήμουν κόκκινη σαν πατζάρι. Ενοιωθα και λίγη αδιαθεσία . Αυτά μόνο . Μου τα είχε πεί ο γιατρός είναι μέσα στις παρενέργειες. Γενικά βρέ παιδιά είναι ασήμαντα αυτά σημασία έχει να μας βοηθήσει και να δούμε κάποια βελτίωση . ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ . :smile-time: :smile-clapping:
 #112207  από nick1981
 Δευ Ιούλ 13, 2015 5:09 pm
το πηρα απο το φαρμακειο σημερα και θα αρχισω αυριο.
θελω να σε ρωτησω kely καθε ποτε σου ειπε ο γιατρος σου να το παιρνεις? εμενα καθε 12ωρο αν και νομιζω καπου διαβασα οτι δεν παιζει ρολο. δλδ εσυ που το πηρες το μεσημερι το επομενο χαπι ποτε το πηρες?
οσο για την εξαψη σε πολλα ιατρικα site αναφερουν οτι η ασπιρινη 30 λεπτα πριν το χαπι βοηθαει. δεν ξερω μηπως επηρεαζονται τα ηπατικα ομως, θυμαμαι με το rebif μονο ντεπον μου ελεγαν οτι ειναι ακινδυνο.
 #112212  από kely
 Δευ Ιούλ 13, 2015 7:14 pm
Γιά αρχή μου είπε ο γιατρός μου να παίρνω ένα χάπι κάθε μεσημέρι μετά το φαγητό γιατί θεωρούσε ότι θα έχει λιγότερες παρενέργειες . Τα χάπια είναι 120 mg. Υπάρχει και 240 mg τα οποία θα τα πάρω αργότερα. Παίρνω λοιπόν ένα χάπι την ημέρα . Εσένα nick προφανώς σου δίνει δύο χαπια την ημέρα . Πόσο mg είναι το καθένα ; Το κοκίνισμα πέρασε μόνο την πρώτη ημέρα το είχα . Από την δεύτερη ημέρα καμμία παρενέργεια ήμουν προετοιμασμένη και περίμενα χειρότερα αλλά ευτυχώς τίποτα . Αρχισα το χάπι την προηγούμενη Πέμπτη. Σου εύχομαι άν και είμαι σίγουρη να πάνε όλα καλά και να έχεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς . :smile-flower:
 #112322  από foxrun14
 Δευ Ιούλ 20, 2015 4:59 pm
Καλησπέρα παιδιά , θέλω να σας ρωτήσω αν όντως πήρε άδεια από τον ΕΟΦ γιατί εδώ και ένα επτάμηνο ο γιατρός μου με έχει σε αναμονή .
 #112336  από nick1981
 Τρί Ιούλ 21, 2015 10:07 pm
κυκλοφορει κανονικα κ γραφεται εδω και καμια 15αρια ημερες,
σημερα ξεκινησα τα 240mg. προς το παρον παρενεργειες μηδεν! :emojis-10:
 #112367  από foxrun14
 Παρ Ιούλ 24, 2015 9:53 am
Σε ευχαριστω nick για την απαντηση. Εμενα τελικα μου το εγγραψαν χτες ..... Μετα απο 17 χρονια με σκπ ας δω και γω πως ειναι χωρις ενεσεις :)

ps : Καλο κοθραγιο σε ολους μας !!!!!!!
 #112391  από ΧΡΙΣΤΙΝΑ Γ.
 Δευ Ιούλ 27, 2015 9:28 pm
καλησπέρα παιδιά,
εγώ θα το ξεκινήσω μετά της 20 Αυγούστου, θα'θελα να ακούσω κι άλλες γνώμες εκτός της Kely :emojis-2:
 #112396  από foxrun14
 Τρί Ιούλ 28, 2015 12:40 pm
Kαλησπέρα Χριστίνα, πήγα να το προμηθευτώ από φαρμακείο ιδιωτικό μιας και το νοσοκομείο έχει έλλειψη . Μου είπε ο φαρμακοποιός πως μίλησε με την εταιρία και του απάντησαν ότι δεν μπορεί να μου το παρέχει διότι είναι νοσοκομειακό φάρμακο και θα έχει θέμα στην εξόφληση. Έπειτα από επικοινωνία με την Ιατρό της μονάδας μου με ενημέρωσε ότι θα το ψάξει αυτή….. Με λίγα λόγια μπέρδεμα μεγάλο . Όταν ξεκινήσω επιτέλους θα σας ενημερώσω λεπτομερώς .
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8