• TECFIDERA

  • Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #129105  από elpida*
 Κυρ Νοέμ 19, 2017 6:06 pm
Σε ευχαριστώ Νίκο. Ξεκίνησα ήδη. Πήρα το πρώτο (120mg) το πρωί. Έχω μέχρι τώρα τάση για εμετό και πόνο στο στομάχι. Εγώ το παίρνω με laprazol(προστασία στομάχου).
Σε σχέση με την ιντερφερόνη βέβαια, δεν συγκρίνονται οι παρενέργειες, ούτε κατά διάνοια. Οψόμεθα για τις μεγαλύτερες δόσεις. Προς το παρόν καλά ανεκτό, πλην των άνωθεν.
 #130530  από mimi
 Κυρ Σεπ 30, 2018 6:57 pm
Παιδιά καλησπερα
Παίρνει κανεις από εσας κάποιο αντικαταθλιπτικό;
 #130662  από Γιωργος K
 Παρ Οκτ 26, 2018 8:14 am
Καλημερα σε ολους
ειμαι 30 χρονων πριν απο 1,5 χρονο διαγνωστικε οτι πασχω απο σκληρυνση , εκανα πανω απο 1 χρονο χρηση copaxone αλλα φαινεται οτι δεν με βοηθησε γιατι αυξηθηκαν οι εστιες (εχω γυρω στις 11 ενεργες τωρα), ο γιατρος μου αλλαξε αγωγη γτ το copaxone δεν με καλυπτε.
Ξεκινησα εδω κ σχεδον 1 μηνα περιπου το TECFIDERA , ολα καλα στην αρχη χωρις κανενα συμπτωμα, εδω και 4 μερες ειμαι χαλια ,καθε μερα ανεκαθεν πηγαινα και συνεχιζω να πηγαινω για τρεξιμο και να κανω βαρη , τις τελευταιες 4 μερες δυσκολευομαι απιστευτα, δεν μπορω να παρω τα ποδια μου ειδικα το απογευμα, πολυ κοπωση , νιωθω να λυγιζουν τα γονατα μου, εκανα εξετασεις αιματος πριν 5 μερες (18 μερες δλδ αφου ξεκινησα το TECFIDERA) και τα λευκα μου εχω πεσει κατω απο τα φυσιολογικα ορια, ο γιατρος ειπε να επαναλαβω εξεταση αιματος σε μια βδομαδα,

ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΜΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ
λευκα αιμοσφ. 3,3 4 - 10
ουδετεροφιλα 1,9 2,5 - 7,5
μονοπυρηνα 0,3 0,2 - 8
λεμφοκυτταρα 1,1 1,5 - 3,5

Εχει προκαλεσει σε καποιον τετοια κουραση το TECFIDERA ειδικα στα γονατα?
Η εξεταση αιματος πως σε φαινεται ειναι επικινδυνα χαμηλα?
Υπαρχει περιπτωση να βελτιωθει η κατασταση στις εξετασεις και στην κουραση ή να διακοψω το φαρμακο?
Πολυτιμες οι απαντησεις σας αν γνωριζεται , σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
 #130673  από mimi
 Παρ Νοέμ 02, 2018 10:46 pm
Καλησπερα
Πως εισαι;
Πως πάει η θεραπεία με το tecfidera? :emojis-8:
 #130688  από Γιωργος K
 Πέμ Νοέμ 08, 2018 12:52 pm
καλησπερα, αυριο εχω παλι εξεταση αιματος για να δουμε την εξελιξη των λευκων...
Συνεχιζει η κουραση ,λιγο καλυτερα μπορω να πω αλλα πολυ χειροτερα απο πριν ξεκινησω το tecfidera (πριν 40 μερες περιπου). καποιος να πει την αποψη του για κουραση και tecfidera δεν βρεθηκε δυστυχως.. :emojis-24:
 #130702  από Makius
 Τετ Νοέμ 14, 2018 7:28 pm
γνωριζει κανεις εαν εχει πορστασια το tecfidera για την εγκεφαλικη ατροφια?
 #130704  από AspasiaP
 Τετ Νοέμ 14, 2018 9:01 pm
Ή κάποιο άλλο φάρμακο;
 #130775  από manolo
 Πέμ Νοέμ 29, 2018 8:17 am
Εγω το πηρα για ενα μηνα,μου εβγαλε ερπη στο ματι ,παραλιγο να τυφλωθω αφου εριξε το ανοσοποιητικο,και απο τοτε δεν ξαναπλησιασα φαρμακα,εκτοτε προσεκτικη διατροφη και γυμναστικη ,yoga ανα δυο ημερες και βιταμινες εχουν περασει τρια χρονια και ειμαι σε καλη κλινικη κατασταση,σε σχεση με πριν που σερνοντουσαν τα ποδια μου και εσκαβα χαντακια τελικα διαπιστωσα το ρισκο ειναι να παρεις φαρμακα(λευκοπενια,ουρολοιμωξεις,φλεφγμονες στο εντερο,ιωσεις κτλ,παρενεργειες των φαρμακων) και οχι να διαλεξεις τον φυσικο τροπο ιασης,ενα δικιο το εχεις ο ΣΤΑΘΗΣ που επιμενει η αποψη μου χωρις να θελω να επηρεασω κανεναν .
 #130789  από GUS
 Παρ Νοέμ 30, 2018 10:19 pm
καλησπερασε ολους...!εχω ενα χρονο στο club,ξεκινησα με ιντερφερονη αλλα ευτυχως για λιγο,γτ απο τις παρενεργειες δν τν παλευα καθολου...κ περασα ενα 5μηνο τωρα στο tecfidera..καλα με παει,δν ειχα καμια παρενεργεια,μονο κοκκινισμα καποιες φορες,τπτ αλλο...!οποτε λεω σωθηκα...!το τελευταιο διαστημα ομως η κουραση ειναι μεγαλυτερη...το ''μαγκωμα'' στα ποδια επισης..δν το ειχα συνδιασει,απλα βλεπω κι'αλλους π το αναφερουν συνδυαστικά...δν ξερω αν ειναι αυτο η ειναι εξελιξη της παθησης...
 #130793  από manolo
 Κυρ Δεκ 02, 2018 8:05 pm
Gus τα φαρμακα της σκληρυνση δεν κανουν ιαση και κανενας τελικα δεν ξερει τελικα ποια ειναι τα θετικα τους,την κουραση σιγουρα δεν την εξαφανιζουν και τα κινητικα προβληματα,εγω αυτα τα συμπτωματα τα ξεπερασα με ασκηση ,yoga,masaz,διατροφη ,κουρκουμα, βιταμινες,νωρις για υπνο,λιγοτερη δουλεια και αγχος με αυτο τον τροπο ειμαι σε πολλη καλη φυσικη κατασταση και παιρνω την τυχη στα χερια μου και παραδιδω την υγεια σε φαρμακα αμφιβολου δρασης και θεραπειας,δεν σου λεω να τα κοψεις αλλα συνδυασετα με τα υπολοιπα.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8