• TECFIDERA

  • Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
Θεματολογία για το φουμαρικό διμεθυλεστέρα (Tecfidera, dimethyl fumarate, BG-12), χάπι για την πολλαπλή σκλήρυνση.
 #113142  από ΧΡΙΣΤΙΝΑ Γ.
 Δευ Σεπ 28, 2015 1:43 pm
Καλησπέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.
Έκλεισα ένα μήνα λήψης Tecfidera ! Το σκεύασμα δεν μου προκάλεσε καμμιά παρενέργεια από την πρώτη μέρα, οι αιματολογικές εξετάσεις βγήκαν πολύ καλές και έτσι θα συνεχίσω την αγωγή με το φάρμακο!
Οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι άριστες, μετά από πολλά χρόνια ενέσεων αισθάνομαι ότι ξαναγεννήθηκα, τέρμα τα γριπώδη τρεις φορές την εβδομάδα, τέρμα να ξυπνάω την επόμενη μέρα περισσότερο εξουθενωμένη από την ιντερφερόνη παρά από την Σκλήρυνση, τουλάχιστον τώρα έχω να παλαίψω μόνο με τα προβλήματα της ασθένειας!
Στην Σκλήρυνση δεν μπορώ να πω ακόμα αν έχω βελτίωση, ήδη όμως νοιώθω καλύτερα γιατί άλλαξε εντελώς η ζωή μου, σαφέστατα η καλύτερη ποιότητα ζωής βοηθάει και στην καλύτερη αντιμετώπιση της νόσου!
Καλή συνέχεια εύχομαι, και αν θέλετε κάτι είμαι στη διάθεσή σας να με ρωτήσετε.
 #113391  από kath
 Πέμ Οκτ 15, 2015 5:26 pm
Ειχα παει σημερα στη νευρολογο να μου γραψει τη συνηθισμενη 3 μηνη betaferon κ μου ανεφερε για πρωτη φορα το θεμα χαπιου,συγκεκριμενα tecfidera και aubagio. Επειδη κανω 7 χρονια τις ενεσεις ,για να μην τρυπιεσαι μου λεει σκεψου το κ το βλεπουμε απο την επομενη φορα,δηλαδη με τη νεα χρονια. Δεν ειχα ασχοληθει κ δεν ειχα διαβασει τιποτα για τα δυο αυτα χαπια ,μεχρι σημερα που διαβαζω εδω στο forum. Απο τα 2 το tecfidera μου φαινεται να αξιζει μαλλον τη δοκιμη. Εχω αρκετο χρονο να το σκεφτω αφου σιγουρα θα κανω betaferon για τουλαχιστον 3 μηνες ακομη. Οι γνωμες κ οι εμπειριες σας μου ειναι κ θα μου ειναι απαραιτητες και πολυτιμες
 #113414  από MARINA21
 Παρ Οκτ 16, 2015 4:47 pm
Kath, γεια σου!εγώ προσφάτως διαγνωσθεισα άρχισα εδώ και 2 μήνες περίπου tecfidera. Από παρενέργειες, ελάχιστες τον πρωτο μήνα (λίγες ανεκτές εξάψεις, ελάχιστα γαστρεντερικα) αλλά φροντίζω πάντα να παίρνω το χάπι αμέσως μετά απο φαγητό (πρωινό και βραδυνό και αδιάφορο αν είναι παντα ίδια ωρα η αν απέχουν μεταξύ τους 12ωρο).Καθώς προχωρά ο 2ος μηνας βλέπω πλέον να εχουν εξαφανιστεί σχεδόν τα μουδιάσματα που είχα, ενω "έστρωσε" ακόμη κι ο κύκλος μου (είχα ορμονική διαταραχή απο τοτε που μου εμφανίστηκε η κυρία σκπ).Επισης μειωθηκαν οι θολουρες στα ματια, όμως δεν έφυγε ακόμα το θάμβος απο την προηγηθεισα οπτική νευριτιδα .Με την κούραση, μικρή βελτίωση και ελπίζω σε περισσότερα. Βέβαια δουλεύω και πολύ και έχω κόψει βιταμίνες για ενα διάστημα...Γενικά μέχρι τώρα ευχαριστημένη. Να δουμε η μαγνητική τι θα δειξει...
 #113421  από kath
 Σάβ Οκτ 17, 2015 1:58 am
MARINA σε ευχαριστω παρα πολυ για την ενημερωση. Πολυ ενθαρρυντικα οσα γραφεις κι ευχομαι ολα να σου πανε τελεια και στη συνεχεια. Αν εχεις κατι νεοτερο στην πορεια αν θελεις ενημερωσε κ παλι οποτε μπορεσεις
 #113423  από foxrun14
 Σάβ Οκτ 17, 2015 1:23 pm
Καλησπέρα παιδιά , έκλεισα πριν δυο ημέρες τους δυο μήνες στην αγωγή . Όπως προανέφερε και η Χριστίνα και γω με την σειρά μου αντιμετώπισα ελάχιστες παρενέργειες εως μηδαμινές . Οι εξετάσεις αίματος ούρων και τα λοιπά ήταν μια χαρά . Στην γενική μου κατάσταση βλέπω να καλυτερεύω . Πιστεύω και να ήμαστε όλοι μια χαρά . Τέλος δεν νομίζω οτι μπορεί να συγκριθεί το tecfidera με την διαδικασία του τρυπήματος κάθε μέρα . Φιλιά και να περνάτε καλά .
 #113748  από eleni POL
 Τετ Νοέμ 11, 2015 2:11 pm
tecfidera ΤΕΛΟΣ για μένα.
επιτέλους.
Μετα απο ένα μήνα με πολλες παρενέργειες .Στην αρχή η ερυθρίαση και κνησμός και μετά απο διακοπές στη μιση δόση, πανω στο μηνα μ επιασε και το στομάχι.
Ειπα να επιμείνω ακόμα αλλα η γιατρός μου με σταμάτησε όταν είδε τις εξετάσεις αίματος.Ηπατικά αναστατωμένα και οι αλλεργικοί δείκτες πέντε φορές πάνω.

Σε δυο μήνες θα δουμε για gilenya αν και, λεει, πρεπει να εχω περάσει ανεμοβλογιά για να το παρω .Ο συνδυασμός τους προκαλει μια αλλη αρρώστια κατι τετοιο.
επειδη δεν εχω περάσει σιγουρα ,δεν εχω αντισώματα και πρεπει να κανω εμβόλιο.
Πραγματικά ...δε ξέρω αν θα το προσπαθήσω κάν.!
Μάλλον θα μείνω στα εναλλακτικά μου και τις βιταμίνες .

Καλημέρα
 #113780  από Rodi to
 Κυρ Νοέμ 15, 2015 9:36 pm
Καλησπέρα σε όλους... Έκλεισα ένα μήνα με tecfidera.... Καμία μα καμία σχέση με το rebif.... Είχα γίνει χάλια από τα τρυπηματα.. Από το 2003 έως πριν ένα μήνα. Διάβασα τι έχετε γράψει για τα συμπτώματα... Έχω περάσει από όλα τα στάδια.... Κοκκινισμα μετά το χάπι που παίρνω το πρωί... Όποιος με βλέπει θα λέει πως σκάω από υγεία....στην ώρα επάνω φεύγει, αν δε φύγει και συνεχίσω το έχω είπε ο γιατρός ασπιρίνη..... Γέμισα σπυράκια, αρχικά νόμιζα πως με τσίμπησαν κουνούπια, μετά κατάλαβα πως ήταν από το χάπι.... Πίνω ζιρτεκ.... Στην συνέχεια διάρροια.... Δε προλάβαινα να πάω τουαλέτα.... Τώρα δεν έχω πάθει κάτι άλλο, αλλά νιώθω κάπως περίεργα γενικά.... Γλίτωσα από τις ενέσεις και τα ντεπον που έπινα να μην μιλήσω για τον πονοκέφαλο.... Υπάρχει κάτι άλλο ως παρενέργεια που έχει εμφανίσει κάποιος από εσάς ?
 #113842  από Dhmhtrhs
 Δευ Νοέμ 23, 2015 7:52 pm
Καλα νεα απο Φουμαρικο μετα απο μηνες περπατησα μεσα στο σπιτι χωρις στηριγμα μονο ακουμπουσα τα χερια στο τοιχο σε συνδυασμο με κολυμπι στη πισινα νομιζω οτι κατι κανει
 #114383  από foxrun14
 Σάβ Ιαν 09, 2016 12:33 pm
Καλησπέρα αδέλφια, χρόνια πολλά σε όλους και καλή μας χρονιά. Σε δυο ημέρες κλείνω πέντε μίνες που λαμβάνω το tecfidera . Σαφώς είμαι πολύ καλύτερα και έχω πειστεί πως κάνει δουλειά. Όσο αφορά τα συμπτώματα απουσιάζουν εντελώς. Εύχομαι μια καλή χρονιά σε όλους μας γεμάτη υγεία . :emojis-35:
 #114392  από MARINA21
 Σάβ Ιαν 09, 2016 4:43 pm
Καλή χρονιά σε όλη την παρέα κι απο εμένα και με την καλύτερη δυνατή εξέλιξη-βελτιωση για την υγεία μας!!!και βέβαια με ο,τι καλυτερο μπορεί να φέρει στις οικογένειες μας και προπαντός με υγεία κι αγάπη για τα αγαπημένα μας πρόσωπα!Κι εγώ έχω πειστεί ότι δουλεύει το tecfidera και με ελάχιστα γαστρεντερικα ως τώρα, ανάξια λόγου! Παίρνω και d3 1000iu και είμαι σούπερ! Εχουν :emojis-10: εξαφανιστει σχεδον ολα τα συμπτωματα!Βρήκα την ενέργεια να κάνω πραγματα που δεν φανταζομουν ότι θα μπορω ξανά! Βέβαια το θάμπωμα στο μάτι δεν έχει φύγει κι έχουν περάσει 10 μηνες απο οπτική νευρίτιδα...καλη συνέχεια σε όλους! :emojis-8: :emojis-8: :smile-hi: :happy-cheerleadersmileygirl:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8